۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
این یک واقعیت است که "کیهان" جای عجیبی است ولی برخی از چیزهایی که در دنیا وجود دارد، عجیب‌تر از بقیه است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، با نگاهی به حیوانات، گیاهان و موجودات دیگر، به اعجاب‌انگیز بودن کیهان پی می‌بریم.

سیاره ما بخشی از این پدیده‌های عجیب است و ستاره‌شناسان روزانه شگفتی‌های بسیاری راجع به آن کشف می‌کنند.

در این گزارش نگاهی به عجیب‌ترین پدپده‌های موجود در کیهان انداخته‌ایم.

سیگنال‌های رادیویی عجیب

از سال ۲۰۰۷، محققان سیگنال‌های رادیویی مافوق صوت بسیار روشنی را دریافت کردند که تنها چند میلی‌ثانیه دوام دارند.

این نورهای عجیب و غریب «انفجارهای سریع رادیویی» (FRBs) نام گرفته‌اند و به نظر می‌رسد از فاصله‌ای بالغ بر میلیاردها سال نوری دورتر از ما می‌آیند.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 7

پاستا هسته‌ای

عجیب‌ترین ماده در کیهان از باقی‌مانده‌های یک ستاره مرده شکل می‌گیرد.

بنا بر شبیه‌سازی‌ها، پروتون‌ها و نوترون‌ها در پوسته ستاره‌ها می‌توانند در معرض فشار گرانشی قرار بگیرند که این امر باعث می‌شود به موادی در هم تنیده «لینگوئینی» (نوعی اسپاگتی) تبدیل شوند و این جرم کیهانی را تشکیل دهند.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 11

هائومیا حلقه دارد

هائومیا (Haumea) سومین سیاره کوتوله دور از خورشید و در منظومهٔ خورشیدی است و در کمربند کوپر می‌چرخد.

این سیاره کوتوله شکلی عجیب و غریب و دو قمر دارد و یک روز آن تنها چهار ساعت طول می‌کشد.

هائومیا سریع‌ترین جرم بزرگی است که در منظومه شمسی می‌چرخد.

اما در سال ۲۰۱۷ میلادی، هائومیا به جرمی عجیب‌تر تبدیل شد زیرا ستاره‌شناسان آن را زمانی رصد کردند که از مقابل یک ستاره عبور می‌کرد. در آن هنگام متوجه شدند که این سیاره کوتوله حلقه‌های بسیار نازکی در اطراف خود دارد که احتمالا نتیجه یک برخورد در گذشته هستند.

هائومیا از سنگ ساخته‌ شده و لایه‌ای از یخ بلوری و کریستالی روی آن را پوشش می‌دهد. نقطه تیره مایل به قرمز بر روی سطح این سیاره کوتوله در تضاد با رنگ سفید آن و مرموز است و می‌تواند یک منبع غنی‌تر از یخ کریستالی نسبت به بقیه سطح آن باشد.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 18

یک ماه با یک ماه

یکی از اجرام عجیب در کیهان یک قمر است که خود به دور یک قمر دیگر می‌چرخد و به «ماه‌ماه» (moonmoon) معروف است. البته اسم‌های دیگری هم برای آن وجود دارد.

ستاره‌شناسان اطلاع زیادی از این جرم ندارند ولی معتقدند هیچ چیز راجع به تشکیل آن بعید نیست.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 23

ماده تاریک

«ماده تاریک» ماده ناشناخته‌ای است که ۸۵ درصد از کل مواد جهان را تشکیل داده است. همه‌چیز در مورد این ماده عجیب است. اما حداقل دانشمندان راجع به یک چیز در آن مطمئن هستند که «ماده تاریک در همه جا وجود دارد». ماده تاریک به سادگی ماده‌ای است که واکنشی نسبت به نور نشان نمی‌دهد.

در گذشته محققان یک کهکشان به نام «NGC۱۰۵۲-DF۲» را کشف کرده بودند که اعتقاد داشتند در آن ماده تاریک وجود ندارد.

ولی پس از آن محققان دریافتند که این کهکشان در واقع سرشار از ماده تاریک است. به این ترتیب یک فرضیه مطرح شد که ماده تاریک اصلا وجود ندارد.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 28

عجیب‌ترین ستاره

زمانی‌ که محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا برای اولین بار یک ستاره به نام «کی‌ای‌سی ۸۴۶۲۸۵۲» (KIC ۸۴۶۲۸۵) را رصد کردند، بسیار متعجب شدند.

این ستاره در فاصله‌ی ۱۴۸۰ سال نوری از زمین قرار دارد. با گسیل فضاپیمای کپلر، دیده شد که این ستاره دستخوش دگرگونی‌هایی ناهمسان می‌شود. این دگرگونی، کاهش شار نور افشانی آن به میزان ۲۲٪ است.

نظریه‌های مختلفی راجع به این پدیده مطرح شد. ولی امروزه دانشمندان معتقدند که این ستاره توسط یک حلقه غیرطبیعی از غبار احاطه شده که باعث تاریکی آن می‌شود.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 33

هایپریون برقی

عنوان «عجیب‌وغریب‌ترین قمر در منظومه شمسی» می‌تواند به اجرام آسمانی زیادی تعلق گیرد ولی یکی از این اجرام عجیب‌تر از بقیه است.

«هایپریون» (Hyperion) قمر زحل است که شکلی نامنظوم داشته و چرخش آن هم نامنظم است.

این قمر عجیب دهانه‌های برخوردی زیادی دارد. فضاپیمای «کاسینی» ناسا دریافت که «هایپریون» با یک پرتو ذره‌ای از الکتریسیته ساکن که در فضا وجود دارد، شارژ می‌شود.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 38

کهکشان فسیلی زنده

«DGSAT» یک کهکشان بسیار پراکنده است که به بزرگی کهکشانی مانند «راه شیری» است. ولی ستاره‌های این کهکشان به‌ نحوی پراکنده شده‌اند که تقریبا نامرئی هستند.

مشخصات و ویژگی‌های این کهکشان نشان از آن دارد که یک میلیارد سال پس از «انفجار بزرگ» پدپد آمده و آن را تبدیل به یک فسیل زنده کرده است.

۱۲ مورد از عجیب‌ترین اجرام کیهانی کدامند؟ - 42

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصبانیت عجیب کریستیانو رونالدو از جیمی جامپ!

مهرمهر12 ساعت قبل
شب گذشته پس از پایان بازی یوونتوس و بایرلورکوزن در آلمان، وقتی یک جیمی جامپ به سمت کریس رونالو رفت و قصد عکس گرفتن با وی را داشت با عکس العمل عجیب و بدی روبه رو شد.

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تکذیب پیداشدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم/ رهبر انقلاب در حال امدادرسانی به مردم سیل‌زده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا18 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر