گلخانه‌های پلاستیکی و خطرات زیست محیطی آن در مازندران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
گلخانه‌های پلاستیکی و خطرات زیست محیطی آن در مازندران

گلخانه‌های پلاستیکی و خطرات زیست محیطی آن در مازندران

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/مازندران عضوهیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: گلخانه‌های پلاستیکی که هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض پلاستیک آن است، از معایب این گلخانه‌ها در مواجه با خطرات زیست محیطی در مازندران محسوب می‌شود.

کامران قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در گلخانه‌ها علاوه بر مزیت‌ها، معایبی نیز وجود دارد، اظهار کرد: انرژی‌بر بودن و بر خلاف جریان طبیعی حرکت کردن در گلخانه‌های پلاستیکی هرچند باعث مصرف کمتر آب می‌شود اما از انرژی بیشتری جهت مدیریت گلخانه باید استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، تصریح کرد: مصرف آب در گلخانه‌های پلاستیکی بسیار مهم و یکی از دغدغه‌ها محسوب می‌شود که نمی‌توان به بهانه آن کشاورزی را تعطیل کرد چراکه امنیت غذایی بالاترین نوع امنیت است و نباید کشور از نظر مواد غذایی به کشورهای بیگانه وابسته باشد به همین دلیل باید راهکار و استراتژی‌هایی مناسبی جهت کاهش مصرف آب ارائه شود.

عضوهیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه روش‌های متعددی در مدیریت مصرف آب وجود دارد، گفت: سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری‌های زیرزمینی حفاظت شده و مواد نگه دارنده آب در گیاهان از جمله راهکارها است.

قاسمی خاطرنشان کرد: گلخانه، سایه‌بان‌ها، کارخانه‌های گیاهی و حتی شاسی‌ها از انواع کشت‌های حفاظت شده محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مواد نگه دارنده آب مانند سوپر جاذب‌ها و زئولیت‌ها در کشاورزی میزان آبیاری را کاهش می‌دهد، افزود: می‌توان به صورت به نژادی گیاهان مقاومی تولید کرد که نسبت به خشکی و کم آبی مقاوم باشند.

وی بیان کرد: در کشت حفاظت شده، گیاهان با قرار گرفتن در یک محفظه حفاظی علاوه بر اینکه تعرق و صرفه‌جویی در مصرف آب وجود دارد، می‌توان اقدام به تولید محصول خارج از فصل کنیم.

عضوهیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ادامه داد: شیوع بیماری‌های قارچی در فضای بسته به نسبت بیشتر ازفضای باز است و برخی محصولات مانند سبزی‌جات و صیفی‌جات در گلخانه‌ها به‌خصوص مازندران به دلیل رطوبت بسیار زیاد داخل گلخانه به آن دچار می‌شوند بنابراین استفاده بیشتر از قارچ‌کش‌ها جهت کنترل آن به تولید محصولات ناسالم کمک می‌کند.

قاسمی عدم مطالعه در انتخاب منطقه مناسب احداث گلخانه را یکی از دغدغه‌ها در این حوزه دانست و گفت: در کشورهایی چون ایتالیا، ترکیه و اسپانیا هر کدام برای احداث گلخانه مناطقی را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

وی در توضیح روش‌های ارزان‌تر جهت صرفه‌جویی در مصرف آب، مالچ و سایه‌بان را پیشنهاد داد و اظهار کرد: مالچ پوششی است که با قرار گرفتن در سطح خاک مانع تبخیر زیاد آب می‌شود.

عضوهیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تصریح کرد: اعطای مجوز به افرادی که تخصص در حوزه اصول مرتبط با کشاورزی، فیزیولوژی گیاه و تغذیه ندارند، یکی دیگر از دغدغه‌ها در این حوزه بوده که متاسفانه در نهایت به شکست منجر شده است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

قاسمی با اشاره به اینکه صرفا با دادن وام به افراد موفقیت حاصل نمی‌شود، افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی باید در این زمینه بسیار خوب عمل کند و با تعیین ناظرهای متخصص، افرادی که مجوز فعالیت دارند در واقع زیر نظر آن‌ها بازدید و کارشناسی محل انجام شود.

وی یادآور شد: براساس آمارها توسعه گلخانه‌ها در اروپا روند صعودی دارد اما این روند درآمریکا به آن شتابی که در اروپا وجود دارد، دیده نمی‌شود چراکه آمریکا کشوری با اقلیم‌های متنوع (مانند ایران) است و این موضوع تولید در گلخانه به‌خصوص سبزی‌جات وصیفی‌جات توجیحش را سخت می‌کند.

عضوهیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه همه جوانب در کشت گلخانه‌ای باید مدنظر قرار گرفته شود، گفت: به طور مثال در فصل زمستان و ۶ ماه دوم سال با وجود سرمای هوا در شمال کشور تولید صیفی‌جات در جنوب وجود دارد از طرفی گلخانه‌داری در مازندران با صرف انرژی که هزینه‌بر است با احداث ساختار گلخانه بخواهد به عنوان یک محصول خارج از فصل گوجه فرنگی را تولید کند آیا می‌توان با کشاورز و تولید کننده‌ای که در جنوب کشور گوجه‌فرنگی تولید کرده به گونه‌ای رقابت کند که قیمت تمام شده‌اش ارزان‌ترشود.

قاسمی یکی دیگر از دغدغه‌ها را کمبود نور در مازندران دانست و افزود: با توجه به بالا بودن رطوبت در مازندران و کمبود نور در شش ماه دوم وهمچنین پوششی که بر ساختار گلخانه قرار دارد باعث تشدید این موضوع می‌شود.

وی گفت: بنابراین باید گیاهانی که رشد زایشی ندارند و سایه‌پسند و نور کمتری نیازدارند، انتخاب شود که کاهو به دلیل رشد بهتر گزینه مناسبی است.

عضوهیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بیان کرد: با توجه به اینکه در مازندران دما در فصل زمستان خیلی کاهش پیدا نمی‌کند بنابراین گرم کردن گلخانه‌ها راحت‌تراست.

قاسمی با اشاره به اینکه بسیاری ازگلخانه‌ها به جهت دریافت یارانه دراین حوزه فعالیت دارند و چه بسا با قطع شدن آن ورشکست خواهند شد، خاطرنشان کرد: زمانی می‌توان گفت موفق عمل کردیم که تولید پایدار در گلخانه‌ها با کمترین آسیب به محیط زیست داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

همشهری TV | احتمال وقوع سونامی در دریای‌خزر

همشهریهمشهری13 ساعت قبل

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر19 ساعت قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
شبکه‌های سیما در آستانه فصل زمستان، مجموعه‌های نمایشی جدیدی را روی آنتن می‌برند. خبرگزاری صبا: به نقل از روابط عمومی معاونت سیما، شبکه‌های یک، دو و سه با سه مجموعه نمایشی جدید «زیر همکف»، «از سرنوشت» و «وارش» مهمان خانه‌های مخاطبان خود می‌شوند. «زیر همکف» در شبکه یکمجموعه تلویزیونی «زیر همکف» به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی رضا جودی از جمعه ۲۲ آذرماه هر شب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود. «از سرنوشت» به سرنوشت دو کودک از سن کم تا جوانی می‌پردازد و محوریت آن امید بخشی و تلاش برای رسیدن به آرزوها است. «وارش» در شبکه سهمجموعه نمایشی «وارش» به کارگردانی احمد کاوری و تهیه‌کنندگی محمودرضا تخشید از یکشنبه ۱۷ آذرماه هر شب ساعت ۲۰:۴۵ روی آنتن شبکه سه سیما رفته است.

نظرها

اخبار بیشتر