لیست اصلاح‌طلبان چند سر دارد؟ /عطریانفر: مربع که سه ضلعی نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
لیست اصلاح‌طلبان چند سر دارد؟ /عطریانفر: مربع که سه ضلعی نمی‌شود

لیست اصلاح‌طلبان چند سر دارد؟ /عطریانفر: مربع که سه ضلعی نمی‌شود

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-ماجرای انتخاب سرلیست‌ها یکی از گمانه‌زنی‌های داغ است که بحث آن در اردوگاه اصلاح طلبی هم آغاز شده است. موضوع وقتی جالب می‌شود که احتمال سرلیستی سه نفر همراه با یک زن در میان تحلیل‌های انتخاباتی به گوش رسید اما این تحلیل چقدر می‌تواند صحت داشته باشد موضوعی که عطریانفر آن را رد و تعبیر به مربع سه ضلعی می‌کند و مرتضی مبلغ آن را بعید نمی داند

بعد از آنکه اما و اگرها بر سر آمدن-نیامدن در انتخابات حل و فصل شد حالا معادله چند مجهولی اصلاح‌طلبان به معمای سرلیستی رسیده است. اینکه اسم چه کسی قرار است در بالای لیست اصلاح‌طلبان قرار بگیرد از آن دست موضوعاتی است که اتفاقا در ماه‌های پایانی منتهی به روز انتخابات محل گمانه‌زنی‌ها شده است و روزی نیست که درباره این مسئله صحبتی به میان نیاید. اما واقعا چه کسی قرار است اسم و عکسش بر فراز لیست به اهتزاز دربیاید تا کلید ورود چندین نماینده را در قفل انتخابات مجلس یازدهم بچرخاند؟

«شهیندخت مولاوردی»، «محمدرضا عارف» «علی مطهری» «مسعود پزشکیان» این‌ها اسامی هستند که چند ماه مانده به انتخابات زمزمه‌های سرلیستی آنها به گوش می‌رسد و حتی برخی از احتمال چند سرلیست بودن لیست اصلاحات سخن می‌گویند، موضوعی که صحت و سقمش هنوز در هاله ابهام به سر می‌برد.

طرح سرا فعلا مسکوت شد /حامیان آن هم پی به ایراداتش بردند

محمد عطریانفر از اعضای شورای مرکزی حزبی کارگزاران درباره چند و چون بستن لیست در جبهه اصلاحات به خبرآنلاین می‌گوید: «لیست‌های انتخاباتی در در شهرستان‌هایی که تک نماینده هستند و مناسبات قومی و محلی در آنجا حاکم است با بستن لیست در شهرهای بزرگ متفاوت است که در این رابطه نزدیک به ۶۰ الی ۷۰ درصد از حوزه‌های انتخابیه تک نماینده هستند که در این راستا باید اصلاح‌طلبان از ظرفیت‌های خود استفاده کنند و نیروهای بومی و شایسته را در این مناطق شناسایی کنند که بتوانند آنها را معرفی کنند که البته اگر بیشتر از یک نیرو شناسایی شد باید در یک سازوکار شایسته‌گزینی از میان چند نفر بر یک گزینه مناسب اجماع کنند.»

وی افزود: «البته همه این اقدامات باید بعد از اعلام نظر شورای نگهبان باشد. در حال حاضر مکانیزم‌های انتخاباتی در جبهه اصلاحات در حال بررسی است تا در نهایت به یک شیوه درست دست پیدا کنیم که هم از حمایت آقای خاتمی برخوردار باشد و هم بتواند از این طریق لیست‌هایی را برای شهرهای بزرگ معرفی کنیم که چهره‌های ملی را به مردم معرفی کنیم»

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره آخرین وضعیت طرح «سرا» نیز می‌گوید: «طرح سرا وضعیت نامشخصی ندارد چراکه همان افرادی هم که از این طرح حمایت می‌کردند به ایراداتی در این طرح پی برده‌اند که فعلا آن را ساکت گذاشته‌اند تا بتوانند به یک حداکثری از رفع ایرادات دست پیدا کنند.»

عطریانفر در پاسخ به این سوال که این صحبت به معنای مسکوت گذاشته شدن طرح سرا است گفت: «این طرح جنبه عملیاتی و اجرایی پیدا نکرده است»

مربع سه ضلعی سرلیستی

عطریانفر درباره اهمیت موضوع لیست و سرلیستی در شرایط امروز می‌گوید: «امروز در میان مرد م از عملکرد نمایندگان مجلس نارضایتی‌هایی وجود دارد که بر اساس ان اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان آراء خاکستری را در انتخابات ۹۸ جذب کنند باید لیستی معرفی کنند که متفاوت و قابل توجه باشد که در این میان سرلیست‌ها می‌تواند موثر باشد و این همان نکته‌ای است که بسیار حائز اهمیت است.»

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی گفت: «یعنی اگر بخواهیم این آراء خاکستری را جذب کنیم باید از حوزه نفوذ نیروهای انتخاب شونده استفاده کنند که این افراد شامل افراد مطرح و شاخصی هستند که سابقه‌ سیاسی آنها مشخص است و می‌توانند در گذشته و حال تاثیر گذار باشند اما در عین حال در کنار این مسئله دغدغه شورای نگهبان نیز وجود دارد به این معنا که این نهاد چهره‌های شاخص را نوعا با تردید می‌کنند و در بسیاری از موارد با رد صلاحیت مواجه می‌شوند بنابراین این دوگانه در برابر هم صف‌آرایی می‌کنند و مشخص نیست این امر چقدر محقق شود که البته امیدواریم افراد شاخص بتوانند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند. بنابراین تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان نمی‌توانیم درباره سرلیست اصلاح‌طلبان سخن به میان بیاوریم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا احتمال چند سرلیست برای لیست اصلاح‌طلبان وجود دارد گفت: «نمی‌توان برای یک لیست دو یا چند سر لیست نمی‌تواند وجود داشته باشد و به لحاظ منطقی هم نمی‌توانیم چنین پیش‌فرضی را قائل شویم. این صحبت مانند این است که بگوییم یک مربع سه ضلع دارد.»

او می‌گوید: «اینکه از میان افرادی مانند عارف، مطهری، پزشکیان و خانم مولاوردی کدام گزینه احتمال بیشتری دارد باید گفت برای سرلیست شدن همه اینها گزینه‌های خوبی هستند که به تنهایی می‌توانند سرلیست باشند.»

هیچ ‌چیز، نشد ندارد

هرچند عطریانفر به طور قطع مسئله چند سرلیست بودن لیست اصلاح طلبان را رد می‌کند اما گویا چندان هم دور از ذهن نیست و از صحبت‌های مرتضی مبلغ نماینده مجلس پنجم و از اعضای شورایعالی سیاست‌گذاری این احتمال برداشت می‌شود. او به خبرآنلاین می‌گوید: باید انتخابات شروع بشود و افراد ثبت‌نام کنند و بعد لیست مشخص شود و پس از آن تصمیم‌گیری شود که آیا چند سرلیست داشته باشد یا نه. امروز چون کسی ثبت نام نکرده است نمی‌توان اظهار نظر کرد که چه کسانی سرلیست می‌شوند موضوع سرلیستی مربوط به مرحله آخر می‌شود که هنوز مشخص نیست.»

او می‌گوید: «همه این موارد به این باز می‌گردد که چه کسانی در این لیست حضور داشته باشند متناسب با آن شورا تصمیم می‌گیرد که آیا سرلیست داشته باشد یا خیر یا اگر قرار است سرلیست داشته باشد یکی باشد یا بیشتر از یک نفر.»

مبلغ در پایان می‌گوید: «باید منتظر ماند تا ببینیم چه کسانی ثبت نام می‌کنند و چه کسانی از فیلتر شورای نگهبان به سلامت عبور می‌کنند بنابراین اکنون که چند ماهی تا انتخابات فاصله داریم و هنوز هم کسی برای کاندیداتوری ثبت نام نکرده است نمی‌توان درباره آنها صحبت کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
فارسفارس1 روز قبل
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه دولت‌ به اندازه کافی معطل اروپایی‌ها در برجام شده، خواستار قطع امید از برجام شد و گفت: دولت باید در لایحه بودجه، اقتصاد مقاومتی را در وزارتخانه‌ها و نهاد ریاست جمهوری اجرایی کند. دولت به جای پیگیری برجام، اقتصاد مقاومتی را در بودجه ۹۹ دنبال کندسیدقاسم جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌ خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: متاسفانه دولت در بودجه سال آینده به اقتصاد مقاومتی توجه آنچنانی نکرده است؛ چراکه اعداد و ارقام مندرج در آن نشان‌دهنده افزایش بودجه شرکت‌های دولتی و همچنین بودجه نهاد ریاست جمهوری است. وی افزود: بهتر است دولت و دستگاه دیپلماسی از برجام قطع امید کنند چراکه به اندازه کافی معطل آنها شده‌ایم، این در حالی است که اروپایی‌ها در همراهی با آمریکا تلاش کردند تا بخش‌های مختلف کشور پیشرفت نکند. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: کاملا مشخص است که اروپایی‌ها توان مقابله با سیاست‌ها و اقدامات آمریکایی‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند، ‌اما متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنان به حیات برجام امیدوار است. جاسمی گفت: ما هیچ گونه اقدام عملی از سوی اروپایی‌ها برای اجرای تعهداتشان در برجام را ندیده‌ایم، به همین دلیل هم تاکنون ۴ گام در کاهش تعهداتمان در موضوع برجام برداشته‌ایم.

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.

نظرها

اخبار بیشتر