افتتاح پنجاه و ششمین کتابخانه آستان قدس در منطقه رسالت مشهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

افتتاح پنجاه و ششمین کتابخانه آستان قدس در منطقه رسالت مشهد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
سی و چهارمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی این هفته در منطقه رسالت مشهد و در قالب افتتاح کتابخانه مسجد امیرالمؤمنین) ع(برگزار میشود.

محمدحسین مروج کاشانی/

سی و چهارمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی این هفته در منطقه رسالت مشهد و در قالب افتتاح کتابخانه مسجد امیرالمؤمنین) ع (برگزار میشود.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزهها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این مطلب به خبرنگار قدس گفت: همزمان با هفته کتاب، سی و چهارمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی مربوط به افتتاح پنجاه و ششمین کتابخانه وابسته به آستان قدس رضوی در مسجد امیرالمؤمنین) ع (واقع در منطقه رسالت مشهد برگزار میشود.

مهدی قیصری‌نیک به مناسبت هفته کتاب و درباره چگونگی تأسیس کتابخانه آستان قدس رضوی افزود: درباره تاریخ و چگونگی تأسیس کتابخانه آستان قدس رضوی نمی‌توان مطلبی را به روشنی بیان کرد. برخی سال ۳۲۷ هجری قمری را که قدیمی‌ترین جزوه قرآن خطی توسط فردی به نام» کشواد بن امالس» (حکمران اصفهان) به روضه منوره رضوی وقف شده است را سال تأسیس و تشکیل قرآن خانه و کتابخانه آستان مقدس حضرت رضا (ع) میدانند.

این مقام مسئول ادامه داد: با این حال از مفاد برخی از وقفنامه‌ها چنین برمی‌آیدکه کتابخانه آستان مقدس رضوی در سال ۸۶۱ هجری قمری دایر و مورد استفاده عموم قرار گرفته است و از حدود سال ۱۱۵۰ هجری قمری، مکان ویژه‌ای برای کتابخانه در نظر گرفته شد؛ اما توجه جدی به جایگاه کتابخانه به اوایل قرن چهاردهم خورشیدی برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: همین امر، علت شتاب در روند توسعه کتابخانه و اقبال روزافزون پژوهشگران و کتابخوانان به این مرکز به شمار میرود. اگرچه محل کتابخانه در طول سالیان متعدد بارها تغییر یافته، اما همواره در جوار مرقد مطهر رضوی و داخل حوزه اماکن متبرکه حرم منور امام هشتم (ع) قرار داشته است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

قیصری نیک اظهار کرد: آنچه در این کتابخانه در سال‌های پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مورد اهتمام جدی قرار گرفت، توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بود و از آنجا که تولیت‌های این آستان مقدس، توجه ویژهای به توسعه کتابخانه‌ها داشته‌اند، توسعه فراوانی هم در این حوزه ایجاد شده است که از سه باب کتابخانه در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به بیش از ۵۶ باب کتابخانه در بعد از پیروزی انقاب اسالامی افزایش یافته است که ساخت بنای باشکوه کنونی ساختمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در سال ۱۳۷۴ شمسی با ۲۸ هزار و ۸۰۰ مترمربع زیربنا، یکی از توسعه‌های کتابخانه‌ای در این زمینه است.

معاون امور موزه‌ها درباره ویژگی‌های کتابخانه مسجد امیرالمؤمنین (ع) خاطرنشان کرد: پنجاه و ششمین کتابخانه وابسته به آستان قدس رضوی در مسجد امیرالمؤمنین (ع) افتتاح می‌شود. این کتابخانه در منطقه رسالت مشهد، به متراژ ۴۰۰ مترمربع و گنجایش ۱۰۰ نفر در طبقه فوقانی این مسجد تجهیز و راه‌اندازی شده است.

قیصری نیک گفت: در حال حاضر این کتابخانه دارای حدود ۵ هزار و ۵۰۰ نسخه منابع چاپی، تالارهای مطالعه قفسه باز آقایان و بانوان، تالار مطبوعات، واحد امانت کتاب، واحد اینترنت، کتابخانه دیجیتال و … است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
کرد آنلاینکرد آنلاین19 ساعت قبل
عصر کرد - رضا رشیدپور مجری سابق «حالا خورشید» با یک برنامه ویژه شب یلدا به تلویزیون برمی‌گرددمجری «حالا خورشید» پس از ماه‌ها در شب یلدا برمیگردد «شب‌آرام» نام برنامه‌ ویژه شبکه سه برای شب یلدا است. برنامه‌ای که قرار است اجرای آن را رضا رشیدپور برعهده داشته باشد و با همکاری تیم «حالا خورشید» ساخته می‌شود. برنامه رضا رشیدپور در شب یلداپس از آن رشیدپور تصمیم گرفت از تلویزیون به سینما برود و یک فیلم سینمایی با موضوع مورد علاقه‌اش یعنی پرواز تهیه‌ کند. رضا رشیدپور سال گذشته هم «شب‌آرام» را به عنوان برنامه ویژه شب یلدا در دو شب متوالی روی آنتن برد. بیشتر بدانید: چهره جدید رضا رشیدپور که باعث تعجب مخاطبانش شد + عکسبیشتر بدانید: آیا تیپ جدید رضا رشیدپور و چاق شدنش ربطی به فیلم ساختنش دارد؟؟ بیشتر بدانید: خداحافظی رشیدپور با تلویزیون؟ / آغاز روزهای سخت رشیدپورمنبع: khabaronline. ir

آیین اختتامیه مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه‌های علمی کاربردی کشور

10+
ایسناایسنا11 ساعت قبل

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رمان «مثل دود در باد» نوشته تامی اورنج به‌تازگی با ترجمه فرناز کامیار توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شده است. «مثل دود در باد» با نام اصلی «آنجا آنجا» (There There) داستان بی‌رحمانه‌ای از چند نسل است که زخم خوردن و بهبود، خاطره و فراموشی، و زیبایی و ناامیدی تنیده‌شده با تاریخ سرخپوستان را به نمایش می‌گذارد. تامی اورنج در این رمان از شادی‌ها و مصائب سرخپوستان شهرنشینی سخن گفته که انبوهی از زیبایی و معنویت عمیق و همین‌طور اعتیاد و خودکشی را به ارث برده‌اند. مثل دود در باد تصویری کمیک از غمی جانکاه است. تامی اورنج نویسنده‌ای است تازه‌کار با روحی بزرگ.» ترجمه فارسی این‌رمان با ۳۱۲ صفحه و با قیمت ۴۵ هزار تومان منتشر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر