ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان

ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان

مهرخبرگزاری مهر |
محققان کشور موفق به طراحی و ساخت ربات پاکسازی استخر شدند که بر اساس نیاز وزارت جهاد کشاورزی ساخته شده است.

امیر موگویی یکی از مجریان طرح «ربات پاکساز استخر» در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده کشاورزان، شیلات و مشاغلی که از استخر آب استفاده می‌کنند کثیف شدن کف و دیواره‌های استخر آب از لجن و لایه و روبه‌های مختلف است چرا که این امر موجب بروز مشکلات بسیاری از قبیل اینکه بعد از مدتی کف و دیواره‌های استخر خزه بسته و باعث لیز شدن کف و دیواره‌ها و آلودگی آب می‌شود.

وی ادامه داد: تمیز کردن این دیواره‌ها نیز تنها بوسیله خالی کردن آب استخر امکان پذیر است که این، نیاز به لایه روبی، شست و شوی استخر و سپس تصویه آب از مواد اضافه بدون تغییر دادن سطح آب استخر دارد.

یکی از مجریان این طرح با بیان اینکه این اقدام برای صاحبان استخرهای پرورش ماهی دشوار است، بیان کرد: از این رو در صدد برآمدیم رباتی را طراحی کنیم که می‌تواند این مشکل را برطر ف سازد.

موگویی در خصوص «ربات پاک ساز استخر» گفت: این ربات، از دو بخش ایستگاه زمینی و ربات متحرک تشکیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه این ربات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیاء (IOT) طراحی و ساخته شده است، بیان کرد: ربات پاکساز استخر از طریق تلفن همراه هوشمند و با اتصال به اینترنت قابل کنترل و نظارت خواهد بود.

به گفته وی این ربات همچنین قابلیت اتصال به سامانه اتوماسیون و هوشمند سازی استخر‌ها و آبیاری دارد به گونه‌ای که باتوجه به داشتن سنسورهای مختلف امکان آنالیز و سنجش فاکتورهای مهم و اساسی آب را دارد.

فارغ التحصیل دانشگاه آزاد قزوین ادامه داد: این ربات، بعد از پایش آب، وضعیت را به صورت پیوسته می‌تواند به کاربر نشان دهد و در صورت نصب تجهیزات هوشمند سازی امکان کنترل فاکتور‌های آب را دارد.

موگویی با تاکید براینکه این ربات هوشمند می‌تواند دستورات کنترلی از وضعیت آب استخر را اطلاع دهد، ادامه داد: برای مثال در صورت کاهش اکسیژن آب فرمان روشن شدن پمپ اکسیژن را صادر می‌کند.

این محقق ادامه داد: همچنین با توجه به متحرک بودن، ربات امکان سنجش فاکتورهای آب مانند درصد اکسیژن، میزان آلودگی در نقاط مختلف استخر از جمله ورودی و خروجی آب را دارد.

ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان - 11

وی با بیان اینکه استفاده از این ربات می‌تواند باعث کاهش نصب تجهیزات در استخر شود، خاطر نشان کرد: همچنین این ربات دارای دو مدل کنترلی و حرکتی است که نوع اول آن حرکت بدون نیاز به اپراتور است و در این مدل با استفاده از سنسور‌های عدم برخورد به صورت رندوم اقدام به تمیز کردن استخر‌ها می‌کند.

وی ادامه داد: نوع دوم این ربات را طوری طراحی کرده‌ایم که اپراتور دستی است و کاربر می‌تواند در صورت نیاز به تمیزی نقطه‌ای خاص و یا کنترل دستی از آن استفاده کند.

ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان - 14

وی با بیان اینکه از این ربات در استخر‌های پرورش ماهی و شیلات در ایران، استفاده می‌شود، عنوان کرد: این طرح ثبت اختراع شده است.

وی تاکید کرد: با استفاده از این ربات می‌توان به صورت دائمی وضعیت زیر آب را در روز و شب رصد کرد.

ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان - 17

وی با بیان اینکه این ربات دارای دوربین زیرآبی و پرژکتور است، بیان کرد: کاهش مصرف انرژی بواسطه حرکت کمتر در آب یکی از مزیت‌های این ربات به شمار می‌رود؛ ربات تنها نقاط تجمع فضولات را شناسایی و پاکسازی می‌کند.

وی افزود: کاهش استرس به ماهی بخاطر عدم حضور کارگر در آب و کاهش ارتفاع آب، مشاهده وضعیت ظاهری ماهیدر زیرآب، امکان اضافه کردن سنسورهای سنجش وضعیت شیمیایی آب بنا به درخواست آبزی پرور، مناسب جهت نظافت استخر‌های پرورش ماهی، انتقال فضولات آبزیان به بیرون استخر، پمپ کف کش با قدرت ۳ اسب از مزایای این ربات به شمار می‌رود.

به گزارش مهر، این ربات توسط تیم یک شرکت دانش بنیان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد قزوین و صنعتی امیرکبیر بر اساس نیاز وزارت جهاد کشاورزی ساخته شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل

قهرمان امانت دار ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارگر شهرداری یک کیف پر از پول، چک و اسناد به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان را که پیدا کرده بود، به صاحبش برگرداند.

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل تماشایی روبرتو کارلوس به پورتو (۱۹۹۷)

طرفداریطرفداری21 ساعت قبل
طرفداری- سال ۱۹۹۷ در چنین روزی، روبرتو کارلوس در روز پیروزی ۴ بر ۰ رئال مادرید مقابل پورتو این گل تماشایی را به ثمر رساند. او در ۵۲۷ بازی با پیراهن رئال مادرید، ۶۹ گل به ثمر رساند.
الفالف1 روز قبل
وی ادامه داد: در این جلسه آقای زنگنه توضیح داد که کارت سوخت هرگز حذف نشده است در همین بازه زمانی دولت یازدهم و دوازدهم که مخالفان، مدعی حذف کارت سوخت هستند بیش از ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار کارت سوخت صادر شده است. در این زمینه باید گفت یا سخنگوی فراکسیون امید سخنان زنگنه را به درستی منتقل نکرده است یا جناب زنگنه تجاهل کرده‌اند؛ چرا که اساسا صدور یا عدم صدور کارت سوخت، مورد اعتراض نیست بلکه برچیدن سامانه استفاده از کارت سوخت محل ایراد و اعتراض است. چه‌اینکه در این چهارسال تمامی این ۱۶ میلیون کارت سوخت در پست، خاک می‌خورده‌اند. ماجرا این است که با تدبیر غلط زنگنه استفاده از کارت سوخت وسایل نقلیه از سال ۹۴ منتفی اعلام شد و دارندگان خودرو با کارت سوخت جایگاه‌ها اقدام به سوخت‌گیری می‌کردند. هر چند اعضای جبهه پایداری، انسان‌های خوش‌صبحت هستند و دوربین را زیاد دوست دارند، به معنای موثر بودن آن‌ها نیست.

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر