جنگل‌زدایی و آتش‌سوزی‌های آمازون در تابستان ۲۰۱۹ عادی نبود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. حوادث
جنگل‌زدایی و آتش‌سوزی‌های آمازون در تابستان ۲۰۱۹ عادی نبود

جنگل‌زدایی و آتش‌سوزی‌های آمازون در تابستان ۲۰۱۹ عادی نبود

کجاروخبرگزاری کجارو |

دانشمندان با توجه به افزایش قابل‌توجه جنگل‌زدایی و تعداد زیاد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های آمازون اذعان کرده‌اند که تابستان سال ۲۰۱۹، غیرطبیعی بوده است.

مقیاس مشخص‌شده‌ی آتش‌سوزی‌های آمازون در تابستان امسال باعث جلب توجه جهانی شد. هرچند که افزایش نگرانی‌های بین‌المللی در آن زمان با ادعاهای دولت برزیل همراه بود که آتش‌سوزی‌های ماه مرداد را عادی و پایین‌تر از میانگین تاریخی می‌دانست.مقاله‌های مرتبط:آیا جنگل‌های آمازون به زودی به مرحله برگشت‌ناپذیری می‌رسند؟شناسایی علت آتش‌سوزی‌های ۲۰۱۹ آمازون با کمک اطلاعات ماهواره‌ایآیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟

تیمی از دانشمندان بین‌المللی که در ژورنال «بیولوژی تغییرات جهانی» قلم می‌زنند، می‌گویند که تعداد آتش‌سوزی‌های فعال مرداد در واقع سه برابر بیشتر از سال ۲۰۱۸ و بالاترین میزان از سال ۲۰۱۰ به حساب می‌آید. این دانشمندان نشان داده‌اند که آتش‌سوزی‌های سراسری آمازون در تابستان ۲۰۱۹ طبیعی نبوده‌اند و افزایش قابل‌توجه جنگل‌زدایی می‌تواند به‌خوبی علت این موضوع را توضیح دهد. به عبارتی، دانشمندان می‌گویند با اینکه آتش‌سوزی‌های این جنگل می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، اما شواهد محکمی وجود دارد که افزایش چشمگیر این آتش‌سوزی‌ها را ناشی از جنگل‌زدایی نشان می‌دهد.

دانشمندان از سیستم شناسایی جنگل‌زدایی دولت برزیل موسوم به DETER-b برای جمع‌آوری شواهد استفاده کردند، سیستمی که با تفسیر تصاویر ماهواره‌های ناسا، میزان جنگل‌زدایی را محاسبه می‌کند. یافته‌ی آن‌ها نشان داد که جنگل‌زدایی در تیر ماه امسال تقریبا چهار برابر میانگین همین دوره در سه سال گذشته بوده است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که تقریبا همیشه پس از جنگل‌زدایی و خشک‌شدن درختان و گیاهان قطع‌شده، آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد. پروفسور جاس بارلو (Jos Barlow)، نویسنده‌ی ارشد این پژوهش می‌گوید:

تغییرات مشخص‌شده در محاسبات آتش‌سوزی‌های فعال و جنگل‌زدایی در سال ۲۰۱۹ به وضوح نشان می‌دهد که ادعاهای دولت برزیل مبنی بر اینکه آتش‌سوزی مرداد امسال در آمازون طبیعی بود، صحت ندارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی در ایران

آتش‌سوزی مرداد ماه در زمانی رخ داد که خبری از خشکسالی شدید نبود؛ به‌خصوص که این خشکسالی است که می‌تواند شرایط مناسبی برای آتش‌سوزی گسترده انسانی به وجود آورد. دانشمندان همچنین گفته‌اند دود بسیار زیادی که وارد اتمسفر می‌شود، فقط می‌تواند در اثر احتراق مقادیر زیادی زیست‌توده ایجاد شده باشد. این دانشمندان تأیید می‌کنند که تعداد آتش‌سوزی‌های فعال در ماه شهریور با ۳۵ درصد کاهش همراه بود؛ هرچند به نظر آن‌ها مشخص نیست که آیا این کاهش به‌خاطر بارندگی‌ها بوده است یا دستور توقف دو ماهه‌ی آتش‌سوزی توسط ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل.

تصاویر DETER-b نشان می‌دهد که در ماه شهریور و با وجود دستور توقف جنگل‌زدایی توسط رئیس جمهور، جنگل‌زدایی با نرخی بالاتر از حد میانگین ادامه یافته است. دانشمندان در پژوهش خود تحت‌عنوان «شفاف‌سازی بحران آتش‌سوزی در آمازون» اذعان کرده‌اند که با وجود محاسبه‌ی تعداد آتش‌سوزی‌های مرداد، میزان این آتش‌سوزی‌ها برآورد نشده است.

دکتر اریکا برنگوئر (Erika Berenguer)، پژوهشگر اهل برزیل که با پژوهشگران دانشگاه آکسفورد و دانشگاه لانکاستر همکاری کرده است، می‌گوید:

پژوهش ما به‌وضوح نشان می‌دهد که بدون مهار جنگل‌زدایی همچنان شاهد خواهیم بود که بزرگ‌ترین جنگل بارانی دنیا به خاکستر تبدیل می‌شود. ما باید جلوی جنگل‌زدایی را بگیریم.

برزیل در طول یک دهه‌ی گذشته به‌عنوان یک رهبر زیست‌محیطی به دنیا نشان داده است که می‌تواند از عهده‌ی کاهش جنگل‌زدایی برآید. تغییر چنین روندی هم از نظر اقتصادی و هم محیط‌زیستی به ضرر این کشور خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

فیلم/ برخورد خونین اتوبوس با ۳ ون روبروی دانشگاه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر