زائری: سیاه و سفید نمایی، ما را توهمی کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

زائری: سیاه و سفید نمایی، ما را توهمی کرده است

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
مدیر مسئول ماهنامه خیمه، گفت: اگر سیاه نمایی به دلیل فاصله از واقعیت، ایراد دارد، سفید نمایی هم به همان دلیل دارای ایراد است، سیاه نمایی و سفید نمایی به دلیل عدول از واقعیات ما را دچار توهم می کند.

ایرنا: مدیر مسئول ماهنامه خیمه، گفت: اگر سیاه نمایی به دلیل فاصله از واقعیت، ایراد دارد، سفید نمایی هم به همان دلیل دارای ایراد است، سیاه نمایی و سفید نمایی به دلیل عدول از واقعیات ما را دچار توهم می‌کند.

«حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری»، نویسنده کتاب «تقاطع انقلاب» عصر دوشنبه در نشست تحلیل و بررسی این کتاب که در سالن فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار شد، اظهار کرد: این مراسم اولین رونمایی از کتاب تقاطع انقلاب است و نیز اولین برنامه‌ای است که در رابطه با کتاب‌های تاریخ انقلاب و جنگ در باغ موزه قصر برگزار می‌شود و قرار است به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حداقل هر ماه در خصوص یک کتاب تاریخ انقلاب در این سالن نشست هایی برگزار شود.

وی افزود: ما اکنون در متن انقلاب زندگی می‌کنیم، تعبیری که رهبر انقلاب به عنوان گام دوم استفاده کردند، در خصوص چشم انداز کشور در چهل سال آینده است، زمانی می‌توانیم در خصوص چهل سال آینده قدمی برداریم که چهل سال گذشته را مرور کرده باشیم. پس چه بخواهیم یا نخواهیم با پدیده‌ای زنده و موجود طرفیم، حتی اگر با انقلاب میانه خوبی نداشته باشیم.

تک تک شهروندان در جمهوریت امروز نظام ما سهیمند

زائری با بیان اینکه انقلاب یک مسئله فراموش شده تاریخی نیست، یادآور شد: بخش هایی از این کتاب، بخصوص مقدمه آن که در خصوص نگاه به چهل سال گذشته است، تاکنون در هیچ نشریه‌ای منتشر نشده است. در مقدمه کتاب تلاش شده است حرف تازه‌ای زده شود. وارد بحث حساسی شده‌ایم که شاید در حال حاضر برخی فکر کنند بیان و پرداختن به آن زودتر از موعد بوده است.

نویسنده کتاب تقاطع انقلاب با اشاره به اینکه با نسلی طرف هستیم که در پدید آمدن انقلاب نقشی نداشته‌اند، خاطرنشان کرد: گروهی از این نسل با استمرار انقلاب موافق نیستند ولی شهروندان این کشورند، ما بخواهیم یا نخواهیم نمی‌توانیم آنها را نادیده بگیریم. انقلاب ما اسلامی بوده است ولی جمهوری ما جمهوری ایرانی است، به این معنا که تک تک شهروندان در جمهوریت امروز نظام ما سهیمند.

وی با طرح این پرسش که چرا این کتاب تدوین شد؟ گفت: هیچ کدام از ما نمی‌توانیم نسبت به انقلاب اسلامی بی دغدغه باشیم و باید روحیات و سلایق مردم را بشناسیم.

زائری اظهار کرد: انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین اتفاقات تاریخ معاصر ما است، در ۵۰ سال گذشته شاید هیچ اتفاقی به عظمت انقلاب اسلامی رخ نداده باشد، حتی اتفاقاتی مثل برداشته شدن دیوار برلین و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در مقایسه با انقلاب ایران در مراحل بعدی قرار می‌گیرد، چون انقلابی فرهنگی بود نه کودتای نظامی. چه مدافع انقلاب باشیم یا نباشیم، مسئله امروز ما انقلاب است و باید راجع به آن حرف زد، اگر با سکوت و باقی گذاشتن ابهامات از کنار آن عبور کنیم، فقط راه را برای غلبه روایت‌های غلط باز کرده‌ایم.

زائری: سیاه و سفید نمایی، ما را توهمی کرده است - 9

مدیر مسئول ماهنامه خیمه با بیان اینکه مخاطب کتاب تقاطع انقلاب کسانی هستند که مدعی وفاداری، اعتقاد و التزام به انقلاب اسلامی هستند، افزود: شما که این اعتقاد را دارید چرا بیشتر تلاش نمی‌کنید؟ باید با این نسل حرف زد، ما با انقلاب بزرگ شده‌ایم، بعضی از کسانی که در این جلسه حضور دارند در راهپیمایی‌های اول انقلاب حضور داشته‌اند و حتی دیگرانی که سن و سالشان کمتر است آثار انقلاب را در زندگی خود مشاهده کرده‌اند.

دعوای ما بر سر نقطه مبدا است

وی ادامه داد: تعارف نداریم، در پنجاه سال بعد خیلی از این افراد زنده نیستند و نسلی که در ۵۰ سال آینده زندگی می‌کند انقلاب اسلامی را به همان شکلی می‌فهمد که ما روایت کرده‌ایم. وقتی با ما نسبت به مشروطه، ۲۸ مرداد و پهلوی حرف می‌زنند چه احساسی داریم؟ اگر تاریخ انقلاب را درست روایت نکنیم نسل آینده هم نسبت به تاریخ انقلاب همین احساس را خواهد داشت.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

زائری با بیان اینکه دو نگاه نسبت به انقلاب اسلامی غالب است، اضافه کرد: یک رویکرد رسمی مانند ادبیات صدا و سیما، خطبه‌های نماز جمعه و کتب و نوشته هایی که تدریس می‌شود، که متاسفانه مخاطب عمومی با این نگاه ارتباط برقرار نمی‌کند. ادبیات دیگری که وجود دارد نگاهی تند، بی منطق و بی انصافی است که هیچ نقطه سفیدی در کارنامه انقلاب نمی‌بیند و یکسره بد و بی راه می‌گوید، در فضایی که رادیکال می‌شود دو طرف جز به رویارویی راضی نمی‌شوند.

زائری با بیان اینکه چیزی که از انقلاب به عنوان واقع گرایی از آن یاد می‌کنیم نقطه مقصد نیست، افزود: مقصد آرمان‌ها است که سر جای خود وجود دارند. دعوای ما بر سر نقطه مبدا است، اختلاف ما انقلابی‌ها این است که در حال حاضر در کجا ایستاده‌ایم. وقتی می‌گوییم واقع گرا باشیم این نیست که آرمان‌ها را فراموش کنیم. استقلال، عدالت، خدمت به مردم و آزادی آرمان‌های ما هستند و هنوز در جای خود وجود دارند.

وی ادامه داد: بحث ما این است که اکنون کجائیم. اگر من دو لیوان داشته باشم ولی بگویم یک لیوان دارم سیاه نمایی است و اگر دو لیوان را بگویم ۵ لیوان چه معنایی دارد؟ آیا این سفید نمایی نیست؟ اگر سیاه نمایی به دلیل فاصله از واقعیت، ایراد دارد، سفید نمایی هم به دلیل همان فاصله‌ای که واقعیت دارد، دارای ایراد است. سیاه نمایی و سفید نمایی به دلیل عدول از واقعیات ما را دچار توهم می‌کند.

بعد از جنگ به راست‌ترین شکل کاپیتال شدیم

«فروز رجایی‌فر»، یکی از دانشجویان فعال در تسخیر لانه جاسوسی نیز در این جلسه، گفت: مسئله حجت الاسلام والمسلمین زائری در کتاب تقاطع انقلاب مسئله هر کسی است که برای انقلاب و آینده آن دغدغه مند است. راه دیالوگ با نسل جدید از طریق تریبون‌ها متعددی که در اختیار مجموعه نظام است تقریبا بسته شده است و راهی که باقی مانده است همین شبکه‌های اجتماعی است و اگر آن را هم ببندیم خود را خلع سلاح کرده‌ایم.

رجایی فر با بیان اینکه متن کتاب تقاطع انقلاب دچار افت‌های ژورنالیستی شده است، یادآور شد: چون کار روزنامه نگاری کرده‌ام متوجه می‌شوم وقتی مطلبی را به عنوان سرمقاله یا یادداشت روز می‌نویسیم در کانون توجه خوانندگان قرار می‌گیرد و بدون اینکه احتیاج به معرفی مرجعی داشته باشد، زنده است و احتیاج به توضیح اضافه ندارد.

وی ادامه داد: اما وقتی قرار است مجموعه مقالات به کتاب تبدیل شود نیاز به توضیح، پاورقی و معرفی منبع دارد چون از کانتکس خود جدا افتاده و در فضای دیگری قرار گرفته است لذا وقتی این کتاب را مطالعه می‌کنیم هر کدام به طور جداگانه پیام خود را دارد اما مقدمه کتاب را مهم و متفاوت دیدم. در مقدمه کتاب، انقلاب به عنوان یک تجربه بشری مورد مطالعه قرار گرفته است.

این فعال در تسخیر لانه جاسوسی با بیان اینکه در مقدمه این کتاب بر توافق بر نقاط اشتراک واقعی در مقطع کنونی تاکید شده است، خاطرنشان کرد: موضوعات ما ذهنی نیست بلکه واقعی و عینی است به این رویکرد همان چیزی را که من در سطح جامعه می‌بینم دیگران هم می‌بینند. اگر به واقعیات عینی در سطح جامعه توجه شود رویکرد ما شایسته سالارانه خواهد بود و بعد در خصوص نقاط اشتراک با هم به توافق خواهیم رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر1 روز قبل
امروز در مجلس شورای اسلامی به بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌پردازند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات، تقریبا در سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی پس از شرکت در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، افزود: در این کمیسیون درباره حوادث اخیر صحبت شد و به سوالات نمایندگان در حدی که وقت اجازه می‌داد توضیح دادم، اما مقرر شد تا در جلسه دیگری بحث ادامه یابد. وی گفت: درباره انتخابات هیچ بحثی در این جلسه صورت نگرفت. وزیر کشور افزود: هیئت‌های اجرایی انتخابات از روز شنبه و پس از پایان ثبت نام از داوطلبان مجلس، کارشان را شروع کردند و انتخاب هیئت‌های اجرایی در سراسر کشور به جز یکی دو شهرستان که ما هنوز نتوانستیم این هیئت‌های اجرایی را تشکیل دهیم، انجام شده است. آقای رحمانی فضلی گفت: ​ به محض اینکه اطلاعات از دستگاه‌های چهارگانه برای هیئت‌های اجرایی برسد، آن‌ها کارشان را شروع می‌کنند و در بعضی از شهر‌ها این کار شروع شده است. وی افزود: به صورت کلی، چون تعداد داوطلبان انتخابات مجلس در این دوره ۱۶ هزار نفر است، رسیدگی به صلاحیت آن‌ها هم کار بسیار سختی است، اما امیدواریم با رسیدن مستندات هیئت‌های اجرایی هم کارشان را شروع کنند.

نظرها

اخبار بیشتر