خانه‌های مجردی چرا زیاد شده؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
خانه‌های مجردی چرا زیاد شده؟

خانه‌های مجردی چرا زیاد شده؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: تجردگرایی یکی از پدیده‌هایی است که در حال حاضر با رشد چشم‌گیری درون جامعه امروز ما در حال افزایش است، مصداق بارز این موضوع نیز افزایش تعداد خانوارهای تک نفره و خانه مجردی در سطح اجتماع است که می‌توان آن را تهدیدی بزرگ را برای بنیان خانواده دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، اصغر کیهان‌نیا، روانشناس و مشاور خانواده، در خصوص دلایل افزایش خانوارهای تک نفره و خانه‌های مجردی: این پدیده دارای زیربناهای فراوانی است که یکی از اصلی‌ترین زیربناها مبحث اقتصاد است. زمانی که جوانان بیکارند و یا دارای شرایط خوبی نیستند تا بتوانند مسکنی را تامین کنند، تن به ازدواج نمی‌دهند و از آن گریزان خواهند شد. زمانی که ازدواج نمی‌کنند نیز دیگر تعهدی به زندگی مشترک ندارند و به صورت کلی قید تشکیل زندگی مشترک و یا فرزند آوری را زده‌اند.

کیهان‌نیا افزود: در صورتی که بر اساس پژوهش‌های انجام شده مخارج فرد مجرد حدود ۲ الی ۳ برابر فرد متاهل است.

این روانشناس در ادامه به دیگر علت افزایش تجردگرایی درون جامعه پرداخت و اظهار کرد: طی ۵۰ سال اخیر شاهد کاهش تعداد افراد در خانواده‌ها بوده‌ایم، یعنی خانواده‌ها تک فرزند و یا ۲ فرزند شده‌اند. زمانی که این اتفاق روی می‌دهد از نظر خانواده باید همواره به فرزندان سرویس و خدمات داده شود. در این هنگام پس از رشد فرزند شاهد گرایش وی به سمت خانه‌های مجردی و رسیدن به استقلال خواهیم بود، البته استقلالی که در واقع هیچ رنگ و بویی از مستقل بودن ندارد چون فرزند علاوه بر اینکه خود دارای خانه خواهد بود. در کنار آن نیز باز هم از خدمات منزل پدری بهره مند خواهد شد.

این مشاور خانواده در ادامه به تبعات ناشی از افزایش تجردگرایی در اجتماع اشاره کرد و عنوان کرد: تبعات این موضوع نسبتا زیاد خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین تبعات موجود مبحث کمبود مسکن در جامعه است به صورتی‌که فرد مجرد چون از خدمات خانواده اصلی خود بهره‌مند می‌شود. فقط یک واحد مسکونی را به دلیل استقلال ناقص خود اشغال کرده است. از دیگر تبعات این موضوع می‌توان به زیر سوال بردن ازدواج نام برد، یعنی ازدواج که به عنوان یکی از اصلی‌ترین موضوعات این جامعه همواره مطرح است و در کلام بزرگان دین و همچنین بزرگان کشور مانند مقام معظم رهبری است، متاسفانه زیر سوال می‌رود و افراد به آن تن نمی‌دهند.

وی افزود: تن ندادن به ازدواج شرعی و قانونی ثمره‌ای جز رواج ازدواج‌های سفید و یا همخانه بودن دختران و پسران در بر ندارد، ازدواجی که به شدیدترین نحو روی افراد اثر می‌گذارد و بدترین صدمات را به زنان که عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین قشرهای این جامعه‌اند وارد می‌سازد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

کیهان‌نیا در ادامه به یکی از عوامل پنهان کاهش ازدواج اشاره کرد و یادآور شد: مصرفی شدن بانوان را می‌توان به عنوان یکی از عواملی دانست که زمان ازدواج را به تاخیر می‌اندازد و یا به صورت کلی مانع آن می‌شود، بسیاری از دختران مجرد به دلیل مصرف‌گرایی نیاز به درآمد دارند، پس از مدتی که نمی‌تواند مشغول به فعالیت و اشغال شوند در راستای تامین نیازهای مالی خود به سمت نوکیسه‌هایی می‌روند که به دلیل وجود اقتصاد بیمار ثروت کلانی را به دست آورده‌اند. در این زمان است که متاسفانه این زنان و دختران به واسطه سوءاستفاده این افراد مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و پس از آن دیگر حاضر به ازدواج نخواهند بود. این موضوع به تنهایی دارای تبعات فراوانی است از جمله از بین بردن استحکام خانواده به عنوان اصلی‌ترین نهاد جامعه ایرانی و اسلامی و قالب شدن تامین و تمایلات جنسی بر روابط و احساسات خانوادگی.

این پژوهشگر حوزه خانواده در خصوص نقش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در این رابطه نیز گفت: دنیای امروز دنیای فناوری‌های نو و ارتباطی است اما گاهی این فناوری‌های نو در راه‌های درست و صحیح مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد. متاسفانه فضای مجازی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی امروزه تبدیل به یک عامل تسهیل‌گر برای ایجاد روابط نامتعارف شده در صورتی که کاربرد اصلی این فضای مجازی چیز دیگری است. زمانی‌که این روابط نامتعارف به اوج خود برسد دیگر افراد از ازدواج گریزان خواهند و ترجیح می‌دهند نیازهای خود را به صورت غیر عرفی تامین کنند چون دیگر نیازی نمی‌ببیند ازدواج کنند و راه‌های آسان‌تری را پیش پای خود قرار داده‌اند.

این روانشناس در پایان تصریح کرد: در این میان نباید نقش رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای را فراموش کرد، متاسفانه شبکه‌هایی که کانون خانواده را هدف گرفته‌اند در سطح وسیع درون جامعه ما رشد کرده و رواج یافته‌اند و توانسته‌اند که مخاطبان فراوانی را نیز به سمت خود جذب کنند. محتوای پخش شده از این شبکه‌ها چیزی به جز عادی انگاری روابط نامشروع و دوری از ازدواج نیست، در واقع قبح مسائلی که در گذشته تابو بوده را شکسته و به سمت گسستگی خانواده‌ها حرکت می‌کند. در این خصوص بیش از هر چیز دیگر باید روی این موضوع تمرکز داشت تا آن را ریشه‌کن کنیم، چون به صورت نرم اعضای خانواده را از یکدیگر دور می‌کند و آن‌ها را به سمت انجام دادن افعال خلاف عرف و شرع سوق می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور: پیام خوزستان - دزفول- دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور گفت: ۲۰ درصد از مشکلات کشور مربوط به تحریم و مسائل خارجی است و مابقی مشکلات مربوط به ضعف مدیران و کم‌کاری آنها است. به گزارش خبرنگار مهر، حسینعلی شهریاری پیش از ظهر امروز چهارشنبه در آیین افتتاح پروژه‌های خیرین سلامت شهرستان دزفول در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: مجمع خیرین سلامت کشور در نظر دارد فعالیت‌های نرم‌افزاری را آغاز کند و به سمت و سویی برود که مردم کمتر دچار بیماری شوند. دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور یکی از مشکلات اساسی کشور در زمینهٔ بیماری را چاقی عنوان کرد و گفت: دلایل اصلی ابتلا به چاقی، تغذیه نامناسب و نبود تحرک است که در این راستا ابعاد مختلف بحث تغذیه از نوع مواد غذایی تا سلامت محصولات باید مورد توجه قرار بگیرد. وی در ادامه با بیان اینکه امروزه خانواده‌های زیادی زیر شلاق فقر دچار مشکلات شده‌اند، گفت: اگر وحدت و همدلی میان مسئولان افزایش یابد قطعا شاهد کاهش مشکلات اقتصادی مردم خواهیم بود. دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور ادامه داد: اگر مسئولان کشور اوضاع و شرایط را به‌درستی مدیریت و کنترل می‌کردند وضعیت کنونی پیش نمی‌آمد و به جرئت می‌توان گفت فقط ۲۰ درصد از مشکلات کشور مربوط به تحریم و مسائل خارجی است و مابقی مشکلات مربوط به ضعف مدیران و کم‌کاری آنها است که لازم است با افزایش بصیرت و همدلی، این رویه تغییر کند.

انباشت زباله‌های بیمارستانی سرکوچه‌های شهر + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، زباله‌های بیمارستانی به زباله‌های شهر بازگشتند. مدتی می‌شود که دوباره شاهد دور ریخت زباله‌های بیمارستانی در مخزن‌های زباله شهری هستیم که در دسترس کودکان کار و زباله گردان قرار می‌گیرد. براساس آمارهای جهانی بین ۱۰ تا ۵۲ درصد زباله‌های بیمارستانی عفونی هستند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است باعث انتقال بیماریهای واگیردار شوند. چرا که این زباله‌های بیمارستانی می‌تواند به آنها آسیب‌های گاه جبران ناپذیر وارد کند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از این جبهه گیری اعلام کرده است مردم می‌توانند با دیدن زباله‌های بیمارستانی در مخازن زباله با وزارت بهداشت تماس گرفته و مراکز بهداشتی متخلف را معرفی کنند.

آثار مخرب سیگار روی بدن انسان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، اکثر افراد به خصوص مادران می‌دانند که شیردهی چقدر برای نوزاد مفید است. در جامعه معمولا به شیردهی مادر به چشم فداکاری نگاه می‌شود که نوزاد را قوی و بزرگ می‌کند اما «شیره جان مادر را میکشد». نکته جالب این است که هر چه دوران شیردهی به نوزاد طولانی‌تر باشد مادر کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های شایع قرار می‌گیرد. با شیردهی می‌شود با دیابت هم جنگیددیابت تیپ۲ یکی از دیگر از مشکلات شایع در دنیا و همچنین در کشور ماست. رابطه دیابت بارداری، شیردهی و دریافت انسولینیکی از بیماری‌های شایع مادران باردار، ابتلا به دیابت بارداری است.

نظرها

اخبار بیشتر