فلک الافلاک اولین پرونده موفق ثبت جهانی وزارت می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سرگرمی
فلک الافلاک اولین پرونده موفق ثبت جهانی وزارت می‌شود؟

فلک الافلاک اولین پرونده موفق ثبت جهانی وزارت می‌شود؟

ایمناخبرگزاری ایمنا |
حریم قلعه فلک الافلاک خرم آباد پس از گش و قوس‌های فراوان با پرداخت ده‌ها میلیاردها تومان به سپاه پاسداران آزاد و راه این میراث ساسانی برای ثبت جهانی هموار شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حاشیه‌های حریم قلعه فلک الافلاک در طی این چند ماهه به سر خط خبرهای میراثی تبدیل شده است. مناقشه دولت و سپاه بر سر آزادسازی حریم نیز یکی از دلایلی بوده تا اتفاقات پیرامون میراث ماندگار عصر صفوی لرستان رنگ و بویی از حاشیه به خود بگیرد.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ و تلاش برای عادی سازی روابط با دنیای بین الملل، سازمان میراث فرهنگی نیز تلاش کرد تا از سهمیه ثبت جهانی خود در میراث جهانی یونسکو حداکثر استفاده ببرد. در این سال‌ها علی‌رغم کاستی‌های فراوان در زمینه حفظ و نگهداری میراث عملکرد مدیران میراث فرهنگی ایران در ثبت جهانی قابل قبول بوده و جاذبه‌هایی مانند محور ساسانی فارس و جنگل‌های هیرکانی به ثبت جهانی رسیدند.

یکی از بناهایی که در این سال‌ها همواره جز کاندیدهای سازمان میراث فرهنگی برای تکمیل پرونده و ارائه به یونسکو برای ثبت جهانی بوده است، اما برای تحقق این امر یک سد بزرگ در میان بود، حریم قلعه که در اختیار یکی از قرارگاه‌های سپاه پاسداران است. البته این مناقشات سری دراز داشته و حتی در سال ۱۳۸۶ نیز سازمان میراث فرهنگی سعی کرد با خریداری و تخریب مغازه‌های حریم دژ شاپور خواست را آزاد کند.

فلک الافلاک اولین پرونده موفق ثبت جهانی وزارت می‌شود؟ - 4

انتظار مردم لرستان برای ثبت جهانی مهم‌ترین جاذبه گردشگری و میراث فرهنگی هنوز ادامه داشت تا اینکه در ماه جاری خبر پرداخت ۶۰ میلیارد تومان از حساب دولت به سپاه برای آزادسازی حریم قلعه، بارقه‌های امید را بار دیگر زنده کرد. این خبر در روزهای پر التهاب کشور تبدیل به خبری امیدآور در بین دوستداران میراث فرهنگی شد، اما آزادسازی حریم تازه روند جهانی شدن قلعه را در ابتدا راه قرار می‌دهد.آزادسازی، اولین اقدام برای جهانی شدن

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور درباره پرداخت ۶۰ میلیادی دولت جهت آزادسازی حریم اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که به تدریج مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سال‌های متوالی با نظر کارشناسان در نظر بگیرد. بخشی از مبلغ باقی مانده هم از طریق زمین معوض جبران خواهد شد که خوشبختانه در سنوات گذشته و در قالب موافقت نامه مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه، در بازه زمانی معین تامین اعتبار و تخصیص داده شد. اکنون مرحله نهایی در قالب اسناد خزانه اسلامی در حال تبادل است که همزمان با تحویل گرفتن فضاهای مذکور و برنامه ریزی برای ساماندهی در سال ۹۸ انجام می‌شود.

وی در ادامه درباره ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک گفت: هر زمان محوطه و بستر قلعه ساماندهی شد، آن‌هم به گونه‌ای که سازه‌های موجود برداشته شود ضمن اینکه بررسی دقیق‌تری از جهت باستان شناسی و سایر رشته‌ها انجام گیرد و نقشه برداری‌ها دقیق‌تر شود؛ طرح ساماندهی آن را نیز تهیه می‌کنیم. در آن صورت می‌توانیم برای تهیه پرونده نامزدی ثبت جهانی آن اقدام کنیم.واگذاری کامل، به زودی

در اظهار نظری دیگر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان، با اشاره به تلاش‌ها برای ثبت جهانی این اثر تاریخی تصریح کرد: بخشی از عرصه قلعه تاریخی فلک‌الافلاک در اختیار نیروهای نظامی بود که برای ثبت جهانی این اثر تاریخی باید این عرصه‌ها آزاد می‌شد که روند آزادسازی این عرصه‌ها در حال انجام است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

امین قاسمی افزود: سال ۹۶، نشستی درخصوص واگذاری عرصه قلعه تاریخی فلک‌الافلاک به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور استاندار لرستان و فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران استان، برگزار شد که در این نشست تصمیم نهایی درخصوص واگذاری عرصه‌های در اختیار نیروهای نظامی اتخاذ و مقرر شد سپاه پاسداران و ارتش برای واگذاری با این اداره‌کل همکاری کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: نیروهای ارتش عرصه و املاکی را که در اختیار آن‌ها بود تخلیه کرده‌اند و از اوایل سال ۹۷، روند مرمت و سامان‌دهی املاک و بناهایی که تا پیش از این در اختیار ارتش بود، آغاز شد. درحال حاضر روند واگذاری زمین‌های در اختیار سپاه نیز آغاز شده و مراحل اداری خود را طی می‌کند و به‌زودی این عرصه نیز در اختیار اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان قرار می‌گیرد.

