هنگ کنگ نماد پریشانی سیاست خارجی آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

هنگ کنگ نماد پریشانی سیاست خارجی آمریکا

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
در شرایطی که تحولات هنگ کنگ و آشفتگی اوضاع در این دولت شهر، بیشتر نگاه ها را به سوی چین و چگونگی واکنش این کشور در برابر این بحران معطوف کرده است؛ برخی دیگر نیز هستند که این موضوع را از دیدگاه ایالات متحده مورد توجه قرار داده و آن را آزمون و چالشــی جدی برای سیاست خارجی این کشور تلقی می‌کنند.

میراحمد رضا مشرف، تحلیلگر مسائل بین الملل/

در شرایطی که تحولات هنگ کنگ و آشفتگی اوضاع در این دولت شهر، بیشتر نگاه‌ها را به سوی چین و چگونگی واکنش این کشور در برابر این بحران معطوف کرده است؛ برخی دیگر نیز هستند که این موضوع را از دیدگاه ایالات متحده مورد توجه قرار داده و آن را آزمون و چالشی جدی برای سیاست خارجی این کشور تلقی می‌کنند.

بر همین اساس، سیر تحول و دگرگونی دیدگاه‌ها و نظرات مقامات واشنگتن و به خصوص شخص رئیس جمهور آمریکا در قبال این بحران یکی از نکاتی است که مورد توجه قرار گرفته است. مقامات کاخ سفید در مراحل اولیه و آغازین این آشوب‌ها و در شرایطی که بسیاری آنها را عوامل پشت پرده تحریک مخالفان پکن می‌دانستند، تلاش میکردند تا خود را از این وقایع دور نشان دهند.

در همان ایام ترامپ در مصاحبه با خبرگزاری‌ها موضوع هنگ کنگ را مسئله‌ای داخلی توصیف کرد که خود چینی‌ها باید آن را حل و فصل کنند. او حتی برخورد رئیس جمهور چین با این موضوع را بسیار مسئولانه توصیف میکند. اما با وجود این موضع‌گیری‌های اولیه، در روزهای اخیر اظهارات متفاوتی را از سوی ترامپ و دیگر مقامات کاخ سفید مشاهده کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پکن را رژیمی خشونت طلب توصیف می‌کند و «پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا از تأثیر بحران هنگ کنگ بر سخت‌تر شدن توافق تجاری میان واشنگتن و پکن خبر می‌دهد. ترامپ هم از بازتاب‌های مذاکرات تجاری بر این مسئله سخن می‌گوید و بولتون به چینی‌ها هشدار می‌دهد که مواظب قدم‌های خود باشند؛ چرا که مردم آمریکا هنوز واقعه میدان «تیان آن من» را فراموش نکرده‌اند.

همه اینها حکایت از این دارد که از زمان شکل گیری این رویداد تا کنون مواضع ایالات متحده در این مورد ثبات نداشته و نمیتوان خط سیر مشخصی برای آن ترسیم کرد. در عین حال هر کدام از مقامات آمریکایی نیز در قبال این بحران واکن‌شهای متفاوتی نشان داده‌اند که به تازگی نشریه تایم برخی از این مواضع متفاوت و بعضا متناقض را بر میشمارد و آن را نشانه روشنی از ناهماهنگی میان وزارتخانه‌ها و تصمیم گیرندگان ایالات متحده در این قضیه تلقی می‌کند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اما جدا از مسئله هنگ کنگ، نکته مهم این است که به باور بسیاری از کارشناسان این بی‌ثباتی و آشفتگی صرفا به این مورد خاص محدود نمیشود و میتوان رد پای این آشفتگی را در سایر مناطق نیز مشاهده کرد. بخشی از این شرایط را به نبود یک راهبرد کلان در حوزه سیاست خارجی ایالات متحده مرتبط دانسته‌اند؛ چالشی که از زمان فروپاشی شوروی پدیدار شد و برنامه‌هایی چون مبارزه جهانی با تروریسم و یا شعارهایی چون اول آمریکا نیز نتوانست پر کننده این خلا باشد.

تصمیمگیری مورد به مورد و غیرقابل پیش‌بینی بودن سیاست خارجی ایالات متحده، حتی برای متحدان، از جمله پیامدهای مهم این وضعیت محسوب می‌شود. ساختار نظام تصمیم‌گیری در کاخ سفید تحت کنترل ترامپ را باید به عنوان یکی دیگر از ریشه‌های این بی ثباتی و آشفتگی بر شمرد.

در حال حاضر واضح است که بیشتر سیاست‌گذاری‌ها در واشنگتن از مجاری قانونی و رسمی آن عبور نمیکند و تصمیم‌ها اغلب توسط شخص ترامپ و یا تحت تأثیر افراد نزدیک به او گرفته می‌شود. به عنوان نمونه در مورد هنگ کنگ به نظر میرسد که ترامپ همه چیز را در چارچوب جنگ تجاری با چین مورد توجه قرار می‌دهد و به همین دلیل است که نظراتش با افراد دیگری چون پمپئو و یا بولتون در بدنه سیاسی و امنیتی کاخ سفید در تناقض قرار می‌گیرد.

در هر حال چنین شرایطی موجب میشود که یکی از مشاوران نزدیک ترامپ سختی کار در چنین سیستمی را اینگونه توصیف کند: «این دیگر ریاست جمهوری نیست. این دیگر کاخ سفید نیست. این مردی است که هر کاری دلش بخواهد میکند «.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری10 ساعت قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری10 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری1 روز قبل

فیلترینگ کسب و کارهای آنلاین مانند حکم اعدام است؛ در جلسه تشکل‌های حوزه IT مطرح شد

تکراتوچند ثانیه قبل

فولاد به جمع مدعیان لیگ برتر پیوست | تراکتور باخت؛ مدیرعاملش استعفا کرد

همشهری3 دقیقه قبل

اعلام آرای جدید کمیته انضباطی فدراسیون والیبال

تسنیم4 دقیقه قبل

تصویب طرح کاهش مجازات حبس/ «حبس ابد» از قانون حذف شد

تسنیم6 دقیقه قبل

انتخاب ۹ نماینده کمیسیون بودجه در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹

ایسنا6 دقیقه قبل

روح‌الله جمعه‌ای: افول تصمیمات محفلی و رادیکالیسم در گام دوم انقلاب محقق خواهد شد

ایسنا8 دقیقه قبل

چشمی: شرایط استقلال افتضاح است اما مسئولان بی خیال هستند؛ استراماچونی از قبل از دیدار با سپاهان، در خصوص رفتن صحبت کرده بود

طرفداری8 دقیقه قبل