الگوی غذایی ناسالم و پرخاشگری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
الگوی غذایی ناسالم و پرخاشگری

الگوی غذایی ناسالم و پرخاشگری

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان جنوبی عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند تغییراتی در خلق و خو و رفتار افراد ایجاد کند و الگوی غذایی سالم می‌تواند سرمنشا پرخاشگری باشد.

ساره حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند تغییراتی در خلق و خو و رفتار افراد ایجاد کند، اظهار کرد: تغییر الگوی غذایی افراد جامعه به خصوص نوجوانان و جوانان و روند رو به رشد استفاده از فست فودها و غذاهای فرآوری شده دارای نگهدارنده و رنگ‌های مصنوعی و متعاقبا کاهش مصرف خشکبار، میوه و سبزی علاوه بر اثرات سوئی که بر عملکرد سیستم گوارشی دارد برخلق و خو و رفتار مصرف‌کنندگان نیز تاثیرگذار است.

وی افزود: مصرف غذا و خوراکی‌هایی که عمدتا دارای میزان زیادی قند، چربی و کافئین هستند باعث ایجاد اضطراب شده و تحریک‌پذیری و پرخاشگری را افزایش می‌دهد و می‌تواند عامل ایجادکننده تنش در افراد باشد.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: مصرف مکرر فست فودها و نوشیدنی‌های ناسالم سبب عملکرد نادرست تریپتوفان در مغز شده و علائمی مانند افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری، پرخاشگری و ستیزه‌جویی در فرد ایجاد می‌کند.

حسینی ادامه داد: تریپتوفان، اسید آمینه‌ای است که پیش ماده تولید سروتونین بوده و سروتونین عامل احساس شادی، رضایت و آرامش است.

وی با بیان اینکه تریپتوفان تنها از راه مواد غذایی نظیرگوشت مرغ، ماهی و میگو، گوشت قرمز، ماش و جو به بدن وارد شده و در خود بدن سنتز نمی‌شود، افزود: ویتامین B و ویتامینD روند تبدیل تریپتوفان به سروتین را افزایش می‌دهند، در نتیجه مصرف مواد غذایی دارای این ویتامین‌ها مانند حبوبات، اسفناج، جعفری، کاهو، میوه و جگر می‌تواند باعث ایجاد حالت آرامش و رضایت خاطر در مصرف‌کننده شود.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: تحقیقات دانشمندان نشان داده است که احساس خوشحالی ایجاد شده در مغز پس از مصرف هشت وعده میوه و سبزیجات در روز برابر با خوشحالی یافتن شغل در افراد جویای کار می‌شود.

حسینی اظهار کرد: یکی دیگر از مضرات استفاده از فست فودها و غذاهای فرآوری شده ایجاد احساس سیری کاذب در مصرف‌کننده است که خود عامل کاهش مصرف مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت روز دنیا

وی افزود: کمبود این مواد مغذی و همچنین ریزمغذی‌هایی مانند منیزیوم، آهن، سلنیم و روی نیز می‌تواند در تغییر خلق و خو اثرگذار باشد، کمبود این ریزمغذی‌ها در بروز حالت‌های عصبی و گاهی افسردگی دخیل بوده و در مواردی نیز باعث کاهش توانایی یادگیری و مشکلات روحی و روانی در فرد می‌شود.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که میزان کمتری اسیدهای چرب امگا ۳ از طریق غذا دریافت کرده‌اند، نسبت به دیگران رفتار متغیرتر و دیدگاه منفی‌تری دارند و دارای علائم خفیف افسردگی نیز هستند؛ در عین حال افرادی که میزان بیشتری اسیدهای امگا ۳ مصرف کردند، نسبت به سایرین سازگارترند.

حسینی اظهار کرد: حذف خشکبار و آجیل مانند انجیر خشک، توت خشک، کشمش، برگه زردآلو، بادام، خرما، پسته، کنجد و فندق از برنامه غذایی افراد نیز می‌تواند باعث تغییر خلق و خوی فرد شود چراکه خشکبار سرشار از آهن، منیزیوم و سلنیم و.. بوده و کاهش دریافت این ریزمغذی‌ها در فرد باعث افسردگی، بی‌حوصلگی، عدم توان تصمیم‌گیری صحیح و پرخاشگری می‌شود.

وی افزود: استفاده از ادویه‌هایی مانند زردچوبه نیز بر خلق و خوی مصرف‌کننده تاثیر مثبت دارد و باعث ایجاد آرامش روانی، بهبود خلق و خو، رفتار و شخصیت اشخاص شده و افسردگی و غم را برطرف می‌کند.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: می‌توان با اختصاص سهم بیشتر میوه و سبزیجات در سبد غذایی خانواده و کاهش مصرف فست فودها و غذاهای فرآوری شده به ایجاد آرامش روانی، کاهش افسردگی وکاهش تنش و پرخاشگری به مرور زمان کمک کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا11 ساعت قبل
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به بی اهمیت شمردن درآمد سالیانه ۲۰هزار میلیارد تومانی از اخذ مالیات بر سیگار، از نمایندگان مجلس خواست که بر اساس قانون مبارزه با دخانیات مصوب سال ۸۵ مبنی بر افزایش سالانه ۱۰ درصد مالیات بر دخانیات، اقدام کنند. به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا مسجدی با اشاره به صحبت رییس سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه «برنامه‌ای برای افزایش مالیات بر سیگار نداریم.»، اعلام کرد: مصرف کنندگان سیگار، این کالا را به قیمت بالا خریداری می‌کنند و در مقابل، صنف دخانیات نه تنها برای این افزایش قیمت، مالیاتی پرداخت نمی‌کنند بلکه سودهای کلان آن را هم به جیب می‌زند. بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، مسجدی اظهار کرد: قیمت یک بسته سیگار وینستون از ۷ الی ۸ هزار تومان به ۱۳ هزار تومان، سیگار بهمن از دو هزار تومان به پنج هزارتومان، سیگار جی وان از ۲۵۰۰ تومان به ۶ هزار تومان و … رسیده است. بنابراین از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود در این شرایط حساس و بر اساس قانون مبارزه با دخانیات مصوب سال ۸۵ مبنی بر افزایش سالانه ۱۰ درصد مالیات بر دخانیات اقدام کنند. انتهای پیام

ماجرای پیشنهاد افزایش مالیات سیگار بجای گرانی چند برابری بنزین چه بود؟

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ششم آذر ماه در هفتمین کنگره ملی پیشگیری و درمان چاقی عنوان کرده بود: مالیات بر سیگار به تنهایی می‌توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد. رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت درباره این موضوع توضیحاتی ارائه داد که در ادامه مشاهده می‌کنید.

ماجرای پیشنهاد افزایش مالیات سیگار به جای گرانی بنزین چه بود؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ششم آذر ماه در هفتمین کنگره ملی پیشگیری و درمان چاقی عنوان کرده بود: مالیات بر سیگار به تنهایی می‌توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد. رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت درباره این موضوع توضیحاتی ارائه داد که در ادامه مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لکه‌های روی عنبیه چشم، چه چیزی درمورد سلامتتان می‌گوید؟ + فیلمانتهای پیام/
انتخابانتخاب1 روز قبل
یک مطالعه جدید موفق شده ارتباط معنی داری بین استفاده از رنگ مو و خطر ابتلا به سرطان پستان پیدا کند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بین استفاده از رنگ مو و خطر سرطان پستان در زنان سفیدپوست و سیاه پوست تفاوتهایی وجود دارد. این رقم در افرادی که مرتب از رنگ مو استفاده می‌کنند حتی بیشتر است و به ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. جالب اینجاست که بسته به نوع رنگ مو استفاده شده نیز تفاوت هایی وجود دارد. آنها همچنین ارتباط معنی داری بین خطر سرطان پستان و صاف کننده‌های موی شیمیایی مو مشاهده کردند.
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
اگرچه می‌توانید گوجه فرنگی خام را برای کمک به پیشگیری و مبارزه با سرطان مصرف کنید، اما گوجه فرنگی پخته از قدرت بیشتری در این زمینه برخوردار است. گوجه فرنگی پختهاگرچه می‌توانید گوجه فرنگی خام را برای کمک به پیشگیری و مبارزه با سرطان مصرف کنید، اما گوجه فرنگی پخته از قدرت بیشتری در این زمینه برخوردار است. گوجه فرنگی حاوی یک ماده مغذی به نام لیکوپن است که خواص ضد سرطان دارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی ممکن است به پیشگیری از سرطان پروستات کمک کند. همان گونه که پرهیز از سیگار می‌تواند به پیشگیری از سرطان ریه کمک کند، مصرف برخی مواد غذایی می‌تواند به پیشگیری از سرطان یا توقف گسترش سلول‌های سرطانی در بدن کمک کند.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
مدیر اجرایی قرارگاه تامین واردات مواد اولیه صنعت داخلی و داروهای ساخته شده با اشاره به اینکه در شرایط فعلی که تحریم‌های سختی بر کشور حاکم است، گفت: داروهای مورد نیاز را تامین کرده‌ایم و این پیش‌بینی وجود دارد تا سال ۱۳۹۹ بتوانیم بدون هیچ نگرانی داروی کشور را تامین و در اختیار بیماران قرار دهیم. وی اضافه کرد: از آنجا که ۹۷ درصد اقلام پزشکی و دارو در ایران تولید می‌شود، طبیعی است تولیدات داخلی افزایش یابد و برای حمایت بیشتر و به حرکت درآوردن چرخه صنعت داخلی باید از شرکت‌های داخلی حمایت کنیم تا رونق تولید را فعال نگه داریم. رئیس سازمان غذا و دارو کشور به انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های قطب ۵ کشور اشاره کرد و گفت: مقرر شد بسیاری از اقداماتی که تولیدکنندگان داخلی را ناچار به سفر به تهران می‌کند به دانشگاه‌های مراکز تفویض اختیار شود تا بدون هیچ گونه نگرانی و بروکراسی‌های اداری بتوانیم از این طریق صنعت دارویی و تجهزیات پزشکی را حمایت کنیم. وی در عین حال درباره تامین تجهیزات مشکلاتی را مورد اشاره قرار داد و از رئیس سازمان غذا و دارو خواست بیشتر در این خصوص استان فارس را مورد توجه قرار دهد. انتهای پیام/۴۲۵/ ع

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

پنجمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم - مشهد

ایسنا1 ساعت قبل

دخیا: رشفورد تمام کننده خیلی خوبی است؛ اگر مثل بازی با تاتنهام کار کنیم، می‌توانیم منچسترسیتی را شکست بدهیم

طرفداری1 ساعت قبل

پیش بازی اینتر-آ اس رم؛ زورآزمایی کونته و فونسکا با لشکری از مصدومان (به همراه نظرسنجی)

طرفداری1 ساعت قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه یوونتوس - الساندرو دل پیرو به لاتزیو (۱۹۹۴)

طرفداری1 ساعت قبل

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسنا1 ساعت قبل

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در قم معرفی شدند

مهر1 ساعت قبل

قلعه‌نویی: بیشترین ضربه را ما از داوری‌ها خورده‌ایم/ از جیب خودم و دوستانم برای نساجی خرج کردم

ایسنا1 ساعت قبل