فلک الافلاک اولین پرونده موفق ثبت جهانی وزارت می‌شود؟ - 12

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه بعد از واگذاری کامل زمین‌های در اختیار نیروهای نظامی، طرح مدیریت جامع برای این املاک و عرصه‌ها آغاز خواهد شد، تاکید کرد: بر اساس این طرح املاک و بناهای مورد نیاز مرمت و سامان‌دهی می‌شوند و ساختمان‌ها و بناهایی که فاقد ارزش ثبت و حفظ هستند و ممکن است در روند ثبت این قلعه تاریخی مشکلی ایجاد کنند، حذف می‌شوند و این عرصه‌ها به‌طور کامل سامان‌دهی خواهند شد.

قاسمی در ادامه خاطرنشان کرد: از نیروهای سپاه و ارتش، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نیز از استانداری لرستان برای کمک به آزادسازی زمین‌های اطراف قلعه تاریخی فلک‌الافلاک به‌صورت ویژه تشکر می‌کنیم؛ به‌طور حتم آزادسازی این زمین‌ها و سامان‌دهی آن‌ها به ثبت جهانی این اثر تاریخی ارزشمند کمک می‌کند.انتظار موفقیت دیگری در یونسکو

پس از پرونده‌های موفقی که سال‌های اخیر در کارنامه ثبت جهانی «سازمان» میراث فرهنگی ثبت شده، قلعه فلک الافلاک می‌تواند اولین پرونده موفق در «وزارت» میراث فرهنگی ثبت شود. پس از آزادسازی حریم تازه اول راه تکمیل پرونده آغاز می‌شود و این خبر بسیار خوبی برای خرم‌آبادی‌ها است. اینکه مدیران میراث فرهنگی توانسته‌اند نیروهای نظامی را برای یادگار و ریشه‌های تاریخی مملکت مجاب به آزادسازی (با ابزار پول یا غیره) کنند نیز نشان دهنده پیشرفت شگرفی در دیدگاه مسئولین است. دیدگاهی که پیش از این میراث فرهنگی را تنها جاذبه‌ای در اختیار گردشگران می‌دید که با آن می‌توانند درآمدزایی کنند، می‌دانست.

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در باکو و در حالی که پیش‌تر این کشور آذربایجان بود که پرونده ثبت جنگل‌های چهار هزار ساله را به یونسکو برده‌ بود، پیروزی بزرگی برای میراث فرهنگی ایران بود. آزادسازی حریم دژ شاهپور خواست از پنگال نیروهای نظامی همچون سپاه پاسداران، تکمیل پرونده و ثبت جهانی آن نیز موفقیت و پیروزی بزرگ دیگری اینبار در داخل و خارج مرزها خواهد بود. کد خبر ۳۹۷۳۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

طرز تهیه کتلت عدس

تابناکتابناک3 روز قبل
کلوچه گوشت یکی از غذاهای خوشمزه است که برخلاف عنوانش، شبیه کوفته است و …رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت …کشک محصولی از دوغ است که از خشک کردن ماست چکیده و محلی بدست می‌آید. کشک …سوهان عسلی کی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با ترکیبی از بادام، شکر و … «سنبوسه» یا «سمبوسه» خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همین …قیمه اردبیلی یکی از خورش‌های خوش‌طعم اردبیل است که در آن به جای سیب …کته کبابی یکی از غذاهای خوش طعم است که به طور خاص در شمال کشور با …سوپ پاستای پاستینا بسیار ساده و سریع آماده می‌شود و به دلیل پنیر …

طرز تهیه خورش کدو مسما

تابناکتابناک2 روز قبل
«کدو مسما به انگلیسی / Straightneck squash» گونه‌ای از خانواده کدوها می‌باشد که مصرف خوراکی داشته و گاه ارتفاع آن تا یک متر نیز می‌رسد. کدو مسما یک کدو به رنگ زرد و گوشت داخلی آن سفیدرنگ میباشد. کدو از جمله صیفی جات خوش طعم است که در خورش‌های مختلفی استفاده می‌شود. کدوی زرد یکی از واریته‌های کدو خورشتی می‌باشد که طعمی شیرین‌تر و ظاهری بسیار زیباتر از کدو سبز دارد. اکنون طرز تهیه خورش کدو مسما که پایه‌ اصلی‌اش همین کدو است را فرامی‌گیرید.
رکنارکنا3 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار محمد مسعود زاهدیان، درباره انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر وجود قرص در کیک خوراکی اظهار کرد: بررسی‌ها حاکی از این است که قاچاقچیان با بهره‌مندی از جاسازی‌های مختلف، مواد مخدر را قاچاق می‌کنند. وی درباره کیک‌های کشف شده، گفت: بر اساس گزارش واصله از پلیس مبارزه با مواد مخدر هرمزگان از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک که حاوی تعداد معدودی قرص بود، کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس مبارزه با موادمخدر ارسال شده است و تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر