تصمیم اصلاح قیمت بنزین یک شبه اعلام نشد/ ادامه روند توزیع ناعادلانه یارانه بنزین امکان‌پذیر نبود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

تصمیم اصلاح قیمت بنزین یک شبه اعلام نشد/ ادامه روند توزیع ناعادلانه یارانه بنزین امکان‌پذیر نبود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
سخنگوی دولت با بیان اینکه این درست نیست که بگوییم تصمیم اصلاح قیمت بنزین یک شبه اعلام شد، گفت: این تصمیم با نیت خیرخواهانه برای دهک های پایین جامعه اتخاذ شد.

تصمیم اصلاح قیمت بنزین یک شبه اعلام نشد/ ادامه روند توزیع ناعادلانه یارانه بنزین امکان‌پذیر نبود - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی در برنامه تیتر امشب با موضوع بررسی ابعاد سهمیه‌بندی بنزین و حمایت معیشتی جدید درباره اینکه چرا به یکباره خبر گران شدن بنزین اعلام شد، ‌ گفت: این موضوع یک مرتبه نبود و در چند برنامه مختلف پیش‌بینی شده بود که قیمت حامل‌های انرژی تعدیل شود در ماده ۳۹ برنامه ششم نیز پیش‌بینی شده که دولت قیمت‌ها را تعدیل کند تا به یک درصدی از فوب خیلج فارس برسد در حال حاضر نیز سه سال است که دولت اقدام نکرده درحالیکه اینکه اختیار قانونی داشت و از آخرین تعدیل قیمت بنزین سه سال می‌گذرد.

وی ادامه داد: این تصمیم در هر زمانی که گرفته می‌شد، شرایط خاصی را برای جامعه ایجاد می‌کرد. تجربه نشان داده که اعلام از قبل زمان اصلاح قیمت هم تبعات دارد. اگر قرار بود هر سال قیمت را افزایش دهیم برخی اعتراض می‌کردند که چرا هر سال بار روانی به جامعه تحمیل می‌شود هر سناریویی که دنبال می‌کردیم، موضوعاتی در خصوص آن بود البته سناریوهایی بود که به فوب خلیج فارس برسیم و یک سناریو ۵ هزار تومان بود اما ما هم سهمیه را در نظر گرفتیم و هم بنزین آزاد را و قدری این دیدگاه را تعدیل کردیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: غیر قابل قبول بودن ادامه توزیع فرآیندهای ناشی از بنزین و سایر حامل‌های انرژی مورد تایید همه است. همه موافق هستند که توزیع کنونی پول حامل‌های انرژی ناعادلانه است. ادامه روند توزیع ناعادلانه یارانه بنزین امکان پذیر نبود. در هر زمان دیگری این طرح اجرا می‌شد باز هم ابهاماتی مطرح می‌شد

وی افزود: ‌ گفته می‌شود که چرا یک شبه اعلام شد اگر از یک هفته پیش اعلام می‌شد آیا ما تجربه انتقال بنزین به خانه‌ها را نداشتیم؟ صف‌های طولانی ایجاد نمی‌شد؟ این اتفاق ایجاب می‌کرد که تصمیم پخته‌ای درباره آن گرفته شود این تصمیم گفت‌وگوهای پیش‌ینی داشته که جامعه به آن توجه نداشته است. این نوع توزیع به نفع کشور نیست فساد و رانت و قاچاق در آن وجود دارد و چرا باید بنزین ارزان خودمان را به کشورهای همسایه بدهیم.

ربیعی ادامه داد: بارها درباره این موضوعات صحبت شده است اما توجه خاصی نداریم و پراکنده صحبت شده چراکه ممکن است توجه نشده باشد. در زمان تصویب برنامه ششم درباره آن بحث شده است. مشکل ما این بود که چرا یک شبه اعلام شد؛ به این دلیل که اعلام از قبل آن تشنج‌هایی را در پمپ بنزین‌ها ایجاد می‌کرد آنچه که مهم است این است که صادقانه عرض می‌کنم پشت این تصمیم نیت خیرخواهانه برای دهک‌های متوسط به پایین بود با توجه به شرایط تحریمی کشور باید نفت می‌فروختیم یا مالیات را افزایش می‌دادیم تا قدرت خرید را افزایش دهیم این تصمیم برای ۶۰ میلیون است که بتوانند قدرت خرید خود را افزایش دهند. اصلاح فرآیند و به دست آوردن منابع جدید دیده‌شده است.

وی ادامه داد: البته طی این طرح اصلاحاتی انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره اینکه زیر ساخت و کار کارشناسی دقیق در خصوص افزایش قیمت بنزین صورت گرفته است، گفت: قطعا کار کارشناسی صورت گرفته است، ما برای خودروهای اینترنتی سهم گذاشتیم، ‌ برای وانت بارها قیمت گازوئیل را دست نزدیم که حمل و نقل گران نشود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی تاکید کرد: اصل مصرف بنزین غیر عادلانه بود و ما بود تغییر می‌دادیم.

ربیعی با بیان اینکه مردم نگرانی‌هایی در خصوص گرانی دارند، اظهار کرد: نگرانی بنزین یک اثر علمی، روانی و اقتصادی دارد. باید بگویم تصمیمات زیادی در دولت درباره کنترل قیمت‌ها گرفته شد، ستاد تنظیم بازار همان روز جمعه جلسه داشت و من به مردم ایران اعلام می‌کنم، افزایش قیمت نداریم.

وی ادامه داد: بحث گرانی حمل و نقل مطرح است، ما برای سرویس‌های مدارس هم سهمیه در نظر گرفتیم. مابه تفاوت‌ها پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: امروز ۵۰ درصد ایرانی‌ها خودرو ندارند و بعضی‌ها ۳ الی ۴ خودرو دارند مصرف این نوع بنزین ناعادلانه است.

ربیعی ادامه داد: نگرانی‌های مردم طبیعی است این قبیل تصمیمات آثار روانی دارند. این حالات برتری امر واقع بر امر تصوری است و معمولا اثر امرتصوری بر امر واقعی بیشتر است کار صدا و سیما این است که نگذارد این اتفاق بیفتند اما واقعیت این است که مردم نگران هستند. آنهایی که چند ماشین دارند هر شب دور دور می‌کنند باید از آنها می‌گرفتیم و به آنهایی که ماشین ندارند می‌دادیم طبق بررسی‌هایی که ما انجام دادیم بیشترین حالت آثار تورمی این سهمیه‌بندی و افزایش قیمت ۲ تا ۴ درصد است.

وی در خصوص رایانه معیشتی و آنهایی که بیش از ۵ نفر هستند، گفت: این افراد تعداد زیادی نیستند ما خانواده‌های ۳۰ نفره و ۱۵ نفره داریم اما این تعداد عدد قابل توجه نیستند ما باید یک سقفی می‌گذاشتیم منابع ما محدود است باید آن را با بعد خانوار در نظر می‌گرفتیم که تا به یک بعد منطقی برسیم اینکه می‌گویند چرا سقف گذاشتیم برآورد ما سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان است و باید مطابق اظهارات رئیس‌جمهور تمام این مقدار به مردم تخصیص پیدا کند در حالیکه مطابق قانون می‌توانستیم تا ۱۲ هزار میلیارد تومان به هزینه‌های دولت اختصاص دهیم من اینجا دوباره تاکید می‌کنم اگر ما منابع بیشتری کسب کنیم، آن را به مردم اختصاص خواهیم داد. اینها تصمیم‌گیری‌های چند معیاره است و ما در این نقطه بهترین تصمیم را گرفتیم.

سخنگوی دولت درباره این که برخی از سرویس‌های مدارس درخواست هزینه بیشتری کرده‌اند، گفت: سهیمه مدارس داده می‌شود، هر وقت تصمیمی گرفتیم یک عده سود جود کاری کردند، ما دو روز است این تصمیم را گرفتیم چه طور ۶۰۰ هزار تومان روی قیمت رفته است؟ قطعا ما باید روی کنترل قیمت‌ها نظارت داشته باشیم.

وی درباره اینکه پرداخت یارانه معیشتی ادامه دارد، گفت: اگر پیوست این طرح کنترل قیمت نباشد ما شکست خوردیم، در برنامه ششم این برنامه را داشتیم و باید هم صورت گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان شدصرافی‌های بانکی قیمت دلار را با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به صبح امروز، ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین کرده‌اند. به گزارش تسنیم، در پی افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و رسمی، صرافی‌های بانکی نیز قیمت خرید و فروش دلار و یورو را نسبت به صبح ۱۵۰ تومان افزایش دادند. فعالان بازار معتقدند دلیل اقتصادی برای افزایش قیمت ارز وجود ندارد و جریان‌های سیاسی اخیر و افزایش قیمت بنزین مهمترین دلیل این گرانی هاست. هم‌اکنون قیمت دلار در بازار آزاد ۱۳ هزار و ۹۷۰ تومان، قیمت درهم امارات ۳ هزار و ۸۷۸ تومان و قیمت پوند انگلیس ۱۸ هزار و ۶۳۹ تومان تعیین شده و به‌فروش می‌رسد. صرافی‌های بانک‌ها امروز سه‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به صبح امروز ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرده‌اند.

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: پروژه اتوبان همت امسال به پایان رسیده و برای بهره‌برداری آماده خواهد شد، چرا که هم اکنون در مراحل پایانی خود قرار دارد. به گزارش ایسنا، اتصال اتوبان همت به استان البرز یکی از پروژه‌هایی است که طرفداران زیادی دارد و مردم بیشماری که هر روز مسیر پرترافیک تهران تا کرج را در مسیرهای رفت و برگشت طی می‌کنند، می‌خواهند بدانند که بالاخره این پروژه کی به بهره‌برداری خواهد رسید. البته امسال هم قرار بود اتوبان همت در تیر ماه به کرج متصل شود اما باز هم این پروژه عمرانی به تاریخ‌های اعلام شده نرسید. خیراله خادمی –معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- درباره آخرین وضعیت این پروژه به ایسنا گفت: پروژه اتوبان همت و اتصال آن به استان البرز در مراحل نهایی قرار دارد و تقریبا همه عملیات عمرانی آن به پایان رسیده است. وی افزود: این پروژه عمرانی در سال جاری به اتمام رسیده و تکمیل خواهد شد و بنابراین می‌توان گفت که اتوبان همت امسال به کرج می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر