افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهرخبرگزاری مهر |
زنجان-رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت:افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه توقف پرداخت یارانه پنهان به قشر پردرآمد جامعه است که توسعه عدالت اجتماعی محقق شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام طهماسبی عصر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در محل ساختمان شماره ۲ استانداری زنجان، با اتشاره به اعتراضات در رابطه با افزایش قیمت بنزین، گفت: چرا افزایش قیمت بنزین مردم را نگران کرده توجه شود.

وی اظهارکرد: در گذشته مردم شاهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی و پس ازآن افزایش قیمت کالاها و خدمات بودند و این در حالی است که در این بازه زمانی فقط قیمت بنزین افزایش یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: نقش بنزین در بخش تولید کم است و به هنگام تغییر سال و شروع سالی جدید افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی اعلام می‌شود.

مجموع سهم بنزین در سبد مصرفی خانوار در استان زنجان ۲ درصد است

طهماسبی ابراز کرد: جامعه بر افزایش قیمت در آستانه سال نو، در طی سال‌ها تجربه، عادت داشت، اعتراض خاصی اتفاق نمی‌افتاد ولی این بار با وجود اینکه افزایش قیمت فقط برای بنزین اتفاق افتاد ولی نوع انتشار خبر و برخورد غیرحرفه‌ای برخی، فشار و نگرانی را در جامعه پمپاژ کرد.

وی ابراز کرد: در مجموع سهم بنزین در سبد مصرفی خانوار در استان زنجان ۲ درصد و در کشور ۲٫۱ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان ابراز کرد: افزایش قیمت بنزین بر سبد مصرفی خانوار تاثیر دارد ولی تاثیر این کالا نسبت به سایر کالا و خدمات موجود در سبد مصرفی، تاثیر بسیار کمی دارد.

بنزین در تولید نقش چندانی ندارد

طهماسبی تصریح کرد: بنزین در تولید نقش چندانی ندارد و اغلب در بخش حمل و نقل درون‌شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی هدف از پرداخت یارانه را حمایت از قشر ضعیف جامعه اعلام کردو افزود: با حذف یارانه پنهان موجود در برخی کالاها، افزایش قیمت رخ‌داده به نفع اقشار ضعیف است؛ چراکه منابع آزاد شده به این اقشار منتقل می‌شود و حذف یارانه پنهان را می‌توان صیانت از حقوق اقشار ضعیف تلقی کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: سالانه قریب به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه در کشور پرداخت می‌شود که این مهم دوبرابر بودجه جاری کشور است و اگر این مبلغ در یک سال صرف پروژه‌های عمرانی می‌شد دیگر پروژه‌ نیمه‌کاره‌ای در کشور وجود نداشت.

طهماسبی گفت: سهم هر ایرانی از مجموع یارانه‌های پرداختی در سال قریب به ۱۱ میلیون تومان است که با وجود یارانه‌های پنهان و سهم بالای برخی دهک‌ها در بهره‌مندی از یارانه‌های پنهان، هر ایرانی تقریبا یک‌بیستم آنچه که پرداخت می‌شود را دریافت می‌کند.

سهم سه دهک بالای جامعه از یارانه پنهان ۶۵۰ هزار میلیارد تومان است

وی تصریح کرد: سهم سه دهک بالای جامعه از یارانه پنهان ۶۵۰ هزار میلیارد تومان است که ۲۳ برابر از سه دهک پایین جامعه بیشتر است و این بهره‌مندی از سوبسید مشمول در حامل‌های انرژی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان به بهرمندی دهک‌های مختلف از یارانه پنهان بنزین اشاره کردو افزود: دهک اول ۱۶۵۰ میلیارد تومان و دهک دهم با بهره‌مندی ۱۷ برابری، ۲۷ هزار و ۹۷۳ میلیارد تومان از یارانه بنزین بهره‌مند می‌شود که این مهم برای دهک دوم ۳۷۲۰ میلیارد تومان، دهک سوم ۶۲۴۱ میلیارد تومان، دهک هشتم ۱۷ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان و دهک نهم ۲۱ هزار و ۴۸۱ میلیارد تومان است و نشان از آن دارد که هرچه فاصله بین دهک‌ها کمتر می‌شود، میزان بهره‌مندی نیز بیشتر می‌شود.

طهماسبی گفت: افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه پنهان این کالا، توقف پرداخت یارانه پنهان به قشر پردرآمد جامعه است که توسعه عدالت اجتماعی محقق شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری5 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا5 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا5 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا5 ساعت قبل