حضور متفاوت ایران در سومین نشست «یو‌. پی‌. آر»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
حضور متفاوت ایران در سومین نشست «یو‌. پی‌. آر»

حضور متفاوت ایران در سومین نشست «یو‌. پی‌. آر»

فارسخبرگزاری فارس |
ایران در سومین نشست «یو.پی.آر» نسبت به گذشته حضوری متفاوت داشت که این تفاوت موجب تمجید بسیاری از کشورها از پیشرفت‌های حقوق بشری ایران شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری فارس، هیأت حقوق بشری ایران در سومین نشست یو.‌پی‌. آر حضوری متفاوت‌تر از گذشته داشت که قشونی یکی از کارشناسان حوزه حقوقی کشور در یادداشتی به تفاوت‌های آن اشاره کرده است.

متن این یادداشت را در زیر می‌خوانید:

کارکرد ضعیف کمیسیون حقوق بشر در پیشبرد اهداف حقوق بشری، عدم نظارت بر وضعیت حقوق بشر در کشورهای دیگر، بی‌اعتباری روزافزون کمیسیون تحت تأثیر عضویت کشورهای ناقض حقوق بشر و سواستفاده ابزاری و سیاسی آنان از این نهاد، منجر به انحلال این نهاد حقوق بشری و جایگزینی آن با شورای حقوق بشر شد. بدین ترتیب، متعاقب تأسیس شورای حقوق بشر توسط مجمع عمومی در سوم آوریل ۲۰۰۶ و براساس ماده ۶ بخش اجرایی قطعنامه مزبور، این نهاد مؤظف گردید تا در اختیارات، فعالیت‌ها و سازوکارهای کمیسیون حقوق بشر سابق بازنگری و ساختار شورای حقوق بشر را براساس فرآیند جدید، طراحی و سازماندهی نماید. در ساختار پیشنهادی شورای حقوق بشر که در پنجمین نشست شورا یا اجماع اعضا به تصویب رسید، رویه‌ای دائمی به نام سازوکار بررسی دوره‌ای و جهانی موسوم به Universal Periodic Review (یو. پی. آر) بنیان گذاشته شد که در چارچوب آن وضعیت حقوق بشر کلیه کشورها در دوره‌های مشخص مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مکانیسم مزبور، یک سازوکار نظارتی با هدف ارتقا و حمایت از حقوق بشر محسوب می‌شود که مبتنی بر بررسی وضعیت حقوق بشری تمام کشورها، بدون هیچ‌گونه تبعیض و برپایه گفت‌وگو و همکاری می‌باشد. این بررسی هر چهار سال و نیم یکبار انجام می‌شود و طی آن تمام کشورهای عضو سازمان ملل به کشور تحت بررسی، توصیه‌هایی در زمینه حمایت و ارتقای حقوق بشر صادر می‌نمایند. هیچ کشوری از این بازبینی دوره‌ای معاف نیست و تمام کشورهای دنیا حتی کشورهای قدرتمند، تحت نظارت قرار گرفته و توصیه‌هایی از سوی تمام کشورهای جهان دریافت می‌‌کنند.

در این میان، جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از کهن‌ترین و غنی‌ترین تمدن‌های بشری که نقش بی‌بدیلی در غنای تمدن و فرهنگ بشریت داشته است، با جمعیتی نزدیک به ۸۰ میلیون نفر یکی از کشورهای فعال در فرایند بررسی دوره‌ای جهانی (یو. پی. آر) می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران با اتکا به موازین اسلامی و قانون اسلامی خود، پیشرفت‌های عظیمی در حوزه حقوق بشر داشته است، پیشرفت وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته می‌تواند توسط هر ناظر بی‌طرف و منصفی به ویژه در مقایسه با وضعیت قبل از سال ۱۳۵۷ و همچنین با بسیاری از کشورهای دیگر مورد اذعان قرار گیرد.

بنابراین، سیاست اصولی ایران، بر حمایت از این سازوکار غیر گزینشی و متعادل استوار است. بر همین اساس در ۸ نوامبر، ایران در سی‌وچهارمین اجلاس کارگروه شورای حقوقی بشر مربوط به گزارش دوره‌ای این سازمان، سومین گزارش ملی خود از وضعیت حقوق بشر را ارائه کرد.

نکته حائز اهمیت در این دوره، ارائه متفاوت گزارش ایران در شورای حقوق بشر نسبت به دوره‌های پیشین می‌باشد. این گزارش در قالب‌های مختلفی از جمله ارائه گزارش کتبی، برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای حقوق بشری جمهوری اسلامی در قالب ۳۰ استند و پوستر، تهیه کتاب‌هایی در خصوص آزادی بیان، مطالبات اقوام و اقلیت‌ها، حقوق زنان، حقوق کودکان، حقوق معلولان و همچنین تهیه بروشورهایی در خصوص تحریم‌های ظالمانه ارائه شد.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

به همین خاطر در این نشست سه ساعته که اکثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد در آن مشارکت داشتند، فضای مثبتی در مورد ایران در نشست حاکم بود. به طوری که از ۱۱۴ کشوری که در مورد ایران اظهارنظر کردند، تنها تعداد کمی از کشورها مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی از ادبیات نامناسبی استفاده کردند و اتهاماتی در قالب توصیه مطرح کردند که نسبت به آنان واکنش صریح و مناسبی صورت گرفت و بقیه به صورت وسیع از اقدامات مثبت ایران قدردانی کردند و توصیه‌هایی نیز برای تداوم پیشرفت‌های مثبت کشورمان در زمینه حقوق بشر ارائه کردند.

شایان ذکر است، از مهم‌ترین پیشرفت‌ها و تحولات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران طی ۴ سال اخیر می‌توان به تحول بسیار بزرگ و اساسی در حوزه تقنین، تصویب ۲۰ قانون، ارائه ۵ لایحه و ۴ طرح جهت ارتقا و حمایت از حقوق بشر، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، گسترش مراکز درمانی در نقاط مختلف کشور، تقویت نظام تأمین اجتماعی، کاهش اعدام‌های ناشی از قاچاق مواد مخدر به دلیل اصلاحات قانون مربوطه، حضور بانوان ایرانی در رشته‌های مختلف ورزشی، همکاری در پاک‌سازی تروریست‌های داعش، حضور چشمگیر زنان در دانشگاه‌ها، پیشرفت‌های بهداشتی و درمانی، آموزش حقوق بشر در بین قضات، نیروهای پلیس، کارکنان نهادهای اجرایی، تصویب منشور حقوق شهروندی، همزیستی مسالمت‌آمیز اقلیت‌های قومی و مذهبی، به صفر رسیدن فقر مطلق در ایران در سال ۲۰۱۵ براساس اعلام بانک جهانی، تصویب قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت، میزبانی ایران از پناهندگان و آوارگان، پیشگیری و حذف تبعیض علیه کودکان، همکاری ایران با مکانیزم‌های بین‌المللی حقوق بشر و … می‌توان اشاره کرد.

لازم به ذکر است، حضور متفاوت جمهوری اسلامی ایران در این نشست موجب تمجید بسیاری از کشورها از پیشرفت‌های حقوق بشری ایران گردید، استقبال اکثریت کشورها به حدی بود که حتی واکنش معاندین نظام را علیه کشورمان برانگیخت؛ تا جایی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برگزاری نمایشگاه دستاوردهای حقوق بشری ایران را اقدامی ریاکارانه خواند.

در پایان باید گفت، با وجود چالش‌های بزرگی همچون تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان که با عنوان اقدامات یک‌جانبه زورمدارانه شناخته می‌شود. جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به ظرفیت‌های ملی و تکیه بر پشتوانه مردمی بر این موانع فائق آمده است و بر خود لازم می‌داند از همه ابزارها و امکانات برای تأمین حقوق و نیازهای مردم خود استفاده نماید و همچنین با اتخاذ رویکردی سازنده و مشارکت جدی در فرآیند گزارش دوره‌‌ای و گزارش‌دهی به موقع با شیوه‌های گوناگون و اجرای توصیه‌ها، موجب پیشرفت و ارتقای حقوق بشری در سطح بین‌المللی شده است که به نحو ملموسی جمهوری اسلامی ایران را از بسیاری از کشورها‌، پیشرو ساخته است.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا13 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: با توجه به اینکه امامزاده معصوم (ع) دارای دو شبستان است یکی از این شبستان‌ها به عنوان گرمخانه در اختیار افرادی که شرایط اسکان (بی‌خانمان) ندارند یا مسافرانی هستند که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند و امکان اسکان ندارند قرار گرفته است. مجتبی عبدالهی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد طرح شرایط اسکان برای افراد بی‌خانمان یا در راه مانده در امامزاده معصوم (ع) اظهار کرد: باتوجه به فصل سرما و برودت هوا طی طرحی تلاش کردیم شرایطی برای اسکان افرادی که مکانی برای استراحت ندارند یا از سفر رسیده و شرایط مالی برای اسکان ندارند را فراهم کنیم تا این افراد در این سرما در خیابان‌ها نمانند. وی ادامه داد: باتوجه به اینکه امامزاده معصوم (ع) واقع در خیابان قزوین از دو شبستان برخوردار است این امامزاده برای خدمات‌رسانی به هموطنان عزیز در نظر گرفته شده است. مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان تهران تاکید کرد: از محل نیت یکی از واقفین به نام سرکار خانم ملوک هاشمی که نیت تهیه سوخت و لباس گرم را داشتند توانستیم پتوهای نو و حوله‌های یکبار مصرف را تهیه کنیم. باتوجه به حمام‌های داخل این امامزاده امکان استحمام نیز وجود دارد.
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک نیمه سنگین در آزاد راه کرج - قزوین خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی درباره آخرین وضعیت راه‌های کشور گفت: در حال حاضر ترافیک نیمه‌سنگین در آزاد راه کرج - قزوین محدوده پل پردیس تا پایانه شهید کلانتری گزارش شده است همچنین ترافیک در مسیر جنوب به شمال محور هراز در محدوده سه راهی چلاو نیمه سنگین و ترافیک طول محور پرحجم و روان است. به گفته وی مه گرفتگی همراه با کاهش دید نیز در استان آذربایجان غربی محورهای ارومیه - نقده و ارومیه - مهاباد و در استان خوزستان محور اهواز - بهبهان گزارش شده است.
کرد آنلاینکرد آنلاین16 ساعت قبل
عصر کرد - شایعاتی درباره مقابله با یک حادثه ضدامنیتی منتشر شده استبسته شدن منطقه تجریش تهران و حضور گسترده پلیس و نیروهای امنیتی/ پلیس: بسته مشکوک بررسی شدیک منبع آگاه در گفتگو با عصرایران گفت: یک نفر با پلیس تماس گرفته و اعلام کرد که بسته مشکوک مشاهده کرده ولی هنوز چیزی کشف نشده و پلیس به دنبال بررسی بیشتر است. علاوه بر پلیس، نیروهای آتش نشانی هم حضور دارند. اعلام نتایج بررسی بسته مشکوک در سطل زبالهبنابر اعلام پلیس، بسته مشکوک کشف شده در تجریش، توسط پلیس بررسی شده و هیچ مورد خاصی گزارش نشده است. مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ اعلام کرد: بسته مشکوک در سطل زباله‌ای در منطقه تجریش با حضور ماموران کلانتری، بررسی شد. به گفته پلیس، هیچگونه مورد خاصی وجود نداشته است.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی ذوعلم در دیدار وزیرآموزش‌وپرورش با کارکنان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بابیان اینکه وزیرآموزش‌وپرورش بازاندیشی بسیار خوبی در آموزش‌وپرورش داشته است، گفت: نظام آموزشی، دانش آموزان، معلمان و خانواده‌ها جهت‌گیری‌های اساسی انقلابی و دینی را از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی مطالبه می‌کنند. رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: نظام آموزشی، دانش آموزان، معلمان و اولیا جهت‌گیری‌های اساسی انقلابی و دینی را از ما مطالبه می‌کنند و ما خود را بیش از همه ملتزم به انجام کارهایی می‌دانیم که انجام نداده‌ایم. نقد به نشست‌های سازمان پژوهش‌! وی با اشاره به نقدها به نشست‌هایی که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی برگزار می‌شود، اظهار‌ کرد: ‌ معتقدیم سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی باید ظرفیت حضور تمام دیدگاه‌ها را داشته باشد تا نقاط ضعف و کاستی‌ها آشکار شود. رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: مشارکت‌پذیری برای سازمان به‌عنوان اصل است و متأسفانه در فرایندها و روش‌ها مشارکت‌پذیری در بدنه آموزش ‌و پرورش کم است.

تهران، شهر معلول! / کم توان هایی که دیگر به امید فکر نمی‌کنند + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش گروه اجتماعی رکنا، آمار دقیقی از معلولان در تهران وجود ندارد. اما طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت جوامع را افراد معلول تشکیل می‌دهد. به همین دلیل گزارشی تصویری تهیه کردیم تا شاید دیدن مشکلات معلولان در ذهن مسئولان و مردم نقش ببندد و سیاستگذاری‌ها را به مرحله اجرا برسانند. اینجا پایتخت ایران است و امکانات بیشتری نسبت به شهرها و روستاهای دور و نزدیک دارد و مصائب کم توانان در شهرهای دیگر قابل مقایسه با مشکلات معلولان تهرانی نیست. البته این مصائب مختص معلولان نیست بلکه کهنسالان و کودکان هم با این مشکلات دست به گریبانند.

نظرها

اخبار بیشتر