۸۰ درصد بانک‌ها به خودشان تسهیلات داده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اقتصادی

۸۰ درصد بانک‌ها به خودشان تسهیلات داده‌اند

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: استاندار خراسان رضوی گفت: براساس آمار آبان ماه مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران ۸۰ درصد بانک‌های کشور به شرکت‌های زیرمجموعه خود تسهیلات پرداخت کرده‌اند.

۸۰ درصد بانک‌ها به خودشان تسهیلات داده‌اند - 1

به گزارش رکنا، علیرضا رزم حسینی در نشست شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی افزود: براساس این آمار، فقط یک بانک از ۵۵ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در اختیار خود، ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۱۱ شرکت سرمایه‌گذاری زیرمجموعه خود تسهیلات پرداخت کرده که یکی از این شرکت‌ها در خراسان رضوی قرار دارد و برآورد من این است که این بانک در خراسان رضوی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سپرده جمع آوری کرده است.

در ادامه گزارش ایرنا آمده است، وی اظهار داشت: براساس آمار‌های یاد شده این استان در سپرده‌های بانکی رتبه چهارم کشور، اما در میزان پرداخت تسهیلات رتبه بیست و پنجم را دارد.

وی این نوع رفتار از بانک‌ها را نشان دهنده بی‌عدالتی و عدم رقابت در بازار دانست و گفت: این در حالی است که بانک‌ها سرمایه‌گذار بخش خصوصی را برای دریافت تسهیلات در بوروکراسی اداری تشکیل پرونده و گرفتن وثایق سنگین، تحت فشار قرار می‌دهند.

رزم حسینی افزود: بی عدالتی محض در پرداخت تسهیلات و توزیع بانکی وجود دارد و معوقات تسهیلات خرد بانکی به مراتب کمتر از معوقات تسهیلات بزرگ است.

وی اظهار داشت: خراسان رضوی دومین استان از نظر تراکنش‌های مالی است، این موضوع نشان می‌دهد که خلق پول و گردش مالی بسیار و حضور ۳۰ میلیون زائر در سال نشان دهنده نشت پول در بانک‌هاست و فرصتی برای عرضه تسهیلات بیشتر از سوی بانک‌ها را فراهم می‌کند.

وی گفت: ۱۲۸ هزار میلیارد تومان در این استان پروژه‌های سرمایه‌گذاری و دارای توجیه اقتصادی و متولی شناسایی شده است که این پروژه‌ها یکهزار و ۱۲۵ موافقت نامه سرمایه‌گذاری نیز در اختیار دارد.

رزم حسینی افزود: براساس یک قانون ظالمانه، دارنده هر پروژه اقتصادی باید حداقل ۲۵ درصد آورده داشته باشد تا بانک طبق این آورده مالی به وی تسهیلات پرداخت کند.

وی اظهار داشت: اجرایی شدن پروژه‌های سرمایه‌گذاری یاد شده در خراسان رضوی الزامی است که یکی از مشکلات ما در این حوزه، اختیارات بانک‌ها و بوروکراسی اداری در خصوص تشکیل پرونده‌های مربوط به پرداخت تسهیلات به این پروژه‌هاست.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی گفت: در مرحله نخست اجرایی کردن این پروژه‌ها، ۲۰۰ پروژه مهم و اولویت دار شناسایی شده که اهلیت سرمایه گذاری دارند و سپرده‌هایشان متقن است لذا بانک‌ها در خصوص اجرایی شدن این پروژه‌ها باید استان را یاری دهند.

رزم حسینی افزود: خراسان رضوی قابلیت اجرای پروژه‌های اقتصادی در پنج حوزه خدمات، سلامت، معدن، صنعت و کشاورزی و گردشگری با مبلغ ۳۰۰ هزار میلیارد تومان را دارد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر خراسان رضوی استان مهاجرپذیر است که بیشتر آن‌ها در حاشیه شهر مشهد ساکن شده و نرخ بیکاری استان را افزایش داده‌اند و باید برای آنان شغل ایجاد شود.

وی گفت: خداپسندانه نیست که تسهیلات بانکی متعلق به خراسان رضوی توسط بانک‌ها در استان دیگر پرداخت شود یا سرمایه‌گذاران را که برای تولید و ایجاد اشتغال وارد میدان شده‌اند برای پرداخت تسهیلات تحت فشار قرار دهند.

استاندار خراسان رضوی افزود: این استان در هفته جاری روز‌های دشواری را پشت سر می‌گذارد و سعی شده است که این استان در آرامش و امنیت کامل قرار داشته باشد و خوشبختانه خسارتی از جانب افرادی که اعتراض قانونی داشتند در این استان بوجود نیامد.

وی اظهار داشت: نیروی انتظامی از شرایط امنیتی بانک‌های خراسان رضوی در روز‌های اخیر اظهار رضایت کرده است، تامین بیشتر این امنیت و نصب تجهیزات لازم برای بانک‌ها هزینه‌ای ندارد و باید در این زمینه تدابیر ویژه اتخاذ شود.

وی در باره واحد‌های تملیکی در استان نیز گفت: به دلیل ماده ۳۷ قانون تامین اجتماعی امکان خروج ۵۵ واحد تولیدی استان از تملک بانک‌ها و فعالیت مجدد آن‌ها میسر نیست، این موضوع باید در ستاد تدبیر استان مطرح و برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
این تولیدکننده قطعات خودرو در ادامه به دلایل نابسامانی صنعت خودروسازی کشور نیز اشاره کرد. رضایی با اعلام اینکه در تقسیم منابع دولتی عدالت وجود ندارد، تصریح کرد: نبود یک استراتژی و اهداف مشخص در توسعه کلان اقتصادی کشور عامل اصلی این پدیده است که از طریق افزایش تولید، رفاه عمومی ایجاد و صادرات رونق می‌یابد. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود آمده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: بنابراین ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر