ناگفته‌های یک روز به‌خصوص در مجلس| پیام رهبری به نمایندگان درباره قیمت بنزین چه بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

ناگفته‌های یک روز به‌خصوص در مجلس| پیام رهبری به نمایندگان درباره قیمت بنزین چه بود؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
رهبر انقلاب اسلامي در اين پيام آورده‌اند: «پيرو اظهارنظرهاي برخي از نمايندگان محترم در باب مصوبه اخير سران محترم قوا لازم است به حضرات نمايندگان گفته شود كه مقتضي است هرگونه اقدامي در مجلس درخصوص اين مصوبه در چارچوب مصوبات شوراي عالي امنيت ملي است. لازم است از آن تخطي نشود و شرايط كشور مورد توجه قرار گيرد.»

آفتاب‌‌نیوز :

ساعت ۶ صبح ۲۶ آبان‌ ماه ۹۸؛ صبح روزی سرد پس از نخستین برف پاییزی پایتخت، سکوت تنها میهمان خیابان‌هایی بود که از یک شب پیش گاه و بی‌گاه اخباری مبنی بر میزبانی‌شان از معترضان به افزایش قیمت بنزین به گوش می‌رسید. حضور نیروهای امنیتی محسوس بود و همین موضوع ابهت بیشتری به ساختمان هرمی‌ شکل میدان بهارستان بخشیده بود که براساس گفته‌های نمایندگان مجلس، قرار بود روز گذشته با طرحی دو یا سه فوریتی خواستار توقف اصلاحات رخ داده در ماجرای بنزین شود.

در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. امیدی‌ها و مستقلین ولایی درباره بنزین و ولایی‌ها برخلاف فریادهای مجازی‌شان بر سر دولت به دلیل افزایش قیمت بنزین، نشستی را با محوریت بازداشت روح‌الله زم برگزار کردند. جدال میان موافقان و مخالفان طرح افزایش قیمت بنزین همچنان ادامه داشت تا اینکه پیامی از سوی علی لاریجانی در اختیار غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، اصلی‌ترین گزینه ریاست فراکسیون مستقلین ولایی قرار گرفت؛ پیامی صادر شده از سوی رهبر انقلاب و جهت تایید اصلاحات صورت گرفته در نرخ بنزین. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. آتش نمایندگان ابتدا بسیار تند بود ولی با این پیام اندکی فروکش کرد.» با این حال آنچه هنگام خروج نمایندگان از اتاق فراکسیون مستقلین ولایی بیش از پیش جلب‌توجه می‌کرد، رایزنی اعضای این فراکسیون با محمدرضا عارف، سردسته امیدی پارلمان بود.

ناگفته‌های یک روز به‌خصوص در مجلس| پیام رهبری به نمایندگان درباره قیمت بنزین چه بود؟ - 4

چهره غیرمنتظره

زمان گذشت. ۳۰ دقیقه پس از نخستین خبرها درباره آغاز نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با چهره‌ای غیرمنتظره آغاز شد؛ «علی شمخانی.» دبیر شورای عالی امنیت ملی در غیاب تمام مدیران و مسوولان اقتصادی دخیل در افزایش قیمت بنزین میهمان بهارستانی‌ها بود تا بعد امنیتی موضوع به وضوح نمایان شود. در این گیرودار بود که خبر بیانات رهبری در نشست خارج فقه و تایید اقدام شورای عالی هماهنگی اقتصادی در افزایش قیمت بنزین از سوی ایشان برای خبرنگاران پیامک شد تا گمانه‌ها به یقین تبدیل شود. حدود ۴۰ دقیقه پس از این پیام بود که زنگ آغاز جلسه علنی مجلس درحالی به صدا در آمد که نه خبری از طرح‌های دوفوریتی و سه‌فوریتی بود و نه جنب و جوشی برای تصویب توقف افزایش قیمت بنزین. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. در این زمینه کمیسیون اقتصادی جلساتی با ستاد تنظیم بازار، تعزیرات، قوه قضاییه و مسوولان ذیربط داشته باشد و نظارتی جدی کند که قیمت‌ها کنترل شود. وی افزود: در زمینه اصلاح روش‌ها هم مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون اقتصادی بررسی‌های لازم را داشته باشند. همه در این زمینه باید هم داستان باشیم تا آنچه فشار روی مردم است برداشته شود و به مردم کمک شود. دغدغه اصلی نمایندگان هم همین است. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. قطعا در فضای آرام اصلاحات سامان خواهد یافت. ما هم احتیاج داریم فضای آرامی برای تصمیمات درست فراهم کنیم.

ناگفته‌های یک نشست

مطابق انتظار پس از پایان اظهارات لاریجانی، خبرنگاران سراغ سایر نمایندگان رفتند تا از چند و چون نشست غیرعلنی آگاه شوند ولی در این میان سکوت نمایندگان به حدی بود که تقریبا هیچ‌یک حاضر به ارایه جزییات چندانی نشدند، ‌جز برخی از آنان. اسدالله عباسی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس نیز در این میان بیکار نماند و با حضور در جمع خبرنگاران مطالبی را در باب نشست غیرعلنی پارلمان درباره قیمت بنزین مطرح کرد که البته این گفته‌ها هم همه ‌چیز بود جز جزییات. ۲ نفر از نمایندگان مجلس اما در این زمینه گفتند که علی لاریجانی در ابتدای این نشست پیام رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان را که متمایز از بیانات ایشان در نشست خارج فقه بوده را قرائت کرده و سپس دبیر شورای عالی امنیت ملی از برگزاری نشستی ویژه با حضور جمعی از مسوولان عالیرتبه در شنبه‌شب خبر داده است؛ نشستی که گویا در جریان آن هیچ ‌یک از مقامات حاضر با مساله افزایش قیمت بنزین مخالفت نمی‌کنند. علاوه بر این مسائل، عباسی به پانا گفته که شمخانی در جریان نشست غیرعلنی مجلس خبر از شناسایی افرادی به عنوان اغتشاشگر داده که گویا برخی از آنها با «منافقین» در ارتباط بوده و برخی دیگر از کشورهای همسایه پول گرفته‌اند تا در ایران ناآرامی ایجاد کنند. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است. سیده حمیده زرآبادی و بهروز بنیادی، نمایندگان اصلاح‌طلب قزوین و کاشمر متن این پیام را در اختیار «اعتماد» قرار داده‌اند. رهبر انقلاب اسلامی در این پیام آورده‌اند: «پیرو اظهارنظرهای برخی از نمایندگان محترم در باب مصوبه اخیر سران محترم قوا لازم است به حضرات نمایندگان گفته شود که مقتضی است هرگونه اقدامی در مجلس درخصوص این مصوبه در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی است. لازم است از آن تخطی نشود و شرایط کشور مورد توجه قرار گیرد.»

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

طرح‌های بی‌سرانجام

ناگفته‌های یک روز به‌خصوص در مجلس| پیام رهبری به نمایندگان درباره قیمت بنزین چه بود؟ - 12

با قرائت پیام رهبری در نشست غیرعلنی و انتشار بیانات ایشان در نشست خارج فقه، طرح‌های دوفوریتی و سه‌فوریتی نمایندگان برای توقف افزایش قیمت بنزین و بازگشت نرخ آن به گذشته عملا از دستور کار نمایندگان خارج شد، کمااینکه اسدالله عباسی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس عملا گفت که این طرح‌ها از دستور کار مجلس خارج شده‌اند ولی در این میان محمدجواد ابطحی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی اصرار داشت که این طرح‌ها «فعلا مسکوت مانده‌اند و از دستور کار مجلس خارج نشده‌اند.» او در همین زمینه به «اعتماد» می‌گوید که «بعضی از نمایندگان مجلس امضاهای خود را پس گرفته‌اند و بعضی دیگر نیز امضاهای‌شان را مسکوت گذاشته‌اند ولی نکته قابل‌توجه آن است که امضاها همچنان به قوت خود باقی است و حد نصاب لازم برای ارائه طرح سه‌فوریتی توقف افزایش قیمت بنزین وجود دارد؛ منتها فعلا طرح نمی‌شود.» او همچنین تاکید می‌کند که «مخالفت رهبری تنها دلیل مسکوت ماندن طرح افزایش قیمت بنزین است» و اگر نبود مخالفت ایشان، نمایندگان «مصمم بودند که این طرح را پیگیری و تصویب کنند.»

امیدی ناچیز

بدین‌ترتیب و باتوجه به گفته‌های عباسی و ابطحی، به نظر می‌رسد که نمایندگان در مسیری برخلاف گفته‌های روزهای گذشته‌شان گام برداشته‌اند؛ هر چند که برخی از این نمایندگان مجلس به‌ویژه احمد مازنی، با این گزاره مخالف است و تاکید می‌کند که «فراکسیون امید همچنان کنار مردم است.» او در همین زمینه به «اعتماد» می‌گوید که هنوز نمایندگان مجلس ناامید نشده‌اند و اقدامات لازم را انجام خواهند داد. درباره آخرین تلاش‌های صورت گرفته توسط نمایندگان در موضوع بنزین نیز می‌گوید: «روز گذشته با سران سه فراکسیون سیاسی مجلس شورای اسلامی صحبت کرده و بر سر حضور سران قوای سه‌گانه در مجلس توافق کردیم و موضوع را به اطلاع علی لاریجانی به عنوان رییس قوه مقننه رساندیم تا سران سه قوه در مجلس حاضر شده و توضیحاتی را درباره افزایش قیمت بنزین ارایه کنند.» او در پاسخ به این پرسش که آیا امید دارد در جریان این نشست، تغییری در روند موجود درباره قیمت بنزین اتفاق بیفتد، می‌گوید: «در جریان گفت‌وگوها هر اتفاقی ممکن است، رخ دهد. رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند که تصمیم سران قوای سه‌گانه مبنای کارشناسی دارد، بنابراین ما می‌خواهیم آنان به مجلس آمده و مبنای اقدام خود در افزایش قیمت بنزین در حوزه‌های حقوقی، محتوا و البته شیوه اجرا را تشریح کنند. ما می‌خواهیم سران سه قوه همچنین مبنای اقدامات و نوع برخورد امروز خود با مردم را در نشست مجلس، چه به صورت علنی و چه غیرعلنی، تشریح کنند.» این نماینده اصلاح‌طلب مجلس همچنین تاکید می‌کند که «اگر نمایندگان قانع شوند حداقل می‌توانند با مردم صحبت کنند ولی امروز آنها (سران قوای سه‌گانه) کاری را بدون اطلاع نمایندگان ملت انجام داده‌اند و می‌خواهند ما توجیه‌گر اقدامات نسنجیده آنها باشیم که توقع بی‌جایی است.» به هر روی و با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد عملا باید مساله توقف افزایش قیمت بنزین در مجلس شورای اسلامی و بازگشت قیمت‌ها به دوران پیش از بامداد جمعه گذشته را به فراموشی سپرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روزنوروزنو1 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر