«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی

«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
از میان نامزدهای دموکراتی که هنوز به برد خود برای انتخابات 2020 امید دارند، چهار نفر از آنها دارای اقبال بیشتری هستند.

مهسا مژدهی: نام چهار نامزد دمکرات این روزها بیش از دیگران بر سر زبان هاست. در حقیقت در اردوگاه دموکرات‌ها در حال حاضر تنها نام هایی چون الیزابت وارن، برنی سندرز، جوبایدن و پیت بوتیجیج، به چشم می‌خورد. در این میان الیزابت وارن تا قبل از اینکه ایده خود را در مورد بالا بردن مالیات‌ها مطرح کند، نظر بسیاری را به خود جلب کرده بود، جو بایدن به خاطر درگیری با ترامپ اسمش مدام بر سر زبان هاست و برنی سندرز هنور در قلب چپ گرایان جای خودش را دارد.

اما این پیت بوتیجیج شهردار ۳۷ ساله شهر «ساوت بند» است که به تازگی در نظرسنجی‌ها بالا امده و نظر همه را به خود جلب کرده و به عنوان یکی از باهوش‌ترین کاندیداها شناخته می‌شود. فصل مشترک همه این افراد مخالفت با ترامپ است. آنها تلاش می کنند تا با نشان دادن حماقت های دونالد، خودشان را سیاستمداران با تجربه و داناتری معرفی کنند که همزمان هم دغدغه پیشرفت آمریکا را دارند و هم برخلاف ترامپ در سیاست خارجی بی گدار به آب نمیزنند.

برندی سندرز منتقد جدی

«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی - 4

این نامزد مسن دموکرات با روحیه چپ گرا و حرف هایی که گاهی انقلابی تلقی می‌شود، نظام آمریکا را دچار بحران مشروعیت می‌داند. او گاهی انقدر تند می‌رود که صدای اوباما را هم در می‌آورد. به تازگی رئیس جمهور پیشین آمریکا به سندرز و وارن گفته بود که از چپ گرایی افراطی که باعث دلزدگی مردم می‌شود پرهیز کنند. گفته می شود که سی ان ان و نیویورک تایمز معمولا حرف های سندرز را سانسور می کنند.

سناتور ایالت ورمونت، در زمین سیاست خارجی طرفدار پروپاقرص نشستن بر سر میز مذاکره است. او در این زمینه دو هفته پیش در جمع یهودیان مخالف نتانیاهو در واشنگتن گفته بود سیاستخارجی آمریکا هم در دعوای اسراییل-فلسطین و هم رویارویی ایران-عربستان، باید از طرف یک سوی مناقشه را گرفتن فاصله بگیرد و در عوض از نفوذش برای بر سر میز مذاکره نشاندن آنها استفاده کند.او عربستان را رژیم خونخوار و یک دیکتاتوری شریر و کریه توصیف کرده و می گوید سیاست خارجه امریکا را در قبال این کشور تغییر خواهد داد. او با بیان اینکه نمی داند چرا آمریکا و سعودیها با یکدیگر متحدند گفته که در صورت برنده شدن، رابطه ای همطراز میان ایران و عربستان ایجاد خواهد کرد.

  او در مورد ایران هم دیدگاهی متفاوت از ترامپ دارد و می گوید در مقام رئیس جمهور به هر کار ممکن برای پرهیز از جنگ با ایران که بدتر از جنگ فاجعه بار با عراق خواهد بود، دست می زند. او بعد از اینکه ایران گام چهارم کم کردن تعهدات برجامی را برداشت، گفت که آمریکا باید«فورا» به توفق هسته ای با ایران باز گردد.

منقدان سندرز می‌گویند که او برنامه برای شعارهایش ندارد. او از مذاکره حرف می‌زند در حالی که نمی‌گوید چطور می‌خواهد آن را عملی کند و از کاهش روابط با عربستان می‌گوید، بدون آنکه به وابستگی اقتصادی آمریکا به پول سعودی حرفی بزند.

الیزابت وارن علیه جنگ

«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی - 10

این نامزد زن دموکرات، به ترامپ بابت سیاست خارجی اش می‌تازد. آن را توئیتری می‌خواند. او علیه جنگ صحبت می‌کند اما حقیقت آن است که با تحریم مشکلی ندارد. او وقتی از ایران صحبت می کند به دنبال سیاست تنش زدایی است و می گوید باید از جنگ با ایران جلوگیری کرد.

اما هرچقدر برنی سندرز در سیاست خارجی اظهارنظرهای جنجالی میکند، وارنر تمام تلاشش را می‌کند که از خط بیرون نزند. او در سیاست داخلی فردی پیشرو به حساب می‌آید اما سیاست خارجی اش از روشی که اوباما انتخاب کرده بود هم سنتی تر است. در سیاست خارجی او یک محافظه کار حرفه ای طرفدار فشار بر ایران به حساب می آید.  وارن دو لکه تاریک دارد. اولی رای مثبتی است که به بودجه نظامی مورد نظر ترامپ داده و دومی رای به تحریم ایران، کره شمالی و روسیه در سال ۲۰۱۷ است.

در مورد برجام اما او هیچ وقت قائل به پاره کردن توافق نبوده است. او می‌گوید توافق هسته‌ای با تهران کارآمد است و بحران میان آمریکا و ایران راهکار دیپلماتیک دارد. ناظران می‌گویند از آنجایی که وارن در سیاست خارجی سنتی است، راهکار دیپلماتیک او نمی‌تواند چیزی بیشتر از پیشنهاد مذاکره با تهران با شرط و شروطی که واشنگتن تائیدش کند باشد.

گقته می‌شود که الیزابت وارن نامه‌ای را در مجلس سنا در سال ۲۰۱۶ امضا کرد که از باراک اوباما می‌خواست هر قطعنامه سازمان ملل را که شهرک سازی‌های غیرقانونی اسراییل را هدف قرار می‌دهد را محکوم کند.

بخت باخته جو بایدن

«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی - 17

بایدن انقدر درگیر حواشی شده که دیگر بختی برایش در مورد انتخابات ۲۰۲۰ باقی نمانده. با این حال بد نیست بدانیم که او یکی از طرفداران پرو پاقرص ناتو است. در زمانه‌ای که ترامپ زورش را می‌زند که پول ناتو را از اروپائی‌ها بگیرد و حتی برخی خروج آمریکا از این پیمان را محتمل می‌دانند، جو بایدن سفت و سخت از ناتو دفاع می‌کند. او سیاست خارجی ترامپ در مقابل ایران را فاجعه می‌داند و می‌گوید که ترامپ با خروج از از توافق هسته‌ای با ایران، خطر جنگ را افزایش داده است. معترضان به او می‌گویند که جو بایدن ید طولایی در خراب کاری در سیاست خارجی دارد و نباید به او اعتماد کرد. آنها پرونده چهل ساله بایدن را روی میز می گذارند و معتقدند که او تقریبا هیچ دستاوردی در حوزه سیاست خارجی نداشته است.

جوان جویای نام

«سیاست خارجی» سلاح برنده دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی - 20

درماه اوریل امسال که پیت بوتیجیج، شهردار ۳۷ ساله و همجنس گرای شهر «ساوت بند» ایالت «ایندیانا» از شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را اعلام کرد، به نظر می‌رسید که او یک شکست خورده است. اما امروز اوضاع فرق کرده و او یکی از آن چهار نفر است که در تازه‌ترین نظرسنجی مشترک میان سی ان ان و سازمان «دس موینوس» در ایوا ۲۵ درصد از اراء را به دست اورده است. او پیش از این ۹ درصد اراء را داشت.

بوتیجیج، سیاست خارجه آمریکا را دارای هزینه سنگین می داند. او به تازگی در شبکه تلویزیونی «ان. بی. سی.» سیاست خارجی ترامپ به ویژه در پی تصمیم اخیر او برای خارج کردن نیروهای آمریکا از شمال سوریه را تصمیمی متناقض خواند. بوتیجج مانند وارن به موضوع توئیت زدن های ترامپ حساسیت دارد و گفته  آنچه پرزیدنت ترامپ انجام می‌دهد، این است که صبح از خواب بیدار می شود، یک تماس تلفنی برقرار می‌کند یا توییتی می‌زند و سال‌ها یا حتی دهه‌ها سیاست آمریکا را به طور کامل تغییر می‌دهد و ژنرال‌های خودش و کشور را شگفت زده می‌کند. او که زمانی در افغانستان خدمت کرده نسبت به سیاستهای کشورش در کاخ افغانستان هم شکایت دارد و آن را یک اشتباه می داند و می گوید معلوم نیست تا زمان انتخابات ترامپ از کدام یک از تعهدات دیگر دیگر را زیرپا بگذارد.

مواضع نامزدهای انتخاباتی در زمینه سیاست خارجی انقدرها واضح نیست. اولویت آنها در این زمینه اول حمله به ترامپ است اما برنامه دقیقی ندارند. واضح است که خروج ترامپ از توافقات بین المللی همه این نامزدها را عصبانی کرده اما مشخص نیست برای بازگشتن شرایط به وضعیت پیشین و یا ایجاد وضعیت تازه، چه تدابیری اندیشیده‌اند.

۲۳ / ۳۱۰ ۳۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس15 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.

این بار عدم تعادل سلامت مرکل را زیر سوال برد + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مرکل در این میان دستش را به سمت ماتئوس موراویسکی، نخست وزیر لهستان دراز می‌کند و موراویسکی نیز با گرفتن دست صدر اعظم آلمان تعادل او را حفظ کرده و جلوی زمین خوردنش را می‌گیرد. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴این اتفاق پس از آن میفتد که در ماه‌های گذشته نگرانی‌هایی از بابت وضعیت سلامت جسمانی صدر اعظم آلمان به ویژه بعد از مشاهده لرزیدن ناگهانی او طی چند موقعیت رسمی مطرح شده است. مرکل روز جمعه برای نخستین بار در دوران ۱۴ ساله صدر اعظمی خود از اردوگاه تاریخی آشوویتز و کمپهای کشتار و نگهداری دسته‌جمعی یهودیان در این اردوگاه بازدید کرد. در ماه‌های اخیر گزارش‌ها حاکی از تشدید یهودی ستیزی و گرایش به راست افراطی در آلمان بوده‌اند. مرکل ۶۵ ساله، ماه ژوئیه پس از مشاهده لرزش وی برای سومین بار در یک موقعیت رسمی، بر خوب بودن وضعیت سلامت جسمانی‌اش تاکید کرده بود.

روایت تازه قاسم سلیمانی از یک نبرد

تابناکتابناک1 روز قبل
تماس تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما، یک گفتگو تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای بود که …کامبیر مهدی زاده متولد ۶۴، کارشناسی ارشد زمین شناسی و دانشجوی دکتری است …نشست رهبران فرانسه و ایالات متحده آمریکا در حاشیه اجلاس سازمان پیمان …محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه با حضور در جمع خبرنگاران، حضورش در نشست هیات …علی لاریجانی پس از سه دوره حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ثبت …سفیر اسرائیل به دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمریکا دعوت شد تا در مورد …حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با بسیجیان شش توصیه را به آنها مطرح کرد …اجتماع بزرگ و خودجوش مردمی در حمایت از امنیت و آرامش و اقتدار کشور امروز …

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

فتنه جدید آمریکایی- صهیونیستی در عراق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بغداد، مرجعیت عراق در بیانیه‌ای با هرگونه هرج و مرج در این کشور مخالفت و بر ضرورت بازگشت امور به روند طبیعی تاکیدکرد، شب گذشته مرکز شهر بغداد و میادین التحریر و الخلانی شاهد حضور مردمی و تیراندازی افراد نالشناس بود، که در نتیجه آن ۸۵ نفر کشته و زخمی شدند. باصداها: شاهد عینیعباس العرداوی– کارشناس مسائل سیاسی
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۱۰۰ داور تکواندو ایران برای حضور در سمینار بین المللی و دوره دانش افزایی این رشته از طرف فدراسیون جهانی تکواندو فردا راهی روسیه می‌شوند. ۲۵ داور در ۲ بخش پومسه (اجرای فرم) و مبارزه در سمینار بین المللی شرکت می‌کنند و ۷۵ داور هم قرار است در دوره دانش افزایی حاضر شوند. سمینار بین المللی و دوره دانش افزایی داوران تکواندو بعد از رقابت‌های فینال گرندپری (جایزه بزرگ) تکواندو در شهر «رایزان» در نزدیکی مسکو برگزار می‌شود. هفته ششم و هفتم لیگ برتر تکواندو چهارم آذر برگزار شد که با توجه به حضور داوران تکواندو ایران در این دوره‌های آموزشی، هفته هشتم و پایان دور رفت لیگ برتر با فاصله ۲۸ روزه، دوم دی برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر