ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان

ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان

مهرخبرگزاری مهر |
سمنان - این روزها با اصلاح قیمت بنزین مردم استان سمنان نگران بروز برخی گرانی‌ها ازجمله کرایه حمل نقل و به دنبال آن گرانی سایر اقلام و اجناس به‌خصوص کالاهای ضروری هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – محمدحسن مقدم‌نیا: با افزایش قیمت بنزین توسط دولت، ایران به یکی از ۱۰ کشور گران درزمینهٔ بنزین (به نسبت درآمد مصوب اداره کار) بدل شد؛ این امر اما نگرانی‌هایی را در بین مردم اقصی نقاط کشور و طبیعتا استان سمنان به وجود آورده که مبادا این نوسانات بر روی بقیه اقلام مصرفی مردم تأثیر منفی بگذارد.

نظرات متفاوت است برخی معتقد هستند که افزایش قیمت بنزین می‌تواند ماهانه سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد به داشته‌های دولت بیفزاید و این درآمد مازاد می‌تواند صرف پرداخت یارانه به اقشار کم‌درآمد و همچنین رشد و توسعه اقتصادی کشور شود اما برخی دیگر معتقد هستند که این شرایط در حالی رقم خواهد خورد که دیگر اقلام گران نشوند وگرنه اصطلاحا اوضاع همان آش و همان کاسه خواهد بود و حتی شاید بدتر.

جیب مردم متر و معیار قضاوت

از مباحث کارشناسی درزمینهٔ اقتصاد که بگذریم مردم عادی در کف جامعه مسائل را نه در سطح ملی و دولتی و اصطلاحا اقتصاد کلان بلکه نسبت به جیب خود و قدرت خرید خانوارشان می‌سنجند درنتیجه امروز نگرانی‌های مردم از جنس دیگری است که معیشت کلیدواژه اصلی آن‌ها محسوب می‌شود.

سابقا با افزایش قیمت بنزین نخستین موضوع گرانی اقلام مصرفی و ضروری مردم بود برای مثال مرغ از پنج هزار تومان به پنج هزار و ۲۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا می‌کرد و دلیل آن‌هم بالا رفتن قیمت سوخت درنتیجه کرایه بار عنوان می‌شد اما دولت در طرح افزایش ۳۰۰ درصدی بنزین قول داده که برای نخستین بار قرار است در کشور قیمت بنزین بالا برود اما سایر اقلام بدون تغییر بمانند اما آیا مردم هم‌چنین نظری دارند؟

ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان - 7

مردم عملکرد ضعیف از دولت دیده‌اند

علی بوجار شهروند بازنشسته شاهرودی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این موضوع می‌گوید: مردم متأسفانه آن‌قدر عملکرد ضعیف از دولت دیده‌اند که می‌ترسند و یک حس روانی در جامعه غالب شده که گویا هرچه مسئولان تضمین بدهند که قیمتی افزایش نخواهد یافت بازهم مردم نمی‌خواهند آن را بپذیرند که البته من معتقد هستم این جو روانی است و فروکش خواهد کرد اما تا آن زمان دولت راه دشواری در کنترل وضعیت دارد.

این شهروند بابیان اینکه نگرانی مردم به‌حق است چراکه هر وقت بنزین گران شده اولین تأثیر آن بر گوشت و مرغ و لبنیات و … بوده است، تأکید می‌کند: به نظر می‌رسد دولت شتاب‌زده این طرح را اجرا کرد و می‌توانست آن را در این شش و نیم سال به‌تدریج انجام دهد تا هم مردم به آن باور برسند که این طرح شدنی است و هم‌چنین تب و تابی در کشور رخ ندهد.

وی با قمار خواندن افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین برای دولت، می‌افزاید: قبل از قطع اینترنت در یک تحلیل می‌خواندم که کسی گفته بود این جام زهر دولت است یعنی یا می‌گیرد و مشکلات اقتصادی به‌واقع کاهش می‌یابد یا نمی‌گیرد و همین عامل باعث می‌شود که گرانی سرسام‌آوری بر جامعه حاکم شده و این پایان کار دولت است و احتمالا مجلس رأی به عدم‌کفایت روحانی خواهد داد.

دولت تعلل کرد

یک کارشناس اقتصادی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر اینکه دولت روحانی باید خیلی زودتر دست به جراحی عمیق اقتصادی می‌زد اما در این خصوص تعلل کرد، می‌گوید: دولت اگر از اول این زخم را درمان کرده بود حالا چرک نمی‌کرد که نیاز باشد به آن نیشتر زد تا شاهد فراوان آن باشد،. زخم دورانی برای التیام می‌خواهد و نمی‌توان آن را یک‌شبه نیشتر زد و انتظار داشت از فردا زخم خوب شده باشد.

حنانه مصطفوی که خود تحلیل‌گر بازار در فضای مجازی نیز محسوب می‌شود، بیان می‌کند: در اینکه دولت باید تدریجی این اقدامات را انجام می‌داد شکی نیست اما امروز که این کار صورت گرفته دولت حداقل باید نظارت بر بازار را تشدید کند و نگذارد کسی از این قاعده استفاده کرده و قیمت اقلام را بالا ببرد چراکه قیمت‌ها مانند دومینو هستند که سوخت نخستین مرحله آن است اگر نخستین دانه از پازل بر زمین افتد دیگر قیمت اقلام را نیز با خود به زمین می‌زند درنتیجه طی روزهای آتی همه‌چیز به کنترل بازار توسط دولت بستگی دارد.

وی نگرانی مردم را به‌جا خواند و می‌گوید: آستانه صبر مردم با عدم مدیریت درست اقتصادی دولت حدی دارد، لذا باید این شرایط حساس را به‌خوبی مدیریت کرد چراکه معتقدیم این تصمیم در صورت اجرای درست درنهایت به نفع مردم است اما چیزی که دولت نادیده می‌گیرد این است که مردم با این فشار اقتصادی و نگرانی‌ها نه تحمل گرانی رادارند و نه از اقتصاد کلان سر درمی‌آورند لذا دولت روزهای دشواری را در آینده تجربه می‌کند.

ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان - 17

افزایش هزینه‌های خانوار

یکی از شهروندان سمنانی نیز می‌گوید: یک خودروی پراید که در اختیار یک خانواده چهار نفر باشد هر پنج روز ۲۰ لیتر بنزین نیاز دارد درنتیجه به هر صورت آخر ماه مجبور است بنزین آزاد بزند آیا دولت فکر کرده که یک خانواده معمولی با همه گرفتاری‌هایی که دارند چطور باید این حجم از پول بنزین را بدهند!

حسین لطفیان می‌گوید: بیمه‌ها از مردم ماهی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌گیرند و اگر قرار باشد ماهی ۳۰۰ هزار تومان هم پول بنزین داد و ماهی ۲۰۰ هزار تومان پول قبض گاز و برق و آب را نیز به آن اضافه کرد، پس باید دیگر هیچ‌چیز نخورد جز نان خشک و هیچ‌چیز نپوشید جز همان لباس‌های کهنه سال قبل، بازهم دولت بگوید چطور باید زندگی کرد؟ مگر مردم چقدر حقوق می‌گیرند با یک حقوق دو میلیون تومانی چطور یک خانواده چهار نفر باید زندگی را مدیریت کنند؟ خیلی دوست دارم یکی از دولتمردان بیاید همین سؤال را پاسخ دهد.

وی که با حرارت خاصی موضوع را توضیح می‌دهد، می‌افزاید: آن‌هایی که برای مردم تصمیم می‌گیرند نه حقوق ماهی یک و نیم میلیون تومانی دارند نه بچه دانشگاه آزاد نه دختر دم بخت و نه برای خانه‌شان خرید می‌کنند آن‌ها همه‌چیز برایشان حاضر و آماده است و حقوق ماهانه راننده‌شان از حقوق من و همسرم روی‌هم بیشتر است لذا مشخصا نمی‌توانند درد مردم را بفهمند، آن‌ها حتی امروز نمی‌دانند گوشت چه قیمتی دارد.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

سوء مدیریت و نظارت از سوی دولت

یکی دیگر از شهروندان سمنانی نیز بابیان اینکه مردم فقط از سوء مدیریت دولت و عدم نظارت بر بازار و گرانی‌ها می‌ترسند نه چیز دیگر، می‌گوید: مردم این نظام و انقلاب را دوست دارند اما برخی وقت‌ها دولت‌ها کارهایی می‌کنند که فشار اصلی‌اش بر مردم است.

