کارگرانی که شکایت کنند بیکار می‌شوند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
کارگرانی که شکایت کنند بیکار می‌شوند!

کارگرانی که شکایت کنند بیکار می‌شوند!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه کارگران فاقد بیمه باید نداشتن بیمه خود را به سازمان تامین اجتماعی گزارش دهند، گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی و عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار باعث شده که بسیاری از کارگران فاقد بیمه از کارفرما شکایت نکنند تا مبادا بیکار شوند و کارگر دیگری جای آنها را بگیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علی اصلانی با بیان اینکه کارگران فاقد بیمه حداقل‌های قانون کار را نمی‌گیرند، اظهار کرد: تعداد کارگران فاقد بیمه در کشور کم نیست و از منشی مطب دندانپزشکی گرفته تا دستفروش و کارگر واحدهای زیرپله‌ای و زیرزمینی و میادین از حداقل‌های قانون کار محرومند و نه تنها دستمزد مصوب قانونی را نمی‌گیرند بلکه برای آنها بیمه هم رد نمی‌شود.

شکایت کنند بیکار می‌شوند!

وی افزود: متاسفانه شرایط اقتصادی و عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار باعث شده تا بسیاری از این کارگران برای‌ آنکه امرار معاش کنند و از عهده هزینه‌های زندگی خود و خانواده برآیند از سرناچاری با دستمزد پایین و بدون بیمه تن به کار بدهند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: کارگر بدون بیمه می‌داند که اگر از کارفرما شکایت کند اخراج می‌شود چون کارگر متقاضی کار در بازار زیاد است و با کوچکترین اعتراضی، کارفرما عذر او را می‌خواهد و کارگر دیگری جای او را می‌گیرد.

در کل کشور فقط ۸۰۰ بازرس کار داریم

اصلانی با اشاره به کم بودن تعداد بازرسان کار گفت: متاسفانه تنها ۸۰۰ بازرس کار در کل کشور داریم که اگر هر ماه باید به ۱۰ شرکت سر بزند نمی‌رسد و هر شش ماه یکبار می‌تواند سه تا چهار شرکت را بازرسی کند. بنابر این از طریق بازرسی نمی‌توانیم واحدهای زیرپله‌ای را شناسایی و کارگرانشان را بیمه کنیم.

وی تصریح کرد: برخی از کارگران فاقد بیمه به شکل نامحسوس خود را به تامین اجتماعی معرفی می‌کنند و با انداختن نامه به صندوق نشانی محل کار خود را می‌دهند اما بعضی دیگر از ترس بیکار شدن شرایط سخت کار و بیمه نشدن را به جان می‌خرند و گزارش نمی‌کنند در حالی که به نفع کارگران فاقد بیمه است که بیمه شوند چون از مزایای آن در دوران بازنشستگی استفاده می‌کنند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تعداد کارگران بدون بیمه بیش از سه میلیون نفر

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در عین حال عدم آگاهی برخی کارفرمایان را در جریمه آنها اثرگذار دانست و گفت: در تامین اجتماعی پرونده‌هایی داریم که کسی کارگاهی راه اندازی کرده و چند نفر را به خدمت گرفته ولی طی سه سالی که مشغول کار بوده با هیچکدام از نیروهای کارش قرارداد کار نبسته و او را بیمه نکرده است و وقتی که بازرس تامین اجتماعی مراجعه کرده به یکباره ۲۰ میلیون تومان بدهکار شده است لذا کارفرمایی که کد کارگاهی می‌گیرد باید بداند که بیمه چیست و قرارداد کار چطور تنظیم می‌شود؟ و ما به انجمنهای صنفی اعلام کرده‌ایم که به کارگاههای زیر ۱۰ نفر که مربوط به آنها هستند این موارد را آموزش بدهند.

اصلانی در پایان تعداد کارگران فاقد بیمه در کشور را بیش از سه میلیون نفر دانست و گفت: برای آنکه این کارگران شناسایی و مشمول بیمه تامین اجتماعی شوند یا باید کارگران به تامین اجتماعی مراجعه و خود را معرفی کنند یا کارفرما با درنظر گرفتن یکسری مشوق‌ها برای بیمه نیروی کار خود اقدام کند.

براساس آمارهای غیر رسمی بیش از سه و نیم میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور درحال فعالیت در کارگاهای زیرزمینی هستند که از حداقل‌های قانون کار محرومند. کارشناسان راه‌اندازی یک سامانه ملی توسط وزارت کار و فراخوان سازمان تامین اجتماعی در مراجعه کارگران فاقد بیمه را موجب شناسایی و بیمه این دسته کارگران می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
فارسفارس14 ساعت قبل
وزیر خارجه قزاقستان در سفر رسمی به «واشنگتن» با وزیر امور خارجه، مقامات رسمی دولت، کنگره آمریکا و بانک جهانی دیدار و گفت‌وگو کرد.. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «مختار تلئوبردی» وزیر امور خارجه قزاقستان در سفر رسمی وارد آمریکا و با «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه، مقامات رسمی دولت، گنگره آمریکا و بانک جهانی دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه آمریکا به نوبه خود قزاقستان را کشور پیشگام آسیای مرکزی و شریک قابل اعتماد «واشنگتن» در منطقه عنوان کرد. وی خطاب به وزیر امور خارجه قزاقستان گفت: ما کشور شما را همچون شریک کلیدی خود در زمینه حفظ امنیت منطقه‌ای می‌دانیم. وزیر امور خارجه قزاقستان همچنین طی این سفر از مقر بانک جهانی در واشنگتن بازدید کرد. همکاری اقتصادی به طور سنتی یکی از زمینه‌های مهم همکاری قزاقستان و آمریکا به شمار می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر