عبور ذخایر آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی

عبور ذخایر آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تن

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: آژانس اقدام ایران در خصوص ازسرگیری فرآیند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را تائید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۸ نوامبر با انتشار گزارشی عبور ذخایر آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تن را تایید کرد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین، با اعلام این خبر افزود: «به دنبال اطلاع ایران به آژانس در روز شنبه، بازرسان آژانس روز ۱۷ نوامبر از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید و راستی آزمایی کردند که میزان ذخایر آب سنگین ایران به ۱۳۱/۵ (یکصد و سی و یک ممیز پنج) متریک تن رسیده است».

آژانس هفته گذشته هم اقدام ایران در خصوص ازسرگیری فرآیند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را تائید کرد. این چهارمین گام ایران برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام به‌شمار می‌رود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دوشنبه گذشته با انتشار گزارش اعلام کرد که ایران غنی سازی یو اف ۶ را در فردو آغاز کرده و سطح غنی سازی ایران نیز به ۴٫۵ درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ ۳ نوامبر، ۳۷۲٫۳ کیلوگرم اعلام شده است

این گزارش اذعان کرد که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد، و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت‌های اظهارشده در ایران، ادامه دارد. ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده اس. یک‌سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی آنها بویژه بهره‌مندی‌ ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات خود، آن هم طبق برجام آغاز کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در بیانیه روز ۱۸ نوامبر اتحادیه اروپا آمده است: ما بر اهمیت اجرای کامل و موثر برجام توسط تمامی اعضا و نیز بر اراده خود بر ادامه تمامی تلاشها برای حفظ قرارداد هسته‌ای که منافع همگان را تامین می‌کند تاکید می‌کنیم. ایران باید بلافاصله به اجرای کامل تعهدات برجامی اش بازگردد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز ۱۸ نوامبر پس از پایان نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تصریح کرد: به‌ رغم دشوار شدن حفظ برجام، به آن پایبند می‌مانیم.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
فارسفارس52 دقیقه قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، کمیته سیاسی ائتلاف نیروهای انقلاب در پاسخی تفصیلی به بیانیه ۷۷ نفره اطلاح‌طلبان در خصوص حوادث اخیر، این بیانیه را آدرس غلط دادن برای فرار از عواقب ندانم‌کاری‌ها و کم‌کاری‌های دولتی که نتیجه «تکرار می‌کنم‌» های اصلاح‌طلبان است برشمرد. امروز همه اعم از حکومت و مردم، موافق و مخالف باید به فکر قشرهای آسیب‌پذیر و به حاشیه‌رانده شده باشیم. بنابراین هیچ پستویی جز پستوی خود دولت وجود نداشته و به «حاکمیت قانون و ارکان قانون اساسی» هم بی‌توجهی نشده است. واقعا باید به صادر کنندگان و امضاکنندگان این بیانیه و صاحبان چنین تفکر و تحلیلی، دست مریزادگفت، حقیقتا آقایان و خانم‌ها زحمت کشیده‌اند!! کمیته سیاسی ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامیانتهای پیام/
ایلناایلنا18 ساعت قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
کبک کماکان جذاب‌ترین مقصد شغلی در بین استان‌های کانادا باقی مانده است. به گزارش ایسنا، در شرایطی که نرخ بیکاری کانادا به کمترین سطح ۴۰ سال اخیر رسیده است، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مطرح در این کشور برای جذب نیروی ماهر اقدام به افزایش حقوق و مزایای شغلی خود کرده‌اند. بررسی‌های فوربس نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین شرکت‌های این کشور در استان کبک مستقر هستند. در ادامه با برترین شرکت‌های کانادایی آشنا می‌شوید:۱-گوگلزمینه فعالیت: نرم افزاریتعداد پرسنل: ۸۵ هزار و ۵۰ نفرمقر اصلی: تورنتو، انتاریو۲- دانشگاه تورنتوزمینه فعالیت: آموزشیتعداد پرسنل: ۲۱ هزار و ۵۵۶ نفرمقر اصلی: تورنتو، انتاریو۳- آویس گروپزمینه فعالیت: سرگرمی و فراغتتعداد پرسنل: ۳۱ هزار نفرمقر اصلی: تورنتوف اونتاریو۴- پرت ویتنیزمینه فعالیت: دفاعی و امنیتیتعداد پرسنل: شش هزار نفرمقر اصلی: کبک۵- دانشگاه سنت ماریزمینه فعالیت: آموزشیتعداد پرسنل: ۹۵۰مقر اصلی: هالیفاکس، نوا اسکوشیا۶- هیدرو کبکزمینه فعالیت: آب و برقتعداد پرسنل: ۱۹ هزار و ۷۸۶ نفرمقر اصلی: مونترال، کبک۷- یو بی سافتزمینه فعالیت: تجهیزات کامپیوتریتعداد پرسنل: ۴۰۴۳مقر اصلی: مونترال، کبک۸- دانشگاه کنکوردیازمینه فعالیت: آموزشیتعداد پرسنل: ۶۴۵۰ نفرمقر اصلی: مونترال، کبک۹- مایکروسافتزمینه فعالیت: نرم افزارتعداد پرسنل: دو هزار نفرمقر اصلی: میسی سوگا، اونتاریو۱۰- آر تی ال لونگویزمینه فعالیت: حمل و نقل و لجستیکتعداد پرسنل: دو هزار نفرمقر اصلی: کبکرتبه دیگر شرکت هادر این رتبه بندی هم چنین اپل در رده دوازدهم، زیمنس در رده بیست و چهارم، پپسی در رده بیست و نهم، اوراکل در رده سی و یکم، فروشگاه زنجیره‌ای ایکیا در رده چهل و پنجم، اداره مهاجرت و امور شهروندی در رده چهل و هشتم و خطوط هوایی کانادا در رده پنجاهم جای گرفته‌اند. انتهای پیام

لایحه بودجه ۹۹ تورم زاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای مدنی زاده گفت: اکنون با کاهش درآمد‌های نفتی به اجبار نقش درآمد‌های نفتی در بودجه کاهش یافته، اما هنوز از بودجه خارج نشده است. وی گفت: نمی‌توانیم بودجه‌ای معادل بودجه سال ۹۶ با شرایطی که درآمد‌های نفتی کاهش یافته است ببندیم. آقای هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در این برنامه گفت: اصلاح ساختار به معنای واقعی در لایحه بودجه سال آینده دیده نمی‌شود و این لایحه تفاوتی با لایحه بودجه سال ۹۸ ندارد. وی افزود: منابع درآمدی بودجه سال ۹۸ بهتر از لایحه بودجه سال ۹۹ است. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بودجه سال آینده درآمد نفتی حدود ۱۱ میلیارد دلار پیش بینی شده که یک سوم درآمد نفتی بودجه سال ۸۸ است.

نظرها

اخبار بیشتر