سید رضا عالمی می‌افزاید: این مردم نگران تأثیرگذاری قیمت بنزین بر سایر اقلام هستند متأسفانه دولت آن‌قدر ضعیف عمل کرده که مردم همه می‌ترسند که روزهای بعد از نوسان قیمت دلار پیش بیاید دولت به‌گونه‌ای عمل کرده که دلار وقتی به کانال ۱۵ هزار و ۲۰ هزار تومان رسید پراید یک‌باره ۴۰ میلیون تومان شد اما وقتی دلار به ۱۱ هزار تومان رسید نه‌تنها پراید ارزان نشد بلکه پنج میلیون تومان دیگر هم گران شد و در بقیه اقلام هم همین امر دیده می‌شود، درنتیجه باید گفت مردم فکر می‌کنند که هیچ‌چیز در این دولت ارزان نمی‌شود و حق هم دارند چراکه از نزدیک مسائل را لمس می‌کنند.

وی می‌گوید: این دولت کاری کرده که تصمیماتش در هیچ کتاب اقتصادی نمی‌گنجد، دلار بالا می‌رود و اقلام گران می‌شوند، پائین می‌آید و باز هم اقلام گران می‌شوند، بنزین لیتری یک‌هزار تومان است ولی باز هم اقلام گران می‌شوند، سه هزار تومان می‌شود اقلام گران می‌شوند، حال اگر همین فردا هم بنزین ۵۰۰ تومان و دلار هزار تومان هم شود باز قیمت اقلام بالا می‌رود! فکر می‌کنم یک اقتصاددان معروف دنیا باید بیاید روی چگونگی این امر پیچیده مطالعه جدی کند تا ببینیم داستان چیست و کجای کار ایراد دارد.

ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان - 28

تعدد وعده‌های دولت با عمل برابری نمی‌کند

دیگر شهروندان هم دغدغه مشترکی دارند و همه از معاش می‌گویند و از عدم توانایی دولت در مدیریت، بااینکه دولت وعده داده که سایر اقلام گران نمی‌شود اما مردم هنوز نگران هستند، یک بانوی شاهرودی دراین‌باره به خبرنگار مهر، می‌گوید: دولت وعده عمل‌نکرده زیاد دارد لذا مردم معتقدند که این وعده هم در کنار سایر وعده‌ها گم شده و اقلام گران می‌شوند.

خانم میترا اصغری می‌افزاید: حرف دولت در راستای جلوگیری از گرانی‌ها باورش بسیار سخت است، طی سال‌های اخیر به یاد نداریم که یک جنس ارزان شده باشد! ما ارزانی ندیده‌ایم.

وی با شاره به درآمد بسیار کم خانواده‌ها می‌گوید: همه می‌گویند دولت اگر مدیریت کند اقلام گران نمی‌شوند، اما دقیقا موضوع بر روی همین کلمه اگر است، دولت نشان داده که درزمینهٔ اقتصادی حداقل کفایت لازم را ندارد و معلوم هم نیست نمایندگان مجلس در خانه ملت چه‌کار می‌کنند! امروز شنیدم که یک نماینده تهدید به استعفا کرده و تازه مردم فهمیدند مجلسی هم وجود دارد.

این شهروند در ادامه می‌گوید: اگر گرانی بنزین بر سایر اقلام اثرگذار باشد مردم دیگر به‌واقع توان تحمل آن را ندارند مگر با یک ماه حقوق یک کارمند چند کیلوگرم گوشت می‌دهند؟ چند لیتر بنزین می‌دهند؟ چقدر گوجه و لبنیات و نان و پول بیمه و هزینه درمان و … می‌دهند؟ اگر یکی از افراد خانواده بیمار شود باید چه کرد؟ متأسفانه این‌ها سوا لاتی است که در ذهن مردم می‌چرخد و مردم را اذیت می‌کند.

تاثیر روانی بر جامعه

یک مدرس دانشگاه در رشته جامعه‌شناسی اما معتقد است مردم بعضا به‌واسطه عدم مدیریت درست دولت نگران هستند که مبادا شرایط دشوارتر شود چراکه موضوعاتی چون نوسان ارز را دیدند که دولت در آن عملکرد خوبی نداشت از سوی دیگر نظارت بر قیمت‌ها نیز ضعیف است در همین شهر شاهرود اصناف از یک‌سو و تعزیرات و صنعت و معدن و … از سوی دیگر متأسفانه نظارت درستی بر اقلام ندارند که اگر می‌داشتند نباید با مشکلات نوسانات قیمت‌ها به این شدت روبرو باشیم که گوجه در هر خیابان شاهرود یک قیمت عرضه می‌شود و هیچ‌کس هم نمی‌داند دلیل این امر چیست!

علی‌رضا معصومی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: مردم از دولت انتظار دارند که جلوی گرانی را بگیرد اما وقتی یک‌باره یک‌قلم کالای اساسی ۳۰۰ درصد گران می‌شود تأثیر روانی منفی بر جامعه می‌گذارد که هرچند گذرا است اما به‌شدت می‌تواند مخرب باشد و اعتماد عمومی را خدشه‌دار کند از سوی دیگر باید کاری کرد تا بازار دچار التهاب نشود و این امر نیازمند مدیریت روانی و جامعه‌شناختی درستی از سوی دولت به معنای کلی و استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و … به معنای جزئی‌تر است.

سخنان مردم استان سمنان این روزها مشابه است، همگی ترس و دلهره گرانی دارند اما از سوی دیگر معتقد هستند که دولت باید مدیریت بهتری بر وضعیت داشته باشد تا بازار دچار مشکلات بیشتری نشود. در این روزهای دشوار اما باید دید عملکرد دولتمردان در استان سمنان در حوزه نظارت بر بازار، اقلام مصرفی و … چطور است.

ضرورت تقویت دولت در مدیریت قیمت‌ها/معیشت کلیدواژه اصلی مردم سمنان - 39

نظارت‌ها تشدید می‌شود

واکنش‌ها به این موضوع نیز در استان سمنان تقریبا مشابه بوده است، بهروز اسودی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان در جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم بازار که اخیرا در استانداری برگزار شد هرگونه افزایش قیمت اقلام را غیرقابل‌پذیرش دانست و گفت: به واحدهای صنفی و خدماتی اخطار شد تا از هرگونه افزایش غیرمنطقی قیمت در حوزه کالا و خدمات جدا خودداری کنند به این منظور نظارت بر بازار تشدید خواهد شد.

عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نیز در تنها واکنش رسمی از روز شنبه تاکنون گفته است: در صورت نیاز به هرگونه افزایش قیمت در هر بخش، اصلاح و افزایش قیمت صرفا با انجام اقدامات کارشناسی و تنها توسط ستاد تنظیم بازار استان انجام خواهد شد.

وی تصریح کرده است: امتناع از فروش، کم‌فروشی و افزایش قیمت در بخش‌های مختلف استان به‌صورت ویژه و مستمر بررسی و نظارت می‌شود و دست‌آخر معاون صمت استان سمنان نیز از مردم خواسته تا با سامانه ۱۲۴ در تماس باشند تا موارد افزایش قیمت‌ها را اعلام کنند.

در هر صورت باید دید در روزهای آتی مسئولان استان سمنان در کنترل شرایط بازار تا چه میزان موفق خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

تصاویر جدید از لحظه غارت فروشگاه‌ها توسط آشوبگران

مهرمهر1 روز قبل
این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر است که طی آن عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب این اعتراضات را به کام خود کرده و این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشانده‌ند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

همکاری با همسایگان از اولویت‌های ایران است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است. معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است. آقای جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکار‌ها برای حل منازعات منطقه‌ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکار‌های مناسبی پیدا کند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: کشور‌های ما عمدتا در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. وی ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشور‌های مختلف به وجود اورده، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشور‌های منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آن‌هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح‌های غیرعلمی بوده و چه آن‌هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد‌ها ایجاد شده، محیط زیست کشور‌های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است. جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سد‌های بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر‌ها و روستا‌های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد. معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است. اقای جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود. معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است. اقای جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار‌های مهمی انجام شده به گونه‌ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند. جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود. وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشور‌ها تعدادی از نهاد‌های بین المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند. اقای اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور‌های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این دیدار‌ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی با قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر