نوجوانی ‌تمرین ‌بزرگسالی ‌است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
نوجوانی ‌تمرین ‌بزرگسالی ‌است

نوجوانی ‌تمرین ‌بزرگسالی ‌است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
متخصص ‌حوزه مطالعات فرهنگی ‌و علوم رفتاری، گفت: هر مرحله از رشد شرایط ‌و مشکلات خاص ‌خود را دارد و نوجوانی هم از این قاعده مستثنی نیست، نوجوانی ‌فلسفه مهمی ‌دارد و به نوعی تمرین بزرگسالی است، این دوره فرصتی است ‌تا نوجوان برای مهارت های زندگی آماده شود.

نرگس ‌عطریان ‌در گفت ‌وگو با خبرنگار ایمنا، ‌با اشاره به اینکه دوره نوجوانی حدفاصل کودکی ‌و ‌جوانی است، اظهار کرد: حد فاصل ۱۲ تا ۱۸ سالگی را دوره نوجوانی ‌می‌نامیم، در حقیقت این دوره همراه با فعالیت‌های ‌جدید مغزی است ‌و با تولید هورمون‌هایی در این دوره تغییرات متعددی ‌در فرد اتفاق می‌ افتد.

وی ‌با ‌بیان اینکه‌ این روند رشد مغزی ‌در نوجوانان ‌تا ‌سن ۲۰ سالگی ادامه ‌دارد، افزود: این تغییرات ‌و رشد مغزی در نوسان بوده ‌و مبتنی بر روند رشد انسانها این نوع تغییرات رشد ادامه دارد. دوره نوجوانی محدود ‌به تغییرات جسمی نیست ‌و تغییرات اجتماعی، نقش پذیری، و نحوه برخورد، تغییرات ‌در خلق و ‌خو، انتظارات ‌و تغییرات ‌شخصیتی در سن نوجوانی ‌را در بر می‌گیرد.

این متخصص ‌حوزه مطالعات ‌فرهنگی ‌و علوم رفتاری، گفت: هر مرحله‌ای از رشد انسانها شرایط خاص ‌خود را دارد. خانواده‌ها نباید در برابر تغییرات ‌نوجوانی فرزند وحشت زده شوند، متاسفانه بیشترین آسیب‌ها را زمانی می‌بینیم ‌که نوجوانان تغییرات بهنجار، منطقی ‌و طبیعی متناسب با سن‌شان را دارند، اما والدین ‌به دلیل اینکه دانش ‌کافی از این موضوع ندارند با این تغییرات بهنجار آنها که رو به رو می‌شوند برخورد مناسبی ‌با فرزند ندارند ‌و معمولا دچار وحشت زدگی می‌‌شوند.

وی ‌با تاکید بر اینکه هر مرحله‌ای از رشد، شرایط و مشکلات خاص خود را دارد، افزود: نوجوانی هم از این قاعده مستثنی نیست، دوره نوجوانی فلسفه مهمی دارد ‌و تمرین کردن زندگی بزرگسالی است. یعنی این دوره فرصتی است تا نوجوان برای یک سری از تصمیم گیری‌ها و مهارت‌های زندگی آماده شود، بنابراین آموختن و کسب تجربه حائز اهمیت است.

عطریان تصریح کرد: والدین بهتر است مانند یک مشاور به نوجوان ‌در این دوره از زندگی فرصت تمرین ‌کردن در تصمیم گیری‌های زندگی را بدهند. به طور یقین تصمیماتی ‌که نوجوان می‌گیرد ممکن است با فرصت‌ها و چالش هایی رو به رو شود. در حقیقت با این تصمیم گیری‌ها تمرین حل مساله می‌کند. در نتیجه نوجوان به آرامی ‌و با تنوع تمرین، استقلال پیدا می‌کند ‌و خود با مشکلات و چالش‌های زندگی مواجه می‌‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: هنگامی که همه مهارت ‌ها در نوجوان به وجود می‌آید در اوج آتش مزاجی است ‌و در واقع نوجوان دچار توانمندی ‌جسمانی، عقلانی، اعتقادی ‌و هیجانی شده است. اوج اعتقادات ‌و گرایش‌های افراد در دوره نوجوانی است و معمولا حس شنوایی نوجوان از مابقی افراد خانواده فعال ‌تر است.

وی ادامه داد: وجود همین توانمندی ‌ها ‌حساسیت‌ها را افزایش می‌دهد، از سوی دیگر نوجوان تجربه و پختگی لازم را ندارد. وجود همین تضادها باعث می‌شود که این ‌دوره از زندگی فرزندان با تنش‌ها و استرس هایی همراه باشد و والدین بهتر است با راهنمایی صحیحی که برای نوجوان دارند به آنها کمک کنند ‌تا این دوران ‌را با ‌تنش کمتری ‌سپری کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

تمایل به تحسین از سوی همسالان

این متخصص علوم رفتاری با بیان اینکه نوجوان ‌بسیار نقش پذیر است ‌و رغبت زیادی به تحسین دیگران دارد، گفت: این گروه تایید کننده از نظر او افراد خانواده نیستند و تمایل دارد که مورد تحسین گروه‌های اجتماعی همسالان خود قرار گیرد. در ‌حقیقت نوجوان برای خود یک گروه‌های اجتماعی ‌دارد که این گروه‌ها، گروه همسالان ‌و گروه‌های اجتماعی است که وارد آنها شده تایید و تحسین آنها برای او بسیار مهم است همچنین دوره فاصله گرفتن ‌از والدین در نوجوانی شروع می‌شود که با ایجاد این فاصله‌ها نوجوان برای استقلال داشتن آماده می‌‌شود.

وی اضافه کرد: در این ‌دوره نوجوان ‌برای برای خلوت ‌و فضای ‌خصوصی خود حریم قائل است و رمز و راز داشتن برای او مهم است، ایستادن مداوم رو به روی آینه، چک ‌کردن چهره، توجه به لاغری بدن، توجه زیاد به مدل موهای، کوتاهی ‌و بلندی قد ‌و ‌قامت باعث ایجاد تنش‌های ‌فکری و روحی ‌او می‌‌شود.

عطریان با بیان اینکه اگر احساس ‌خوبی به نوجوان دست دهد عزت نفس ‌و ‌شادمانی او افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: اما اگر در برآوردها احساس ‌ناکامی ‌پیدا کند کم کم به ‌سمت انزوا طلبی پیش می‌رود و معمولا رفتارهای افسرده و پرخاشگرانه دارد و احساس او ناخوشایند است. تحقیر و تمسخر دیگران را بلافاصله به خود می‌گیرد و درصدد تغییر و تضاد در شخصیت ‌خود است.

این استاد دانشگاه افزود: شدت عواطف ‌و احساسات نوجوان در این دوران زیاد می‌شود و بعضی از پزها و رفتارهای اغراق آمیزی که شاید برای او اتفاق هم ‌نیفتاده است، در او شکل می‌گیرد اما تمایل دارد که این موارد را برجسته کرده ‌و برای همسالان و دیگران تعریف کند که آنها باور کنند این موارد برای او رخ داده است. ‌حتی ‌تا ‌جایی که ممکن است گفتن چنین مواردی برای او دردسرساز شود ‌و ‌حتی گاهی اوقات می‌بینیم که برخی از نوجوانان ‌با اشتیاق از رفتارهای بزهکارانه هم نام می‌برند درحالی که ممکن است ‌اصلا این رفتارها را در واقعیت انجام نداده ‌باشند.

وی ‌تاکید کرد: با توجه به اینکه در این دوران نوجوانان تحت شدت هیجان‌ها هستند وتجربه و پختگی کافی را ندارند، توجه والدین ‌به آنها و کنترل محتاطانه رفتارهای آنها و کمک به آنها در آسان‌تر و بدون تنش گذراندن این دوران ‌حائز اهمیت ‌است. کد خبر ۳۹۶۱۳۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بدل میوه فروش موذن زاده اردبیلی، این بار درحال فروختن کدو تنبل

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
پیرمرد میوه فروش اردبیلی که پیشتر با ویدئویی در حال فروختن سیب که صدایش شباهت زیادی به موذن زاده اردبیلی داشت، معروف شده بود این بار با ویدئویی جدید در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده است. او مشغول فروش کدو تنبل است. او با صدای زیبایش دارد بورانی‌هایش _ {آذری‌ها به کدو تنبل می‌گویند بورانی} را با عسل مقایسه می‌کند و سعی می‌کند آنها را بفروشد.

روایتی از قهرمانان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نگاه فیلم مرد نقره‌ای به ایران و ایرانی قهرمانانه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ فیلم مرد نقره‌ای داستان یک مرد؛ گروگان گیری و ماجرای مبارزه سخت است.

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برنامه «بدون تعارف»، این هفته به سراغ جراح مغز و اعصابی رفته که رکورددار اخلاق، معرفت و مرام پزشکی است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بدون تعارف این هفته به سراغ جوانی ۳۷ ساله رفته که ۹ سال است جراح مغز و اعصاب است، دکتر رضا جباری، جراح حاذقی است که دو رکورد دارد؛ یکی در تعداد جراحی‌هایش که به چند هزار جراحی می‌رسد و دومی در اخلاق و مرام پزشکی.
مهرمهر9 ساعت قبل
محمدعلی ربانی سخنران مراسم افتتاحیه در خصوص نسبت طب سنتی با فرهنگ در سخنانی اظهارداشت: طب سنتی که برگرفته از تجربه‌های بشری است جزیی از فرهنگ وسنت‌های فرهنگی هر جامعه بشمار می‌رود. از این رو طب سنتی بویژه در ایران ریشه در دارالحکمه‌ها و حوزه‌های دینی داشته است. طب سنتی بویژه در ایران همواره آمیخته با حکمت وتجربه وسنت‌های فرهنگی بوده از اینرو اوج طب سنتی مربوط به دوره شکوفایی فرهنگی وتمدنی بشر بویژه در یونان، ایران، هند و چین بوده است. ربانی در ادامه سخنانش با اشاره به سابقه بیش از دو قرن آموزش طب سنتی در ایران، در مرکز علمی بین المللی جندی شاپور؛ خاطرنشان ساخت: امروزه نیز در ایران طب سنتی حائز اهمیت می‌باشد. رشته‌های طب سنتی در بیش از ده دانشکده پزشکی تدریس می‌شود ومراکز درمانی، داروخانه‌ها و نهادهای بسیاری در حوزه طب سنتی تاسیس شده است. طی این همایش دوروزه چهل مقاله در خصوص طب سنتی ارائه گردید. مجاهدی ازدانشگاه بابل سخنران ایرانی این همایش می‌باشند که مقاله خود را در خصوص تحولات طب سنتی در ایران معاصر ارائه داده است.

«رادیکال سه» به استقبال روز دانشجو می‌رود

مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه سه، برنامه دانشجویی «رادیکال سه» این هفته به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در ویژه‌ برنامه‌ای شش قسمتی به بررسی جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ می‌پردازد. سیدنظام موسوی مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و سیدمهدی طباطبایی دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت مهمان‌های بخش اول ویژه‌برنامه «رادیکال سه» هستند و به بررسی فعالیت‌های جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ می‌پردازند. همچنین ایمان ملکا دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و مهدی امامقلی دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل مهمان‌های این برنامه در بخش دوم هستند که ابعاد فعالیت‌های جنبش دانشجویی را در دهه ۸۰ مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. در بخش پایانی این هفته نیز امین سلیمی مسئول سابق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور و رضا نجابت دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد جریان دانشجویی در دهه نود سخن می‌گویند. «رادیکال سه» در روزهای شنبه تا پنجشنبه ۱۶ تا ۲۱ آذرماه هر روز ساعت ۱۸:۱۵ روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیررقابتی جشنواره به نمایش درخواهند آمد. منبع: ایسنا

نظرها

اخبار بیشتر