ریزش روزهای اخیر فرآیندی هیجانی بود/ رشد بازار سهام تا پایان سال ادامه خواهد داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
ریزش روزهای اخیر فرآیندی هیجانی بود/ رشد بازار سهام تا پایان سال ادامه خواهد داشت

ریزش روزهای اخیر فرآیندی هیجانی بود/ رشد بازار سهام تا پایان سال ادامه خواهد داشت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یک کارشناس اقتصادی، بازار سرمایه را مستعد رشد بیشتر دانست و اضافه کرد: تجربه ۴۰ سال گذشته (به ویژه دو دهه اخیر) حاکی از آن است که تورم به نفع بازار سهام خواهد بود، به گونه‌ای که چه در رشد اسمی شاخص و چه در فروش شرکت‌ها شاهد وضعیت مثبتی خواهیم بود.

اقتصادآنلاین - میلاد عبداللهی؛ علی صادقین، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین رشد شاخص کل در شرایط فعلی را طبیعی دانست و افزود: به عقیده من ریزش چند روز اخیر یک فرآیند هیجانی بود و برخی از سهام علاوه بر جذابیت، از لحاظ بنیادی نیز گزارش‌های خوبی منتشر کردند و عملکرد آن‌ها در مهر و آبان مناسب بود، ولی متاسفانه طی دو سه روز گذشته و پس از افزایش قیمت بنزین و با توجه به جو پیش‌آمده که ریزش بازار را در پی داشت آن‌ها نیز دچار افت شدند؛ در نتیجه مثبت شدن سهام‌هایی که به عنوان لیدر شناسایی می‌شوند، می‌‌تواند نویدبخش رشد بازار سرمایه طی روزهای آتی باشد و در عین حال شاهد وضعیت بهتری درآینده خواهیم بود، اما نکته‌ای که در بازار مشاهده می‌شود کاهش حجم معاملات است، به گونه‌ای که برخلاف مثبت بودن بازار سهام، این مهم (حجم معاملات) به علت عدم دسترسی به مقالات و سایت‌های تحلیلی و مشکلات مربوط به قطعی اینترنت کم‌تر شده است، به عقیده من در شرایط کنونی تاحدودی می‌توان یک ترس و ریسک‌گریزی از خرید را در بازار مشاهده کرد، به عبارت دیگر ورود نقدینگی قابل ملاحظه در مقایسه با گذشته به چشم نمی‌خورد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی اتفاق بد بنیادی برای اقتصاد نیفتاده است، افزود: بر خلاف ادبیات رایج اقتصادی که شایع است تورم عامل افت بازار سرمایه می‌شود، حتی اگر بپذیریم که افزایش قیمت بنزین آن هم نه در مقطع کنونی بلکه در ماه‌های آتی می‌تواند شاخص قیمت تولیدکننده، مصرف‌کننده و تورم را تحت تاثیر قرار دهد، تجربه ۴۰سال گذشته (به ویژه دو دهه اخیر) حاکی از آن است که تورم به نفع بازار سهام خواهد بود، به گونه‌ای که چه در رشد اسمی شاخص و چه در فروش شرکت‌ها شاهد وضعیت مثبتی خواهیم بود، این مهم از سمتی عامل رشد نسبی در بازار ارز می‌شود و می‌توان آن را زمینه‌ای برای رشد قیمت محصولات تمام شده شرکت‌ها تلقی کرد، ما شرایط فعلی را بارها تجربه کرده‌ایم و اتفاق عجیبی نیفتاده است، صرفا انتظارات تورمی که در گذشته تاحدودی خنثی شده بود اکنون رشد بیشتری خواهد کرد و به عقیده من موقتی است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

صادقین در پاسخ به سوالی مبنی بر استقبال بالا از گروه‌های پالایشی طی یکی دو روز و تاثیر شرایط حاکم در سودآوری آن‌ها اظهار داشت: این اتفاق صرفا جو روانی حاکم دربازار سرمایه است، (هم برای قیمت جهانی نفت و هم قیمت فرآورده‌ها!) پالایشگاه‌ها در ایران حق‌العمل کار هستند و مورد اثرگذار برای سودآوری آن‌ها آن‌ها اختلاف قیمت نفت و محصولات تولیدی است که این مهم ارتباطی به افزایش و کاهش قیمت نفت نخواهد داشت، از طرفی دیگر، افزایش نرخ ارز می‌تواند در سودآوری آن‌ها اثرگذار باشد، ولی افزایش قیمت بنزین تاثیری در سودآوری آن‌ها نخواهد داشت، گرچه گروه‌ پالایشی شایستگی رشد دارند و جز صنایعی محسوب می‌شوند که در دوره تحریم دچالا مشکلات زیادی نخواهند شد و فروش‌های آن‌ها با ثبات است.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد سهام گروه‌های خودرویی نیز، تصریح کرد: به عقیده عوامل دیگری، ازقبیل، موضوع تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه باعث رشد آن‌ها شده است.

وی در پایان نسبت به شرایط کلی بازار سهام در بازه زمانی بلند مدت، اضافه کرد: نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت، اما به عقیده من تا پایان سال و باتوجه به روندی که در صادرات و فروش کامودیتی‌ها در نیمه اول سال دیدیم و گزارش‌های منتشر شده از جانب شرکت‌ها طی شش ماه ابتدایی، کلیت بازار نه همانند سال گذشته، ولی روند روبه رشدی خواهد داشت، البته این امر در، گروه‌هایی که انتظار افزایش نرخ و تجدیدارزیابی دارند می‌تواند نمود بیشتری داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل

دانگ فنگ و یک کراس اوور ۱۳ هزار دلاری! (+تصاویر)

27+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وحید تقی خانی، دبیر کل فدراسیون صنعت نفت ایران در جمع خبرنگاران درباره مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد گفت: با اجرای مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد که با پیشنهاد وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه برای ارائه تسهیلات به مردم صورت گرفته است، آثار بسیار مثبتی را به دنبال خواهد داشت. تقی خانی با بیان اینکه امروزه استفاده از گاز طبیعی به عنوان یک سوخت جایگزین در برخی از کشورها رایج است، گفت: این موضوع به عنوان یک استراتژی در کشور ما نیز به طور جدی دنبال می‌شود و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است. وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر اقبال مردم به سمت گازسوز کردن و استفاده از گاز طبیعی چندین برابر شده و مردم تمایل دارند که از سوخت ارزانتر استفاده کنند، افزود: طبیعی است با توسعه سوخت جایگزین CNG یا گاز طبیعی مقدار قابل توجهی کاهش در مصرف بنزین حاصل می‌شود. تقی خانی با تاکید بر اینکه بحث استفاده از سوخت‌های جایگزین رویکرد صحیحی است، تصریح کرد: اثر مستقیم اجرای این طرح، کاهش مصرف بنزین است که از محل صرفه جویی حاصل از آن درآمد نصیب کشور می‌شود. وی یادآور شد: با مطالعات اقتصادی و فنی که در این طرح صورت گرفته است هم مردم منتفع خواهند شد و هم منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل عمومی و … شده و در کل برای اقتصاد کشور حرکت مثبت و موثری است.

نظرها

اخبار بیشتر