یادداشت اقتصادی| حمایت فوری از تولید داخل؛ فردا دیر است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
یادداشت اقتصادی| حمایت فوری از تولید داخل؛ فردا دیر است

یادداشت اقتصادی| حمایت فوری از تولید داخل؛ فردا دیر است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شاید هنوز دیر نباشد که فورا تولید داخلی را دریابیم، حمایت کنیم و نقدینگی را به این سمت هدایت کنیم که به تأیید اکثر متخصصین اقتصادی راه نجات این است ولی فردا قطعاً دیر است.

- اخبار اقتصادی -

خبرگزاری تسنیم، تحمل اقتصاد کشور در قبال استمرار سیاستهای نادرست و تک بعدی بانک مرکزی و مجموعه سیاست گذاری‌های سطحی و اقتصادی مسکن‌گونه دولت و مجلس در دوران تحریم، رو به اتمام بوده و هشدارهای فعالین اقتصادی و بخصوص تولیدکنندگان، تاکنون تاثیر نداشته است. استمرار سیاستهای تهدید تقاضای صنایع مولد نسبت به تأمین نقدینگی مورد نیاز تولید نه تنها در میان مدت و بلند مدت، سبب از دست رفتن اشتغال مولد گردیده، بلکه با اتمام یا کاهش منابع محدود خزانه دولت که به جای تزریق به تولید، صرف ارتزاق عمومی و نیازهای مصرفی در کوتاه مدت می‌گردد، بحران ملی اقتصاد را رقم خواهد زد.

در چنین شرایطی تنها و فقط تنها راه برون رفت از باتلاق پیش روی اقتصاد کشور، رونق تولید و گسترش نهضت ساخت داخل در جهت کاهش وابستگی و افزایش خودکفایی داخلی است. اشتباه راهبردی و اساسی دیگر در چنین شرایطی، تکیه صرف بر تولیدات با ارزش افزوده پایین و عمدتا متکی بر منابع خدادادی داخلی است که سودای ارزآوری و افزایش درامد ملی و توهم تولید داخلی را به همراه دارد. در حالی که خام فروشی ولو غیرنفتی حتی اگر تحریم‌ها مانع نشوند نه تنها حافظ اشتغال نخواهد بود بلکه نیاز داخل به کالاهای متنوع، اعم از کالاهای بادوام مثل خودرو و لوازم خانگی و کالاهای مصرفی مثل مواد غذایی، محصولات کشاورزی، محصولات صنایع تبدیلی و سایر کالاهای مورد نیاز جامعه را در برنخواهد گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

سراب حفظ نرخ تورم و تثبیت نرخ ارز از طریق تهدید تقاضای صنایع تولیدی با ارزش افزوده بالا و از سوی دیگر پایین نگه داشتن توان خرید مردم و هدر رفت منابع محدود و استراتژیک خزانه در پرداخت یارانه مستقیم و غیرمستقیم، تنها سرعت فرورفتن در بحران را زیاد می‌کند و در کنار ایجاد رانت و فساد (چنانچه به عنوان مثال در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی شاهد بودیم)، رکود و در نهایت مرگ صنایع پیشران و لوکوموتیو سایر صنایع را به دنبال خواهد داشت.

زود است که با تعلل در حل مشکلات تولید، اشتغال مولد که ضامن درآمد ملی پایدار و ایجاد رفاه نسبی عمومی و التیام بخش تورم و التهاب اقتصادی، اجتماعی و امنیتی است به مخاطره جدی افتاده و کشور در تأمین نیازهای معمول هم ناتوان گردد، فنر رها شود و تورم لجام گسیخته با هزار ترفند و شعبده اقتصادی رام نگردد و افسار پاره کند. شاید هنوز دیر نباشد که فورا تولید داخلی را دریابیم، حمایت کنیم و نقدینگی را به این سمت هدایت کنیم که به تأیید اکثر متخصصین اقتصادی راه نجات این است ولی فردا قطعا دیر است.

محبی نژاد/ دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز خیرالله رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی مدارس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا و تامین سلامت دانش آموزان و جلوگیری از انتقال ویروس این بیماری با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان استانی و برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور کاهش انتقال عامل بیماری و رفع نگرانی خانواده‌های محترم مقرر شد تمامی مراکز پیش‌ دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول و تمام مدارس استثنایی در تمامی مناطق و نواحی ۱۴ گانه آموزش و پرورش استان قزوین در دو نوبت صبح و بعدازظهر در روزهای شنبه ۱۶ آذر و یکشنبه ۱۷ آذر ماه تعطیل است. وی بیان کرد: همه مدارس در تمامی مناطق و نواحی در روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه دایر خواهد بود. رحمانی تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیمای استان و خبرگزاری‌های رسمی است و خانواده‌ها باید از این مراکز اخبار صحیح را کسب کنند. وی یادآورشد: شهروندان محترم می‌توانند اخبار مربوط را از طریق سایت آموزش و پرورش و رسانه‌های رسمی استان نیز پیگیری کنند.

تبدیل خودرو‌های بنزینی به گازسوز

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
با اصلاح قیمت بنزین این روز‌ها اقبال صاحبان خوردو‌های دوگانه سوز به سمت جایگاههای سوخت گاز بیشتر شده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نهایت بهترین توصیه برای کسانی که می‌خواهند خوردو هایشان را گازسوزکنند این است که حتما به مراکز مجاز برای نصب سیستم گاز سوز روی خودرو‌ها مراجعه کنند و به هیچ وجه کپسول دست دوم بر روی خودرو هایشان نبندند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عبداالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با علی بن مسعود بن علی السنیدی وزیر تجارت و صنایع عمان در تهران دیدار کرد. این دیدار برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور برگزار شد. در این دیدار مدیرکل سرمایه گذاری داخلی صندوق توسعه ملی عمان، رئیس اتاق بازرگانی و قائم مقام بانک مرکزی، وزیر تجارت و صنایع عمان را همراهی می‌کنند. اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود …

نظرها

اخبار بیشتر