تنهاترین سردار تئاتر فتح خرمشهر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
تنهاترین سردار تئاتر فتح خرمشهر

تنهاترین سردار تئاتر فتح خرمشهر

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
حمیدرضا آذرنگ در حالی مسئولیت یکی از به بن‌بست‌‌رسیده‌ترین جشنواره‌های تئاتری را قبول کرد که عموم دستگاه‌های حامی ارزش‌های دفاع مقدس پشتش را خالی کردند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، چند روزی است از اختتامیه بیست‌ودومین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر می‌گذرد و گویا دیگر خبری نیست. گویا همه‌چیز به‌خوشی به اتمام رسیده است و آنچه نمی‌شد، شده است. زمانی‌که حمیدرضا آذرنگ دبیری جشنواره را پذیرفت، کسی خیال نمی‌کرد این جشنواره شدنی باشد. خرمشهر بسان دام می‌ماند، دبیر غیربومی می‌آید و می‌ماند چه کند. همین سه سال پیش بود که حسین مسافرآستانه در خرمشهر حاضر شد و جشنواره‌ای را که نشدنی می‌آمد را شدنی کرد؛ اما با پایانش گویی همه آن وعده‌های مدیران منطقه به باد نسیان سپرده شده بود، سالن‌هایی که کلنگ خورده بودند ساخته نشدند تا شاهد نزاع‌های دوره بیست‌ودوم باشیم.

وقتی هم دبیر جشنواره بومی می‌شود که از قضا همان کسی است که باید سالن‌ها را می‌ساخت کار به بی‌احترامی به هنرمندان و برگزاری در حد جشنواره‌های دهه ۱۳۶۰ می‌کشد، وضعیتی که با گلایه‌ها و ناراحتی‌ها همراه بوده است و کسی از دوره پیشین حرفی نمی‌زند، گویی دوره‌ای از تاریخ جشنواره فتح خرمشهر حذف شده است. دیگر برای کسی مهم نبود جشنواره فتح خرمشهر باشد یا نباشد. جشنواره مثل دملی بود محصول ذوق و شوق ۲۰ سال پیش چند جوان، چند تئاتری که می‌خواستند پس از جنگی هشت‌ساله، هنر را به نماد آزادی میهن تزریق کنند. جشنواره گل می‌کند و از رویدادی بومی بدل به رویداد ملی می‌شود و انگار مشکل کار از همین جا آغاز می‌شود. بزرگ شدن، دردسر، خرج و مسئولیت دارد و کسی در خرمشهر یا آبادان آن روز و منطقه آزاد اروند امروز خیال نمی‌کرد برای این جشنواره از او انتظاراتی خواهند داشت، آن هم از سوی گروهی که همه امیدشان روی صحنه بودن است و لاغیر. آنان بازی و رخ‌نمایی می‌کنند تا شاید بخشی از دردها و رنج‌های چندین‌ساله سرزمین غروب‌های دلگیر را عیان کنند؛ اما به‌هرروی گویی مسئول دوست ندارد یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند.

آذرنگ در چنین شرایطی می‌پذیرد پا در مسلخ خرمشهر بگذارد. او ابراز امیدواری می‌کند و از ایده‌هایش می‌گوید، از این‌که می‌خواهد این جشنواره واقعا جشنواره باشد، این‌که باید جشنواره محل شادی باشد، نه محفلی برای مرثیه‌سرایی. او که نویسنده بستر جنگ است، می‌گوید خرمشهر و فتح و آزادی‌اش نوبت شادی است، نه گفتن از بدی‌ها و زشتی‌ها. او می‌خواهد جشنواره فتح خرمشهر به محل شادخواری هنرمندان کنار مردمان جنوب خوزستان بدل شود، جایی که مردم شادی‌هایشان را تقسیم کنند، آن هم در شهری که بوی غم می‌دهد، این را خودشان می‌گویند.

با این حال، بسیاری به آذرنگ قول می‌دهند، می‌گویند «کمک می‌کنیم» و از برنامه‌های او حمایت می‌کنند؛ اما هرچه به زمان جشنواره نزدیک‌تر می‌شویم، خبر حمایت‌ها محو و محوتر می‌شود. آذرنگ می‌ماند و دستان تنهایش، رایزنی می‌کند، حتی با کسبه و بازاریان، ریش گرو می‌گذارد و چیزهایی می‌آورد که در ۲۱ دوره پیش خبری از آنها نبود. علم و کتل‌های تبلیغاتی نصب می‌شوند و نقوش جشنواره در آسمان خرمشهر عیان می‌شود. بماند که آن برج‌های آهنین و طراحی‌هایش بی‌آذرنگ نمی‌شد. شهرداری‌ حساس می‌شود و سنگفرش محوطه‌های فرهنگی را از حالت رکود خارج می‌کند. از آن پادگا‌ن‌خوابی دوره پیش دیگر خبری نیست، هتل‌ها میزبان هنرمندان می‌شوند. به‌ضرب و زور سالن بلک‌باکسی آماده می‌شود که خودش حکایتی می‌شود، از بهداشت و محوطه‌اش تا صندلی‌هایی که آذرنگ با خود از تهران آورد و نصب نشد.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

او تنهاترین سردار بود، شاید به‌جد می‌توان گفت او تنهاترین دبیر ادوار جشنواره‌های ایران بود، مردی که با کوله‌پشتی مشکی‌اش، پای هر نمایشی بود. با هنرمند رودررو بود و بدون آن تبخترهای ناشی از کت‌وشلوار، با نوجوان ناراحت سخن می‌گفت. او بود، به‌خلاف بسیاری که نیستند. کافی است عکس‌ها را بنگرید، فیلم‌ها را مرور و یا اخبار را جست‌وجو کنید. او همیشه هست. نمایشی اجرا می‌شود، او هست یا آنکه جلسه نقدی برگزار می‌شود، او میان مستمعین می‌نشیند و گوش می‌دهد؛ پاسخ می‌دهد. وقتی از او می‌پرسند چرا کارناوال شادی برگزار نشد، می‌گوید چرا، بدون آنکه توجیه کند یا وعده بدهد. او شبیه‌ترین دبیر تمام ادوار جشنواره‌های تئاتری به حاضرین در آن است. او نویسنده «ترن» است که روزگاری در خرمشهر، در همین جشنواره، مورد حمله قرار می‌گیرد و حین اجرا برقش را قطع می‌کنند، گویی هنوز می‌خواهند برق جشنواره‌اش را قطع کنند.

او از همه مصائب عبور و جشنواره را برگزار می‌کند و اگرچه هنوز نام کسی را به‌زبان نیاورده است؛ اما دست وعده‌دهندگان بی‌عسل را رو می‌کند. خودش گفته می‌گوید چه‌کسی چه وعده‌ای داده است و ما در انتظاریم. او جسور است و حلقه منقبض‌شده داوری را می‌شکند و نتیجه‌اش می‌شود جسارت. او که خودش داوری نکرده است، می‌گذارد داورهایش نظر صریح بدهند و از آزادی هنرمندانه خود بهره برند.

حال می‌ماند حمایت پس از اجرا و برگزاری، این‌که آیا او در این جایگاه ماندنی است یا خیر؟ این‌که مصائب خرمشهر او را هنوز در جهان جنگ حفظ می‌کند یا خیر؟ این‌که آیا او روزگار را نادیده می‌گیرد و سرداری این جشنواره را حفظ می‌کند؟ به مبارزه با سیستم نه‌چندان خواهان فرهنگ ادامه می‌دهد یا خیر؟

