لایحه تجارت چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی

لایحه تجارت چیست؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
لایحه تجارت، بانک‌ها و موسسات اعتباری را موظف کرده در صورت عدم پرداخت بدهی شخص حقیقی یا حقوقی که تسهیلات دریافت کرده است، از مدیون و وثیقه‌های متعلق به خود او استفاد شود. در مرحله بعد اگر وصولی صورت نگرفت، از ضامن و سایر وثیقه‌های بدهکار مطالبه صورت می‌گیرد.

اعتمادآنلاین|لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی، اصلاح شد، لایحه‌ای که طی ماه‌های گذشته حواشی بسیاری داشت.

لایحه تجارت، بانک‌ها و موسسات اعتباری را موظف کرده در صورت عدم پرداخت بدهی شخص حقیقی یا حقوقی که تسهیلات دریافت کرده است، از مدیون و وثیقه‌های متعلق به خود او استفاد شود. در مرحله بعد اگر وصولی صورت نگرفت، از ضامن و سایر وثیقه‌های بدهکار مطالبه صورت می‌گیرد.

کارشناسان سال‌هاست در خصوص ناکارآمدی‌های این لایحه هشدار داده‌اند. گفته می‌شود لایحه‌ای که دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ به مجلس ارائه داد، آن‌قدر ضعیف بود که مجلس بازنویسی و تدوین پیش‌نویس آن را به مرکز پژوهش‌های مجلس سپرد.

احمد آتش‌هوش، رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضایی و مقرراتی اتاق بازرگانی ایران، پیش از این در اظهارنظری گفته بود: اگر قانون تجارت اصلاح نشود، نتیجه‌ای جز تزلزل روابط تجاری و تشکیل پرونده‌های بسیار در دادگستری نخواهد داشت.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

کمیل طیبی، عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، هم معتقد است: تغییرات گسترده در قوانین تجارتی که نزدیک به یک قرن مرجع اختلافات اقتصادی بوده‌اند، نیازمند انجام کار کارشناسی جدی است.

قانون تجارت ایران مهم‌ترین مجموعه قوانین مربوط به امور بازرگانی در ایران است که اساس حقوق تجارت ایران را تشکیل می‌دهد. این قانون اولین‌بار در ۱۳ اردیبهشت سال ۱۳۱۱ توسط مجلس شورای ملی تصویب شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم/دوربین مخفی: فست فود با سس بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر