نقشه‌های آنلاین و نرم‌افزار‌های مسیریاب چگونه کار می‌کنند؟ / معرفی ۵ نرم افزار مسیریاب آفلاین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. تکنولوژی

نقشه‌های آنلاین و نرم‌افزار‌های مسیریاب چگونه کار می‌کنند؟ / معرفی ۵ نرم افزار مسیریاب آفلاین

تابناکخبرگزاری تابناک |
گام بعدی گوگل، ارائه امکان گزارش‌گیری از کاربران بود، به گونه‌ای که گزارش‌های دریافتی توسط دیگر کاربران صحت سنجی و تصحیح شود. شیوه نامه‌ای که هنوز با قوت در دستور کارشان قرار دارد با این ملاحظه که قرار بوده لشکر کاربران، اطلاعات دریافتی را ویرایش و تصحیح کنند، اما دست کم در نتیجه قطع اینترنت در ایران، این لشکر به نفرات محدود تقلیل یافته و...

در شرایطی که اغلب هموطنانمان به اینترنت دسترسی ندارند، شاید بررسی گزارش عجیبی که یک نرم‌افزار ارائه داده چندان منطقی نباشد، اما اگر قرار باشد راه جایگزینی برای دریافت خدماتی که نرم افزار‌های مسیریاب ارائه می‌دهند معرفی کنیم، اوضاع فرق می‌کند.

به گزارش «تابناک»، بعد از آنکه افزایش قیمت بنزین به بروز حوادثی منجر شد و گریبان اینترنت کشور را گرفت، رویدادی عجیب توجه بسیاری را به خود جلب کرد؛ اینکه نقشه‌های گوگل گزارش‌های عجیبی به کاربران ارائه می‌دهد که با واقعیت منطبق نیست و به شیطنت و حتی دشمنی شباهت دارد.

برای درک بهتر ماجرا کافی است سری به سایت نقشه گوگل یا نرم افزار آن روی تلفن همراه بزنیم و لایه وضعیت ترافیکی را در محدوده پایتخت فعال کنیم تا پی ببریم که بسیاری از بزرگراه‌ها، خیابان‌ها و حتی کوچه‌ها مسدود هستند و امکان تردد در آن‌ها فراهم نیست.

شمار مسیر‌های مسدود در این نقشه به قدری زیاد است که بی هیچ بررسی میدانی یا پرس و جویی بتوان پی برد اشکالی رخ داده و واقعیت در گوگل بازتاب نیافته است. اشکالی در ابعاد بزرگ و چشمگیر که باور کردن وقوعش در یکی از نرم افزار‌های کلیدی کمپانی عریض و طویل گوگل، به شدت دشوار است.

نقشه‌های آنلاین و نرم‌افزار‌های مسیریاب چگونه کار می‌کنند؟ / معرفی ۵ نرم افزار مسیریاب آفلاین - 5

شاید همین توقع بزرگ از گوگل باشد که برخی نتیجه گرفته‌اند گزارش ترافیکی نقشه این شرکت نه حاصل یک اشتباه، که عامدانه و از سر دشمنی این شرکت آمریکایی با کشورمان است. شرکتی که پیشتر هم بار‌ها نشان داده تابع تصمیمات سیاستمداران آمریکایی و حتی گاه پیشقدم اجرای برخی محدودیت‌ها برای ایرانیان است.

اما واقعیت چیست؟ آیا گوگل بخشی از پروژه دشمنی با کشورمان در غائله بنزینی اخیر شده یا خطای نرم افزاری موجب بروز چنین وضعیتی شده است؟ اصلا ممکن است نرم افزار گوگل اشکال و خطایی تا این اندازه بزرگ داشته باشد؟ نکند اتفاقی ورای دشمنی یا خطای نرم افزار رخ داده باشد؟

لازمه یافتن پاسخ این سوالات، پی بردن به این نکته است که نقشه گوگل چگونه کار می‌کند و اطلاعاتی که نمایش می‌دهد را از کدام منابع جمع آوری می‌کند. پرسشی کلیدی که جوابش در ابتدای راه اندازی این سامانه، داده‌هایی بود که شرکای گوگل بعد از پایش‌های مداوم و گاه روزانه شان در اختیارش قرار می‌دادند.

افزون بر اینها، گوگل خودرو‌هایی را برای نقشه برداری مسیر‌ها به کار گرفت که مجهز به انواع دوربین‌ها و سنسور‌ها از جمله دوربین‌های ۳۶۰ درجه بودند. به این تدابیر، نصب سنسور‌های ویژه ثبت تردد در بسیاری از مسیر‌ها در نقاط پایلوت طرح در آمریکا را هم باید افزود که بعد با توافقاتی روی برخی خودرو‌ها هم نصب شدند تا مقدمات ارائه اطلاعات آنلاین در نقشه فراهم آید.

این شرکت در ادامه توسعه‌ای بی نظیر در این زمینه را تجربه کرد تا جایی که ماهواره‌هایی ویژه را هم به کار گرفت و توانست با جذب خیل کاربران، جی پی اس گوشی‌های تلفن همراه ایشان را هم به خدمت بگیرد و از داده‌هایی که مدام در شبکه تلفن رد و بدل می‌شود، برای ارائه به روزترین داده‌ها مانند داده‌های ترافیکی بهره بگیرد.

نقشه‌های آنلاین و نرم‌افزار‌های مسیریاب چگونه کار می‌کنند؟ / معرفی ۵ نرم افزار مسیریاب آفلاین - 11

گام بعدی، ارائه امکان گزارش‌گیری از کاربران بود، به گونه‌ای که گزارش‌های دریافتی توسط دیگر کاربران صحت سنجی و تصحیح شود. شیوه نامه‌ای که هنوز با قوت در دستور کار نقشه گوگل است با این ملاحظه که قرار بوده لشکر کاربران اطلاعات وارد شده توسط دیگران را ویرایش و تصحیح کنند، اما دست کم در نتیجه قطع اینترنت در ایران، این لشکر به نفرات محدود تقلیل یافته و گزارشی به اطلاع عموم می‌رسد که نتیجه ویرایش آن افراد محدود و معدود است.

البته این تنها یک فرض است و قصد نداریم که کلیت ماجرا را به کمک این فرض توضیح دهیم، اما اگر بدانیم تنها شمار بسیار اندکی از ایرانیان در روز‌های اخیر به اینترنت دسترسی داشته‌اند و از همین جمع کوچک هم، کسر کوچکی به نرم افزار‌هایی مانند نقشه گوگل دسترسی داشته و دارند، ماجرا قابل تامل به نظر می‌رسد.

این در حالی است که هنوز گوگل به ماجرا واکنش نشان نداده و بهتر است هر گونه قضاوتی در این خصوص را به بعد از اظهار نظر رسمی مقامات این شرکت موکول کرد، اما تا آن زمان چه باید کرد؟ کوتاه‌ترین پاسخ به این سوال، تکیه نکردن به دیتا‌های آنلاین امثال نقشه گوگل و بهره برداری از دیگر قابلیت‌های این نرم افزار‌ها از جمله مسیریابی و پیمایش آفلاین است.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار تکنولوژی روز ایران و سایر نقاط دنیا

با این رویکرد و ضمن تاکید بر این نکته که امثال ویز، نرم افزار محبوب ایرانیان در مسیریابی به شدت متکی به اینترنت است و در این روز‌ها بلااستفاده شده، بد نیست با چند نرم افزار مسیریابی که خدمات آفلاین خوبی ارائه می‌دهند آشنا شوید تا در زمانی که اینترنت بدون اختلال و خوبی داشتید، آن‌ها را دانلود و نصب کرده و از مزایای شان در زمان قطع اینترنت بهره‌مند شوید:

Google Maps

به رغم همه توضیحاتی که در گزارش فوق دادیم، گوگل مپس یکی از بهترین نرم افزار‌های مسیریابی آفلاین است، به ویژه آنکه روی همه گوشی‌های اندرویدی به صورت پیش فرض نصب شده و با سیستم عامل این گوشی‌ها همخوانی کاملی دارد.

اگر می‌خواهید از این نرم افزار به عنوان یکی از اپلیکیشن‌های جی پی اس آفلاین استفاده کنید، می‌بایست در زمانی که به نت دسترسی دارید، آیکون سه خط بالای برنامه را لمس کرده و در قسمت تنظیمات (Settings) گزینه Your Offline Areas را لمس کرده و نقشه مناط مورد نیازتان را یا به صورت کامل یا به شیوه انتخابی، دانلود نمایید.

MapFactor GPS Navigation Mapsاگر بین اپلیکیشن‌های جی پی اس آفلاین به دنبال یک جایگزین برای گوگل مپس می‌گردید، بهترین انتخاب اپلیکیشن MapFactor GPS Navigation Maps است. نرم افزاری رایگان که وقتی برای اولین بار اجرایش می‌کنید، اخطار می‌دهد که دانلود نقشه‌های مورد نیازتان برای استفاده به صورت آفلاین ضروری است، چراکه این نرم افزار فعالیت آنلاین ندارد.

در اپلیکیشن‌های جی پی اس آفلاین مانند این نرم افزار، کاربر می‌تواند به محض دانلود شدن نقشه‌ها به صورت دستی در آن به جستجو پرداخته و با انتخاب گزینه Navigate، مسیریابی کند. از جمله ویژگی‌های متفاوت MapFactor می‌توان به کیلومترشمار و شبیه‌ساز مسیر اشاره کرد.

Maps Meبی شک یکی از بهترین نرم افزار‌های مسیریابی آفلاین، نرم افزار Maps Me است؛ نرم افزاری که تقریبا رابط کاربری مناسبی دارد اگرچه گرافیکش در قیاس با امثال ویز تعریف چندانی ندارد. نرم افزاری که هم در نسخه اندروید و هم در نسخه او اس کارایی مناسبی دارد و به سادگی و حتی با وارد کردن طول و عرض جغرافیایی در کادر جست‌وجوی آن می‌توان مکان یابی کرد.

این نرم افزار هم در شروع از کاربر می‌خواهد که نقشه‌های مورد نیازش را برای استفاده به صورت آفلاین دانلود نماید. البته مپس‌می لایه‌های آنلاین نیز برای عرضه به متقاضیان دارد و مثلا می‌تواند اوضاع ترافیکی را نیز نشان داده و لحاظ کند، اما اگر در استفاده از آن متوجه شدید که مثلا یک خیابان یکطرفه را تشخیص نداد، زیاد متعجب نشوید.GPS Navigation and Maps Sygic

Sygic یکی از محصولات شرکت هلندی TomTom است که از دقت بالایی در مسیریابی برخوردار است و افزون بر آنکه برای رانندگان مناسب است و مثلا تخمین هزینه سوخت مصرفی را هم به ایشان ارائه می‌دهد، برای عابران پیاده نیز گزینه مناسبی در مسیریابی آفلاین به شمار می‌آید و می‌توان از قابلیت‌های آن مانند نشان دادن اماکن دیدنی و گردشگری هم بهره برد.

از جمله ویژگی‌های دیگر سایجیک، کیفیت خوب نقشه‌های آن، آسان بودن کار با این نرم افزار و قابلیت‌های خوبش در اشتراک گذاری مسیر‌ها با دیگران است. با این ملاحظه که برخی قابلیت‌های آنلاینش تنها به کاربرانی ارائه می‌شود که نسخه پریمیوم نرم افزار را خریداری کرده‌اند که در این صورت می‌توانند از نمایش مسیریاب روی شیشه جلوی اتومبیل (بازتاب تصویر در شب) و برخی امتیاز‌های دیگر هم بهره‌مند شوند.

CoPilot GPS Sat-Nav Navigationدر بین اپلیکیشن‌های جی پی اس آفلاین معرفی شده، مسیریابی درون خودرو را باید تخصص اپلیکیشن CoPilot GPS Sat-Nav Navigation دانست. این ابزار مسیریابی در برنامه‌ریزی مسیر تبحر خاصی داشته و برای هر سفر، سه گزینه جدا از یکدیگر را به کاربر ارائه می‌کند. اگر از برنامه به صورت آنلاین استفاده کنید، گزارش‌های ترافیک دریافت شده نیز در نمایش این پیشنهادات تاثیر خواهند داشت.

از جمله ویژگی‌های این نرم افزار، ارائه اطلاعات جانبی پرشمار به کاربران است، با این یادآوری که بعد از نصب نرم افزار، نسخه پریمیوم آن به مدت یک هفته بهصورت رایگان در اختیارتان قرار خواهد داشت که در آن نقشه‌های سه بعدی مقابل روی کاربر رار می‌گیرد و در صورت خریداری نشدن نسخه، با اتمام مهلت یک هفته‌ای، مسیر دو بعدی و نرم افزاری با چند قابلیت کمتر در دسترستان خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

لنزهای «هوشمند» سلامت چشم شما را هم زیر نظر می‌گیرند

همشهریهمشهری1 روز قبل
مانند یک لنز تماسی نرم معمولیلی می‌گوید لنزهای هوشمند طوری طراحی شده‌اند که مانند لنزهای نرم تماسی معمول کوچک، نرم و انعطاف‌پذیر باشند، و باعث تحریک چشم، ناراحتی ناشی از گرم شدن یا هر کاهشی در میدان دید نشوند. در این روش چندین لایه مدار الکترونیکی ظریف با یک خمیر بسیار نازک به لبه بیرونی لنز افزوده می‌شود. آیا لنزهای هوشمند ایمن هستند؟ لی می‌گوید در آزمایش روی خرگوش‌ها و یک داوطلب انسانی که برای ۱۰ دقیقه لنز را در چشمش گذاشت، قابلیت ماندن لنز در چشم و کارکرد سیستم شارژ بی‌سیم آن نشان داده شد. اما این پژوهشگران قبول دارند محدودیت‌های ارزیابی ایمنی‌شان از این لنز هوشمند را قبول دارند و یادآور می‌شوند که هنوز کارآزمایی‌های بالینی بزرگ برای این لنز برنامه‌ریزی نشده است. بنابراین هنوز راه درازی تا قرار گرفتن این لنز هوشمند در دسترس عموم باقی است.

(ویدئو) خشم کودک پس از تصادف

فراروفرارو13 ساعت قبل
کودک چینی پس از برخورد یک خودرو با او و مادرش خشمگین شد. به گزارش فرارو، در چهار راهی در شهر چونگ‌کینگ در غرب چین یک کودک با مادرش در حال عبور از روی خط عابر پیاده بود که ناگهان یک خودرو با آنها برخورد کرد. بلافاصله کودک از جای خود بلند می‌شود و در حالی که فریاد همراه با گریه سر می‌دهد ابتدا نگاهی به مادر کرده و با لگد به سپر خودرو می‌کوبد. راننده نیز بلافاصله از خودرو خارج شده و مادر مصدوم را به بیمارستان منتقل می‌کند. به گفته پلیس راننده در این حادثه مقصر بوده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعالیت تولیدات صنعت آلومینیوم تا پایان سال به روال معمولی خود بازمی‌گردد خاطر نشان کرد: اکنون خوشبختانه نه تنها تأمین آلومینیوم با مشکل مواجه نشده است بلکه میزان ذخیره برای تولید شمش آلومینیوم از متوسط ۵ سال گذشته نیز بیش‌تر است. وی از نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو کشور خبر داد و بیان کرد: این مهم به عناون یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت امسال با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی آغاز شده است. رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در همین راستا تاکنون قرارداد داخلی سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش ۲۷۵ میلیون یورو منعقد شده که البته مجموع هدف‌گذاری ما در صنعت خودرو در مجموع به ارزش ۱٫۴ میلیارد یورو است. وی اذعان کرد: بر اساس این نهضت قرار است تا سال ۱۴۰۰ قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش ۱۰ میلیارد دلار داخلی‌سازی شود که مطالعه تمام فرآیندهای انجام این کار انجام شده و مشخص شده که در کجا احتیاج به سرمایه‌گذاری، دانش، تکنولوژی داریم. انتهای پیام/۱۹۰/ش

نمایشگاه حمل و نقل هوشمند در هانگژو (+تصاویر)

8+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
گوشی‌های ردمی K۲۰ و ردمی K۲۰ پرو در ماه مه معرفی شدند و پس از آن شیائومی می‌خواست فضای کافی را برای پرچمداران خود ایجاد کند. (ردمی زیر مجوعه‌ای از برند شیائومی است). گرچه می‌توان حدس زد این گوشی‌ها عملکرد مناسبی را به خود اختصاص داده‌اند اما به نظر می‌رسد که از ماه مه بیش از ۴٫۵ میلیون دستگاه از این شرکت برای رسیدن به کاربران خارج شده است. با کمال تعجب به این معناست که خط فروش K۲۰ در سراسر جهان بسیار موفق بود، بدیهی است که ردمی بخشی از این موفقیت را مدیون قیمت گذاری منحصر به فرد خود است. با این وجود این برند چینی در حوزه امکانات گوشی خود نیز ضعی عمل نکرده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش محدود و نقدی ام وی ام ایکس ۵۵ در نمایندگی‌های مجاز مدیران خودرو آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران فروش ام وی ام ایکس۵۵ در شبکه نمایندگی‌های مدیران خودرو آغاز شده است. مدیران خودرو، ام وی ام ایکس۵۵ را در دو تیپ و با قیمت ۳۶۵ میلیون ۵۰۰، و ۳۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به صورت نقدی عرضه می‌کند. زمان تحویل این خودرو در طرح فروش نقدی مدیران خودرو ۴۵ روز اعلام شده است. این همچنین این خودرو دارای گیربکس اتوماتیک (۶ سرعته دوکلاچه)، مانیتور ۹ اینچی لمسی، سیستم‌های پایداری ESP، TCS، HHC، ایربگ‌های (جلو-جانبی (دوربین ۳۶۰، سیستم GPSمی باشد) _________________بیشتر بخوانید: ________________

نظرها

اخبار بیشتر