جامعه هنری ایران نیازمند شخصیت‌های مصممی چون حمیدرضا آذرنگ است که به آنچه می‌کند باور دارد و بابتش هزینه هم می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
ایسناایسنا52 دقیقه قبل
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از بازنگری آیین‌نامه کانون‌های دانشجویی خبر داد و گفت: دستورالعمل مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه‌ها را ابلاغ کردیم و این مجامع می‌توانند در دانشگاه‌ها تشکیل شوند. مهندس عسکری در حاشیه بازدید از ایسنا ضمن بیان این مطلب به آخرین وضعیت بازنگری آیین‌نامه تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی اشاره کرد و اظهار کرد: اخیرا بازنگری شیوه نامه برگزاری انتخابات نمایندگان مدیران مسئول کمیته‌ها و شورای مرکزی ناظر را در دستور کار قرار دادیم در ذیل فصل هفتم آیین نامه کانون‌های دانشجویی نیز دستورالعمل مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه‌ها به تصویب شورای مرکزی نظارت دو وزارت خانه علوم و بهداشت رسیده است. وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر این دستورالعمل برای اجرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و دانشگاه‌ها می‌توانند مجامع تخصصی کانون‌ها را شکل دهند. عسکری در پایان خاطرنشان کرد: در بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها عمده نگاه ما این است که از فضای میدانی دانشگاه‌ها به طرق مختلف نقطه نظرات مختلف گرفته شود و مناسب با آن بازنگری جدید صورت بگیرد تا این آیین نامه‌ها به لحاظ کارکردی کیفیت بیشتری داشته باشند. انتهای پیام
فارسفارس22 ساعت قبل
جشنواره یلدا با هدف تکریم و پاسداشت آداب و رسوم، سنت‌ها و فرهنگ ایرانی در فرهنگسرای اشراق برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس، رضا دوستعلی، مدیر فرهنگی هنری منطقه ۴ و رییس فرهنگسرای اشراق اظهار داشت: جشنواره یلدا، به دنبال برگزاری موفق نهمین جشنواره انار (صد دانه یاقوت)، از ۲۲ تا ۲۹ آذرماه در دو بخش نمایشگاهی و برنامه‌ای اجرا خواهد شد. مدیر فرهنگی هنری منطقه ۴ تصریح کرد: در بخش نمایشگاهی برنامه شامل غرفه‌های انار، سوغات استان‌ها، صنایع دستی، سیاه چادر، اغذیه و ارایه محصولات فرهنگی هنری خواهد بود. رییس فرهنگسرای اشراق افزود: جشنواره یلدا روز جمعه ۲۹ آذرماه با اجرای ویژه برنامه شب یلدا شامل اجرای حافظ‌خوانی، موسیقی سنتی و خیمه شب بازی و اجرای گروه کر حنانه به استقبال شب یلدا خواهد رفت. فرهنگسرای اشراق در فلکه دوم تهرانپارس، انتهای خیابان جشنواره قرار دارد.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
حاجی‌میرزایی تصریح کرد: البته خانه مدرسه اول و مدرسه خانه دوم است اما مدرسه نقش عمیق‌تر و گسترده‌تری در تعلیم و تربیت برعهده دارد، زیرا در مدرسه هویت شکل می‌گیرد. وی ادامه داد: سهم مدرسه در امر نماز از مسجد که خانه خداست بیشتر است زیرا مدرسه به شکوه مسجد می‌افزاید و یاران مسجد را افزایش می‌دهد. وی اضافه کرد: در آموزش و پرورش سال‌های بسیاری با تمرکز بر آموزش عرصه بزرگی را وا نهادیم و باید این تمرکز را به سمت تربیت ببریم. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه زنگ نماز را در برنامه رسمی مدارس دایر کردیم، گفت: در بیش از ۸۵ درصد مدارس نماز را برقرار کردیم، بیش از ۷۰ هزار نماز در مدارس برگزار می‌شود و ۴۵۰ نفر از ائمه جمعه سراسر کشور در فعالیت‌های آموزش شرکت کردند. وی ادامه داد: دوره آموزش طرح کلید بهشت برای همه آموزش یاران نهضت سوادآموزی انجام شده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه اعتماد: محمدعلی بهمنی؛ شاعر و غزل سرا یادداشتی به یاد تورج شعبانخانی، آهنگساز فقید منتشر کرد. غرور و تکبر در هنر همواره آسیب‌رسان بوده و عزیزی مثل تورج شعبانخانی همواره جدا از این غرور و تکبر بود. از ویژگی‌های مهمی که تورج شعبانخانی داشت، این بود که خودش را سراپا وقف کاری می‌کرد که داشت انجام می‌داد. یکی تورج شعبانخانی مهربان و دیگری ناصر عبداللهی عزیز که حالا هر دو نفر از دنیا رفته‌اند. این باعث می‌شد که تورج زندگی خوبی داشته باشد بنابراین اگر کم‌وکاستی هم در زندگی تورج وجود داشت، ناشی از خود او و خانواده‌اش نبود بلکه ناشی از روزگار و جامعه و کشور ما بود که خیلی چیزها را از هنرمندان دریغ کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
اخبار فرهنگ و هنر- فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به کارگردانی محسن امیریوسفی پس از شش سال پیگیری مداوم امیریوسفی از ۲۳ بهمن هزار و سیصد و نود و هشت رفع توقیف شد و در سالن‌های سینما به نمایش عمومی درآمد. نسخه اصلی این فیلم سینمایی که در جشنواره برلین به نمایش درآمد، ۱۱۰ دقیقه بود، ولی نسخه‌ای که در سنیما‌ها به نمایش درآمد ۹۹ دقیقه شد. فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» تنها فیلم توقیفی است که ارجاعات بسیار واضح و مستقیمی به حوادث سال ۱۳۸۸ دارد. سوای داستان این فیلم سینمایی، «آشغال‌های دوست داشتنی» یکی از آثار قوی در حوزه جلوه‌های ویژه بصری محسوب می‌شود و در حوزه فنی سینمای ایران، یک گام به جلوست. شهاب حسینی، حبیب رضایی، اکبر عبدی، نگار جواهریان، صابر ابر و شیرین یزدان بخش بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند؛ بازیگرانی که برخی‌شان در زنده نیستند!

نظرها

اخبار بیشتر