عدم دسترسی ۴٫۲ میلیارد نفر از مردم جهان به توالت‌های بهداشتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
عدم دسترسی ۴٫۲ میلیارد نفر از مردم جهان به توالت‌های بهداشتی

عدم دسترسی ۴٫۲ میلیارد نفر از مردم جهان به توالت‌های بهداشتی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
"روز جهانی توالت" همه ساله در تاریخ ۱۹ نوامبر مصادف با ۲۸ آبان به منظور ترویج بهداشت و هم‌چنین کمک به شکستن تابوهای مربوط به توالت‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ میلادی رسما تاریخ ۱۹ نوامبر را به عنوان «روز جهانی توالت» به رسمیت شناخت.

دفع در فضای آزاد، بیماری‌های مختلف مرگباری را منتشر می‌کند. هدف از برگزاری روز جهانی توالت، مقابله با این بحران بهداشت جهانی است. طبق اعلام سازمان ملل متحد، هدف این روز، دسترسی به فاضلاب پایدار برای همه جهانیان تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.

شعار روز جهانی توالت در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) «جا نگذاشتن هیچ‌کس» انتخاب شده است.

دسترسی به سیستم فاضلاب بهداشتی از حقوق انسانی افراد است و با این وجود طبق اعلام سازمان ملل، امروزه ۴٫۲ میلیارد نفر از مردم جهان از این خدمات بهداشتی مناسب محروم‌اند.

در واقع توالت‌ها تنها محلی برای دفع نیستند، بلکه برای مردم «نجات‌دهنده زندگی»، «محافظ عزت» و «فرصت‌ساز» هستند.

طبق گفته سازمان ملل متحد، «سیستم فاضلاب بهداشتی و مناسب» به معنای آن است که افراد از توالت‌های بهداشتی در خانه‌های خود استفاده کنند که با دیگر افراد مشترک نباشد. این امکانات هم‌چنین از دفع مدفوع بدون تماس با انسان و به صورت ایمن و بهداشتی اطمینان حاصل می‌کند.

در خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، امروزه ۶۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان هنوز هم عمل دفع خود را در فضای باز انجام می‌دهند. هم‌چنین برآورد می‌شود دست‌کم ۲۹۷ هزار کودک زیر پنج سال در سراسر جهان به دلیل بیماری‌هایی ناشی از آب آشامیدنی غیر بهداشتی، دفع غیر بهداشتی و عدم بهداشت دست‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان ملل هم‌چنین از ۴۳۲ هزار مورد مرگ و میر ناشی از اسهال در سال خبر داده که به علت بیماری‌های مختلفی از جمله کرم‌های روده، تراخم و شیستوزمیازیس (تب حلزون) است و همگی از نبود توالت‌های بهداشتی ناشی می‌شوند.

بنا بر گزارش نیوز۱۸، طبق گزارشی از سازمان جهانی بهداشت (WHO) دست‌کم دو میلیارد نفر در سراسر جهان از منبع آب آشامیدنی آلوده به مدفوع استفاده می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 روز قبل
زمستان با گاری‌هایی برای ما تداعی می‌شود که بوی لبو از آن سر به فلک می‌کشد. در مرحله بعد قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم. اجازه می‌دهیم چغندرها به مدت۳۰ دقیقه به آرامی بپزند. آب لبوها را نیز کنار می‌گذاریم. ۱ لیوان از آب لبو را با سرکه سفید و کمی نمک در قابلمه‌ای می‌ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا به جوش بیاید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»

7+
همشهریهمشهری3 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن، علت عمده‌ بروز بیماری‌های لثه است و لثه و استخوان‌هایی که از دندان حفاظت می‌کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در کاهش میکروب‌های مضری که می‌توانند باعث بروز این بیماری‌ها شوند، دارد. همچنین سیگار کشیدن با تاثیری که بر سیستم ایمنی بدن می‌گذارد، بدن را برای مقابله با میکروب‌ها کم توان کرده و لثه‌ها با احتمال بیشتری در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرند. بنابر اعلام بنیاد بیماری‌های خاص، با ترک سیگار طی ۳ تا ۵ سال احتمال ابتلا به سرطان دهان به نصف کاهش یافته و با گذشت زمان و به مرور این احتمال کاهش خواهد یافت. با متوقف کردن مصرف سیگار، بدن افراد قادر خواهد بود که با میکروب‌هایی که منجر به بیماری‌های لثه می‌شوند مقابله کند و حرکت جریان خون به سمت لثه‌ها افزایش خواهد یافت که به سالم ماندن لثه‌ها کمک می‌کند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین3 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - آرزوی یکی دیگر از کودکان مبتلا به بیماری سرطان به همت موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ با پوشیدن لباس عروس صورتی در اهواز محقق شد. وی افزود: آرزوی پرند هشت ساله پوشیدن لباس عروس صورتی بود که برای رسیدن به این آرزو ماه‌ها انتظار می‌کشید. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ ادامه داد: شاید از میان تمامی کودکانی که آرزوی آنها برآورده شده است تاکنون این میزان ذوق و اشتیاق را مشاهده نکرده بودیم. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ گفت: اعتقاد داریم تمامی افرادی که به میدان آرزو قدم می‌گذارند منتخبان خداوند هستند. وی افزود: آرایشگاه، سفره عقد، آتش بازی، گروه موسیقی، لباس عروس، تالار عروسی، بادبادک آرایی، جرثقیل برای بالا بردن جایگاه عروس و تمامی خدمات و پذیرایی به صورت رایگان انجام شده که جا دارد از تک‌تک این افراد خیر صمیمانه قدردانی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر