یک نماینده: افزایش تدریجی نرخ بنزین منطقی بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اقتصادی

یک نماینده: افزایش تدریجی نرخ بنزین منطقی بود

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت‌ها در چهار سال اول بعضا با انگیزه سیاسی هیچ تصمیمی در رابطه با بحث حامل‌های انرژی نمی‌گیرند و در چهارسال دومشان دست به این کار می‌زنند.

خبرگزاری ایلنا: عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت‌ها در چهار سال اول بعضا با انگیزه سیاسی هیچ تصمیمی در رابطه با بحث حامل‌های انرژی نمی‌گیرند و در چهارسال دومشان دست به این کار می‌زنند.

اسدالله قره‌خانی درباره افزایش قیمت بنزین گفت: اخیرا شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصمیمی گرفتند مبنی بر افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی و توزیع درآمد آن بین خانوارهایی که نیازمند هستند. اگرچه بهتر بود این تصمیم از طریق مجاری عرفی و قانونی مجلس به نتیجه می‌رسید اما به هر حال این تصمیم گرفته شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: عموما دولت‌ها، چه دولت نهم و دهم و چه دولت یازدهم و دوازدهم در این رابطه متاسفانه ناهماهنگی‌ها و تعلل‌هایی داشتند. در ابتدای دولت‌ها یک افزایشی (در قیمت کالاها) داریم و بعد از آن در یک تغییر حالت و سکوت قرار گرفته و هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت‌ها نمی‌گیرند که متناسب با سایر بخش‌های دیگری از جمله حقوق‌ها باشد، می‌دانیم که افزایش حقوق‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به نرخ تورم اعلام شده از ناحیه دولت‌ها تصریح کرد: اگر قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کرد قطعا این شوک‌ها به جامعه وارد نمی‌شد.

نماینده مردم علی آباد کتول با اشاره به عملکرد دولت‌ها در افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: دولت‌ها در چهار سال اول بعضا با انگیزه سیاسی هیچ تصمیمی در رابطه با بحث حامل‌های انرژی نمی‌گرفتند و در چهارسال دوم شان دست به این کار می‌زدند. هر دو دولت‌های اخیر متاسفانه این کار را کردند. یعنی در ابتدای دولت‌ها با انگیزه سیاسی هیچ نوع افزایش تدریجی هم اعمال نمی‌کردند اما در اواخر دولت با انگیزه تامین منابع مالی و کسری بودجه و احتیاج به درآمد برای اداره جامعه و …، افزایش قیمت‌ها را انجام می‌دادند.

وی افزود: به هرحال این تصمیم از مسیر مجلس نیامده است و اگر اینچنین بود قطعا کارهای کارشناسی بیشتری انجام می‌شد و شاید می‌توانست به شیوه مناسب‌تری ارائه شود، اما این کار نشد و این تصمیم به هرحال گرفته شد و به گفته معاون رئیس‌جمهور، مقام معظم رهبری هم تایید کرده‌اند. این تصمیم ابلاغ شده و به اجرا هم درآمده است.

قره خانی با بیان اینکه دو نگرانی در رابطه با این تصمیم وجود دارد، عنوان کرد: نگرانی اول این است که این مبلغی که از این افزایش قیمت بنزین به دست می‌آید همانگونه که دولت اعلام کرده صد در صد به دهک‌های مختلف برگردد که گفتند ۶۰ میلیون نفر را شامل می‌شود. نگرانی اینجاست که دولت این درآمد را به جاهای دیگری از جمله جهت جبران کسری‌هایش نبرد یا اینکه اینگونه نباشد که چند ماه آن را به مردم پرداخت کند و سپس به عنوان ضرورت آن را به جاهای دیگری ازجمله برای پرداخت حقوق ببرد.

نماینده مجلس دهم اظهار داشت: مردم برای این پرداخت‌ها نیز باید حس کنند مثل یارانه که هرچند مبلغ آن ناچیز است اما پرداخت آن پایدار است و استمرار دارد. الان هم مصرف بنزین حدود ۱۰۰ میلیون لیتر (روزانه) است. درآمد حاصله از افزایش قیمت بنزین باید به صورت مستمر به مردم برسد تا مردم بتوانند برای ماه‌های آتی خود نیز این برنامه‌ریزی را داشته باشند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس فساد (احتمالی) ناشی از دو نرخی شدن را دومین نگرانی خود از این تصمیم سران قوا دانست و گفت: در گذشته هم شاهد بودیم که متاسفانه گاهی اوقات جا به جایی‌هایی صورت می‌گرفت و عده‌ای رانت‌خوار پیدا می‌شدند و گاهی در جایگاه‌های بنزین خلاف‌هایی صورت می‌گرفت و عده‌ای کاسب این بخش شده بودند و فساد آور بود و سندسازی‌های قلابی صورت می‌گرفت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

نماینده اصولگرای مجلس دهم با اشاره به وجود تاکسی‌های اینترنتی در این دور از افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: در هر صورت امروزه اسنپ و تپسی آمده و عده‌ای از مردم هم برای تامین مخارج زندگی خود در بخشی از ساعات روز مشاغل حوزه حمل و نقل را پیشه می‌کنند، درنتیجه نباید شرایطی ایجاد شود که مجاری خلاف دیگری ایجاد شود و دلال‌ها و فرصت طلب‌ها سوءاستفاده کنند.

وی ادامه داد: نباید برای صرفه جویی در مصرف بنزین به یک باره سر از جای دیگری در آوریم و به جای کاهش مصرف، افزایش مصرف را شاهد باشیم و پولش هم که باید در خزانه رود و به نفع مردم شود. امیدواریم که شاهد کاهش مصرف باشیم. اگر اینچنین باشد قطعا نمی‌توانند بنزین را ذخیره کنند بلکه فضا برای صادرات وجود دارد که می‌تواند رقم خوبی هم شود.

قره خانی گفت: اگر افزایش قیمت‌ها اسباب صرفه‌جویی ۲۰ میلیون لیتر در روز شود می‌توانیم آن را صادر کنیم و از این محل رقم مناسبی به نفع کشور می‌شود. دولت باید این را اعلام کند که می‌خواهد درآمدهای حاصل از این موضوع را چه کار کند. این‌ها باید دقیقا برای مردم شفاف باشد.

نماینده مجلس دهم با اشاره به حوزه انتخابیه خود گفت: مردم این ناحیه عمدتا به کشاورزی مشغول هستند. الان که فصل کشاورزی تمام شده مردم به دنبال فعالیت‌هایی دیگر از جمله آماده کردن زمین هایشان برای سال آینده یا جا به جایی مسافر می‌روند. این موارد باید دیده شود. بعضی کارمندها هستند که از شهری به شهر دیگر می‌روند و نمی‌توانند انتقالی بگیرند و سهمیه ۶۰ لیتر کفایت نمی‌کند. بعضا شاید ۲۰۰ لیتر در هفته مصرف بنزین داشته باشد. اینچنین افرادی باید نصف حقوق خود را برای بنزین پرداخت کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: این‌ها زوایای پنهانی در این تصمیم است که امیدواریم دولت تدابیری بیاندیشد، ضمن اینکه مراقبت‌های لازم را داشته باشد. گذشته از این، ما تجربه موفق کنترلی و نظارتی را نداشتیم و این است که گاهی اوقات اسباب اعتراضات خیلی‌ها را هم فراهم می‌کند.

نماینده مردم علی آباد کتول گفت: بنده همچنین نگران بحث تورم ناشی از این افزایش قیمت هم هستم، مبنی بر اینکه عده‌ای سودجو به دنبال این نیفتند که به بهانه بنزین که درصد اثرگذاری آن برای کالا و خدمات بسیار ناچیز است شروع به افزایش قیمت‌ها کنند و بعد بگویند بنزین یارانه‌ای ۵۰ درصد گران شده و بنزین آزاد ۳۰۰ درصد گران شده پس جنس من هم بایستی نسبتی از این گرانی را داشته باشد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجالس تاکید کرد: آن مقدار گرانی (ناشی از افزایش قیمت بنزین) در تولید خدمات و کالا بسیار ناچیز است و این بهانه‌ای نشود که به عنوان فرصت‌طلبی به مردم فشار بیاورند. در این بخش نیز دولت و تعزیرات حکومتی باید کنترلی شدید داشته باشند. مثلا درباره کنترل ارز همه نظام پای کار آمد و خوشبختانه تجربه موفقی داشتیم که هم قیمت را کاهش دادیم و هم تثبیت کردیم.

قره خانی گفت: در این زمینه هم برای اینکه به مردم فشار نیاید امیدواریم همه قوا، گروه‌ها و جناح‌ها پای کار بیایند و نظارت لازم را داشته باشند. هرچند که بنده مخالف این شیوه‌ها بودم اما در حال حاضر که این تصمیم گرفته شد ما باید تلاش کنیم که بار تورمی آن بر دوش مردم نیاید و هزینه کرد آن در مسیر درست انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۹۱۸۱۴۸عباس عبدی: اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور جدی نخواهند داشتعباس عبدی، تحلیلگر سیاسی درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات به روزنامه ایران گفت: «مسأله مهم اصلاح‎طلبان هستند. به‌همین‌دلیل درحال‌حاضر می‌بینیم با گذشت ۶ ‌سال از انتخاب روحانی، موقعیت و پایگاه اجتماعی همه اصلاح‌طلبان به‌شدت افول کرده است. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله این‌ها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. با توجه به وقایع اخیر و خصوصا اتفاقات آبان ماه سال جاری این انتظار میرفت که دانشجویان واکنش‌های تندی در قبال رئیس جمهور داشته باشند. البته حضور رئیس جمهور نکته‌ی دیگری نیز به همراه داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری17 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز18 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری23 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری24 دقیقه قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری25 دقیقه قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری32 دقیقه قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری37 دقیقه قبل