چند سکوی پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. شانا
  4. اقتصادی
چند سکوی پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است؟

چند سکوی پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است؟

شاناخبرگزاری شانا |
سه سکوی پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است و سه سکوی دیگر نیز تا پایان امسال در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس قرار می گیرند تا در عمل، سال ۹۸ به‌عنوان سال پایانی توسعه بخش فراساحل میدان مشترک پارس جنوبی (به جز فاز ۱۱) در تاریخ ثبت شود.

سکوی ۱۴B: سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی نخستین سکویی است که امسال (۲۲ تیرماه) در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس نصب شد. دو سکوی A و C این فاز در سال ۹۷ در موقعیت خود قرار گرفته بودند. از چهار سکوی این فاز، تنها سکوی ۱۴D برای نصب باقی مانده است که بر اساس اعلام محمدمهدی توسلی‌پور، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پیش از پایان امسال بارگیری و نصب خواهد شد. با نصب این سکو، بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی که شامل ۴ سکو (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴٫۲ میلیون متر مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی است، به پایان می‌رسد.

سکوی ۲۳: سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی نیز از دیگر سکوهایی است که از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است. این سکو به عنوان دومین سکوی اصلی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی ۲۱ آبان‌ماه در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت. سکوی فاز ۲۳، سومین سکوی گازی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی است و مشابه دو سکوی فاز نخست این طرح که پارسال در مدار تولید قرار گرفت، ظرفیت تولید روزانه ۱۴٫۲ میلیون مترمکعب گاز را دارد. علی‌اصغر صادقی، قائم‌مقام طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی اعلام کرده است که حفاری تکمیلی و راندن لوله‌های CRA در چاه‌های موقعیت سکوی ۲۳ به پایان رسیده و انتظار می‌رود با تکمیل مراحل هوک‌آپ و راه‌اندازی، این سکو به‌زودی به بهره‌برداری برسد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

سکوی۲۴B: سه روز پس از نصب سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی،سکوی B فاز ۲۴هم نصب شد تا افزون بر ثبت رکوردی جدید در فعالیت‌های فراساحلی پارس جنوبی، عملیات نصب سکوهای بخش دریایی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان برسد. دو سکوی این فاز پارسال در مدار تولید قرار گرفته بود. علی‌اصغر صادقی، قائم‌مقام طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی گفته که عملیات حفاری و ساخت خط لوله ٢٠ اینچ فرعی این سکو به سکوی اصلی ۲۳ تکمیل شده است و مطابق برنامه‌ریزی انجام‌شده پس از پایان عملیات هوک‌آپ و راه‌اندازی هم‌زماندو سازه نصب‌شده، سکوی اصلی ۲۳ و اقماری ۲۴B طی هفته‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

با راه‌اندازی و بهره‌برداری این ۶ سکو، روزانه ۸۵ میلیون مترمکعب به برداشت ایران از میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز کشور افزوده می‌شود.

توضیح عکس: عملیات نصب سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی، نخستین سکویی که امسال در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت. کد خبر ۲۹۵۴۶۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر