تلاش برای جلب اعتماد مردم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

تلاش برای جلب اعتماد مردم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- تلاش تک تک مسئولان برای حفظ اعتماد و اطمینان مردم به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی باید در اولویت و صدر اقدامات همه قوا، کارگزاران، مدیران و تمامی مسئولان کشور قرار گیرد. تاریخ انتشار: 10:23 - 28 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۹۱۶۴

تلاش برای جلب اعتماد مردم - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه خراسان، این درست که افزایش و اصلاح قیمت بنزین فی نفسه موجب نگرانی، رنجش و عصبانیت عده قابل توجه‌ای از افراد جامعه شده، اما آن چه باعث نگرانی بیشتر و حتی ترس آحاد مردم می‌شود، گرانی‌های مسبوق به سابقه دیگر اجناس پس از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و ضعف نظارت و کنترل بازار است. درباره تصمیم افزایش نرخ بنزین و اجرایی شدن آن از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان ۹۸ در این یادداشت به چند نکته اشاره می‌شود:

۱ – معضل قاچاق گسترده سوخت از کشور یک امر بدیهی است و با منطق اقتصادی وقتی تفاوت قیمت بنزین در ایران و کشور‌های همسایه فاصله چند هزار تومانی دارد با هیچ گونه ابزار بگیر و ببند نمی‌توان این قاچاق را به صفر رساند. بسیاری از اقتصاددانان تنها ابزار حل این معضل را از بین بردن این فاصله یا حداقل کاهش منطقی آن می‌دانند. بماند که مصرف بی رویه سوخت در کشور علاوه بر زیان‌های مادی، مسائل زیست محیطی نیز دارد.

۲ – طرح مدیریت مصرف سوخت در بطن خود طرح به‌جا و لازمی است، اما ایرادات جدی می‌توان به نحوه اجرای این طرح وارد کرد که متاسفانه مسئولان بدون اهتمام به آن‌ها گام در راه اجرای چنین طرح خطیری گذاشته‌اند.

۳ – این گونه اعلام کردن دفعی یک تصمیم مهم و اثرگذار در زندگی و خصوصا افکار عمومی از سوی دولت جای نقد فراوان دارد چرا که حتما می‌شد با ارائه بحث‌های کارشناسی موثر در رسانه‌های جمعی خصوصا صدا و سیما، علاوه بر پخته شدن هر چه بیشتر این طرح و تعیین مزایا و معایب آن، زمینه پذیرش این طرح را در جامعه افزایش داد و اساسا داشتن «پیوست رسانه‌ای» برای انجام موفق تمامی امور مهم، ضرورتی است که گویا برخی از مسئولان به آن باور ندارند!

۴ – گلایه، شکایت و اعتراض یکی از حقوق اساسی و مسلم مردم در برابر وقایع و تصمیم سازی‌هایی است که درست یا نادرست بخشی از مردم چنین تصمیماتی را به نفع خود نمی‌دانند، اعتراض مردم چند فایده مهم دارد از جمله: اولا، صدای بخشی از مردم شنیده می‌شود ثانیا، به هر صورت مسئولان و مردم باید باور کنند هر تصمیمی مخالفان و موافقانی دارد ثالثا، مردم براساس داده‌های ذهنی، باور‌های درست یا غلط، نظرات مختلف کارشناسی، تاثیر فضای مجازی، واقعیت‌های آشکار و نهان جامعه به صورت حرف‌ها، نظرها، نقد‌ها و مطالباتی دارند که باید توسط مسئولان شنیده و به آن‌ها به موقع پاسخ قانع کننده داده شود، شنیده نشدن صدای مردم یا دیر شنیدن یا ظاهرا شنیدن و در عمل وقعی ننهادن، برای مردم چاره‌ای جز اعتراضات خیابانی باقی نمی‌گذارد. اعتراضی که البته اغلب اوقات اغتشاش گران و بر هم زنندگان نظم عمومی و خرابکاران از آن سوءاستفاده می‌کنند و علاوه بر آسیب زدن به اموال عمومی، تولید خوراک برای رسانه‌ها و بدخواهان ملت، متاسفانه سبب به حاشیه رفتن و گاه به محاق رفتن مطالبات واقعی مردم می‌شود. پس علاوه بر این که مردم باید مراقب نفوذ اغتشاش گران به صف خود شوند و نیرو‌های امنیتی و نظامی مداخله به هنگام و به موقع و موثر با این مورد داشته باشند، مسئولان نیز نباید به بهانه حضور معدودی اغتشاشگر ناآگاه یا مزدور و اجیر شده یا دچار هیجان در میان مردم، حرف و صدای مردم را در زمینه‌های گوناگون ناشنیده بگیرند. البته برخورد جدی و قانونی با اغتشاش گران و برهم زنندگان امنیت جامعه وظیفه دیگر تمام دستگاه‌ها و صدا و سیماست.

رابعا، اعتراضات خیابانی مردم هر چند کم شمار باشد مسئولان را باید هوشیارتر کند، چون بسیاری دیگر از مردم نسبت به اوضاع اقتصادی و معیشت خود گلایه‌مند و معترض و سخت در مضیقه و فشار هستند، اما به هزار و یک دلیل از جمله ملاحظات سیاسی، اجتماعی و دلبستگی به اصل نظام و انقلاب و کشور از حضور در اعتراضات خیابانی و بیشتر به خاطر ملاحظه سوءاستفاده دشمنان پرهیز می‌کنند و این نکته‌ای بس مهم است که باید تک تک مسئولان و تصمیم سازان کشور به آن بیش از پیش دقت کنند و نگذارند آتش زیر خاکستر بماند.

خامسا، اعتراضات مردمی باعث می‌شود که مسئولان در تصمیم سازی‌ها، تصمیم گیری‌ها، اجرایی کردن تصمیمات و زمان و نحوه آن دقت و همه جانبه‌گری بیشتری داشته باشند.

۵ – وعده وعید‌هایی که در تصمیم‌های قبلی خصوصا درباره اقتصاد و معیشت مردم توسط مسئولان داده شده و گاه بدان عمل نشده یا عمل به موقع و به هنگام نبوده، یا با تغییر و کم و کاست و اگر‌ها و مگر‌های بعدی مواجه شده موجب کاهش اعتماد و اطمینان بخش قابل توجهی از مردم شده و بر همین اساس این بار هم اگر چه افزایش و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی فعلا و فقط برای بنزین اعمال شد البته به صورت دفعی و نه تدریجی (که هر کدام پیامد‌ها و تبعات خاص خود را دارد) مردم باز هم نگران هستند که قیمت سایر کالا‌ها با همین تک افزایش قیمت بنزین، زندگی و معیشت شان را سخت‌تر کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

۶ – واقعا اگر پیش از اجرا و اقدام و افزایش و اصلاح نرخ بنزین مسئولان و کارشناسان و تصمیم سازان با دیدگاه‌های گوناگون در برنامه هایی، کارشناسانه، نقادانه و منصفانه به نقد و بررسی چنین طرحی در رسانه‌ها، دانشگاه‌ها، حوزه‌ها، نماز‌های جمعه و جماعات و … می‌پرداختند و البته زمان مناسب‌تر و شیوه اجرایی بهتری برمی گزیدند باز هم شاهد چنین التهاباتی در جامعه می‌بودیم؟

۷ – آیا همه پیشنهاد‌ها و طرح‌های مبتنی بر علم اقتصاد و سازگار با فرهنگ و اقتصاد جامعه ایرانی در کنار این روش اصلاح قیمت بنزین و مصرف سوخت از جمله اختصاص سهمیه بنزین به هر ایرانی براساس کارت ملی مورد توجه جدی و مداقه تصمیم سازان و مسئولان کشور قرار گرفته و سپس به اجرای طرح فعلی عزم جزم کرده‌اند یا خیر؟ اگر چنین بوده باز هم باید این مسائل کارشناسی و پیش از این‌ها به اطلاع افکار عمومی رسانده می‌شد تا زمینه پذیرش افکار عمومی مساعدتر می‌شد.

۸ – عده‌ای از مردم می‌گویند مگر دستمزد و حقوق ما به دلار است که قیمت بنزین را به دلار محاسبه می‌کنند، چرا خودروسازان خودرو‌های کم مصرف و غیربنزینی تولید نمی‌کنند. ما جزو بزرگ‌ترین دارندگان نفت و گاز جهان هستیم پس چرا؟ قیمت خودرو‌های داخلی آیا مانند خودرو‌های با کیفیت خارجی است؟ با گرانی‌های بعد از افزایش قیمت بنزین چه کنیم؟ و … پاسخ موثر و به موقع کارشناسان و مسئولان به این گونه سوالات برخی از مردم فارغ از درستی یا نادرستی برخی حرف‌ها وظیفه حتمی و ذاتی کارشناسان و حاکمیت است که با جواب‌های علمی و به موقع افکار عمومی را اقناع کنند.

۹ – کنترل و نظارت دقیق، مستمر و موثر بر قیمت کالاها، عمل به وعده‌ها، واریز به موقع کمک‌های معیشتی به حساب تمامی خانوار‌های هدف از محل افزایش و اصلاح قیمت بنزین، گسترش و تامین و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی خصوصا سرمایه گذاری در بحث ریل، قطار و مترو، محقق شده دولت الکترونیک و ایجاد بستر برای کاهش سفر‌های درون شهری، تلاش برای کاهش تورم، رکود و بیکاری، تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، اعتماد به توان داخل، استفاده بهینه از انرژی در تمامی زمینه‌ها و البته صداقت و شفافیت بیش از پیش با مردم از جمله مهم‌ترین مسائلی است که می‌تواند به اجرایی شدن طرح‌ها و اقدامات مهم از جمله طرح اخیر کمک کند.

۱۰ – اجرای طرح‌هایی از جمله پیشنهاد روز گذشته روزنامه خراسان با عنوان «گران نمی‌خریم» و فراگیر کردن چنین طرح‌هایی در کشور می‌تواند کمک موثری برای نظارت و کنترل قیمت‌ها باشد به شرط این که نهاد‌های ذی ربط تمام قد به وظایف خود عمل کنند و آحاد مردم نیز مسئولانه پای کار بیایند.

۱۱ – اقدام اخیر که با تاخیر و تازه این روز‌ها مشخص شده که تصمیمی براساس نظر و مشورت سران سه قوه لااقل منطبق بر نظر کارشناسی عده‌ای از کارشناسان بوده از یک سو و پیامد‌های اجتماعی آشکار و نهانی که به دنبال داشت از دیگر سو بیش از پیش این نکته را اثبات می‌کند که اطلاع رسانی و صداقت و شفافیت باید بیشتر باشد. تلاش تک تک مسئولان برای حفظ اعتماد و اطمینان مردم به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی باید در اولویت و صدر اقدامات همه قوا، کارگزاران، مدیران و تمامی مسئولان کشور قرار گیرد.

وعده‌ها عملیاتی شود، صدای مردم در همه عرصه‌ها به موقع شنیده و پاسخ قانع کننده و به هنگام به سوالات داده شود تا این ملت بزرگ همیشه و هماره مانند سال‌های دفاع مقدس در دیگر عرصه‌های موفق ملی همچنان پای کار و مدافع تصمیمات اثرگذار و مهم مسئولان کشور باشند.بیشتر بخوانید:کمک معیشتی دولت به ۲۰ میلیون نفر واریز شد

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسان‌های منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی: الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماهاز اول دی ماه برای کارت به کارت کردن از طریق نرم افزارهای موبایلی، پرداخت آنلاین قبوض، خرید شارژ و پرداخت با تلفن بانک‌ها و خریدهای اینترنتی باید رمز دوم پویا دریافت شود.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر