گسترش شهرنشینی در آفریقا؛ نماد توسعه یا عامل ناهماهنگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. بین‌المللی
گسترش شهرنشینی در آفریقا؛ نماد توسعه یا عامل ناهماهنگی

گسترش شهرنشینی در آفریقا؛ نماد توسعه یا عامل ناهماهنگی

همشهریخبرگزاری همشهری |
توسعه همه‌جانبه در آفریقا طی دو دهه گذشته که ناشی از توسعه اقتصادی این قاره است در کنار ویژگی‌های مثبت آن، واجد دشواری‌هایی نیز برای کشورهای این منطقه بوده که گسترش شهرنشینی از جمله محورهای ناهماهنگ در این روند محسوب می‌شود.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا-محمدرضا عرفانیان، سرعت تحولات در آفریقا که بخش قابل توجه آن به دلیل هجوم قدرت‌های فرامنطقه‌ای مانند چین، روسیه، هند و کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری‌های کلان در این منطقه است، به توسعه بی‌رویه و بدون برنامه پدیده شهرنشینی در کشورهای مختلف این قاره منجر شده و این درحالی است که کشورهای منطقه عمدتا فاقد زیرساخت‌های لازم برای هماهنگ شدن با پدیده توسعه شهرنشینی هستند، به گونه‌ای که در بسیاری از موارد سرعت این روند با شرایط اجتماعی و توان مالی ساکنان این قاره هماهنگ نیست و مشکلاتی را برای آن رقم زده است.

سرعت گسترش شهرنشینی در برخی کشورهای آفریقایی به حدی است که برخی کارشناسان از آن با عنوان گسترش بی رویه و بدون قاعده ابعاد شهر یاد می‌کنند و این روند را مخل شرایط اجتماعی آن منطقه می‌دانند.

برای مثال شهر 'لوآندا' پایتخت کشور آفریقایی آنگولا هم اکنون نزدیک به هفت میلیون نفر جمعیت دارد و پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ میلادی جمعیت این شهر به ۱۰ میلیون تن برسد.

این روند بدون فراهم کردن زیرساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی می‌تواند مشکلات جدی برای لوآندا و متعاقب آن برای تمام کشور آنگولا فراهم کند.

آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد بیانگر آن است که جمعیت شهرنشین آفریقا تا سال ۲۰۲۰ میلادی از مرز ۵۰۰ میلیون نفر خواهد گذشت.

پژوهش‌های بعمل آمده نشان می‌دهد روند افزایش جمعیت شهری در آفریقا بیش از دو برابر دیگر کشورهای جهان است.

در برخی مناطق آفریقا رشد شهرنشینی بسیار بیشتر از این میزان گزارش شده است. برای مثال پیش‌بینی می‌شود که جمعیت شهر 'لاگوس' از شهرهای بزرگ نیجریه تا سال ۲۰۵۰ میلادی به چهار برابر میزان فعلی برسد.

این آمار همچنین حاکی از آن است که گرچه جمعیت شهرنشین آفریقا همچنان رو به افزایش است ولی ۸۰ درصد شهرنشینها به منازل مسکونی مناسب با معیارهای بین المللی دسترسی ندارند.

این پدیده به معنای آن است که رشد اقتصادی آفریقا با روند ایجاد زیرساختها و عوامل اجتماعی لازم هماهنگ نیست. به عبارت دیگر رشد اقتصادی کشورهای آفریقا موجب شده است که مردم روستاها در جستجوی زندگی بهتر و کسب درآمد بیشتر به شهرهای بزرگ نقل مکان کنند و این در حالی است که اکثر این شهرها با مشکل ایجاد ساختارهای لازم روبرو هستند. در بسیاری از شهرها حتی منازل مسکونی مناسبت به اندازه کافی وجود ندارد و به همین دلیل مهاجران از روستاها ناگزیر به حاشیه نشینی روی آورده‌اند.

به همین علت شهرهای بزرگی مانند ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی با معضلی به نام حاشیه نشینی مواجهند.

باوجود این‌که آفریقای جنوبی کشور فقیری محسوب نمی‌شود ولی حاشیه‌نشینی گسترده در ژوهانسبورگ چهره متفاوتی ارائه می‌دهد.

این حاشیه نشینی علاوه بر این‌که نماد کمبود شدید زیرساخت‌ها و امکانات است، مشکلات امنیتی را نیز برای کلان شهر ژوهانسبورگ بوجود می‌آورد.

بنابراین گزارش، شهرداران اکثر شهرهای آفریقا از کمبود زیرساخت‌های تامین انرژی، فقدان آب آشامیدنی کافی و نبود امکانات حمل و نقل شهری به عنوان بزرگ‌ترین مشکلات خود یاد می‌کنند.

این شهرداران می‌گویند، جمعیت شهرنشین به علت کمبود منابع تامین انرژی ناگزیر برای برطرف کردن نیازهای خود به قطع بی‌رویه درخت‌ها روی می‌آورند و این روند علاوه بر نابودی محیط زیست موجب آلودگی بیشتر هوا می‌شود و چرخه معیوبی ایجاد می‌کند که محیط زیست با سرعتی مضاعف به‌سوی نابودی پیش می‌رود.گزارش ششمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم | ضرورت تجمیع قوانین پراکنده مرتبط با تغییر اقلیم

بر این اساس، ایجاد امکانات متعدد اقتصادی و اجتماعی در روستاها به منظور جلوگیری از مهاجرت روستائیان و همچنین گسترش زیرساخت‌ها در شهرهای بزرگ از جمله راه‌حل‌هایی است که برای مواجهه با مشکلات افزایش جمعیت شهرنشین در آفریقا پیشنهاد شده است.

نکته آخر این‌که آفریقا با سرعت زیادی در حال توسعه و گسترش است ولی همگان اذعان دارند که همه ابعاد آن هماهنگ پیش نمی‌رود و این چالش اصلی قاره سیاه در آینده نه چندان دور خواهد بود. کد خبر ۴۶۳۷۵۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو3 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر