دولت از پرداخت نقدی، کالایی و یا بسته‌یی خودداری کند/ کل هزینه‌های حمل بر تولید لغو شود/ هزینه زندگی گروه‌های آسیب پذیر کاهش یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
دولت از پرداخت نقدی، کالایی و یا بسته‌یی خودداری کند/ کل هزینه‌های حمل بر تولید لغو شود/ هزینه زندگی گروه‌های آسیب پذیر کاهش یابد

دولت از پرداخت نقدی، کالایی و یا بسته‌یی خودداری کند/ کل هزینه‌های حمل بر تولید لغو شود/ هزینه زندگی گروه‌های آسیب پذیر کاهش یابد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
رییس اتاق بازرگانی ایران و انگلستان گفت: در این راستا آنچه توجه به آن از اهمیت ویژه برخورداراست اینکه برای کمک به گروه‌های آسیب‌پذیر، بایستی از پرداخت نقدی، کالائی و یا بسته‌یی برحذر ماند، زیرا این هر سه فساد آفرینند، کمک به گروه‌های آسیب پذیر باید به صورت کاهش هزینه زندگی مورد اقدام قرار گیرد که مضون از هر نوع فساد مورد تصور است.

اعتمادآنلاین| هوشنگ امینی، رییس اتاق بازرگانی ایران و انگلستان در مورد افزایش قیمت بنزین و نیز طرح حمایت معیشتی گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اعلام افزایش قیمت بنزین اظهار داشتند که وجوه حاصل از عواید تفاوت فروش، به خانواده‌های کم درآمد خواهد رسید. به دور از هرگونه مقدمه‌چینی زائد و غیرضرور واقعا روشن نیست چرا ایشان که خود از جمله عالمان علم اقتصاد کشورند و آگاه به جنبه‌های گوناگون امر، فراموش کرده‌اند که به دلیل همین فرهنگ رفتاری، اندیشه سنجیده، علمی وانسانی بهینه‌سازی یارانه‌ها از همان آغاز به بی‌راهه کشیده شد.

وی ادامه داد: با وجوه حاصل از فروش سوخت و انرژی که عین سرمایه‌اند بجای واریز به خزانه، در جامعه تقسیم شد. رویدادی که نه تنها گرهی از کار باز نکرد، بلکه افزون بر اتلاف منابع و به بیان روشن‌تر سرمایه‌های ملی، فراهم‌ساز تشدید تورم، و به تبع آن کاهش قدرت خرید پول ملی ما و ایجاد و گسترش فقر فراگیر و همه‌جانبه رو به تشدید شد که هم اکنون فارغ از هرگونه سرپوش نهادن بر آن با سرعتی سرسام آور رو به پیش دارد. رویدادی که به گفته پروفسور دکتر لودویک ارهارد وزیر اقتصاد آدنائور و سپس صدر اعظم آلمان که به معجزه اقتصادی آلمان شهره است: «کاهش قدرت خرید پول ملی هر جامعه اقتصادی بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد آن جامعه است، زیرا فقر فراگیر و همه‌جانبه را به دنبال دارد.»

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: اما اینکه کمک به گروه یا خانواده‌های آسیب پذیر، در هر جامعه‌ای افزون بر اینکه وظیفه‌ای انسانی است از جمله وظایف اصلی دولت است، به نظر نمی‌رسد کسی در تعارض با آن باشد. آنچه پرسش برانگیز است، ترویج مایه‌خوری است که به نحو مورد عمل و پیشنهاد به دور از هرگونه تردید سامان‌برانداز خواهد بود؛ اصلی که مورد تائید همگان است، به ویژه اقتصاددانان.

امینی با بیان اینکه استاندارد زندگی در کشور استانداردی تصنعی و غیرواقعی است، افزود: استانداردی که به هزینه و با مصرف منابع مالی کشور و روشن‌تر اتلاف ثروت یا سرمایه‌های ملی برقرار شده است و حفظ آن با توجه به توان سرانه اقتصادی کشور غیرممکن است. بنابراین هرگونه اقدامی در این مسیر جز از طریق پذیرش استاندارد واقعی زندگی، منطبق با توان اقتصادی واقعی سرانه کشور از یک سو، بهبود تولید از سوی دیگر غیر‌ممکن است و در نهایت منجر به فروپاشی جامعه خواهد شد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

رییس اتاق ایران و انگلستان تصریح کرد: بنابراین به حکم اصول و مبانی علم اقتصاد سیاسی، تنها راه در پیش، برقراری قیمت‌های واقعی کالا و خدمات با نظارت کامل بر صحت آن است، البته همراه با کاهش هزینه زندگی گروه‌های آسیب‌پذیر که منظور افزون بر افراد و خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، دربر گیرنده کلیه افرادی خواهد بود که از پرداخت مالیات معاف می‌باشند و بارها به مناسبت‌های گوناگون راهکار آن ارائه شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا آنچه توجه به آن از اهمیت ویژه برخوردار است اینکه برای کمک به گروه‌های آسیب‌پذیر، بایستی از پرداخت نقدی، کالائی و یا بسته‌یی برحذر ماند، زیرا این هر سه فساد آفرینند، کمک به گروه‌های آسیب پذیر باید به صورت کاهش هزینه زندگی مورد اقدام قرار گیرد که مصون از هر نوع فساد مورد تصور است. یعنی با ارائه کارت شناسائی ویژه، معاف از پرداخت هزینه رفت‌وآمد درون شهری و میان شهری (با ۵۰ درصدتخفیف)، بیمه، دارو و درمان، و تحصیل دو فرزند از کودکستان تا آخرین سطح دانشگاه.

وی ادامه داد: چهارده و نیم میلیارد اعتبار تخصیصی برای کمک به کالاهای اساسی نیز باید به فوریت برگشت داده شود و سود پرداختی به سپرده‌های بانکی نیز ۱۲ درصد کاهش داده شود، و کل هزینه‌های حمل بر تولید ملغی اعلام و اخذ مالیات از انواع درآمدهای اتفاقی به ویژه افزایش سرمایه‌های ناشی از تورم و تغییر کاربری اراضی در کل کشور در راس برنامه‌های دولت قرارگیرد. تنها در این صورت است که با الزام عرضه کالا و خدمات با قیمت‌های واقعی می‌توان برای تدوین برنامه‌یی سنجیده و منطبق با نیازها اقدام کرد و نه غیر این.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب17 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس که طرفدار باقی ماندن در اتحادیه اروپا است، پیشنهاد همکاری با حزب کارگر را در صورت قبول خواسته‌های آن‌ها مطرح کرده است. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱٫۳۲۵۱ دلار کانادا افزایش یافت. میشل آرون، استراتژیست ارزی در موسسه «استیت استریت» گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در وضعیتی بهتر از چیزی که پیش‌تر تصور می‌شد قرار دارد. به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان، دولت ژاپن اعلام کرده یک بسته محرک ۱۲۰ میلیارد دلاری را برای تقویت رشد اقتصادی این کشور به زودی عملیاتی خواهد کرد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۲۱ دلار مبادله شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر