«امنیت و قانون» ۲ رکن اساسی حکمرانی سالم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
«امنیت و قانون» ۲ رکن اساسی حکمرانی سالم

«امنیت و قانون» ۲ رکن اساسی حکمرانی سالم

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
اینکه رهبر انقلاب با این ادبیات صریح می‌فرمایند: «گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم.» بدان مفهوم است که «قانون گرایی» باید مبنای عمل آحاد یک کشور چه مخالف یا موافق با تصمیمات حکومتی باشد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، حسن رشوند طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: امنیت، انتظار نخست انسان‌ها از حکومت‌هاست که امروزه ابعاد گسترده و متنوعی یافته است. فیلسوفانی که دغدغه عدالت داشته‌اند، آن را شرط ضروری عدل دانسته‌اند و کسانی که به رفاه می‌اندیشیده‌اند، آن را عامل اصلی آسایش شمرده‌اند و آنان که بر توسعه سیاسی یا اقتصادی تکیه کرده‌اند، امنیت را عامل اساسی آن تلقی کرده‌اند و همه کسانی که برای حاکمیت ارزش‌های معنوی یک جامعه تلاش می‌کنند، امنیت را مقدمه واجب برای یک حکمرانی سالم می‌دانند.

نگاه به امنیت در اسلام بسیار عمیق‌تر از مکاتب دیگر رخ نمایانده است تا آنجا که کلماتی با ریشه امن ۷۸۹ بار در قرآن کریم تکرار شده است و پیوند ناگسستنی این اصطلاح با نفس کلماتی همچون اسلام، ایمان و مؤمن، حاکی از اهمیت فوق‌العاده این مفهوم در اسلام دارد. قطعا از همین منظر است که پیامبر مکرم اسلام (ص)، می‌فرمایند: «النعمتان مجهولتان، الصحه و الامان» دو نعمت است که مورد قدر ناشناسی و ناسپاسی است.

یکی نعمت امنیت و دیگری نعمت سلامتی. یا علی بن ابی‌طالب می‌فرمایند: «لا نعمه اهنا من الامن.» هیچ نعمتی گواراتر از امنیت وجود ندارد. اینکه رهبر معظم انقلاب به‌دنبال حوادث تلخ دو روز گذشته در پی افزایش قیمت بنزین در ابتدای درس خارج فقه خود در باره مسائل پیش آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت می‌فرمایند: «ناامنی بزرگ‌ترین مصیبت برای هر کشوری است، برای هر جامعه‌ای است، این‌ها قصدشان این است. شما ملاحظه کنید در این دو روز تقریبا یعنی دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته همه مراکز شرارت دنیا علیه ما این کار‌ها را تشویق کردند، از خانواده منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه خبیث و جنایتکار منافقین، این‌ها دارند مرتبا در فضای مجازی و در جا‌های دیگر دارند تشویق می‌کنند ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد. من عرضم این است؛ هیچ کس به این اشرار کمک نکند، هیچ انسان عاقل و شایسته‌ای که به کشور خودش علاقه‌مند است، به زندگی راحت خودش علاقه‌مند است، به این‌ها نباید کمک بکند؛ این‌ها اشرارند، این کار‌ها کار مردم معمولی نیست.»

این سخن رهبری معظم انقلاب، حکایت از این منطق قوی دارد که امنیت و تمکین به تصمیماتی که منشأ قانونی دارد، دو رکن اساسی برای اداره یک کشور و حکمرانی سالم در آن است. طبیعی است وقتی دشمن هویت ملتی را نشانه می‌رود، باید بپذیریم که تهدیدات هویتی، مرجع اساسی ناامنی خواهد بود و برخلاف آن، پیوستگی و اتحاد میان یک ملت اولین ابزار تحقق امنیت خواهد بود. بنابراین در چنین جامعه‌ای باید نسبت به هر آنچه زمینه‌ساز ناامنی می‌شود و به نوعی هویت انسجام یافته و همبستگی ملت آن را خدشه دار می‌کند، حساس بوده و با آن مقابله کرد. اتفاقات تلخ پس از سهمیه‌بندی بنزین حتما مخالف‌های زیادی دارد ولی در یک حکمرانی سالم وقتی نسبت به موضوعی کار کارشناسی شد و در یک تدبیر کلان، تصمیم به اجرای آن گردید، ضمن باز بودن فضای نقد عالمانه و البته همراه با استدلال‌های قوی برای رد آن تصمیم، نمی‌توان فضا را به سمت ضدیت همراه با خشونت پیش برد و با آتش زدن، خراب کردن و ویران کردن اموال عمومی و شخصی مردم، چنان جوی را در کشور ایجاد کرد که مردم احساس ناامنی کرده و قانون را به مسلخ برده و بی قانونی را حاکم کرد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اینکه رهبر انقلاب با این ادبیات صریح می‌فرمایند: «گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم.» بدان مفهوم است که «قانون گرایی» باید مبنای عمل آحاد یک کشور چه مخالف یا موافق با تصمیمات حکومتی باشد. این سخن و نگاه رهبری نشئت گرفته از تجربه‌ای است که بار‌ها در دوران حیات جمهوری اسلامی آن را شاهد بوده و تجربه کرده‌ایم که نحوه مواجهه رهبری در فتنه ۸۸ از مصادیق بارز آن است.

در فتنه ۸۸، جماعتی که امروز رد پای آن‌ها را در آتش زدن بانک، ماشین و … در روز‌های اخیر دیدیم، با هدایت رسانه‌های معاند نظام و مشتی یاوه گوی سلطنت طلب و منافقین تروریست، هشت ماه کشور را با یک دروغ، ملتهب کرده و امنیت ملت را به مخاطره انداختند و در قضایای سهمیه‌بندی بنزین و گرانی آن، باز همان اشرار سابقه دار با هدایت همان جریان رسانه‌ای دشمن همان کاری را کردند که در فتنه ۸۸ انجام دادند. قانون شکنی و زیر سؤال بردن قانون و امنیت زدایی از جامعه، همواره رمز حمله دشمن بیرون و عوامل میدانی آن‌ها در داخل بوده است. اما در این سو، قانون گرایی و احترام به تصمیمات قانونی و ایجاد امنیت و مقابله با هر عامل ناامن کننده جامعه، سیاست راهبردی رهبری معظم انقلاب در مواجهه با پدیده‌های سیاسی – اجتماعی است. سیاستی که منبعث از آموزه‌های دینی و ارزش‌گذاری به نعمت امنیتی است که کتاب خدا و پیامبرش بر آن تأکید داشته‌اند. چراکه توجه به امنیت و احترام به قانون، شاه بیت یک حکمرانی سالم است.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

نظرها

اخبار بیشتر