کشتیرانی حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
کشتیرانی حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرد

کشتیرانی حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرد

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با انتقاد از سیاست گذاری های نادرست در حوزه صادرات، گفت: کشتیرانی والفجر مدتی است حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرده است.

سید رضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ما از تیر و مرداد اعلام کرده بودیم که امسال وضعیت تولید سیب درختی بسیار خوب و تولید فراوان است و باید فکری برای آن شود، افزود: پیش بینی شده بود که حدود ۴٫۵ میلیون تن سیب درختی تولید و بین یک تا ۱٫۵ میلیون تن آن مازاد است که باید صادر شود.

وی ادامه داد: جلسات متعددی در وزارت جهاد در این زمینه برگزار و تدابیری اندیشیده شده است امیدوار هستیم که به راهکار نهایی در این زمینه برسیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به کمبودهای زیرساختی که در حوزه صادرات وجود دارد، اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل جاده‌ای با کمبود کانتیترهای یخچالی و در حوزه دریا نیز علاوه بر کانتیتر با کمبود کشتی مواجه هستیم که این موارد جزو الزامات است و تا زمانی که زیرساخت‌های صادراتی فراهم نشود مشکلات صادرات وجود خواهد داشت.

نورانی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات در حال انجام است و اقدامات خوبی نیز نسبت به سال گذشته صورت گرفته است، افزود: هزینه‌های ما نسبت به سال قبل رشد کرده اما صادرات در جریان است.

تعادل در تعرفه‌های واردات و صادرات وجود ندارد

وی تصریح کرد: تجارت حوزه‌ای دو طرفه است که در کنار واردات باید حتما صادرات انجام شود اما متاسفانه همه پروتکل‌های ما یکطرفه است، کالاهای بسیار زیادی از روسیه، چین، هندوستان و پاکستان وارد می‌کنیم اما از سوی دیگر صادرات ما با کندی و تعرفه‌های خیلی بالا انجام می‌شود انعقاد این پروتکل‌ها وظیفه بخش خصوصی نیست و وزارت امور خارجه، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی باید در این زمینه رایزنی و تعرفه‌ها را متعادل کنند. بعنوان مثال صادرات سیب ایران به هندوستان تعرفه ۴۵ درصدی دارد در حالی که تعرفه واردات محصولات آنها به کشور ما حدود ۴ تا ۵ درصد است.

به گفته این فعال بخش خصوصی در حال حاضر سیب ایرانی به کشورهای حوزه خلیج فارس، هندوستان، پاکستان، افغانستان و کشورهای CIS صادر می‌شود.

وی گفت: در صورتی که زیرساخت‌ها به درستی فراهم شود صادرات سیب می‌تواند افزایش یابد.

نورانی با بیان اینکه سیاست گذاری‌های کشور بیشتر متمرکز بر واردات است نه صادرات، افزود: اگر در این حوزه تعادل ایجاد شود در آینده شاهد جهش در صادرات محصولات کشاورزی خواهیم بود و نیازی نیست که از پول نفتی استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: بنده با واردات مخالف هستم چرا که کشور ما پتانسیل خیلی زیادی در حوزه تولید محصولات کشاورزی دارد و محصولات کشاورزی امروز در جهان حرف اول را می‌زند چون غذا برای همه کشورها کالایی استراتژیک است. فائو نیز چندین بار اعلام کرده که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه می‌تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کند نیاز کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس را هم می‌تواند تامین کند.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

بندر بوشهر به بندر واردات تبدیل شده است

نورانی اضافه کرد: از سال ۹۳-۹۲ که کشتیرانی‌های خارجی به دلیل تحریم‌های ظالمانه ایران را ترک کردند متاسفانه کشتیرانی والفجر نیز اعلام کرد که صادرات برای ما مقرون به صرفه نیست و صادرات از بندر بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس را تعطیل کرد و هیچ کس هم طی ۴ الی ۵ سال گذشته پاسخگوی این مساله نبوده که چرا بندر بوشهر را تبدیل به بندر وارداتی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه همه مسئولان درباره صادرات و توسعه آن صحبت می‌کنند، گفت: صادرات فقط به صورت زبانی و تئوری است عملی نیست و واردات اقدامی است که به صورت عملی انجام می‌شود.

نورانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی سیاست‌های نادرست در حوزه صادرات، از جمله ممنوعیت یکشبه و بازگشت ارز به کشور، افزود: در حال حاضر همه ما به نوعی قاچاقچی ارز شده‌ایم. چون نمی‌توانیم ارزمان را وارد کشور کنیم. به همین دلیل به دولت پیشنهاد دادیم باتوجه به اینکه درهمه کشورهای حوزه خلیج فارس بانک ایرانی وجود دارد ارز صادرکنندگان را بگیرد و ریال را به نرخ آزاد به حساب آنان واریز کند اگر این اتفاق رخ دهد ارز وارد کشور می‌شود اما در غیر اینصورت صادرکننده نمی‌تواند ارز را در کیف سامسونت قرار دهد و به کشور بیاورد، با این وضع هم در کشور مبدا و هم در داخل دچار مشکل خواهد شد.

این فعال بخش خصوصی گفت: با توجه به اینکه ارزش کالایی صادرکنندگان ایرانی معمولا کم است آنها نمی‌توانند انباشت ارز در خارج از کشور داشته باشند که به میزان قابل توجهی برسد و بعد آن را وارد کشور کنند. در حال حاضر چون بانک‌های ایرانی ارز ما را تبدیل نمی‌کنند صادرکنندگان محصولات فساد پذیر از جمله میوه و تره بار ناچار هستند ارز خود را به صراف‌های محلی دهند و آنها نیز ریال به حساب صادرکنندگان واریز کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر