رشت باید گزارش فعالیت‌هایش را به یونسکو بدهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
رشت باید گزارش فعالیت‌هایش را به یونسکو بدهد

رشت باید گزارش فعالیت‌هایش را به یونسکو بدهد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو می‌گوید: از دفتر یونسکو در پاریس تذکری برای رشت با عنوان «شهر خلاق غذا» دریافت نکرده‌ایم. اما رشت امسال باید گزارشی از عملکرد چهارساله خود برای فعال و زنده نگه‌داشتن این عنوان به یونسکو ارائه دهد.

به گزارش ایسنا، ۱۱ آبان امسال، شهرود امیرانتخابی – مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان – ‌در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی از تهدید یونسکو مبنی بر پس گرفتن امتیاز «شهر خلاق خوراک جهان» از شهرداری رشت خبر داده بود.

او علت مطرح شدن این تهدید را انجام نشدن هیچ کار مثبتی در سال‌های اخیر و پس از ثبت شدن نام رشت در جمع شهرهای خلاق «خوراکی (غذا)» اعلام کرده و گفته بود: «شهرداری رشت برای از دست ندادن این امتیاز باید به سرعت یک‌سری مستندات به یونسکو ارائه دهد. این مستندسازی‌ها باید در راستای برنامه‌ها و رویدادهایی باشد که شهرداری تاکنونبرای معرفی رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی انجام داده است.»

امیر روشن‌بخش – معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو – در گفت‌وگو با ایسنا، می‌گوید: انتخاب شهرهای خلاق یکی از پروژه‌های متداول در یونسکو در حوزه‌ شهرهاست که در هفت رسته‌ «ادبیات»‌، «خوراک‌شناسی»،‌ «صنایع دستی»‌، «موسیقی»‌، «هنرهای رسانه‌ای»‌، «هنرهای مردمی» و «طراحی» با داوطلب شدن شهرها، توسط کارشناسان یونسکو بررسی می‌شود و هر دو سال کمیسیون ملی یونسکو پرونده چهار شهر از کشور را تکمیل کرده و به دفتر یونسکو در پاریس ارسال می‌کند؛ در ادامه پرونده‌ شهرها بررسی و در نهایت از بین هر چهار شهر، دو شهر به عنوان سهمیه‌ هر کشور انتخاب می‌شود.

او با بیان این‌که این انتخاب به صورت دوسالانه انجام می‌شود، ادامه می‌دهد: هر شهر بعد از انتخاب به عنوان شهر خلاق در رشته‌ مورد نظر موظف به ارائه‌ گزارش به یونسکو، هر چهار سال یک بار است تا اطلاع دهد چه اقدامات مثبتی برای فعال ماندن عنوان شهر خلاقِ خود انجام داده است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری | اخبار سرگرمی و تفریحی

او اما درباره‌ صحبت‌هایی که از تذکر یونسکو به شهرداری رشت خبر می‌دهند، می‌گوید: نامه، تلگرام، تلکس یا پیامی از مبادی رسمی یونسکو در پاریس به دبیرخانه شهرهای خلاق در یونسکو - تهران نرسیده است، اگر هم دوستان از مسیر دیگری تذکری دریافت کرده باشند، ما بی‌اطلاعیم.

او با اشاره به ایجاد موج در مواقع و مناسبت‌های مختلف برای گرفتن عنوان در بین شهرها و استان‌های کشور، اظهار می‌کند: با شکل‌گیری آن موج به مرور نیاز به انجام یک‌سری اقدامات توسعه‌ای مانند بحث‌های مالی، گردشگری و اقتصاد بومی نیز به وجود می‌آید، تا شهر انتخاب‌شده از فرصت پیش‌آمده برای خود به درستی استفاده کند و در این حوزه‌ها برای خود ظرفیت‌سازی کند.

معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به این که شهرهایی که تا کنون عنوان «شهر خلاق» در حوزه‌های مختلف را به دست آورده‌اند، متاسفانه هنوز زیاد از این ظرفیت استفاده نکرده‌اند، تاکید می‌کند: رشت امسال باید گزارشی از فعالیت‌های خود به دبیرخانه شهرهای خلاق یونسکو ارسال کند تا اقدامات انجام‌شده بررسی شوند.

روشن‌بخش با اشاره به این‌که برای انتخاب شهرهای خلاق امسال چهار شهر مشهد و شیراز هر دو در حوزه «ادبیات»، بندرعباس در حوزه «صنایع دستی» و سنندج در حوزه «موسیقی و فولکلور» معرفی شدند، اظهار می‌کند: دو شهر سنندج و بندرعباس از ایران به عنوان شهرهای خلاق ۲۰۱۹ انتخاب شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
لباس شب بی‌نظیر دایانا به‌خودی‌خود خبرساز بود، اما پس از آن‌که تصویر رقص دایانا با جان تراولتا، بازیگر فیلم گریس، در جهان پخش شد، آن لباس به اسطوره‌ای‌ترین لباس خاندان سلطنتی بریتانیا بدل شد. او همین لباس را برای پرتره‌ای که لرد اسنودن در سال ۱۹۹۷ از دایانا کشید، بر تن کرد. حالا، لباس شب مخمل دایانا دوباره به حراج گذاشته شده و خانه حراج کری تیلر لندن تخمین می‌زند که به بهای ۳۵۰ هزار پوند فروخته شود. قرار است لباس دایانا در ۹ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۸ آذر ۹۸) به حراج گذاشته شود. انتخابی غیرعادی برای پرنسس جوانلوسی بیشاپ، از خانه حراج کری تیلر، گفت: این یکی از مهم‌ترین و نمادین‌ترین لباس‌های شبی به شمار می‌آید که پرنسس در عمرش به تن کرد.

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خانم مصلحی ۶۷ ساله پس از شکسته شدن مهره گردنش بر اثر یک عطسه شدید فهمید که پوکی استخوان دارد پوکی استخوان نامریی است. درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می‌تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید. پوکی استخوان درمان پذیر است بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان هستند، می‌توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند. وقتی پوکی استخوان روی ستون فقرات تاثیر بگذارد، اغلب منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت می‌شود. کارشناسان شبکه تحقیقات استئو پروز (پوکی استخوان) می‌گویند: ناتوانی حاصل از پوکی استخوان همانند یا بیشتر ازناتوانی ناشی از بسیاری از بیماری هاست.
صدا و سیماصدا و سیما59 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آقای دکتر مالک نادری در جلسه انعقاد قرارداد میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت توسعه پترو ایران پدکو گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه‌های مرتبط با نفت و در دیگر حوزه‌ها علاقه مندانه و حرفه‌ای ورود پیدا کرده است. مدیرکل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در طرح‌های بزرگ نفتی که قرارداد آن‌ها با وزارت علوم تحقیقات و فناوری امضا شد، طرح دارخوین به دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص داده شد. مدیرکل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکید کرد: امسال اتفاق خوبی در حوزه ارتباط با صنعت دانشگاه به وجود آمده به نحوی که تعداد طرح‌های نفتی دانشگاه قابل قبول بوده است، اما باتوجه به ظرفیت دانشگاه این تعداد همچنان می‌تواند افزایش یابد. آقای دکتر حسین حسینی تودشکی در جلسه انعقاد قرار داد میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت توسعه پترو ایران پدکو گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۶ سال گذشته راهبرد حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم را تدوین کرده است. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از این شرکت‌ها درحوزه‌های مرتبط با نفت و گاز فعالیت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر