مرمت و ساماندهی ۶ بنای مهم تاریخی در ایلام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
مرمت و ساماندهی ۶ بنای مهم تاریخی در ایلام

مرمت و ساماندهی ۶ بنای مهم تاریخی در ایلام

مهرخبرگزاری مهر |
ایلام - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام از مرمت و ساماندهی شش بنای مهم تاریخی در شش ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمالک شنبه‌زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال ۶ بنای مهم تاریخی در استان شامل شهر تاریخی سیمره، قلعه والی، کاخ فلاحتی، امامزاده مهدی صالح ماژین، عمارت والی کهره و قلعه کنجانچم است که با اعتبار ۴۳۰میلیون تومان مرمت شدند.

وی با بیان اینکه شهر تاریخی سیمره واقع در شهرستان دره شهر با اعتبارات استانی به مبلغ یک‌میلیارد ریال توسط استادکاران سنتی مرمت شد، گفت: حفاری محل پایه‌های موردنظر به تعداد ۵۰ چاله، تهیه و نصب لوله‌های سیاه به قطر ۱۰ سانتی‌متر و به طول ۳ متر همراه با شاخک‌گذاری، تهیه و نصب و جوشکاری لوله سیاه به قطر ۶ سانتی‌متر و به طول هر شاخه ۳ متر که در سطح فوقانی پایه‌های نصب‌شده متصل و جوشکاری می‌شود جمعا به تعداد ۵۰ شاخه ۲ متری، بتن‌ریزی محل پایه‌های اتصال، نورپردازی و تأمین روشنایی برق مسجد شهر تاریخی، لایروبی کانال و مسیل داخل شهر تاریخی و پاک‌سازی کانال، اجرای دیوار کانال با سنگ و ملاط ماسه سیمان و بندکشی دیوار سنگی ازجملهٔ این تعمیرات در شهر سیمره بوده است.

شنبه‌زاده ادامه داد: مرمت قلعه والی با اعتبارات ملی به مبلغ ۳۰۰میلیون ریال به پایان رسید و برداشت آجرفرش اطراف قلعه و حیاط، اجرای آجرفرش اطراف قلعه و حیاط، بندکشی آجرفرش اطراف قلعه و حیاط، مرمت کنگره‌های ورودی راه‌پله‌ها، مرمت و بازسازی اورسی‌ها، برداشت و اجرای مجدد بندکشی دیوارها ازجمله کارهای انجام گرفته در قلعه والی است.

وی با بیان اینکه بقعه تاریخی مهدی صالح ماژین با اعتبارات ملی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان توسط استادکاران سنتی مرمت شد، گفت: باز کردن داربست‌های فلزی و جوشکاری شده تکیه‌گاهی قدیمی ضلع شرقی بنا، اجرای دستک‌های تقویتی در زیر گنبد و اتصال آن‌ها به پله‌های فوقانی مطابق جزئیات ساختمان، بعد از مراحل سوراخ کردن دیواره گنبد، اجرای دیوار پوششی در ضلع شرقی بنا با استفاده از آجر ختایی ۲۰*۲۰ و ملاط ماسه سیمان و احیای مجدد دیوار، خالی کردن درزبندهای فرسوده بنا (بندکشی‌های فرسوده و آسیب‌دیده)، دوخت و دوز بخش‌های آجری آسیب‌دیده دیوارها، ترمیم ترک‌ها و پر کردن آن‌ها و ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده دیوار آجری و طاق و پشت‌بام بقایای گنبد ازجمله تعمیرات انجام گرفته در این بنا بوده است.

شنبه‌زاده درباره مرمت عمارت والی کهره واقع در شهرستان چرداول، گفت: این اثر با اعتبارات استانی و ملی به مبلغ ۱۳۰میلیون تومان مرمت شد، حفاری و خاک‌برداری در محوطه داخل عمارت والی، تهیه و ساخت و نصب و تعمیرات فنس و درب و پنجره‌ها، تهیه تخته‌سنگ و اجرای سنگ‌فرش محوطه عمارت والی با ملاط ماسه و سیمان و بندکشی با ملاط سیمان در سنگ‌فرش، از کارهای انجام گرفته در این بنای تاریخی است.

وی همچنین با اشاره به اینکه قلعه کنجانچم در شهرستان مهران با اختصاص ۲۰۰میلیون ریال از محل اعتبارات ملی مرمت شد، اظهار کرد: «تسطیح و رگلاژ و خاک‌برداری محوطه در اضلاع غربی و جنوبی قلعه با وسایل مکانیکی، تهیه و نصب دو عدد حفاظ فلزی ترانس برق ۵۰ کیلووات برق با قوطی ۴*۶ همراه با پر کردن پروفیل‌ها با ملاط سیمان و مورد تأیید کارشناسان اداره برق و هماهنگی در اجرا و با رنگ‌آمیزی کوره‌ای پروفیل‌ها، ایزوگام اطراف ناودان‌ها و عایق‌کاری پشت‌بام ازجمله خدمات عملیاتی است که روی این قلعه انجام گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

گل از راه دور دروازبان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل

بسکتبال NBA؛ استقبال فوق العاده تورنتو رپترز از کوای لنارد و دادن حلقه قهرمانی به او

طرفداریطرفداری3 روز قبل
طرفداری- در جریان دیدار تورنتو رپترز و لس آنجلس کلیپرز، همانطور که انتظار می‌رفت استقبال بی نظیری از کوای لنرد شد و ستاره فصل گذشته رپترز، حلقه قهرمانی اش را از دست کایل لاوری دریافت کرد. یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین کارهای رپترز، ساختن صحنه‌ای فوق العاده از گیم وینر لنرد مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز بود.

نظرها

اخبار بیشتر