باید نسخه کاملی برای نجات آب تهیه شود/ بخش خصوصی برای انتقال آب به خراسان سرمایه‌گذاری نمی‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. حوادث
باید نسخه کاملی برای نجات آب تهیه شود/ بخش خصوصی برای انتقال آب به خراسان سرمایه‌گذاری نمی‌کند

باید نسخه کاملی برای نجات آب تهیه شود/ بخش خصوصی برای انتقال آب به خراسان سرمایه‌گذاری نمی‌کند

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با استفاده از علم و تخصص صاحبنظران، کارشناسان و سیاسیون طی یک سال آینده، باید نسخه کاملی برای نجات آب تهیه شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، عیسی کلانتری امروز در همایش ملی «راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک» در دانشگاه حکیم سبزواری اظهار کرد: قوانین مرتبط با آب به سال ۱۳۶۱ باز می‌گردد که در این زمان وضعیت منابع آبی ما با اکنون متفاوت بوده است.

وی افزود: با استفاده از علم و تخصص صاحبنظران کارشناسان و سیاسیون طی یک سال آینده، باید نسخه کاملی برای نجات کامل آب تهیه شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه آب در کشور ما ارزش زیادی دارد و یکی از عوامل توسعه پایدار است، اضافه کرد: به دلیل قرارگیری در منطقه خشک و نیمه خشک باید نسبت به محوریت‌های رسیدن به توسعه، برنامه‌ریزی صورت گیرد.

آب؛ یکی از فاکتورهای توسعه کشور

کلانتری یادآور شد: در ۶۰ سال گذشته مشکل آب در ایران وجود نداشت، چراکه تقاضا برای آب نسبت به عرضه کمتر بود اما با پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت با مشکل کم‌آبی مواجه شدیم.

معاون رئیس جمهور یکی از مولفه‌های توسعه کشور را منابع آبی دانست و بیان کرد: در ۶۰ سال گذشته جمعیت ایران ۲۳ میلیون نفر بود و نیاز آبی ما نسبت به اکنون بسیار کمتر بود، اما امروز موضوع با گذشته کاملا متفاوت شده، آخرین قانون جامع آب در سال ۶۱ تصویب شده و در آن دوران از نظر منابع آبی وضعیت خوبی داشتیم.

وی بیان کرد: متاسفانه با افزایش تدریجی جمعیت، شاهد افزایش مصرف آب هستیم، با وجود اینکه نسبت به گذشته با محدودیت‌های بسیاری روبه رو شدیم، اما سیاست‌های ما تغییر نکرده و در مسیر درستی حرکت نکرده است.

آب؛ جامع‌تر از سیاست

کلانتری آب را جامع‌تر از مسائل سیاسی دانست و یادآور شد: کشور ما دارای تمدنی بیش از ۷ هزار سال است، برای نسل‌های آینده هم باید این منابع آبی حفظ شود، متاسفانه سیاست‌های آبی طی چند سال اخیر به صورت جامع تدوین نشده، در آینده‌ای بسیار نزدیک با مشکلاتی بیش از اکنون مواجه می‌شویم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه در حوزه آب سیاست‌گذاری‌ها، بیشتر جزیره‌ای بوده، گفت: در هیچ کجا این مدل سیاست‌ها پاسخگو نیست، بنابراین باید نگاه جامع‌نگری و سیاست‌گذاری جدیدی انجام شود.

وی تصریح کرد: سیاست‌ها در حوزه تولید و تمامی بخش‌ها بدون جامع‌نگری در حوزه آب انجام نمی‌شود، چراکه آب مانند مادری برای مردم است و نباید قربانی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

انتقال هر متر مربع آب به خراسان ۵ یورو هزینه دارد

کلانتری با بیان اینکه کشور ما با محدودیت‌های آبی بسیاری مواجه است، خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی باید به حوزه بهره‌وری توجه شود تا میزان مصرف آب کاهش و بهره‌وری افزایش یابد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: حفظ حقوق آب برای نسل‌های بعد را باید در نظر بگیریم، این موضوع یکی از چهار اصل مهم توسعه کشور است و جزیره‌ای عمل کردن عواقب سختی برای ما به دنبال دارد.

وی با اشاره به انتقال آب از دریای عمان به خراسان، تصریح کرد: با این موضوع نمی‌توانیم بگوییم ۱۰۰ درصد مشکل آب برطرف می‌شود، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد هر متر انتقال آب، پنج یورو هزینه دارد و بخش خصوصی به هیچ عنوان در این زمینه سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

صرف ۹ هزار میلیارد برای احیای دریاچه‌ ارومیه

کلانتری افزود: محاسبات حق آبه دریاچه ارومیه دریافت شده و در پنج سال اخیر ۹ هزار میلیارد تومان برای احیای این دریاچه هزینه شده است.

رئیس سازمان محیط زیست یادآور شد: ستادی در کشور برای موضوع آب تشکیل شده است و وظایف دستگاه‌ها مشخص شده، هر کدام از این دستگاه‌ها باید وظایف خود را در خصوص آب انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه درباره گرد و غبار مردم ما در رنج هستند، متذکر شد: یکی از این علت‌ها تک بعدی نگری در سیاست‌های آب کشور است.

کلانتری با اشاره به اینکه برداشت منابع آبی از دشت‌ها عواقب بسیاری دارد و مسؤولان باید به این نکته توجه کنند، بیان کرد: امروزه حیوانات در حوزه حیات وحش نباید قربانی بی‌آبی شوند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: پیشنهاد دارم از تجربه و نظرات صاحب‌نظران در بخش‌های علمی استفاده کنیم و طی یک سال آینده نسخه کاملی برای نجات آب تهیه شود.

وی ادامه داد: این سند باید برنامه راهی برای دولت و مجلس باشد و آنها در این سند دخل و تصرفی نداشته باشند، همچنین تمام دستگاه‌های کشور براساس آن سند حرکت کنند.

کلانتری یادآور شد: اگر این سند تدوین شد دولت‌ها نباید سیاست‌های خود را تغییر دهند، تمامی اهداف و فعالیت‌ها برای دستگاه‌های اجرایی مشخص شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرو ریختن استیج به محض خواندن خواننده + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک کنسرت در هند با حادثه‌ای غیرمترقبه‌ای مواجه شد. یک خواننده که در کنار جمعیت زیادی از مردم بر روی استیج ایستاده بود به محض خواندن با فرو ریختن استیج مواجه شد. بیشتر بخوانید: حادثه غیرمترقبه برای خواننده معروف در کنسرت + فیلمانتهای پیام/

درددل کریم پدر عروس نگون بخت سقزی / مرگ ۱۱ میهمان عروسی چگونه رقم خورد! + عکس

رکنارکنا1 روز قبل
عروس سقزی از همان شب در خانه پدرش ماندگار شده و هنوز هم باور ندارد چه بر سرشان آمده است. حالا عروس ٢٧ساله در خانه پدر غصه می‌خورد و لحظات مرگ میهمانانش را مرور می‌کند. عروس نگون بخت در خانه پدری مانده استاز همان شب دخترم به خانه ما آمد و دامادم با پای شکسته پیگیر حادثه. غیر از این نیست که مالک تالار این بلا را سر ما آورده. حالا مالک تالار فراری است.

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این مرد ۲۱ ساله فیلیپینی، که به اتهام قتل بازداشت شده، متهم است که سر یک زن را بریده و مغز آن را خورده است. بر اساس این گزارش، روز پنج شنبه، پس از اینکه جنازه یک زن در دو و نیم مایلی منزل باگتونگ پیدا شد، این مرد جوان بازداشت شد. سپس سر زن را در پارچه‌ای قرار داده و آن را به خودش به منزل برده است. به گزارش روزنامه دیلی‌میل، افسران محلی می‌گویند جنازه زن، بی‌سر پیدا شده است. پلیس می‌گوید جمجمه زن و پارچه‌ای خونینی که با آن حمل شده را در منزل باگتونگ پیدا کرده‌اند.

فیلم/ ورود فیل عصبانی به رستوران ارتش

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک فیل غول پیکر وارد رستوران اردوگاه ارتش هند در ایالت آسام شد. این فیل که اقدام به بر هم زدن میز و صندلی‌های این رستوران کرد توسط یکی از کارگران که بر سر چوب آتش روشن کرده بود به بیرون برده شد.

نظرها

اخبار بیشتر