قانون درباره مرخصی‌ کارگر چه می‌گوید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
قانون درباره مرخصی‌ کارگر چه می‌گوید؟

قانون درباره مرخصی‌ کارگر چه می‌گوید؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
بر اساس قانون، مرخصی‌ کارگر به انواع مختلفی تقسیم می‌شود و کارفرما موظف به رعایت آن‌هاست.

به گزارش افکارنیوز،

بر اساس قانون بیمه و کار در ایران مرخصی‌ انواع مختلفی دارد که متداول‌ترین تقسیم بندی آن‌ به مرخصی‌های با حقوق و بی حقوق تقسیم می‌شود.

البته نوع دیگری از مرخصی‌ها مانند مرخصی استحقاقی، مرخصی ساعتی، استعلاجی، زایمان و غیره هم وجود دارد که بر اساس آن حقوق کار مشخص می‌شود.

اخبار اجتماعی-​ مرخصی استحقاقی نوعی از مرخصی است که به تمام کارمندان به میزان ۲٫۵ روز در ماه و مجموعا ۲۶ روز در سال مرخصی داده می‌شود، البته کارمندان می‌توانند ۹ روز از مرخصی خود را ذخیره نگه دارند و سال بعد آن‌ها را دریافت کنند یا در انتهای سال اگر از مرخصی‌های خود استفاده نکرده باشند، پول آن را از کارفرمای خود دریافت کنند.

نوع دیگری از مرخصی که شاید با آن زیاد سر و کار نداشته باشیم، مرخصی‌ است که به آن‌ مرخصی بین تعطیلی گفته می‌شود؛ این نوع مرخصی‌ جزء مرخصی استحقاقی فرد حساب می‌شود و اگر در بین دو روز تعطیل روز کاری وجود داشته باشد و کارمند آن را مرخصی بگیرد، مرخصی بین تعطیلی به حساب می‌آید.

مرخصی ساعتی که یکی از متداول‌ترین مرخصی‌هاست از مرخصی استحقاقی کسر می‌شود و در هر شرکت با شرکت دیگر تفاوت دارد.مدت مرخصی بدون حقوق چقدر است؟

مرخصی بدون حقوق را همه شنیده‌ایم، این نوع مرخصی در قانون برای سفر‌های طولانی یا گرفتاری‌های شدید خانوادگی است که با موافقت کتبی کارفرما فرد می‌تواند تا ۲ سال مرخصی بدون حقوق دریافت کند و در صورتی که کارفرما تأیید کند، قابل تمدید تا ۲ سال دیگر هم هست، البته در این نوع مرخصی هیچ حقوق و مزایایی به فرد تعلق نمی‌گیرد.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

برای زمان‌های بیماری که از نظر پزشک استراحت مطلق باشد، باید مرخصی استعلاجی گرفت؛ در این نوع مرخصی فرد ۷۵ درصد حقوق و دستمزد روزانه معمول خود را دریافت می‌کند که آن از سوی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود، البته برای دریافت مرخصی استعلاجی مدارک پزشکی و فرم حادثه حتما نیاز است.

قانونگذار برای کمک به مادران بارداری که قصد به دنیا آوردن فرزند دارند، مرخصی زایمان را در نظر گرفته است؛ این مرخصی برای بانوان ۶ ماه است که می‌توانند یا از قبل از زایمان یا بعد از آن استفاده کنند که در این نوع مرخصی حقوق و مزایا به بانوان تعلق می‌گیرد و خانم پس از اتمام دوران مرخصی خود باید به سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کند و حق و حقوق خود را دریافت کند، البته در قانون جدید برای پدر هم مرخصی در نظر گرفته شده است.

نوع دیگری از مرخصی که قانون آن را مشخص کرده، مرخصی ازدواج است؛ این مرخصی به عنوان هدیه برای افراد در نظر گرفته می‌شود که مدت آن سه روز است.

تمام این مرخصی‌ها در قانون پیش بینی شده است و بر اساس قانون باید به کارگر تعلق گیرد و در صورت خودداری کارفرما از دادن این مرخصی‌ها او تخلف کرده و باید جواب کارگر خود را پس دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر