کارهایی که اگر انجام می‌شد امروز شاهد برخی اعتراضات نبودیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
کارهایی که اگر انجام می‌شد امروز شاهد برخی اعتراضات نبودیم

کارهایی که اگر انجام می‌شد امروز شاهد برخی اعتراضات نبودیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس جهاد دانشگاهی توسعه اقتصادی متکی بر توان ملی و توان ملی متکی بر مجموعه فعالیت‌هایی برپایه علم و فناوری است که قتصاد دانش‌بنیان را شکل می‌دهد و به نظرم اگر طی سال‌های اخیر به روی این حوزه سرمایه‌گذاری هدفمند و مطلوبی داشتیم، در این برهه از زمان شاهد بروز برخی اعتراض‌ها در حوزه موضوعات معیشتی که بیشتر قشر جوان کشور را درگیر خود کرده است، نبودیم.

به گزارش ایسنا، مراسم تقدیر از شورای سیاستگذاری، هیئت داوران، اعضای ستاد برگزاری و عوامل اجرایی دبیرخانه پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا»، عصر روز گذشته ۲۷ آبان در دفتر مرکز جهاد دانشگاهی برگزار شد.

این مراسم با حضور حمیدرضا طیبی؛ رئیس جهاد دانشگاهی، عیسی علیزاده؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، بهزاد رشیدی؛ رئیس جهاد دانشگاهی واحد هنر و دبیر پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» در سالن کنفرانس دفتر مرکز جهاد دانشگاهی برگزار شد.

دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از عوامل برگزاری جشنواره گفت: توسعه علم و فناوری و پیشرفت در حوزه مشاغل دانش‌بنیان از جمله رویکردهای اساسی نهادهای انقلابی و از جمله جهاد دانشگاهی است که توسعه اقتصادی را در پی خواهد داشت و باید در شرایط کنونی در این زمینه تمرکز و حساسیت ویژه‌ای به خرج داد.

وی تصریح کرد: به هر حال جوان ایرانی نیاز به کار و شغل آبرومند، با میزان درآمد مکفی دارد که بتواند هم از پس مخارج خود برآید و هم در جامعه جایگاه درخور شأن شخصیت و عزت خود را داشته باشد و این امر میسر نخواهد شد مگر با تکیه و تمرکز بر مظاهر اقتصاد دانش‌بنیان که بحمدلله هم بسترهای آن را در اختیار داشته و هم به قدر کافی نیروی انسانی برای نیل به این هدف بزرگ در کشور تربیت و آموزش دیده‌اند که البته باید با چشم‌انداز مشخصی هدایت شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: برای توسعه علم و فناوری و فراهم آمدن بسترهای جدید لازم به منظور تحقق آن که به تبع آن رونق اقتصادی را نیز شاهد خواهیم بود ابتدا نیازمند الگوسازی هستیم که جهاد دانشگاهی در مجموعه اقدامات و فعالیت‌های خود تا حد بضاعت و توان خویش سعی در تحقق آن داشته و دارد و جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی یکی از ابزارهای الگوسازی در این راستا است.

طیبی افزود: بسیار خوشحالم که جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی تا به اینجا توانسته است بر مدار همین الگوسازی گام بردارد و از دریچه آثار هنری و مشخصا عکس و فیلم به حوزه صنعت و فناوری دقیق شده و علاوه بر توصیف پیشرفت‌های صورت گرفته، موانع، چالش‌ها و ضعف‌های این عرصه را نیز به تصویر بکشد.

رئیس جهاد دانشگاهی تأکید کرد: توفیقات این جشنواره تا به اینجا به دست نمی‌آمد مگر با جدیتی که من در دبیرخانه و ستاد برگزاری این جشنواره دیده‌ام و دلسوزی‌ها و علاقه‌مندی وافری که آقای رشیدی؛ دبیر این جشنواره در طول این پنج دوره برگزاری از خود نشان داده است و البته تلاش شما دوستان کارشناس و متخصص که هر کدام با داشتن پیشینه علمی و هنری خود پای کار آمده‌اید و دلسوزانه و با کمترین چشم‌داشتی برای قوام و پیشرفت هر چه بیشتر این جشنواره تلاش می‌کنید.

طیبی در پایان سخنان خود گفت: قطعا پیشرفت این جشنواره، تجربیات به دست آمده از برگزاری هر دوره، موجب رفع نواقص و کاستی‌های آن خواهد شد و علاوه بر اینکه این جشنواره روایتگر پیشرفت‌ها و افت و خیزهای عرصه صنعت و فناوری است، به واسطه دغدغه‌مندی هر یک از عوامل برگزاری آن، خود نیز به پیشرفت و تأثیرگذاری روزافزون نائل آمده تا آنجا که هم‌اکنون تأثیر مثبت برگزاری چند دوره از این رویداد را در عرصه فناوری و صنعتی و فرهنگسازی لازم در این حوزه مشهود است.

شرط‌هایی که برخی برای حضور در جشنواره گذاشتند

بهزاد رشیدی؛ رئیس جهاد دانشگاهی هنر و دبیر پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» نیز در این مراسم گفت: هدف از برگزاری این مراسم علاوه بر تقدیر از عوامل و دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره اعم از اعضای شورای سیاستگذاری، اعضای هیئت انتخاب و داوران و همکارانم در دبیرخانه و ستاد برگزاری جشنواره، مجدد نشستن پای صحبت صاحبنظران و کارشناسانی است که در این دوره از جشنواره با ما همکاری داشته یا از نزدیک شاهد تحولات آن بوده‌اند تا از نقطه نظرات آنها در پیشبرد اهداف جشنواره استفاده شود و بر همین اساس از حضار گرامی خواهشمندم تا فرصت این نشست را مغتنم شمرده و نقدهای مثبت و سازنده خود را در مورد این جشنواره که می‌تواند چراغ راه ما برای برگزاری ادوار آینده باشد، مطرح کنند.

رشیدی با اشاره به مشارکت و همیاری برخی از نهادهای صنعتی و سینمایی در برگزاری دوره پنجم این جشنواره، ادامه داد: البته حمایت و همراهی برخی دیگر از این دوستان مسئول میسر نشد در حالیکه ما توقع این همدلی و همراهی را داشتیم و البته در بعضی مواقع بیان انتظارات عجیب و غیرواقع از سوی ایشان مانع از این همکاری شد چرا که شرط حمایت از جشنواره را در شرکت و برگزیده شدن برخی از آثار تولیدی خود در بخش مسابقه این جشنواره می‌دانستند که البته با وجود این ادعا، آثار هنری آنها فاقد کیفیت لازم بود و من همینجا اعلام می‌کنم که این جشنواره در فضایی کاملا سالم و با کمال عدالت در ارزیابی آثار به گواه هیئت داوران در هر دو بخش عکس و فیلم برگزار شد و هیچ اثری به دبیرخانه تحمیل یا سفارش نشد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

دبیر جشنواره «فردا» تصریح کرد: این دوره از جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی چند ویژگی داشت اول اینکه غالب گروه اجرایی این جشنواره و همکاران من در دبیرخانه را جوانان دانشجو و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های هنری تشکیل می‌دادند که با روحیه بالا و انگیزه و پویایی لازم مراحل اجرایی این جشنواره را با موفقیت پشت سر گذاشتند و دیگر اینکه این جشنواره مانند بسیاری از رویدادهای دیگری که جهاد دانشگاهی برگزار می‌کند با کمترین هزینه و با روحیه‌ای کاملا جهادی و مسئولانه برگزار شد که ما به واسطه طی شدن چنین روند اجرایی از تمامی دوستان همکارم کمال تشکر را دارم.

رئیس جهاد دانشگاهی هنر با اشاره به عملکرد فراگیر دبیرخانه جشنواره در حوزه اطلاع‌رسانی، تبلیغات و برگزاری رویدادهای مقدماتی جشنواره نظیر بازدید فیلمسازان از مراکز صنعتی، گفت: ارسال فراخوان جشنواره در ارتباط با بسیاری از دفاتر جهاد دانشگاهی سراسر کشور، انجمن‌های هنری و فیلمسازی و نظایر آن سبب شد که ما در بعد کمی جشنواره و ارسال آثار به دبیرخانه نسبت به ادوار گذشته از جهش چشمگیری برخوردار باشیم مضاف بر اینکه به تأیید دوستان در هیئت انتخاب و داوری این جشنواره آثار از نظر کیفی نیز پیشرفت قابل توجهی نسبت به دوره‌های قبلی داشت.

رشیدی تأکید کرد: در این دوره از جشنواره شاهد حضور فیلم‌هایی بودیم که برای نخستین‌بار در این رویداد هنری رونمایی می‌شدند و از آنجا که این جشنواره چشم‌انداز بین‌المللی شدن نیز دارد، در دوره پنجم با نمایش ۹ فیلم از ۸ کشور در بخش جنبی، جرقه‌های این مهم را زد که خوشبختانه هم در بخش مسابقه و در استقبال از آثار بین‌المللی شاهد حضور چشمگیر مخاطبان و علاقه‌مندان بودیم.

دبیر جشنواره «فردا» گفت: درست است پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی به پایان رسیده است اما دبیرخانه این جشنواره تعطیل نشده و ما همچنان با روشن نگاه داشتن چراغ دبیرخانه، سلسله اقداماتی را در دست اقدام داریم که از جمله مهمترین آنها برگزاری نمایشگاه عکس و اکران فیلم‌های منتخب جشنواره با همکاری سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و دفاتر جهاد دانشگاهی سراسر کشور خواهد بود.

تلاش برای برگزاری نمایشگاه‌های عکس در مترو

وی افزود: رایزنی نیز با متروی تهران به انجام رسیده است تا در زمانی مناسب در برخی از ایستگاه‌های راه‌آهن شهری تهران و حومه، اقدام بر برپایی نمایشگاه عکس جشنواره که بیشتر عکس‌های صنعتی را دربرمی‌گیرد، کنیم ضمن آنکه همچنان برنامه‌ریزی‌ها برای بازدید فیلمسازان علاقه‌مند از مراکز صنعتی و فناورانه در دستور کار قرار دارد.

رشیدی در پایان گفت: استدعای من از همه دوستان کارشناس و مسئول در عرصه سینمایی و هنری و فعالان صنعتی این است که برای ارائه نقطه نظرات و راهکارهای خود در پیشبرد هرچه مطلوب این جشنواره، با دبیرخانه جشنواره قرابت و معاونت داشته باشند تا ما بتواند با رفع موانع و نواقص، شاهد برگزاری هرچه کیفی این جشنواره در ادوار آتی باشیم.

در ادامه این مراسم برخی از مسئولان سینمایی و هنرمندان در حوزه فیلم و عکس به ارائه نقطه نظرات و نقدهای مثبت و منفی خود در مورد جشنواره پرداختند و در پایان نیز با حضور رئیس جهاد دانشگاهی از دست‌اندرکاران و گروه اجرایی پنجمین جشنواره فیلم و عکس «فردا» با ارائه لوح سپاس و هدایایی، تقدیر به عمل آمد.

طبق اعلام روابط عمومی پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا»، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد؛ معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حمیدی‌مقدم؛ مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شهاب‌الدین عادل؛ عضو شورای سیاستگذاری جشنواره و رئیس دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، مجید رجبی‌معمار؛ مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، مسعود سفلایی؛ عضو هیئت انتخاب جشنواره، مصطفی رزاق‌کریمی؛ عضو هیئت داوران بخش فیلم جشنواره، داریوش کیانی؛ عضو هیئت داوران بخش عکس جشنواره و بهنام حقیقی؛ کارشناس و فعال صنعتی حضور داشتند.

کارهایی که اگر انجام می‌شد امروز شاهد برخی اعتراضات نبودیم - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر1 روز قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.
فراروفرارو1 روز قبل
تصاویری جدید از گریم حسام منظور در فیلم «مست عشق» ببینید. به گزارش خبرآنلاین، حسام منظور در نقش حسام‌الدین چلبی، همنشین و شاگرد مولانا ایفای نقش خواهد کرد. شهاب حسینی، پارسا پیروزفر، ابراهیم چلیکول، هانده ارچل، سلما ارگچ، بنسو سورال، بوراک توزکوپاران و بوران کوزوم سایر بازیگران «مست عشق» هستند. داستان فیلم «مست عشق» همزمان با دوران زندگی مولانا و شمس تبریزی اتفاق می‌افتد. صفحه اینستاگرام فیلم «مست عشق» این تصاویر را به مناسبت تولد حسام منظور که مخاطبان تلویزیون او را با سریال «بانوی عمارت» و «برادرجان» می‌شناسند، منتشر کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی ایده بازار امیرکبیر؛ پیرو برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی، پیش نشست این رویداد با حضور آقایان دکتر عبدالعظیم بهفر (مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو)، دکتر عبدالحسین قاسم‌زاده (معاون برنامه‌ریزی اداره کل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) و دکتر شهرام شعیبی (مشاور مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) برگزار شد تا درباره چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و نیز تبیین اهداف و چشم‌انداز دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی پرداخت. آقای عبدالعظیم بهفر، عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت این رویداد گفت: با تشکیل سازمان غذا و دارو در سال ۹۰ و با توجه به اهمیت حوزه فراورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره‌کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را تشکیل دادیم. آقای عبدالعظیم بهفر با اشاره اهدافی که در دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی دنبال می‌شود گفت: این فراورده‌ها را از دو منظر می‌توان نگاه کرد. اول بازار داخلی کشور: طبیعی است که در داخل کشور نیاز‌هایی در این زمینه داریم. در بخش فراورده‌های آرایشی و بهداشتی به راحتی می‌توان ایده‌ای را مطرح کرد که اثبات این ادعای این ایده نسبت به فرآورده‌های دارویی آسان‌تر است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای دکتر سید احمد معتمدی در جلسه مشترک سازمان ایمیدرو با دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این سازمان بودجه خوبی برای تحقیقات دارد که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و محققان می‌توانند با تدوین طرح‌های تحقیقاتی مؤثر از این بودجه استفاده کنند. وی با اشاره به آغاز همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان ایمیدرو افزود: باید برنامه ریزی صورت گیرد تا این دانشگاه و سازمان ایمیدرو طرح‌های تحقیقاتی مشترک و اثرگذار با یکدیگر داشته باشند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه براساس قراردادی که با اتاق بازرگانی تهران دارد در حال پیگیری طرح‌های مختلف از جمله طرح‌های معدنی است. آقای دکتر معتمدی ادامه داد: قرارداد این دانشگاه با اتاق بازرگانی تهران یک فعالیت بلند مدت و مستمر خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر