رصد مسائل مربوط به آمریکا (۱۴۱) (اظهارات شخصیت‌ها و رویدادها)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

رصد مسائل مربوط به آمریکا (۱۴۱) (اظهارات شخصیت‌ها و رویدادها)

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
بولتن حاضر تلاش دارد مهم‌ترين چالش­ هاي داخلي و خارجي دولت جديد آمريکا را دربازه زماني هفتگي، رصد و در چارچوب موضوعي دسته­ بندي و در اختيار پژوهشگران و برنامه‌سازان اين حوزه قرار دهد.

پژوهش خبری صدا وسیما: در این بخش رصد اوضاع داخلی آمریکا - بیشترین تمرکز رسانه‌ها بر اختلافات سیاسی که معمول سیاست‌ها و اقدامات ترامپ است معطوف بود، به گونه‌ای که این حوزه به تنهایی بیش از نیمی از نمونه‌ها و حجم تبلیغات را به خود اختصاص داد. در بازه زمانی حاضر – همچون چند هفته گذشته موضع اصلی مربوط است به طرح استیضاح ترامپ و موضوعات مرتبط با آن. البته در کنار این موضوع؛ صدور حکم جریمه مالی ترامپ از سوی دادگاه نیز با اهمیت است. بر این اساس «جدی شدن اتهام سوء استفاده از قدرت توسط ترامپ، جدیت دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ و تعمیق اختلافات ترامپ با دموکرات‌ها» از مهمترین نمونه‌های تبلیغاتی رسانه‌ها در این باره است. در ادامه یعنی در حوزه اجتماعی؛ اظهار نظر کارشناسی گروهی از روانشناسان درباره رفتارهای ترامپ و شخصیت روانی وی، و اعتراضات مردمی به جهت گیرها و اقدامات اجتماعی ترامپ در رسانه‌ها بازتاب یافت. در بخش آخر که مربوط است به چالش‌های خارجی ایالات متحده با روسیه، چین و کره شمالی این هفته تمامی خبرها به دو حوزه روسیه و چین اختصاص داشت و در نتیجه در خصوص حوزه کره شمالی رسانه‌ها فاقد نمونه تبلیغاتی بودند.

بر این اساس به ذهن می‌رسد؛

دونالد ترامپ در حال حاضر دارای یک نقطه قوت بزرگ یعنی عملکرد اقتصادی وی و در مقابل یک نقطه ضعف بزرگ یعنی نگرش و رفتارسیاسی وی است که انتقادات زیاد داخلی و خارجی را در پی داشته است. واقعیت این است که عموم مردم آمریکا توجه و حساسیتشان برای انتخاب رئیس جمهور؛ در وهله اول نگرش و عملکرد اقتصادی وی است. عملکرد اقتصادی ترامپ در دوره اول ریاست جمهوریش به استناد اطلاعات و اخبار موجود قابل دفاع بوده و همین مسئله برای وی پشتوانه امیدوارکننده در انتخابات پیش رو در سال ۲۰۲۰ است. – هر چند برخی صاحب نظران معتقدند بر خلاف کوتاه مدت؛ در دوره بلندمدت این سیاست‌های اقتصادی نتیجه عکس خواهد داد. – بنابر این تمرکز مخالفان و رقبای وی چون بر روی مسائل سیاسی است انتظار پیروزی آن‌ها مقابل ترامپ دور از ذهن است. البته تمامی رقبای وی بر روی مسائل سیاسی متمرکز نشده‌اند بلکه برخی دیگر همچون برنی سندرز بر روی فقر و تبعیض و به طور کلی ضعف عدالت اجتماعی در جامعه آمریکا متمرکز شده‌اند که همین مسئله باعث شده که از دیگر رقبا وضع بهتری در انتخابات داشته باشند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

پژوهش خبری صدا وسیما: سابقه دشمنی ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی به هفته‌های نخستین پیروزی انقلاب اسلامی باز می‌گردد. این دشمنی ممکن است دچار فراز و فرود شده باشد اما به گواهی تاریخ هرگز در اصل و اساس خود دستخوش کوچکترین تغییری نشده است.

واقعیت این است که انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا هر چند در وهله نخست حزب جمهوریخواه آمریکا را تقویت می‌کند اما شواهد دال بر این است حضور ترامپ در کاخ سفید دو پیامد خیلی مهم و آشکار را در پی داشته اول افزایش میزان اختلافات سیاسی دوم ورود ایالات متحده به دوره انزواطلبی (و خروج از پیمان‌های چند جانبه).

بولتن حاضر تلاش دارد مهم‌ترین تبلیغات رسانه‌ای و حوادث مربوط به اوضاع داخلی آمریکا و همچنین مناسبات چالشی خارجی آمریکا را در بخش‌های مجزا و به شکل کاملا مستند و دقیق دربازه زمانی هفتگی، رصد و در چارچوب موضوعی دسته بندی و در اختیار پژوهشگران و برنامه‌سازان این حوزه قرار دهد.

رصد مسائل مربوط به آمریکا (۱۴۱) (اظهارات شخصیت‌ها و رویدادها) - 8

متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.

پژوهش خبری// مرتضی هوشیار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

پخش پشت صحنه سریال به رنگ خاک

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزای میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، پس از پایان پخش سریال ۳۴ قسمتی «به رنگ خاک» پشت صحنه ساخت این پروژه امشب چهارشنبه نمایش داده می‌شود. در تصاویری که پخش می‌شود تهیه کننده، کارگردان و سایر عوامل پشت و مقابل دوربین درخصوص ساخت این سریال توضیح می‌دهند. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبر سیما اینجا کلیک کنیدمجموعه تلویزیونی «به رنگ خاک» به تهیه کنندگی سعید بشیری و حسن لفافیان کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما بود. /انتهای پیام

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری1 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری1 روز قبل

بازگشت ۳۳میلیارد دلار ارز صادراتی به چرخه اقتصاد/ تعیین نرخ ارز صادرکنندگان در قالب سیستم ارز نیمایی

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

چهره ۳۲ تیم صعود کرده از مرحله گروهی لیگ اروپا مشخص شد+عکس

فارس10 دقیقه قبل

سنای آمریکا نسل‌کشی ارامنه از سوی عثمانی را به رسمیت شناخت/نخست‌وزیر ارمنستان از کنگره قدردانی کرد

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل

دادستان کل کشور: فضای دانشگاه‌ها به هیچ وجه نباید امنیتی شود

نامه‌نیور12 دقیقه قبل

تردد روزانه ۷ میلیون خودرو در تهران/طرح کاهش آلودگی هوا بی فایده است

میزان‌آنلاین15 دقیقه قبل

ضعف فدراسیون والیبال در تدارک بازی دوستانه برای تیم ملی

ایسنا15 دقیقه قبل

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به پایان رسید/ نرخ مشارکت: ۳۳ درصد

مهر19 دقیقه قبل