پاسخ به ۱۰ سوال بنزینی شما / بخش دوم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
پاسخ به ۱۰ سوال بنزینی شما / بخش دوم

پاسخ به ۱۰ سوال بنزینی شما / بخش دوم

فارسخبرگزاری فارس |
از شما خواسته بودیم تا سوالات خود را در خصوص سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین با ما مطرح کنید تا پاسخ کارشناسان و مسئولان در مورد سوالات را تقدیم شما کنید. در این مطلب، بخش اول پاسخ به سوالات شما منتشر شده است.

مجله فارس پلاس:‌ پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن، سوالات متعددی برای اقشار مختلف مردم پیش آمده است. خبرگزاری فارس جهت تنویر افکار عمومی مطلبی با عنوان «از ما بپرسید؛ کارشناسان به سؤالات بنزینی شما پاسخ می‌دهند»، ‌ منتشر کرد. پس از انتشار این مطلب مخاطبان فارس سوالات متعددی را مطرح کردند که در بخش نخست، به تعدادی از این سوالات پاسخ داده شد. خبرگزاری فارس در نظر دارد ضمن تماس با کارشناسان و مسوولان دولتی، در مطالب بعدی خود به سایر سوالات مردم نیز پاسخ دهد. در این نوشتار به بخش دوم سوالات پاسخ داده می‌شود.

۱- چرا بجای مجلس سران قوا چنین تصمیمی گرفتند؟ چرا گرانی بنزین یعنی موضوعی که در مجلس رد شده بود، ناگهانی اجرایی کردند؟

پاسخ:

شورای هماهنگی اقتصادی قوا با هدف مقابله با تحریم‌ها و کارشکنی‌های اقتصادی آمریکا بهار ۹۷ به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد تا در واقع اتاق فکری برای جنگ اقتصادی باشد. دبیر این شورا از سوی رئیس‌جمهور انتخاب شده و جایگاه دبیرخانه‌ آن نیز در معاونت اقتصادی ریاست جمهوری قرار گرفت.

اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی، اصلاح و یکپارچه سازی نظام مالیاتی و تامین اجتماعی و مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت از دستور کارهای این شورا بوده و سهمیه‌بندی بنزین هم بر مبنای همین اختیارات و در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که دولت موظف به اجرای آن بوده تازه‌ترین تصمیمی است که این شورا گرفت.

دولت در بودجه سال ۹۷ و بودجه ۹۸ قصد افزایش قیمت بنزین را داشت اما مجلس به هرگونه افزایش نرخ بنزین و یا دونرخی شدن در سال ۹۸ رأی منفی داده بود با این همه افزایش قیمت بنزین از نگاه کارشناسان ناگزیر بود و در سال‌های اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هم با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرده بود که در صورت ادامه روند قاچاق و تداوم رشد مصرف سوخت در ایران، طی دو سال آینده مصرف بنزین از تولید داخلی پیشی خواهد گرفت و خودکفایی بنزین از دست خواهد رفت.

از سوی دیگر قانون هدفمندی یارانه‌ها دست دولت را در اصلاح قیمت حاملهای انرژی به میزان کمتر از نود درصد (۹۰٪) قیمت تحویل روی کشتی (فوب) درخلیج فارس داده است و تغییرات قیمت ارز مجددا موجب بروز این اختلاف قیمت شده و بنابراین دولت اصرار به افزایش قیمت بنزین داشت، هرچند که در همان قانون این مساله به مصوبه مجلس محدود می‌شد اما دولت این بار پیشنهاد خود را به شورای سران قوا برد تا با استفاده از اختیارات خاص این شورا در شرایط جنگ اقتصادی آن را به تصویب برساند.

۲- مکانیسم تصمیم‌گیری در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی چگونه است؟ چه کسانی و با چه درصدی حق رای دارند؟ آیا مجلس حق لغو چنین تصمیماتی را دارد؟

پاسخ:

شورای عالی هماهنگی اقتصادی از بهار سال ۹۷ تا به حال موضوعات مهمی از جمله - سناریوهای مختلف تحریم‌های آمریکا و راه‌های مقابله با آن، موضوع اشتغال، حمایت از بازار سرمایه، سیاست‌های ارزی و … را در دستور کار داشته و از دیگر مواردی که بر آن متمرکز بوده بررسی پیشنهادهای سازمان برنامه بودجه، به منظور دستیابی به خودکفایی هر چه سریع‌تر در تولید و مصرف بنزین مورد نیاز کشور و اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی بوده است. مکانیسم قانونی تصمیم‌گیری البته چندان روشن نیست و قاعدتا به شیوه اجماع بین سران سه قوه بر مبنای گزارش‌های کارشناسی که هر یک از نهادها و دستگاه‌ها به فراخور موضوع مورد بررسی، مصوبات به سرانجام می‌رسد. البته در برخی موارد شنیده‌ها حکایت از اختلاف نظر بین سران سه قوه بر سر موضوعی از این جلسات دارد که درباره همین موضوع بنزین هم گفته می‌شد اختلافات جدی بوده و در نهایت نظر شخص رئیس جمهور بوده است اما با توجه به حمایت سران دو قوه دیگر از این تصمیم به نظر می‌رسد در این مورد نیز اجماع صورت گرفته است. با توجه به جایگاه شورای عالی سران قوا در شرایط جنگ اقتصادی قاعدتا مجلس نمی‌تواند مصوبات این شورا را لغو کند گرچه در این مورد نیز در ابتدا نمایندگان با طرح‌های دو فوریتی و سه فوریتی می‌خواستند جلوی این تصمیم را بگیرند چرا که برخی تصورشان بر این بود نظر اجماعی سران قوا نیست اما پس از فرمایشات مقام معظم رهبری و روشن شدن اینکه این تصمیم مصوبه سران سه قوه بوده، نمایندگان تلاش کردند تا با ایفای نقش نظارتی از تسری گرانی به سایر کالاها جلوگیری کنند.

۳- وضعیت کارت سوخت خودروهای بالای ۳۰ سال چگونه است؟ وضعیت خودروهای فرسوده که معاینه فنی دارند چگونه است؟ همچنان از داشتن کارت سوخت محروم هستند؟

پاسخ:

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اینباره می‌گوید: اگر اسم اینها را خودروی فرسوده بگذاریم کارگروهی روی این موضوع کار می‌کند و نیت همه این است که برای این خودروها تمهید موثری اندیشیده شود؛ راهش را کم و بیش پیدا کردیم وقتی مصوب شد، اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

۴- چرا دولت به مردم از قبل، ما به التفاوت سوخت را پرداخت نکرد و وعده می‌دهد بعدا پرداخت می‌کند؟

پاسخ:

دولت برای پرداخت یارانه بنزین باید منابع آن را تامین کند. یعنی دولت می‌بایست از خزانه درخواست تنخواه می‌کرد و از این طریق واریز یارانه بنزین را پیش از افزایش قیمت آن انجام می‌داد. یعنی دولت با یک بی تدبیری در تصمیم خود، ‌ نوعی بی اعتمادی را برای مردم در خصوص واریز این مبلغ ایجاد نمود.

۵- هزینه تولید تمام شده بنزین داخلی به ریال چه قدر می‌باشد؟

پاسخ:

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال گفته است: اگر بخواهیم بنزین تولیدی را الان در بازار بفروشیم، هر لیتر بنزین بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان است، پس قیمت بنزین بین ۵۵۰۰ تا ۶ هزار تومان است. همین الان در بازار بخشی از آن را می‌فروشیم. بنزینی که برای همه مردم و اموالی که برای کل ملت ایران است، به جای اینکه به قیمت واقعی‌اش که ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان است ۱۵۰۰ تومان می‌فروشیم؛ یعنی از جیب مردم پرداخت می‌کنیم به آن‌هایی که دارند بنزین مصرف می‌کنند. مصرف بنزین هم یکسان نیست که بگوییم همه مردم یکسان بنزین مصرف می‌کنند. یک کسی ممکن است خودرو نداشته باشد و خانواری ممکن است یک تا سه خودرو داشته باشد پس یکسان نیست. استفاده مردم از فروش بنزین یکسان نیست.

۶- آیا کسانی که یارانه آنها قطع شده یارانه بنزین دریافت می‌کنند؟ راه حل جداسازی حساب اشخاص از سرپرست خانوار چگونه است؟

پاسخ:

کسانی که در حال حاضر مشمول دریافت یارانه نقدی نمی‌شوند و از سوی وزارت رفاه به عنوان ثروتمند حذف نشده‌اند و در مراحل قبل انصراف از ثبت‌نام یارانه داشته و یا نتوانستند ثبت‌نام کنند می‌توانند در سامانه‌ای که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌شود ثبت‌نام کنند تا وضعیت آنها بررسی شود.

در این رابطه علی ربیعی سخنگوی دولت گفته بود هر کسی فکر می‌کند استحقاق دریافت کمک معیشتی را دارد می‌تواند ثبت نام کند و پس از احراز شرایط مشمول این حمایت شود. همچنین افرادی که به این طرح می‌پیوندند از همان مرحله اول، پرداخت نقدی برای آنها لحاظ می‌شود و جای نگرانی نیست.

احمد میدری معاون رفاه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در رابطه با نحوه اعتراض افراد برای دریافت کمک معیشتی عنوان کرد: اواسط هفته آینده از طریق کد دستور *۶۳۶۹ # افرادی که در فهرست مشمولان طرح حمایت معیشتی دولت قرار نگرفته‌اند می‌توانند از وضعیت خود مطلع شوند.

۷- چرا قبل از شروع خبر سهمیه بندی را مدام تکذیب کردند و با مردم صادق نبودند؟ چرا الان هم با مردم صادقانه صحبت نمی‌کنند؟

پاسخ:

این مساله تاحدود زیادی با بی توجهی دولت به افکار عمومی و اشتباه در تصمیم گیری رخ داده است. دولت پیش از اجرای این طرح می‌بایست افکار عمومی را برای افزایش قیمت بنزین اقناع می‌کرد تا از مشکلات اجرای طرح جلوگیری نماید. همراهی مردم با هر طرحی یکی از پیش شرط‌های موفق آن طرح می‌باشد.

8- چرا دولت طرحی که در دولت اسبق اجرا شده بود رو عینا اجرا کرد؟ در واقع اگر طرح مذکور بدون ایراد بود اساسا چرا آن را در مقطی کنار گذاشت و اگر دارای اشکال بود، چرا اکنون عینا همان را بدون هیچ اصلاحی اجرا کرده؟

- چرا دولت از اول سهمیه و کارت سوخت را حذف کرد؟

پاسخ:

در خصوص حذف کارت سوخت در سال ۹۴ تحلیل‌های سیاسی هم وجود دارد. اما در اینجا بیشتر به مباحث فنی و اقتصادی می‌پردازیم؛ یکی از دلایل حذف کارت سوخت در سال ۹۴ این بود که قیمت بنزین به سطح قیمت تمام شده نزدیک شده بود که در نهایت چنین تصمیمی یعنی حذف کارت سوخت اتخاذ شد. اما با حذف کارت سوخت عملا مزایای آن نیز نادیده گرفته شد به طوریکه در هر شرایط اقتصادی آمار مصرف را میتوانست کنترل کند و در اختیار ناظران قراردهد و در واقع میتوانست آمایش مصرف انرژی را در اختیار مسئولان قراردهد که از این مزیت، غفلت شد. به هر حال در آن روز تصمیم به حذف کارت سوخت گرفتند که اشتباه بزرگی مرتکب شدند.

۹- اگر دولت پولی نداشت به مردم بدهد، چرا با مردم صحبت نکرد؟

- چرا قبل از شروع خبر سهمیه بندی را مدام تکذیب کردند و با مردم صادق نبودند؟ چرا الان هم با مردم صادقانه صحبت نمی‌کنند؟

پاسخ:

سخنگوی دولت نیز در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اذعان به این مساله، ‌ عدم بیان دلایل دولت در اجرای طرح و صحبت نکردن با مردم را یکی از اشتباهات دولت دانست.

۱۰- کسی که چند ماشین به اسمش هست. چرا باید به تعداد ماشین هایش سهمیه داشته باشد؟

پاسخ:

فعلا تمام خودورها سهمیه بنزین دریافت می‌کنند. اما به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این مساله در کارگروهی در حال بررسی است.

پاسخ به سوالات شما ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر