پایان اعتصاب بانک‌های لبنان از امروز/ فراخوان برای محاصره پارلمان برای ممانعت از تشکیل جلسه آن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
پایان اعتصاب بانک‌های لبنان از امروز/ فراخوان برای محاصره پارلمان برای ممانعت از تشکیل جلسه آن

پایان اعتصاب بانک‌های لبنان از امروز/ فراخوان برای محاصره پارلمان برای ممانعت از تشکیل جلسه آن

ایسناخبرگزاری ایسنا |
بانک‌های لبنان امروز (سه‌شنبه) بعد از یک هفته اعتصاب کارمندان‌شان در اعتراض به مشکلات رخ داده با مشتریان در پی محدودیت‌های شدید برای بیرون کشیدن‌ سپرده‌های بانکی در بحبوحه بحران شدید و خیزش بی‌سابقه مردمی در این کشور شروع به کار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، لبنان از ۱۷ اکتبر شاهد تظاهرات متعدد بی‌سابقه‌ای با مضمون مطالبه‌گری برای بهبود معیشت مردمی است و تظاهرکنندگان همچنان خواهان کناره‌گیری طبقه سیاسی کشور بدون هیچ استثنایی هستند.

در این راستا نیز تظاهرکنندگان خواستار بستن تمام مسیرهای منتهی به مقر پارلمان در مرکز بیروت شده‌اند تا مانع برگزاری جلسه پارلمان و بررسی لوایح جنجالی از جمله طرح قانون عفو عمومی شوند.

جمعیت بانک‌های لبنان و اتحادیه انجمن‌های کارمندان از تصمیم خود برای ازسرگیری فعالیت‌ بانک‌ها خبر دادند. این دو در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، در بیانیه منتشره از نشست بعد از ظهر دوشنبه بین جورج الحاج و سلیم صفیر، رئیس دفتر شورای اداره جمعیت بانک‌های کشور آمده است: بعد از تامین امنیت شرایط حرفه‌ای و مناسب برای فعالیت بانک‌ها و اعلام اتحادیه درباره پایان اعتصاب این تصمیم گرفته شد.

جمعیت در این راستا از تمام بانک‌های فعال کشور خواسته تمام شعب خود را در مناطق مختلف لبنان باز کنند و فعالیت‌های خود را از امروز از سر بگیرند.

شورای اجرایی در اتحادیه انجمن‌های کارمندان بانک‌ها در بیانیه‌ای دیگر در همان روز دوشنبه گفته بود، نشستی با شورای اداره جمعیت بانک‌های لبنان برگزار کرد و در آن دلایلی که باعث اجرای اعتصاب سراسری بانک‌ها شده بود، بررسی شد.

جورج الحاق، رئیس اتحادیه انجمن‌های کارمندان بانک‌ها در کنفرانسی خبری اعلام کرد: از امروز به کار خود بازمی‌گردیم و تمام بانک‌ها فعالیت عادی خود را از سرمی‌گیرند.

به گفته الحاج، وزارت کشور و نیروهای امنیت داخلی طرحی امنیتی را برای ایجاد ثبات و آرامش در کشور برای حفظ امنیت سپرده‌گذاران و کارمندان لحاظ کردند و نیروهای امنیتی مقابل بانک‌ها مستقر شده و در نزدیکی آنها اقدام به گشت زنی کردند.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

شورای اتحادیه از طرح امنیتی مدیریت کل نیروهای امنیت داخلی مطلع شد و آن را برای تامین امنیت تمام سپرده‌گذاران و کارمندان بانک‌ها کافی دانست.

شورای اتحادیه همچنین از تدابیری که ادارات بانک‌ها از روز اول کاری لحاظ خواهند کرد، مطلع شدو برخی ملاحظاتی در این باره داشت.

در این بیانیه اشاره شده، شورای اتحادیه با اجماع نظر اعضا تصمیم به بازگشت به کار گرفته و امیدوار است تمام گروه‌های سیاسی بانک‌ها را وارد مناقشات سیاسی خود که کشور را درگیر کرده نکنند.

طبق این بیانیه، ادامه فعالیت کشور بدون دولت غیرقابل قبول است و باید هرچه سریع‌تری دولت تشکیل شود و به وظایف ملی خود عمل کند.

بعد از دو هفته تعطیلی در پی شروع تظاهرات‌ بانک‌ها ابتدای ماه جاری میلادی تنها برای یک هفته درهای خود را به روی مشتریان باز کردند و در این مدت محدودیت‌های شدید خارج کردن سپرده‌های بانکی از سوی مشتریان و مخالفت کارمندان بانک‌ها با این اقدام و محدودیت در اختیار گذاشتن دلار خشم سپرده‌گذاران را درآورد. تظاهرکنندگان تجمعات اعتراضی مقابل برخی شعب بانک‌ها برگزار کردند.

سپرده‌گذاران نمی‌توانستند از صراف دلاری بخرند و این همزمان با تحمیل عوارض اضافی بر فرایند خروج دلار از بانک‌ها شده بود. در اعتراض به این مشکلات کارمندان نیز روز سه‌شنبه گذشته اعتصاب نامحدودی را شروع کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی: الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماهاز اول دی ماه برای کارت به کارت کردن از طریق نرم افزارهای موبایلی، پرداخت آنلاین قبوض، خرید شارژ و پرداخت با تلفن بانک‌ها و خریدهای اینترنتی باید رمز دوم پویا دریافت شود.

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر