تفرقه افکنی به سبک یانکی‌ها در عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
تفرقه افکنی به سبک یانکی‌ها در عراق

تفرقه افکنی به سبک یانکی‌ها در عراق

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
پایگاه العربیه، پایگاهی است که به فضل دلارهای نفتی سعودی، بطور شبانه روزی اخبار و گزارش‌های دروغین را نقل می‌کند، اما اینبار به سراغ جعل کدام اخبار رفته است؟!

به گزارش مشرق،پایگاه اینترنتی العربیه عربستان سعودی ادعاهایی روزنامه نیویورک تایمز آمریکا پیرامون به اصطلاح «گزارش‌های لو رفته اطلاعاتی ایرانی درباره طرح تهران برای گسترش نفوذ منطقه‌ای اش» را منتشر کرد.

این ادعایی است که هر شخص منصفی که با مسائل ایران از دور یا نزدیک آشنایی دارد باید با دیده شک و تردید به آن بنگرد به ویژه که نه آن کسی که این اخبار را نقل کرده و نه آنچه درباره ایران نقل شده از کمترین اعتبار، احترام یا مشروعیتی برخوردار نیستند.

از میان تمام پایگاه‌های اینترنتی سعودی، پایگاه العربیه را برگزیدیم، پایگاهی که به فضل دلارهای نفتی سعودی، بطور شبانه روزی چنین اخبار و گزارش‌های دروغی را نقل می‌کند به ویژه که العربیه نماینده رسمی ماشین اطلاع رسانی سعودی است.

ما مهمترین بخش‌های این گزارش را ذکر می‌کنیم، اما نه برای آنکه آن را تکذیب کنیم بلکه برای آنکه نشان دهیم آمریکا دچار چه نوع تنش داخلی است و به همین دلیل می‌کوشد به هر شکلی که امکان دارد، رابطه میان ایران و همسایگانش را مخدوش کند.

نیویورک تایمز به نقل از گزارش‌ها و اسناد ادعایی که به اصطلاح توسط یک افسر وزارت اطلاعات ایران در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نوشته شده است، ادعا کرده است که سیطره ایران بر عراق در پاییز ۲۰۱۴ بسیار گسترش یافت و به اصطلاح تثبیت شد.

روشن است که این تاریخ، همان تاریخی است که گروه تروریستی وهابی داعش، یک سوم خاک عراق را اشغال کرده و به ۳۰ کیلومتری بغداد رسیده بود. موضوعی که حکومت عراق را برآن داشت تا برای رهایی از این گروه تروریستی، از ایران کمک بخواهد لذا تهران فورا به ندای عراق لبیک گفت و ضمن بازکردن انبارهای سلاحش، انواع سلاح، تجهیزات جنگی و مستشاران نظامی را برای جلوگیری از سقوط بغداد، کربلای معلی و نجف اشرف به عراق گسیل نمود و به این شکل مانع موفقیت توطئه آمریکایی اسراییلی عربی ارتجاعی شد.

تفرقه افکنی به سبک یانکی‌ها در عراق - 7

سالی که گزارش آمریکایی ادعا کرده است سال سیطره ایران بر عراق بود، سالی است که در آن باندهای تروریستی وهابی داعش با هزاران دستگاه خودرو و ده‌ها هزار تروریست مسلح در برابر دیدگان نیروهای آمریکایی از مرز سوریه عراق عبور کردند، اما نیروهای آمریکایی جلوی داعش را نگرفتند مگر پس از گذشت شش ماه از آن تاریخ که البته این مدت برای رسیدن داعش به مرزهای سعودی کافی بود.

مشخص است که آمریکا و همپیمانانش از نقش ایران برای جلوگیری از سقوط بغداد و مقدسات اسلامی به دست گروه تروریستی وهابی داعش راضی نبودند به ویژه که ایران هر آنچه در توان داشت بدون هیچ چشم‌داشتی و به طور مخلصانه در این زمینه در طبق اخلاص گذاشت، به همین دلیل وقتی بهانه‌ای نیافتند، ایران را به تلاش برای سلطه بر عراق متهم کردند تا شکست طرح‌هایشان در عراق را جبران کنند.

اسناد ادعایی آمریکا که فقط نوعی یاوه گویی است، به سفرهای سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عراق اشاره دارد، در این گزارش می‌خوانیم:

سلیمانی ترسیم کننده سیاست‌های ایران در لبنان، سوریه و عراق است، با اینکه این جمله با شیوه کینه توزانه آمریکایی نسبت به نقش ایران در منطقه و نقش سردار سلیمانی در زمینه به شکست کشاندن توطئه‌های آمریکا و اذنابش در منطقه نوشته شده است، اما باید توجه داشت که این جمله قبل از آنکه اتهام به ایران باشد، توهین آمریکا به دولت‌های کشورهای مزبور است به این دلیل که سردار سلیمانی به طور قانونی و بنا به دعوت رسمی دولت‌های این کشورها به آنان سفر می‌کند نه مانند آمریکاییان که مانند دزدان به طور پنهانی به عراق سفر می‌کنند که نمونه بارز آن دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا است که با هواپیمایی که چراغ‌هایش خاموش بود به پایگاه عین الاسد در غرب عراق رفت، سفرش بیشتر از سه ساعت به طول نیانجامید، هیچ مسئول عراقی از ترامپ استقبال نکرد و خبر سفرش وقتی اعلام شد که عراق را ترک کرده بود.

این رسانه آمریکایی در ادامه مدعی شده است که «مسئولین سیاسی، امنیتی و نظامی عراقی، روابط پنهان با ایران برقرار کرده‌اند، ایران در زمینه تعیین مسئولین بلندپایه عراق دخالت داشته، بیان جبر وزیر کشور سابق عراق از بارزترین مسئولین نزدیک به ایران بوده و یکی از بارزترین مشاوران سلیم الجبوری رییس سابق پارلمان عراق، ایرانی بوده است».

به نظر می‌رسد بیماری توهم صدام دیکتاتور سابق عراق به آمریکایی‌ها سرایت کرده است به این دلیل که صدام هر عراقی را که با سیاست‌هایش مخالف بود، ایرانی می‌دانست، بنابراین به باور آمریکا، تمام عراقی‌هایی که با ایران در زمینه مخالفت با سلطه جویی آمریکا اتفاق نظر دارند، ایرانی هستند، حال هر کسی که می‌خواهند باشند، محافظان فرودگاه، وزرا، مشاوران یا نمایندگان مجلس، همه آنان ایرانی هستند، موضوع به همین سادگی است.

نیویورک تایمز ادعا کرده که ایران پس از عقب نشینی آمریکا از عراق، ماموران سیا را به خدمت گرفته است، همچنین یک مسئول وزارت امور خارجه آمریکا را استخدام کرده تا تهران را از طرح‌های واشنگتن در عراق مطلع کند. در صورتیکه این اطلاعات درست باشد، نشانه قدرت ایران است که توانسته در دژ جاسوسی آمریکا نفوذ کرده و از توطئه‌های آمریکا جهت ایجاد هرج و مرج و آشوب در منطقه مطلع شود و همزمان، نشانه تلاش ایران برای حفظ امنیت خود و منطقه است.

موضوع دیگر درباره شرط باراک اوباما رییس جمهور آمریکا برای سرنگونی نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق در ازای تمدید حمایت نظامی واشنگتن از عراق و این موضوعی است که اوباما، المالکی را مسئول ظهور گروه تروریستی وهابی داعش می‌دانست آنهم به این دلیل واهی که المالکی با خشونت با اهل سنت عراق رفتار کرده بود، اما این سخن، فقط تلاشی از سوی آمریکا برای فرار از مسئولیت کاملش در زمینه ایجاد داعش است.

این همان واقعیتی است که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا به آن اعتراف کرد وقتی که این آمریکا بود که داعش را ساختند و المالکی همچنان بهای مواضع اصولی اش در زمینه دفاع از یکپارچگی ارضی و حاکمیت عراق، مخالفتش با توطئه‌های تجزیه طلبانه و طایفه گرایانه و سلطه جویانه آمریکا بر عراق و همچنین بهای امضای حکم اعدام صدام دیکتاتور خونخوار عراق را می‌پردازد و اینکه المالکی همانطور که با تکفیری‌ها جنگید با گروه‌های مسلح در جنوب عراق نیز مبارزه کرد.

مفاد اسناد ادعایی آمریکا درباره المالکی توسط منابع نظامی بلندپایه و نزدیک به سپهبد حاتم المکصوصی رییس سازمان اطلاعات ارتش عراق در دولت المالکی و مدیر فعلی بخش مهندسی ارتش عراق تکذیب شد.

آنان گفتند که سازمان اطلاعات ارتش عراق به طور رسمی در چارچوب کمیته چهارجانبه ایجاد شده توسط روسیه، ایران، سوریه و عراق پس از سال ۲۰۱۴ جهت همکاری اطلاعاتی و امنیتی برای مبارزه با گروه تروریستی وهابی داعش فعالیت خود را آغاز کرد لذا تبادل اطلاعات در چارچوب توافق همکاری اطلاعاتی میان کشورهای دوست و برادر از جمله چهار کشور مزبور، موضوعی طبیعی است و به همین دلیل آنچه در این گزارش ذکر شده، موضوع جدیدی نیست.

این منابع افزودند که اسناد به اصطلاح لو رفته درباره همکاری اطلاعاتی مزبور، موضوعی طبیعی و در چارچوب بندهای توافق چهارجانبه است.

موضوع دیگر درباره زمان انتشار این اطلاعات پیرامون فعالیت‌های کمیته چهارجانبه است که این زمان، کاملا سیاسی است به این دلیل که این بخش از اسناد به اصطلاح لو رفته، فقط به توافق با ایران اشاره دارد و نامی از سوریه و روسیه نبرده است که نشان می‌دهد زمان انتشار آن برای خدمت به هدفی خاص به ویژه با توجه به اوضاع منطقه، انتخاب شده است.

اما یکی از حیرت آورترین نقاط مندرج در اسناد ادعایی نیویورک تایمز، به اصطلاح تلاش ایران برای اعزام طلاب علوم دینی به حوزه‌های علمیه عراق و حتی ساخت هتل در شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف است.

این موضوع نشانه جهل آمریکا نسبت به ماهیت رابطه تاریخی تنگاتنگ بین حوزه‌های علمیه ایران و عراق به ویژه حوزه علمیه نجف اشرف است که مقصد طلاب علوم اهل بیت (ع) از سراسر نقاط جهان است و نشان می‌دهد که بیماری توهم صدام به آمریکا سرایت کرده است.

نمی‌دانیم آیا آمریکا واقعا نسبت به جایگاه کربلای معلی و نجف اشرف نزد مردم ایران و پیروان مکتب اهل بیت (ع) در سراسر جهان بی اطلاع است یا اینکه خود را به نادانی زده به ویژه وقتی که با شک و تردید از موضوع هتلها، حوزه‌های علمیه و طلاب این دو شهر که برای مردم ایران و دیگران مقدس است، سخن می‌گوید، که به نظر ما، دومی درستتر است.

قبل از آنکه پاسخ به ادعاهای نیویورک تایمز را پایان دهیم باید به دروغ بزرگ دیگری نیز درباره به اصطلاح عملیات شبه نظامیان وابسته به ایران برای پاکسازی جرف الصخر اشاره کنیم.

واضح است که شبه نظامیانی که این رسانه آمریکایی درباره آن سخن می‌گوید، همان حشد الشعبی عراق است که بنا به فتوای آیت الله سیستانی درباره جهاد کفایی برای مبارزه با گروه تروریستی وهابی داعش تاسیس شد و بخشی جداناپذیر از نیروهای مسلح عراق و در اصل تشکیل شده از جوانان عراقی است که اینک به خاری در چشم آمریکا تبدیل شده است و به همین دلیل آمریکا برای تضعیف این نهاد که خواب خوش آمریکا در عراق را به کابوسی هولناک تبدیل کرده است، از صهیونیست‌ها کمک خواسته است.

اما درباره به اصطلاح عملیات پاکسازی که نیویورک تایمز درباره آن سخن می‌گوید، باید گفت که این عملیات برای پاکسازی منطقه جرف الصخر از گروهک‌های تکفیری داعشی بوده که دستشان به خون مردم عراق آغشته بود به ویژه که جنایات این گروهک‌ها به حدی بود که نام این منطقه را مثلث مرگ گذاشته بودند. این همان منطقه‌ای است که نیروهای امنیتی عراق از سال ۲۰۰۳ وارد آن نشده بودند تا اینکه قهرمانان حشد الشعبی در سال ۲۰۱۷ وارد آن شده و نام جرف الصخر را بر آن نهادند لذا آنچه درباره پاکسازی در آن گفته شده دروغی بزرگ است که واقعیت‌های موجود نشان دهنده آن است.منبع: العالم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
الفالف1 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.
الفالف2 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
روزنوروزنو1 روز قبل
اکرم عفیف، مهاجم تیم ملی قطر و عضو باشگاه السد هفته گذشته در رقابت با علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ملی کشورمان در کسب جایزه بهترین بازیکن سال ۲۰۱۹ آسیا به برتری رسیده بود. عفیف به خاطر بازی قطر در مسابقات کشور‌های عربی در مراسم بهترین‌های سال آسیا حضور پیدا نکرد و در اقدامی بی سابقه AFC این جایزه را به فرد غایب اهدا کرد. در قانون AFC باید فرد برنده در مراسم حاضر شود در غیر این صورت، جایزه به نامزد دیگر اهدا می‌شود. شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی عجیب دیگر به دوحه سفر کرد تا شخصا جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را به مهاجم قطری تقدیم کند. سپاهان در گروه D با تیم السد قطر رقیب شد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر