تا انتخابات| طرح «سرا» ‌ی اصلاح طلبان در پرده ابهام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
تا انتخابات| طرح «سرا» ‌ی اصلاح طلبان در پرده ابهام

تا انتخابات| طرح «سرا» ‌ی اصلاح طلبان در پرده ابهام

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با نزدیک شدن به زمان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کم کم جزئیات بیشتری از نحوه ورود خود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی را رسانه‌ای می‌کنند.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، با نزدیک شدن به انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، کم کم گروه‌ها و جریان‌‌های سیاسی جزئیات بیشتری نسبت به نحوه حضور خود در انتخابات بیان می‌کنند. در همین راستا غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز که به گفته برخی چهره‌های اصولگرا محوریت فعالیت‌های انتخاباتی این جریان را بر عهده دارد، در جریان نشست خبری که با اصحاب رسانه داشت، ضمن رد کاندیداتوری خود در رقابت‌های انتخابات دوم اسفند گفت: «معتقدم مجلس باید متحول شود ولی دوره ما تمام شده. من سه دوره در مجلس بودم. اکنون وقت ورود جوانان است. آنها باید ثبت نام‌کنند و انتخاب شده و کمیسیون‌ها را به دست بگیرند».

وی در پاسخ به این سوال که احتمال پیروزی اصولگرایان در انتخابات آتی را تا میزان ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرده است: «نمی‌توان قطعی گفت اما فعلا چون دولت و مجلس فعلی در دست اصلاحات بود، تجربه نشان داده که مردم پس از ناامیدی از این جریان به جریان مقابل روی می‌‌‌آورند».

**در تهران دو لیست از اصولگرایان در نمی‌آید

از سوی دیگر محمدرضا باهنر عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب که او نیز در قالب نشستی خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، درباره آخرین خبرها از ائتلاف با جبهه پایداری گفت: "رویکرد و نظر جبهه پایداری را باید از خودشان بپرسید اما در تهران دو لیست از اصول گرایان در نمی‌آید. پایداری ممکن است اختلافاتی با شورا داشته باشد ولی تحلیل من این است که دوستان پایداری در نهایت لیست جدا نمی‌دهند.

**لاریجانی باید در انتخابات کاندیدا شود

باهنر همچنین در گفت‌وگویی که با تسنیم داشت، درباره اخبار ضد و نقیضی که در روزهای اخیر درباره کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری علی لاریجانی مطرح می‌شود، گفت: ‌ «خود ایشان خیلی مایل نیست که کاندیدا شود ولی بنده تصور می‌کنم که ایشان باید در انتخابات آتی کاندیدا شود.» باهنر در عین حال معتقد است در صورت که لاریجانی قصد کاندیداتوری در انتخابات آتی را داشته باشد، بار دیگر شانس خود را در شهر قم امتحان خواهد کرد.

اظهارات باهنر مبنی بر عدم تمایل لاریجانی به کاندیداتوری در انتخابات آتی مجلس در شرایطی است که محسن کوهکن نماینده عضو فراکسیون ولایی مجلس و از چهره‌های نزدیک به لاریجانی در گفت‌وگو اخیر خود با تسنیم، با اشاره به دیدارش با رئیس مجلس گفته بود: «اخیرا یکی از آقایان صحبتی کرده بود مبنی بر اینکه آقای لاریجانی در جلسه‌ای گفته قصد کاندیداتوری در انتخابات را ندارد و شخص دیگری از اعضای هیئت رئیسه مجلس در مصاحبه‌ای گفته بود که ایشان در انتخابات شرکت می‌کند. آقای لاریجانی گفت علی‌الظاهر تنها کسی که در رابطه با این موضوع اظهار نظر نکرده خود اوست. منظور ایشان این بود هر شخصی که درباره آمدن یا نیامدن من مصاحبه‌ای کرده برداشت شخصی خود را گفته و تاکنون اظهارنظری در این باره نداشته و تصمیم مشخصی نگرفته است».

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

** درباره «سرا» به جمع‌بندی نرسیم به روال انتخابات گذشته عمل می‌کنیم

اما آنچه که در اردوگاه اصلاح‌طلبان بیش از همه به چشم می‌آید عدم جمع‌بندی واحد این جریان درباره سامانه سرا است؛ سامانه‌ای که قرار است رای‌سنجی از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را انجام دهد. اما به گفته علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات که حزبش یکی از مخالفان پیاده‌سازی این سامانه در برهه کنونی است، این طرح علاوه بر ایرادات شکلی، در حوزه فنی نیز مشکلات اساسی دارد.

به گفته این عضو شورای سیاست‌‌گذاری در صورتی که این طرح با ایرادات فنی به اجرا برسد، بیم این می‌رود که اطلاعات ثبت شده در سامانه سرا توسط هکرها به سرقت برود. صوفی همچنین به این نکته نیز اشاره کرده که اگر شورای سیاست‌گذاری در جلسات آتی این شورا به جمع‌بندی مشخصی درباره سرا نرسد، این شورا به روال انتخابات گذشته درباره بستن لیست‌ها عمل خواهد کرد.

از سوی دیگر اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی که حزب او نیز همانند حزب پیشروی اصلاحات از مخالفان طرح سرا بشمار می‌رود، درباره جمع‌بندی حزب مبتوعش درباره این سامانه گفت: با توجه به اینکه جلسه روز گذشته شورای سیاست‌گذاری به دلیل اتفافات اخیر در کشور به هفته بند موکول شد، تصمیم‌گیری ما نیز درباره تایید یا عدم تایید سامانه سرا به بعد از جلسه هفته آینده شورای سیاست‌گذاری موکول شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.

نظرها

اخبار بیشتر