آفتی به نام قدرت فضای مجازی حوزه مدولباس را می‌بلعد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سرگرمی
آفتی به نام قدرت فضای مجازی حوزه مدولباس را می‌بلعد

آفتی به نام قدرت فضای مجازی حوزه مدولباس را می‌بلعد

مهرخبرگزاری مهر |
بسیاری از کارشناسان و منتقدان حوزه مد و لباس معتقدند قدرت فضای مجازی در حوزه ذائقه‌سازی مد و لباس را جدی نگرفته‌ایم و تبعاتش را در آینده خواهیم دید.

خبرگزاری مهر گروه فرهنگ؛ با توجه به اینکه امروزه مد علاوه بر ویژگی تمایزبخشی در میان توده مردم نقش یک رسانه را دارد در جهان امروز این پدیده در میان مردم به ابزاری برای انتقال پیام به جامعه تبدیل شده است تا جایی که «پی‌یر گیرو» مد را ابزار ارتباط اجتماعی می‌داند و معتقد است در جامعه‌ای فوران محصولات مصرفی این محصولات از کارکرد اولیه‌شان یعنی محافظت و تغذیه دور شده‌اند و مدها نقش بسیار مهمی پیدا می‌کنند و چیزهایی همانند لباس، اتومبیل و … نشانه‌های برای تشخیص موقعیت اجتماعی افراد قرار می‌گیرند.

با توجه به گسترش فناوری‌های ارتباطی، استارت‌آپ‌ها، فضای مجازی، اینترنت و … جوانان و نوجوانان در میان نگرش‌های سنتی و اتفاقات گذشته جامعه، موقعیت‌ خانوادگی و هویت‌طلبی، زیبایی، تنوع‌طلبی و پذیرش از جامعه‌ای مدرن گیر کرده‌اند و فاصله‌ای میان این شاخصه‌ها رخ داده که انتخاب در دنیای پیچیده امروز سخت شده است. بسیاری از جوانان مد را از طریق فضای مجازی و بلاگرهای شناخته شده دنبال می‌کنند که بسیاری از کارشناسان و منتقدان مد و لباس این موضوع را آسیب جدی در حوزه مد و لباس می‌دانند و دلیل آن را عدم درک حوزه پوشاک از سوی مسئولان است که به‌نوعی برخورد سلبی را پیش گرفتند یا برخورد فرهنگی‌شان سطحی است نه علمی. این امر هم ناشی از آن است که مسئولان و متولیان حوزه پوشاک دانش و مطالعه این حوزه را ندارند. در این گزارش نقطه نظرات کارشناسان حوزه مد و لباس و مخاطبان بلاگرها در فضای مجازی آمده است که در ادامه می‌آید:

مدی که همه‌گیر است

«حمیده» ۲۶ ساله است و بر اهمیت مد در زندگی روزمره‌اش صحه می‌گذارد و مد را تنها در استایل و پوشاک نمی‌داند و در تمام ابعاد زندگی‌اش از مد پیروی می‌کند، به گفته خودش تنها زمانی که خواب است در اینستاگرام و فضای مجازی نیست واگرنه این صفحات دنیایش را گرفته و هر روز و هر ساعت و هر ثانیه در حال چک کردن و رصد کردن مد روز است، از «حمیده» می‌پرسم با توجه به اینکه بلاگرهای زیادی در فضای مجازی فعالیت دارند و در زمینه مد و لباس هم وارد شدند تا چه اندازه بر انتخاب پوشاک موثر هستند و مخاطبان تحت تاثیر آنان قرار می‌گیرند؟ او جواب می‌دهد: با توجه به اینکه هر روز به عنوان دنبال کننده صفحات آن‌ها هستم قطعا تاثیرگذاری دارند و من بارها از صفحاتی که تبلیغ یک نوع پوشاک یا لباسی را کردند خرید داشتم و احساس می‌کنم که نوعی راهکار برای انتخاب نوع پوشاک هستند.

او ادامه می‌دهد: البته خیلی‌ها معتقدند که این بلاگرهای فعال در فضای مجازی صلاحیت برخی از موضوعات تخصصی را ندارند و دانش آن‌ها نسبت به مسائل فرهنگی پایین است شاید این حرف درست باشد و آن‌ها تخصص و دانش کافی را نداشته باشند اما بسیار فعال هستند و با رصد آن‌ها کاملا می‌توان با مد روز آشنا شد.

او می‌گوید: البته این موضوع را نباید نادیده گرفت که بلاگرها متن‌ها یا اطلاعات که در مورد هر موضوعی در صفحات مجازی‌شان قرار می‌دهند تماما از اندیشه‌ها و افکار آنان نشات نمی‌گیرد بلکه اگر تبلیغ یک مد را انجام می‌دهند توسط کسی که آن محصول به آنان داده شده و براساس اطلاعات تخصصی آنان متن را قرار می‌دهند یعنی می‌خواهم به این موضوع اشاره کنم که خیلی هم اطلاعات آن‌ها عاری از تخصص نیست، نباید به راحتی قضاوت کنیم و آن‌ها را مورد هجمه و آماج ناسزاها قرار دهیم. بالاخره این موضوع همه‌گیر شده و اهمیت به مد میان تمامی افراد جامعه تسری پیدا کرده است.

امروزه فضای مجازی در حوزه مد و لباس ذائقه‌سازی‌های زیادی انجام داده است که بسیاری از کارشناسان این حوزه از این امر ناراضی هستند و معتقدند که این ذائقه به ضرر حوزه مد و لباس است زیرا فعالیت برخی بلاگرها یا سلبریتی‌ها باعث شده مد غربی جایگزین مد ایرانی شده است. اما جوانان در سطح جامعه به سمت مد رایج جهان در حرکت هستند.

بلاگرها ذائقه‌ساز نیستند

«مهتاب» از مخاطبان بلاگرهای فضای مجازی درباره تاثیرپذیری‌اش از بلاگرها، می‌گوید: خیلی‌ها بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای مدعی هستند که جوان‌ها بدون اطلاعات و تخصصی و حتی چشم و گوش بسته از مد ترویج شده توسط بلاگرها تبعیت می‌کنند و به اعتقاد من این اظهارنظر درست نیست. من صفحات زیادی در حوزه مد و لباس را پیگیری می‌کنم و حتی خیلی از این صفحات مجازی زیرنظر کارگروه مد و لباس کشور که گویا ارگانی دولتی است نظارت می‌شوند، هستند اما چشم و گوش بسته از آن‌ها تبعیت صرف ندارم بلکه براساس سلیقه و علایق خودم محصولی را انتخاب می‌کنم. باید جانب انصاف را هم داشته باشیم واقعیتش به نظر من، آن‌ها در حد معرفی و ارائه محصولات فعالیت دارند و قصد تغییر ذائقه مردم را ندارند زیرا آن‌ها محصولی را معرفی می‌کند مخاطب هم براساس سلایقش آن را انتخاب می‌کند.

خبری: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

فضای مجازی و مخاطبانش را دست‌کم نگیرید

«راحیل» ۲۳ ساله است و به قول خودش را فضای مجازی حد وسط استفاده از این تکنولوژی را رعایت کرده است. از او درباره تاثیرگذاری بلاگرها و تبلیغاتشان در حوزه مد و لباس می‌پرسم و اینکه او و دوستانی که با آنان در ارتباط است تا چه اندازه از بلاگرها یا سلبریتی‌ها تبعیت می‌کند، می‌گوید: تبعیت کردن از بلاگرها به خوبی متوجه نمی‌شود اگر مقصود تبعیت تمام و کمال باشد و هر چه که آن‌ها تبلیغ می‌کنند، خیر! تازگی‌ها این بلاگرها همانند فروشنده‌های مغازه‌ها شده‌اند آن‌ها یک جمله معروف داشتند که می‌گفتند این «محصول را برای خواهر خودمان هم برده‌ایم و او راضی بوده» است دارند مثلا بلاگرها می‌گویند ما خودمان چند روز از این محصول استفاده کردیم و نتیجه مثبت را دیده‌ایم از همین رو این محصول را به شما معرفی می‌کنیم. به اعتقاد من این موضوع دلیلی برای استفاده آن محصول نیست چه پوشاک باشد چه محصولی دیگر! بالاخره نباید از هوشمندی مخاطبان غافل شد.

او ادامه می‌دهد: من احساس می‌کنم کسانی که مدعی هستند افراد مو به مو از بلاگرها تبعیت دارند و این امر آسیب جدی در برخی حوزه‌ها به‌خصوص مد و لباس است، سیاهی لشکر هستند که شاید آسیب هم وارد کنند. نباید به صورت کلی به نام تمامی مخاطبان سریع حکم صادر کنیم که مخاطبان در حوزه مد و لباس انتخاب بلاگرها را قبول دارند، من به عنوان مخاطب همان مدی را انتخاب می‌کنم که براساس سلیقه من ارائه شده است اگر حوزه پوشاک ما پیشرفت چشمگیر در زمینه مد ایرانی نداشته است مقصر مخاطبان نیستند که به سمت مد غربی می‌روند.

هیس! حوصله دردسر نداریم

«مجید افتخاری» عضو هیئت مدیره اتحادیه پوشاک تهران و مدرس دانشگاه درباره تاثیرات فضای مجازی و همچنین سلبریتی‌ها بر روی مردم می‌گوید: ببینید! آیا ما اصولی داریم که یک سلبریتی باید چگونه و به شکلی لباس بپوشد؟ زمانی‌که این نقد را به وزیر ارشاد می‌گوییم سریعا می‌گوید: هیس! چرا؟ چون حوصله دردسر ندارد با سلبریتی‌ها در این زمینه وارد دیالوگ شود. اما آن سلبریتی هرگونه که دوست دارد پوشش خاصی را بر تن می‌کند و در جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلف شرکت می‌کند، دختر ۱۶ ساله که طرفدار او است می‌بیند و از نوع پوشش او لذت می‌برد. در حالیکه همان لباس‌های سلبریتی‌ها را اصناف در مغازه‌هایشان برای فروش بگذارند، قطعا مغازه‌هایشان پلمب می‌شود. اما سلبریتی آزاد است که آن لباس را بپوشد و هزاران نفر او را ببیند خب در اینجا پارادوکس وجود دارد وقتی نتوانیم حوزه مد و لباس را سروسامان دهیم قطعا مزون‌دارها میدان‌دار خواهند بود و در هیج‌جا جوابگو نیستند و هیچ برخوردی هم با این‌ها نشده است گویی به هیچ حوزه‌ای هم برنمی‌گردد، ما به هر کسی یا هر نهادی مراجعه می‌کنیم، می‌گویند به ما مرتبط نمی‌شود! زیرا من این موضوع را پیگیری کردم. متاسفانه در جریان مد کشور هم تاثیرگذاری بالایی دارد. بسیاری از مسئولان این پدیده حوزه پوشاک را درک نمی‌کنند یا برخورد سلبی دارند یا برخورد فرهنگی‌شان سطحی است نه برخورد علمی. زیرا دانش و مطالعه این حوزه را ندارند.

آفت فضای مجازی «قدرت‌» ‌اش است

«مهدی محمودی»، رئیس انجمن موسسات مد و لباس کشور درباره قدرت فضای مجازی و فرصت و آفت‌های این حوزه ادامه می‌دهد: فضای مجازی بسیار تاثیرگذار است، زیرا قدرتی دارد که هیچ چیز ندارد و آفت‌ش هم همین قدرت‌اش است که البته این آفت هم تهدید و هم فرصت را در خود گنجانده است یعنی اگر خوب مدیریت شود، تبدیل به فرصت می‌شود و اگر بد مدیریت شود تبدیل به تهدید می‌شود باید حوزه پوشاک در فضای مجازی را به خوبی مدیریت کرد که متاسفانه تا امروز شاهد این امر نبودیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

طرز تهیه کلوچه گوشت

تابناکتابناک1 روز قبل
رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت …کشک محصولی از دوغ است که از خشک کردن ماست چکیده و محلی بدست می‌آید. کشک …سوهان عسلی کی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با ترکیبی از بادام، شکر و … «سنبوسه» یا «سمبوسه» خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همین …قیمه اردبیلی یکی از خورش‌های خوش‌طعم اردبیل است که در آن به جای سیب …کته کبابی یکی از غذاهای خوش طعم است که به طور خاص در شمال کشور با …سوپ پاستای پاستینا بسیار ساده و سریع آماده می‌شود و به دلیل پنیر …

