شرارت ۲۰هزار میلیارد تومانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
شرارت ۲۰هزار میلیارد تومانی

شرارت ۲۰هزار میلیارد تومانی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
در پی اعلام سهمیه‌بندی بنزین از سوی دولت از بامداد جمعه و اعتراض برخی از مردم به این تصمیم، اشرار فرصت‌طلب با خط مشی گرفتن از ضدانقلاب باعث اخلال در نظم عمومی و اغتشاش در برخی شهرهای کشور شدند و در چهار روز اخیر خسارات حدوداً ۲۰ هزار میلیارد تومانی به اقتصاد کشور وارد کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، آشوبگران به بهانه مخالفت با گرانی بنزین، صدها شعبه بانک، دستگاه خودپرداز، جایگاه سوخت، ساختمان‌های عمومی همچون شهرداری و وسایل نقلیه شخصی و عمومی را به آتش کشیدند؛ صدها فروشگاه زنجیره‌ای و مغازه‌های شخصی مردم را غارت کرده و هزاران نفر در کشور را بیکار کردند. آسیب رساندن به برخی از گاردریل‌ها و تاسیسات شهری هم دیگر خسارتی است که آشوب‌گران به بار آورده‌اند. افزایش تقاضا برای نان، مواجهه مردم با مشکل تردد در برخی نقاط، اختلال در فعالیت سیستم حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس و مترو، دریافت کرایه‌های بالا توسط برخی خودروهایی که اقدام به جابه‌جایی مسافر می‌کنند و مسدود بودن برخی مسیرهای اصلی معابر عمومی، مردم دچار مشکل کرده است. هنوز آمار دقیقی از خسارات در شهرهای مختلف وجود ندارد، اما گزارش‌ها حاکی است که بیشترین آسیب به اموال عمومی در استان‌های خوزستان، تهران، فارس و کرمان وارد شده است. از سوی دیگر، در نتیجه اغتشاشات چندروزه اخیر، بسیاری از بازارهای کشور به حالت نیمه‌تعطیل درآمد و به علت قطعی اینترنت، همه کسب‌وکارهای اینترنتی به طور کامل تعطیل شده است. اخلالگران علاوه بر شعب بانک‌ها، به ایستگاه‌های مترو، ایستگاه‌های اتوبوس، تیرهای چراغ روشنایی معابر، باغچه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و ساختمان برخی از اداره‌ها و ساختمان‌های عمومی آسیب‌هایی را وارد کرده‌اند. البته آمار فوق بدون محاسبه خسارات ناشی از تعطیلی چندروزه بازارهای مختلف است. به گفته اقتصاددانان، در فضای ناآرام، شاهد تورم ناشی از انتظارات هم خواهیم بود و انتظارات تورمی با هیچ فرمولی قابل پیش‌بینی و اندازه‌گیری نیست.

۹۰۰ میلیارد تومان ضرر تعطیلی ۳‌روزه کسب‌وکارهای اینترنتی

در سال‌های اخیر فعالیت‌های اقتصادی در فضای مجازی به شدت گسترش یافته است. سال گذشته گردش مالی فعالان این عرصه ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان معادل روزانه ۲۷۳ میلیارد تومان بود که امسال این رقم به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان رسید. با تعطیلی کسب‌وکارهای اینترنتی در سه روز اخیر، نزدیک به ۹۰۰ میلیارد تومان به آنها خسارت وارد شده است.

رضا الفت نسب عضو هیات مدیره کشوری کسب‌وکارهای مجازی گفت: اتفاقاتی را که در چند روز گذشته شاهد هستیم در سال ۸۸ تجربه کردیم اما در آن زمان حدود هزار کسب‌وکار روی بستر اینترنت فعالیت می‌کرد در حالی که امسال ۳۰۰ هزار فروشنده مجوزدار در این بستر مشغول فعالیتند که طی روزهای گذشته با مشکل مواجه شدند.

وی با اشاره به این‌که کسب‌وکارهای بزرگ فعالیتشان به یک دهم کاهش یافته افزود: کسب‌وکارهای کوچک فعالیتشان تعطیل شده و ۵۰ هزار نماد اعتماد و ۱۲۰۰ کسب‌وکاری که مجوز فعالیت دارند اکنون با مشکلاتی مواجه شدند که سرمایه‌گذاری آنها را به خطر انداخته است.

الفت نسب با بیان این‌که اکنون زمان مناسبی برای راهکار نیست تاکید کرد: هنوز زیرساخت مناسبی فراهم نشده که وقتی شبکه اینترنت از کار می‌افتد شبکه‌ها و سایت‌های رسمی بتوانند به کارهای خود ادامه دهند. البته شاید من هم جای نهادهای امنیتی بودم همین اقدام را انجام می‌دادم اما باید از مدت‌ها قبل به فکر این روزها می‌افتادیم.

این مقام صنفی ادامه داد: بخش خصوصی که در بستر اینترنت فعالیت دارد سرورهای خود را در ایران تهیه کرده و بیمه و مالیات خود را هم پرداخت می‌کند اما ما هم در کنار کسی که مشغول اغتشاش است می‌سوزیم و اغلب مشکلات برای ماست.

وی با بیان این‌که دو میلیون سفر در تاکسی‌های اینترنتی انجام می‌شود تصریح کرد: اگر این رویه ادامه داشته باشد قطعا شرکت‌های بزرگ خدمات و استارت آپی در حوزه دیجیتال سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و تاکنون چندین هزار نفر علاوه بر زیانی که شرکت‌هایشان متحمل شدند بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند مشکل چه زمانی قرار است حل شود.

۶۰۰ میلیارد تومان زیان به شبکه بانکی

شعب بانک‌ها بیش از سایر ساختمان‌های دولتی مورد تخریب اغتشاشگران قرار گرفته‌اند. مثلا روز یکشنبه حدود ۶۳ بانک دولتی و خصوصی تنها در شهر اصفهان آسیب دیدند. همچنین در خرم‌آباد حدود ۴۰ بانک به آتش کشیده شد. در فردیس کرج همه بانک‌ها خسارت دیدند و برخی تا مرز تخریب کامل رفتند. در تهران نیز تعداد زیادی بانک آسیب دید که اگر مجموع شعب بانک‌های خسارت‌دیده را به صورت حدودی ۳۰۰ شعبه در نظر بگیریم با لحاظ تخریب همه خودپردازهای این شعب، تاکنون به شبکه بانکی کشور ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است. این میزان زیان به شبکه بانکی تنها مربوط به دکور شعب و تجهیزات آنها است. ضمن آن که معلوم نیست در شرایط تحریم، تجهیزات و قطعات آسیب‌دیده شعب بانک‌ها قابل تأمین است یا خیر.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

۶۳ میلیارد تومان خسارت به جایگاه‌های سوخت

آن‌طور که خبرنگار ما در مورد جایگاه‌های عرضه سوخت اطلاع کسب کرده حدود ۱۸۰ جایگاه سوخت آسیب دیدند یا به آتش کشیده شدند. هزینه هر نازل حدود ۳۵ میلیون تومان است که اگر در هر یک جایگاه ۱۰ تلمبه باشد مجموع آن به هزار و ۸۰۰ تلمبه می‌رسد. هرچند این آمار به صورت رسمی تأیید نشده اما تاکنون حدودا ۶۳ میلیارد تومان خسارت به جایگاه‌های عرضه سوخت وارد شده است.

زیان ۱۶۵۰۰ میلیارد تومانی به بورس

ارزش بازار سرمایه (بورس) که در آخر هفته گذشته به ۱۱,۲۰۲,۲۴۵ میلیارد ریال رسیده بود طی هفته جاری در اثر التهابات ناشی از گرانی بنزین و اعتراض‌ها، به شدت سقوط کرد به طوری که روز گذشته ارزش بازار به ۱۱,۰۳۶,۴۰۷ میلیارد ریال رسید. این آمار بیانگر آن است که در سه روز گذشته ۱۶۵,۸۳۸ میلیارد ریال از ارزش بازار سرمایه کاسته شده است. به عبارتی آشوب‌ها و اعتراض‌ها بیش از ۱۶۵۰۰ میلیارد تومان فقط به بورس ضربه زده است. این رقم به این معنا‌ست که مجموعا ۱۶۵۰۰ میلیارد تومان در سه روز اخیر از دارایی سهامداران بیش از ۵۰۰ شرکت فعال در بورس کاسته شده است. مجموعا در کشور بیش از ده میلیون نفر از مردم سهامدار شرکت‌های بورسی هستند که در سه روز اخیر زیان دیده‌اند.

بخشی از این سقوط، به دلیل قطعی اینترنت برای مهار اغتشاشات بوده است. هم‌اکنون بخش زیادی از معاملات در بازار سهام به صورت اینترنتی انجام می‌شود که قطعی اینترنت موجب توقف حجم بالایی از معاملات شده است.

سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در این باره گفت: در روزهای اخیر بازار سرمایه نزدیک به ۴ هزار و ۵۰۰ واحد کاهش را تجربه کرد. مشکلات قطع اینترنت به کاهش شاخص کمک کرد که این موضوع هم در کوتاه‌مدت اثرگذار است و قطعی اینترنت این حس را ایجاد می‌کند که ریسکی در بازار وجود دارد. این قطعی اینترنت معاملات برخط را با چالش مواجه کرده که در نوسانات اثرگذار است.

۱۵۰ میلیارد تومان خسارت به فروشگاه‌های زنجیره‌ای

اخیرا برخی اغتشاشگران با ورود به فروشگاه‌های زنجیره‌ای آنها را غارت می‌کنند که این موضوع مشکلاتی برای سرمایه‌گذاران در این حوزه ایجاد کرده است. در همین راستا برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل ناامنی، پنجره‌ها و ورودی‌های خود را ورقه‌های فولادی پوشانده‌اند.

امیر خسرو فخریان، رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای به خبرنگار ما گفت: تاکنون ۱۵۰میلیارد تومان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای خسارت وارد شده است. همچنین ۳۲‌میلیارد تومان فضای فروشگاهی تخریب‌شده که تعمیرات آن به زودی انجام خواهد شد.

مسعود سریع‌القلم، مدیرعامل فروشگاه زنجیره‌ای شهروند هم گفت: در فروشگاه شهروند ملارد حدود ۲۰۰۰ نفر ساعت ۱۲ نیمه‌شب دوشنبه وارد شدند و کل فروشگاه را خالی کردند. وی افزود: خسارتی که به این فروشگاه وارد شده حدود پنج میلیارد تومان است اما هنوز بررسی برای اعلام ارقام دقیق خسارت ادامه دارد.

سریع‌القلم با بیان این‌که سایر فروشگاه‌ها توسط نیروی حفاظت شهرداری تهران و نیروی انتظامی محافظت شد تاکید کرد: با تلاش مأموران امنیتی شهرداری تهران و همچنین نیروی انتظامی و بسیج مردمی از سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای محافظت شد و امنیت در این فروشگاه‌ها برقرار است.

خسارت برخی شهروندان به اموال آتش‌نشانی

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تصریح کرد: در شب‌های گذشته برخی خودروهای آتش‌نشانی مورد حمله برخی اغتشاشگران قرار گرفت که این خسارت‌ها شامل شکستگی شیشه، آسیب به بدنه خودرو و ترکیدگی لاستیک بود.

وی افزود: سازمان آتش‌نشانی یک ارگان مردمی است که بودجه آن توسط شهروندان از طریق پرداخت عوارض تأمین می‌شود. ملکی تصریح کرد: هر دستگاه خودروی آتش‌نشانی با تجهیزاتی که روی آن نصب می‌شود حدود چهار میلیارد تومان قیمت دارد و آسیب به این اموال خدمت‌رسانی به مردم را به مشکل مواجه می‌کند.

به گفته وی، زمانی که ۲۰ خودروی آتش‌نشانی در ۲۰ نقطه آسیب می‌بیند به این معناست که یک ایستگاه آتش‌نشانی یکی از خودروهای خود را از مدار خدمت‌رسانی خارج می‌کند تا روند تعمیرات کامل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
ایلناایلنا2 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر