دولت برنامه جامع و مشخصی برای احیای بافت‌ فرسوده ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
دولت برنامه جامع و مشخصی برای احیای بافت‌ فرسوده ندارد

دولت برنامه جامع و مشخصی برای احیای بافت‌ فرسوده ندارد

فارسخبرگزاری فارس |
دبیر سندیکای شرکت‌های ساختمانی با اشاره به اینکه دولت از ابتدای استقرار خود نگاه ویژه‌ای به احیای بافت‌های فرسوده داشت اما برنامه مشخص و جامعی برای آن تهیه نشد، گفت: هنوز دولت برنامه مشخص پیش روی سازندگان و بخش خصوصی برای احیای بافت‌های فرسوده ارائه نکرده است.

ایرج گلابتون‌چی دبیر سندیکای شرکت‌های ساختمانی در حاشیه دومین نشست هماهنگی برای برگزاری نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، ‌در پاسخ به این سؤال که چرا دولت در احیای بافت‌های فرسوده موفق عمل نکرده است، گفت: در خصوص احیای بافت‌های فرسوده باید اذعان کنم که دولت از ابتدای استقرار خود سعی کرد نگاه ویژه‌ای به احیای بافت‌های فرسوده داشته باشد. اما متاسفانه به خاطر اینکه برنامه مشخص و جامعی برای آن تهیه نشد بخش خصوصی و سازندگان نمی‌دانند که چگونه باید وارد این عرصه شوند.

وی ادامه داد: پس چون برنامه مشخص پیش روی سازندگان نیست این سازندگان و بخش خصوصی به خصوص در شهرهای بزرگ و پایتخت علیرغم اینکه احیای بافت‌های فرسوده می‌تواند موجب ایجاد فرصت شغلی شود اما وارد عرصه ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده نشدند.

دبیر سندیکای شرکت‌های ساختمانی تاکید کرد: باید نگاه دولت به بخش خصوصی فعال‌تر شود تا سازندگان بتوانند برنامه بهتری را برای اجرای هر چه بهتر احیای بافت‌های فرسوده از خود نشان دهند.

گلابتون‌چی تصریح کرد: ‌بخش خصوصی هنوز نمی‌داند چه جایگاهی در احیای بافت‌های فرسوده دارد. پس دولت باید برنامه مشخص در این خصوص ارائه کند و هم اندیشی مؤثر و مناسبی برای بخش خصوصی و تشویق سازندگان ارائه کند. پس اگر دولت بتواند از مزیت‌های بخش خصوصی و سازندگان استفاده کند چه بسا می‌توانیم به جذب سرمایه‌گذاری خارجی در احیای بافت‌های فرسوده امیدواری باشیم.

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود بودجه بخش خصوصی این روزها در ساخت وساز و بخش احداث که مقوله جامعی است حال و روز خوبی ندارد، گفت: کاهش بودجه‌های عمرانی باعث شده تا شرکت‌های پیمانکار که حدود ۴۷ هزار شرکت پیمانکاری و مشاوره هستند نتوانند از تمام ظرفیت خود در بخش ساخت و ساز و احداث که شامل تمام سازه‌ها، راه‌ها و سد و ساختمان است؛ بشوند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

دبیر سندیکای شرکت‌های ساختمانی گفت: نبود برنامه مشخص و کمبود اعتبار باعث شده که حتی در پروژه‌های نیمه تمام نتوانیم موفق شویم و به کمک دولت بیایم چرا که علاوه بر این مشکلات برنامه مشخصی نیز از سوی دولت برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام وجود ندارد.

گلابتون‌چی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم تمام شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه پیمانکاری و مشاوره از تمام ظرفیت‌های خود در کشور استفاده کنند، باید به این شرکت‌ها صد میلیارد دلار پروژه تعریف و ارائه دهیم، گفت: ‌از این ۴۷ هزار شرکتی که عنوان شد ۶۰ درصد آنها شرکت‌های جوان هستند پس اگر نتوانیم به این شرکت‌ها کار بدهیم این شرکت‌ها به مشکل خواهند خورد.

وی تاکید کرد: توجه به بازآفرینی شهری، اتمام طرح‌های نیمه تمام و صدور خدمات فنی مهندسی به خارج از کشور می‌تواند برای کشور درآمدزایی و فرصت شغلی بالایی ایجاد کند.

دبیر سندیکای شرکت‌های ساختمانی با تاکید بر اینکه از اظهارات رئیس‌جمهور اینگونه برمی‌آید که رئیس‌جمهور هم نسبت به احیای بافت‌های فرسوده حساس است، گفت: ‌باید دولت اطلاعات خود را با بخش خصوصی به تفاهم برساند. چرا که با ورود بخش خصوصی به احیای بخش فرسوده هم فرصت شغلی ایجاد خواهد شد و هم برای آن شرکت‌ها کسب و کار مناسبی ایجاد خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

نظرها

اخبار بیشتر