مراسم خاکسپاری تورج شعبانخانی + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، مراسم تشییع پیکر زنده یاد تورج شعبانخانی آهنگساز و خواننده پیشکسوت موسیقی پاپ، صبح امروز ۲۰ آذر ۹۸ با حضور اهالی موسیقی از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. عکس‌ها: سید برات زمانی
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزای میزان، روز گذشته فیلمی در فضای مجازی دست به دست چرخید که در آن یک کیک در بوفه مدرسه حاوی یک نوع قرص اعتیاد آور بود. وی در ادامه تاکید کرد: وجود قرص در کیک امکان پذیر نیست و تاکنون هیچ مورد مستندی درباره وجود قرص در کیک مشاهده نشده است و موضوع خارج از حوزه سلامت و دارو و مواد غذایی است و باید از ابعاد انتظامی و امنیتی پیگیری شود. هر جایی که احتمال می‌رود کیک‌ها از آنجا ارسال شده باشند نیز بررسی شده و هیچ مورد مشابهی در سایر کیک‌ها مشاهده نشده است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. روابط عمومی وزارت بهداشت در ادامه گفت: همه شرکت‌های مجاز به استفاده از مسئول فنی هستند که ناظر بر کیفیت محصولات است. به گزارش خبرنگار میزان، انتشار ویدئوی پیدا شدن قرص اعتیاد آور در کیک بوفه مدرسه موجب ایجاد موجی از نگرانی در بین والدین دانش آموزان شده است زیرا خواه ناخواه فرزندان آنها نیز از بوفه مدارس خریدهایی را دارند.
رکنارکنا1 روز قبل
مدتی است فضای مجازی پر از تصاویر مربوط به کیک‌های خوراکی شده است که در میان آن‌ها قرص‌هایی جایگذاری شده‌اند، در حالی این تصاویر منتشر شده‌اند که ما موفق شدیم یکی از موارد مورد وثوق آن را پیدا و پیگیری کنیم. این موضوع خبرنگار ما را بر آن داشت که در تماس با مسئولان پیگیر ماجرا شود و بالاخره یکی از موارد موثق که توسط خانواده‌ای در سراوان در میان کیک خوراکی کودک‌شان پیدا شده بود مورد پیگیری قرار گرفت. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: در حال بررسی هستیمرئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان که مدعی بود خودشان نیز در حال بررسی این موضوع هستند، اظهار داشت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این تصاویر که از یک هفته پیش در فضای مجازی پخش شده مربوط به پیدا شدن قرص در میان کیک خوراکی متعلق به دانش‌آموزان در مدارس جنوب استان است. سیدمحمد هاشمی شهری گفت: هنوز مشخص نشده این‌ها واقعا قرص هستند و یا اسمارتیز‌های خوراکی، اما ما همچنان بررسی موضوع را در دستور کار داریم و به زودی پاسخگو خواهیم بود. بنا بر این گزارش قرص‌هایی که تصاویرشان در فضای مجازی رسانه‌ای شده و لا به لای کیک‌ها دیده می‌شود مربوط به یکی از کارخانه‌های استانی در شمال شرق ایران هستند و نمونه قرص دار آن در شهر سراوان دیده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

تمام مدارس و آموزشگاه‌های آذربایجان‌غربی تعطیل شد

خبرآنلاین13 ساعت قبل

همشهریTV | برابری دیه زن و مرد

همشهری1 روز قبل

حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

الف1 روز قبل

صفحۀ اینستاگرام استراماچونی منفجر شد!

جام نیوز2 روز قبل

مردم دارایی خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند/ دلالان بازار ارز، توانایی بانک مرکزی را دست کم نگیرند

ایلنا1 روز قبل

رد صلاحیت من پیشکش، فرمانده جنگ را چرا رد صلاحیت کردید؟

فرارو1 روز قبل

ببینید | چرا ظریف از جت فانتوم اختصاصی برای برگرداندن دانشمند ایرانی اسیر آمریکایی‌ها استفاده کرد؟

خبرآنلاین1 روز قبل

نیروی هوایی آمریکا جنگنده‌های فروخته‌شده به ترکیه را بازخرید می‌کند

فارس1 روز قبل

تقویت بنیه ارتباطی مردم با آستان قدس رضوی / مهم‌ترین درخواست‌های ثبت شده در سامانه ۱۳۸ چیست؟

تسنیم1 روز قبل

انتقاد از سخنان عزیزجعفری/مردم انتخاب می‌کنند حتی اگر قرار باشد بین رئیسی و جلیلی رقابت شود

خبرآنلاین1 روز قبل