حسام: گنج دفاع مقدس به مدد شاعران و نویسندگان آمد/ برگزاری دوسالانه جایزه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
حسام: گنج دفاع مقدس به مدد شاعران و نویسندگان آمد/ برگزاری دوسالانه جایزه

حسام: گنج دفاع مقدس به مدد شاعران و نویسندگان آمد/ برگزاری دوسالانه جایزه

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب مدافعان حرم گفت: گنج غنی دفاع مقدس به مدد نویسندگان، شاعران و محققان آمد و الگویی برای چگونه سرودن و چگونه نوشتن شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم اختتامیه اولین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم «جایزه سردار حسین همدانی» با حضور «علی‌رضا مختارپور» دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، «محسن مؤمنی شریف» رئیس حوزه هنری، حسین اکبری معاون دبیرکل مجمع بیداری اسلامی، «نیکنام حسینی‌پور» مدیرعامل خانه کتاب، «حمید حسام» دبیر جشنواره، سردار «آزادی» و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در حوزه هنر برگزار شد.

محسن مؤمنی شریف، رئیس حوزه هنری در ابتدای این مراسم طی سخنانی گفت: پیشنهاد این جایزه از طرف «حمید حسام» بود. او و «گلعلی بابایی» و عزیزان دیگری که در کنار شهید «همدانی» بودند، از فتنه شام اطلاعاتی داشتند و نگران بودند که دیگر نویسندگان از طول و عرض این فتنه بزرگ بی‌اطلاع بمانند و از طرفی هم نگران فراموشی این اتفاق در کشورمان بودند.

وی افزود: کم نیست اتفاقات بزرگی که از سوی هنرمندان مورد توجه قرار نگرفته و اکنون فقط نامی از آن در تاریخ مانده است. بی‌شک تصمیم جمهوری اسلامی در ورود به فتنه شام و خنثی‌سازی آن، بزرگترین راهبرد نظام در چهار دهه انقلاب اسلامی بود. این تصمیم و اقدام حاکی از تشخیص درست رهبر انقلاب بود؛ چراکه ایشان تشخیص داده بودند که اگر در مقابل استکبار ایستادگی نکنیم، باید در «کرمانشاه» و «همدان» با آنها مقابله کنیم.

مؤمنی شریف ادامه داد: حلقه واسط اقناع مخاطبین در این موضوع، اهالی فرهنگ و هنرند؛ البته این اتفاق با تأخیر شروع شد و شهدای ابتدایی این رخداد در سکوت تشییع شدند؛ اما شهیدان دیگر موجب رستاخیز عظیمی در کشورمان شدند و هنرمان نیز قطعا در این واقعه نقش داشت.

وی گفت: شهید «هادی باغبانی» و شهید «روح‌الله قربانی» دو نفر از شهیدان هنرمند حاضر در سوریه بودند؛ اما جنگ در حوزه فرهنگ و روایت‌ها تمام نشده؛ بلکه آغاز شده‌ است؛ چراکه دشمنان روایت‌های خودشان را از این جنگ آغاز کرده‌اند که اگر کوتاهی کنیم، ممکن است تاریخ تحریف شود؛ زیرا آنها می‌خواهند نقش روسیه را در پیروزی‌ها پررنگ کنند.

رئیس حوزه هنری با بیان اینکه این جایزه، نویسندگان و هنرمندان را نسبت به این اتفاق بزرگ تاریخ مطلع خواهد کرد تا بتوانیم حق شهدای مدافع حرم را ادا کنیم، ادامه داد: سال گذشته سخن از این جایزه بود و امروز خوشحالیم که این رخداد درحال برگزاری است و امیدوارم این اتفاق در نخستین دوره خود باقی نماند و همگی کمک کنند تا این بار به مقصد برسد.

مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری دیگر سخنران این آئین بود.

وی با بیان خاطراتی از مطالعه آثار منصوب به مدافعان حرم گفت: خاطرات این آثار و شعارهای داعش را که در این آثار مطالعه کردم نشان می‌دهد که چه میزان عشق سبب به‌وجود آمدن حرکت مدافعان حرم شد. این ادبیات در حال روایت داستان‌هایی از حوادثی است که هزاران هزار کیلومتر از ما دورتر رخ داده‌اند و ما اکنون صاحب ادبیات جدیدی شده‌ایم که به دفاع مقدس ما نیز گره خورده است. امیدوارم جایزه انتخاب کتاب مدافعان حرم استمرار داشته باشد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

در ادامه این مراسم «حمید حسام» دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب مدافعان حرم «جایزه سردار حسین همدانی» گفت: ضرورت، زمان‌شناسی و نگاه به بار بر زمین مانده، ما را بیشتر از آن ارادت ترغیب کرد تا همت کنیم و از شهید «همدانی» کمک بگیریم تا بخشی از روایت جهان اسلام در دهه ۱۳۹۰ را روایت کنیم.

دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب مدافعان حرم گفت: به مدت هفت سال در قالب‌های داستان، شعر و تاریخ شفاهی به خلق اثر در چهار محور ایران، سوریه، لبنان و عراق پرداختیم.

حسام با اشاره به درصد بالای آثار این جشنواره تصریح کرد: ۳۶۵ اثر مربوط به اقلیم فارسی‌زبان‌ها است و کیفیت آثار نیز به‌ویژه در بخش پژوهش‌ قابل توجه بود و خدا را شکر می‌کنیم که از مجموعه آثار، بخش زیادی در این بخش بود.

وی تأکید کرد: رد تجربه دفاع مقدس‌نویسی در آثار نویسندگان و شاعران و حتی مورخان و محققان ما به شدت پیدا است این گنج غنی دفاع مقدس اینجا نیز به مدد نویسندگان، شاعران و محققان آمد و الگویی برای چگونه سرودن و چگونه نوشتن شد.

حسام به حوزه ترجمه اشاره و بیان کرد: اگرچه در این حوزه آثار کمی وجود دارد؛ اما این فعالیت‌ها مبنای ارتباطات فرهنگی و ادبی در گستره فارسی و عربی خواهد شد.

وی افزود: امسال ۱۵ اثر در بخش‌های مختلف انتخاب کتاب شهید «همدانی» معرفی خواهیم کرد.

در ادامه این مراسم حسین اکبری معاون دبیرکل مجمع بیداری اسلامی گفت: در این دو، سه دهه گذشته رخدادهای مهمی در دنیا اتفاق افتاده است که با سایر برهه‌های تاریخی قابل مقایسه نیست. با ظهور انقلاب اسلامی بیش از هر چیز شاهد اراده خداوند بودیم که همواره جمعیتی با ابزار اندک توانسته‌اند در مقابل دنیا بایستند.

معاون دبیر مجمع بیداری اسلامی از پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه، پیروزی یمن در برابر عربستان سعودی و پیروزی مدافعان حرم در سوریه به عنوان نمونه‌هایی از اراده خداوند یاد کرد که توانست معادلات جهان سلطه را بر هم بریزد.

وی در پایان گفت: قداست و ارزش‌های حرم در سوریه سبب شد که ارزشی برای نیروهای بسیجی و حشد الشعبی به‌وجود آید که بتوانند وارد صحنه شوند و در سوریه به دفاع بپردازند. ما باید در تمام صحنه‌ها امیدمان به خداوند باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر