بهانه بنزین و اشرار دست به ماشه / مسئولان نگرانی مردم را برطرف کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

بهانه بنزین و اشرار دست به ماشه / مسئولان نگرانی مردم را برطرف کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- بررسی مواضع و تصمیمات رهبر انقلاب طی چند دهه اخیر نشان می‌دهد ایشان همواره توجه به اقشار ضعیف و محروم جامعه را اولویت دانسته و به مسئولان نیز به‌طور مکرر در این خصوص تذکر داده‌اند. بدون شک موضع‌گیری اخیر ایشان نیز در همین جهت است و اینک مسئولان هستند که باید اولاً ضمن ارتباط مستمر و مستقیم با مردم نگرانی‌های آنان را برطرف کرده و ثانیاً در عمل به مردم نشان دهند این تصمیم نه تنها مشکلی بر مشکلات آنان نمی‌افزاید بلکه تصمیمی گره‌گشا بوده است. تاریخ انتشار: 10:25 - 28 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۹۱۱۸

بهانه بنزین و اشرار دست به ماشه / مسئولان نگرانی مردم را برطرف کنند - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه کیهان، آنچه در روز‌های اخیر در کشور می‌گذرد از زوایای مختلف قابل تحلیل و بررسی است. ماجرا از اعلام و اعمال ناگهانی افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن آغاز شد، اما روند حوادث به‌گونه‌ای پیش رفت که نشان می‌دهد موضوع اگرچه بهانه اقتصادی داشت، اما هرچه گذشت، ماهیت امنیتی آن بیش از پیش خود را نمایان کرد. اعتراضات اولیه گروهی از مردم نسبت به این تصمیم ناگهانی کاملا قابل پیش‌بینی بود چرا که متأسفانه دولت پیش از عملیاتی کردن این طرح، نه تنها هیچ اقدامی برای توجیه افکار عمومی و بسترسازی روانی و اجتماعی انجام نداد بلکه برخی اظهارات و موضع‌گیری‌های دولتمردان کاملا برخلاف این مسیر لازم و ضروری بود. حال آنکه منطق و تدبیر حکم می‌کرد رئیس‌جمهور به‌عنوان بالاترین مسئول این تصمیم و مجری این طرح ملی، صادقانه با مردم سخن گفته و چرایی و چگونگی آن را برای افکار عمومی تشریح کند.

مسئولان پیش از آغاز اجرای این طرح باید به‌طور فراگیر و دقیق برای مردم توضیح می‌دادند که چنین تصمیمی در راستای منافع عمومی است چرا که سهم قاطبه مردم از یارانه سنگین انرژی، بسیار کمتر از چند دهک ثروتمند جامعه است و این اقدام گامی در جهت نزدیک شدن به عدالت است. میزان عجیب و غریب مصرف بنزین در کشور، یارانه تخصیص داده شده، الگوی مصرف و شاخص‌های اقتصادی از این دست نشان می‌دهد در لزوم اجرای چنین طرحی کمترین شک و شبهه‌ای وجود ندارد، اما درباره سازوکار‌ها و نحوه اجرای آن بدون شک اختلافاتی وجود دارد که نیازمند کار کارشناسی و درنظر گرفتن جوانب مختلف مسئله است که موضوع این یادداشت نیست.

نگرانی و اعتراض بخشی از مردم نسبت به این تصمیم و اجرای ناگهانی آن کاملا قابل درک است. بنزین فقط یک کالای مصرفی نیست و یکی از شاخص‌های مهم اقتصاد عمومی ایران است. مردم به‌طور عمومی و با توجه به تجربیات گذشته این برداشت را دارند که گران شدن بنزین یعنی گران شدن سایر کالا‌ها و چنین موجی از تورم در شرایط امروز برای آنان قابل تحمل نیست. دولت قول داده است که اجازه ندهد چنین موجی ایجاد شود، اما باید به مردم حق داد که نسبت به این وعده دولت خوشبین نباشند. چند وعده دولت تا کنون عملی شده است؟ تصور عمومی جامعه از جدیت و همت دولت چیست؟

تیرماه سال گذشته و در اوج گرانی دلار که به دنبال خود موج گرانی سنگین‌تری را در قیمت تمام کالا‌ها ایجاد کرده بود، عکس خندان آقای روحانی در حال بازدید از تله کابین توچال منتشر شد. از این دست تصاویر و اخبار نمادین و معنادار بسیار است، بازدید از فلان کارخانه سوار بر خودروی شاسی‌بلند خارجی، نظرسنجی اوضاع مردم از داخل ماشین، انتشار خبر سفر تفریحی به قشم در حالی که چند استان کشور درگیر سیل و سیلاب شدید بودند و … این تصور و تصویر را فارغ از میزان صحت آن خود دولتمردان ایجاد کرده‌اند و از این بابت نمی‌توانند و نباید کسی جز خود را ملامت کنند. از این رو نگرانی مردم نسبت به اثرات این طرح قابل درک است و نباید به آنان خرده گرفت و این وظیفه مسئولان است که با همت و قاطعیت، نگرانی مردم را برطرف کرده و این تصور آنان را تغییر داده و نشان دهند به آنچه می‌گویند عمل هم می‌کنند.

گلایه و نقد نسبت به دولت بسیار است، اما مردم طی روز‌های اخیر با چشم خود دیدند که آن جماعت اندکی که در برخی شهر‌ها به خیابان آمده و دست به هر خرابکاری و جنایتی زدند، مسئله‌شان نه قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن است و نه بدبینی و اعتراض به دولت. آنکه بانک آتش می‌زند، اموال عمومی و حتی خصوصی را نه تنها تخریب بلکه غارت می‌کند، معترض است؟! حمله به کتابخانه، حوزه علمیه و آتش زدن قرآن چه ارتباطی با قیمت بنزین دارد؟ و از این‌ها بالاتر، تعرض به جان دیگران و کشتن آنان آیا چیزی جز جنایت و آشوب است؟ کجای دنیا با اشرار مسلح به سلاح سرد و گرم، مماشات می‌کنند؟

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

خبر‌های آشکار و پنهان از حوادث چند روز اخیر در کشور به روشنی گویای این واقعیت است که این اوباش اجاره‌ای از مدت‌ها پیش برای چنین روزی سازماندهی شده و آموزش‌های لازم را دریافت کرده بودند. نحوه عمل آنان در میدان هیچ شک و شبهه‌ای در این زمینه باقی نمی‌گذارد. بنزین فقط بهانه بود و این بهانه می‌توانست هر چیز دیگری باشد. خوشبختانه دم خروس ماجرا زودتر از آنچه فکر می‌شد، بیرون زد. آمریکایی‌ها به میدان آمده‌اند و می‌گویند کنار مردم ایران هستند. کدام مردم؟ آن‌هایی که خانه مردم و بانک و حوزه علمیه و مسجد و قرآن آتش می‌زنند! شما کنار این‌ها هستید و باید هم باشید چرا که مزدوران شما هستند. از آمریکا وقیح‌تر فرانسه است که طی یک سال اخیر جلیقه‌زرد‌ها را سرکوب کرده، چشم کور می‌کند، آدم می‌کشد و برای ایران نسخه اخلاقی می‌پیچد!

دیروز مردم بصیر و انقلابی زنجان به خیابان آمدند تا علی‌رغم همه مشکلات و گلایه‌های برحق، اعلام کنند حساب قاطبه مردم از مشتی اراذل و اوباش اجاره‌ای که خط را از آمریکا و مواجب مزدوری را از سعودی می‌گیرند، جداست. امروز هم قرار است مردم غیور و انقلابی تبریز به صحنه بیایند و بی‌شک مردم انقلابی در سایر شهر‌ها نیز طی روز‌های آینده، همین حرکت خودجوش و حماسی را تکرار خواهند کرد و جواب احمق‌های درجه یک آمریکا را خواهند داد. مردم فراموش نکرده‌اند که وزیر خارجه گستاخ آمریکا سال گذشته در همین روز‌ها بود که با وقاحت تمام گفت: «ایران اگر می‌خواهد مردمش غذا بخورند باید به حرف آمریکا گوش دهد.» با تحریم‌های ظالمانه سعی دارند حتی دسترسی مردم ایران به دارو را نیز سخت و یا غیرممکن کنند و در همین حال می‌گویند کنار مردم ایران هستیم!

ماجرای طرح اصلاح مصرف سوخت و حواشی آن، درس‌ها و نکات بسیاری دارد. موضع‌گیری رهبر انقلاب دو روز پس از آغاز این طرح نیز از جوانب مختلف قابل دقت است. شاید قبل از هر چیز باید به شجاعت ایشان در این موضوع اشاره کرد. این موضع‌گیری در حالی انجام شد که هیچ‌کدام از مقامات بلندپایه کشور تا آن روز در این مورد موضع‌گیری عمومی نکرده و سخن خاصی نگفته بودند. دفاع ایشان از روند‌های قانونی و کار کارشناسی نشان داد که در منظومه فکری رهبر انقلاب، حکمرانی مسئولانه و مبتنی بر دوراندیشی جایگاه خاصی دارد. موضع رهبر معظم انقلاب اسلامی نشان داد برخلاف آنچه برخی می‌گویند اختیارات دولت در زمینه اداره کشور نه تنها کم نیست بلکه فراتر از سازوکار‌های عادی است و البته در شرایط امروز کشور، این موضوع منطقی و عقلانی بوده و در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی مسبوق به سابقه نیز بوده است.

بررسی مواضع و تصمیمات رهبر انقلاب طی چند دهه اخیر نشان می‌دهد ایشان همواره توجه به اقشار ضعیف و محروم جامعه را اولویت دانسته و به مسئولان نیز به‌طور مکرر در این خصوص تذکر داده‌اند. بدون شک موضع‌گیری اخیر ایشان نیز در همین جهت است و اینک مسئولان هستند که باید اولا ضمن ارتباط مستمر و مستقیم با مردم نگرانی‌های آنان را برطرف کرده و ثانیا در عمل به مردم نشان دهند این تصمیم نه تنها مشکلی بر مشکلات آنان نمی‌افزاید بلکه تصمیمی گره‌گشا بوده و در راستای منافع عمومی، به‌خصوص طبقات محروم و مستضعف جامعه است.بیشتر بخوانید:حقی‌که خوب ادا نشد!/پیشگیری از افزایش قیمت‌ها در اولویت قرار گیرد

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسان‌های منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ مداحی حاج محمود کریمی در محضر رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
من فکر می‌کنم اینها دیگر چانه‌زنی است و دیگر در شورا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر دو لیست یا سه لیست شوند، شکست‌شان قطعی است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: بنابر این بحث پذیرش شروط FATF فعلا متوقف به این است که خود نهاد FATF کاری را انجام دهد، چون مجمع بی اعتماد شده است. روحانی گفت: «مجری انتخابات و مجری قانون، وزارت کشور، استانداران و فرمانداران هستند اینها مجری قانون و مجری انتخابات هستند، انتخابات را اینها اجرا می‌کنند. این کار روحانی نه‌تنها هیچ تاثیری در عملکرد اصلاح عملکرد شورای نگهبان ندارد بلکه به‌عکس باعث دلخوری این نهاد می‌شود و ممکن است اثرات فعالیت‌های خیرخواهانه بقیه افراد را هم خنثی کند. به‌علاوه اختلاف بین وزارت کشور و شورای نگهبان را بیشتر می‌کند و این به ضرر کشور و انتخابات است.

فیلم | آرامش در میدان تجریش پس از بررسی بسته مشکوک توسط پلیس

همشهریهمشهری13 ساعت قبل
پس از اعلام وجود بسته مشکوک در تجریش و حضور نیروهای پلیس برای بررسی، دقایقی پیش اعلام شد بسته مشکوک مورد خاصی نبوده و آرامش به تجریش بازگشته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور قرار بر کاشت ۱۴ میلیون اصله نهال در قالب طرح نهضت سبز نهال‌کاری در تاریخ ۱۴/۰۹/۱۳۹۸ را داشت. در نهایت این سازمان ادعا کرده است که تا تاریخ مزبور ۱۰ میلیون اصله نهال کاشته شده است. کاشت ۱۰ میلیون اصله یا اعدادی نزدیک به آن با امکانات موجود تا آن تاریخ غیرممکن بوده و در بازه‌ای کوتاه مدت شدنی نیست. سرپرست سازمان به چه قصدی اطلاعات دروغ را تحویل دولت و ملت می‌دهد؟ بناست اعتبار این طرح از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود. همین باعث شده که در مدت کوتاهی آمارهای متفاوتی از نظر تعداد نهال و نوع کاشت توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام شود.

انتقاد تند مداح معروف از مسئولان/واقعا شماها دنبال اصول واصلاحید؟

مهرمهر16 ساعت قبل
حاج محمود کریمی مداح اهل بیت در یکی از مراسم‌های خود به مسائل سیاسی و احزاب واکنش نشان داد و گفت: مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

نظرها

اخبار بیشتر