باغات محدوده شهری کاشان در معرض نابودی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
باغات محدوده شهری کاشان در معرض نابودی است

باغات محدوده شهری کاشان در معرض نابودی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
باغات کاشان با توسعه شهری و دلایل مختلف در حال نابودی است که این موضوع توجه مسئولان را می طلبد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، حفظ باغات محدوده شهرستان کاشان از جمله دغدغه‌های جهاد کشاورزی کاشان است چراکه کاشان در چند قدمی کلانشهر شدن است و متاسفانه این موضوع با تخریب باغ‌های محدوده شهری منطقه کاشان به بهانه‌های مختلف انجام می‌شود.

طرح‌های مختلفی برای حفظ این باغات از سوی جهاد کشاورزی کاشان به ادارات مختلف به ویژه شورای شهر کاشان ارائه شده است اما تاکنون هیچ اقدام موثری صورت نپذیرفته است و اگر به این صورت پیشرفت کنیم تا جند سال آینده از باغات محدوده شهری کاشان خبری نیست.

هوای مطلوب بخشی از منطقه کاشان به دلیل همین باغات محدوده شهری شهرستان کاشان است و اگر اثری از آنان نیز باقی نماند، نمی‌توان از هوایی مطلوب در این شهرستان بهره‌مند شد و بر همین اساس این موضوع و معضل همت دستگاه‌های مربوطه را می‌طلبد.

سیدتقی حجازی با بیان اینکه شهرستان کاشان بهترین مصرف را از منابع آب داشته است، اظهار داشت: مردم منطقه کاشان با وجود چنین منابع آبی بهترین استفاده را از منابع آبی داشتند و وجود کشت گل محمدی از گذشته گواه این مطلب است و بر همین اساس باید در حوزه کشاورزی هدف‌گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورزی کاشان با فعالیت‌های مستمر امروز به یک صنعت تبدیل شده است، افزود: دستگاه‌های مربوطه باید برای تقویت هرچه بیشتر بخش کشاورزی تمام تلاش خود را به کار بگیرند چراکه امروز منطقه کاشان با بحرانی به نام بحران آب رو به رو است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کاشان با بیان اینکه حفظ منابع آبی یکی از مهمترین دغدغه‌های امروز کشاورزی محسوب می‌شود، ابراز داشت: کشاورزی باید به گونه‌ای حرکت کند که از حداقل آب موجود بهترین استفاده را داشته باشد و این موضوع تنها با برنامه‌ریزی و ارائه آموزش‌های به روز به کشاورزان محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی منطقه کاشان با وجود تنوع محصولی و رونق با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: کشاورزان ما مهمترین خدمت را به همشهریان ارائه می‌دهند چراکه این افراد مظلوم مهمترین نیاز انسان یعنی خوراک را تامین می‌کنند و بر همین اساس رسیدگی به آنان باید مهمترین دغدغه مسئولان به ویژه مسئولان جهاد کشاورزی باشد.

مهدی مظلومی در این رابطه با بیان اینکه در فضای کنونی ایران با توجه به روند نزولی منابع آب سیر خشکسالی ممتد و شدید، شرایط ناپایدار اقلیمی حکم فرما است، اظهار داشت: از آنجا که بخش کشاورزی با منابع آبی ارتباط بیشتری دارد بیشتر در معرض تهدید قرار دارد.

وی ضمن اشاره به کاهش سهم مصارف آب در بخش کشاورزی افزود: با توجه به کمبود آب، کشاورزان به محصولاتی روی می‌آورند که ارزش مادی بالاتری داشته باشد و بر همین اساس اگر این روند ادامه داشته باشد، در بخشی از موارد با کمبود آب رو به رو می‌شویم.

معاون رئیس جهاد کشاورزی کاشان با بیان اینکه کشت ارقام جدید، کشت نشائی، گلخانه‌ای، تغییر الگوی کشت، خاک ورزی حفاظتی و غیره از جمله راهکارهای مدیریت کشت محسوب می‌شود، ابراز داشت: با اجرای طرح‌ها ۴۶ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب صورت گرفته است و با روش‌ها و تسهیلات ارزان قیمت ارائه شده به کشاورزان این میزان صرفه جویی افزایش پیدا می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

وی با بیان اینکه برخی از محصولاتی که در محافل عنوان می‌کنند بر خلاف اظهارات منابع آبی کمی نیاز دارند، گفت: هشت روش کشت در کشور وجود دارد که اکثر محصولات کشاورزی منطقه کاشان با روش «کشت توام، دو محصول روش غرقابی همراه با صرفه جویی آبیاری مشترک» صورت می‌پذیرد.

مظلومی با بیان اینکه منشاء اکثر ریزگردهای منطقه کاشان داخلی هستند، تصریح کرد: افزایش روزافزون آلودگی هوا ناشی از صنعتی شدن شهر، کاهش قابل توجه باغات به عنوان ریه‌های شهر، کاهش منابع آبی و روند گرم شدن هوا، توسعه سطح شهر و غیرع از جمله دلایل ضرورت حفظ باغات محدوده شهر است.

مجید کافی‌زاده نیز در این رابطه ضمن اشاره به تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی اظهار داشت: عدم رعایت قانون و تغییر کاربری‌های غیرمجاز، گسترش شهرهای و توسعه شهرنشینی، گسترش نامتناسب حریم شهرها در اراضی کشاورزی، کم توجهی به حفظ اراضی در تهیه طرح‌های هادی روستایی، نابودی باغ‌ها در حاشیه شهرها به بهانه توسعه شهر و غیره از جمله دلایل تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی است.

وی ضمن تاکید بر حفظ باغات شهرستان کاشان افزود: گسترش شهرها و توسعه شهرنشینی از جمله دلایلی است که باعث شده است باغات و مزارع کشاورزی شهرستان کاشان از بین برود و بر همین اساس باید طرح‌های هادی، رینگ سبز شهری و غیره حفظ شود تا کاشان درگیر مشکلات کلان شهرها نشود.

رئیس جهاد کشاورزی کاشان با بیان اینکه بیش از ۷۰ هکتار از باغات حاشیه شهرها به دلیل اجرای طرح تعادل بخشی در منطقه کاشان از بین رفت در حالی که شهرستان کاشان با این روند به سمت کلانشهر شدن پیش می‌رود و بر همین اساس لازم است با حفظ باغات و زمین‌های زراعی نیاز شهروندان کاشانی را تامین کنیم.

وی ضمن تاکید بر حفظ سرمایه عظیم خاک در منطقه کاشان گفت: در حفظ باغات مشکلاتی از جمله ارزش افزوده و قیمت بالای باغات محدوده شهر، انگیزه بالای تغییر کاربری شهرداری، خرده مالکی، انگیزه بالای امور منابع آب برای کاهش دبی منابع آبی چاه‌های کشاورزی، عدم تمکن مالی مالکان در حفظ باغات و غیره وجود دارد.

کافی‌زاده ضمن اشاره به مکاتبات صورت گرفته با شورای شهر در مورد حفظ باغات محدوده منطقه کاشان اذعان داشت: جهاد کشاورزی آماده دارد مسیرها را لوله کشی کند به نحوی که ۸۵ درصد هزینه‌ها را این اداره پرداخت می‌کند و شهرداری نیز این مناطق را خریداری و مدیریت کند.

وی ضمن اشاره به اهداف این طرح افزود: ایجاد ارزش افزوده در باغات، ایجاد شبکه خرید و فروش، حفظ دبی چاه‌های کشاورزی محمدوده شهر، پیشگیری از هجوم افراد سرمایه دار، پیشگیری از توسعه صنعت در حاشیه شهر و روستا، کاهش هزینه شهرداری، ایجاد فضای سبز ویژه شهرداری و غیره از جمله اهداف این طرح است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین48 دقیقه قبل
مدارس گلستان چهارشنبه تعطیل شدمدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان اعلام کرد: برابر مصوبه کارگروه سلامت استان، همه مدارس در کلیه مقاطع تحصیلی در سراسر استان، فردا چهارشنبه ۲۰ آذر تعطیل است

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر